Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
TOP 30 COLDPLAY - wydanie drugie poprawione
Dobromiera Offline
głośna mniejszość
*****

Liczba postów: 7 077
Dołączył: Jun 2011
Bebo Facebook Flickr Last.fm LinkedIn MySpace
NK.pl Twitter YouTube
Post: #1
TOP 30 COLDPLAY - wydanie drugie poprawione
Czas nadszedł, aby ponownie ułożyć pierwsze cztery topy wykonawców, jakie stworzyłem. Byli to Foo Fighters, Coldplay, Snow Patrol, Armin van Buuren i każdy z tych topów odbył się pomiędzy majem a wrześniem 2012 (z czego Foo Fighters nawet wrzucałem na mycharts w nieco zmienionej kolejności, powiedzmy - wersja 1.1 topu). Oczywiste jest, że od tego czasu sporo się zmieniło pod każdym względem, w tym również niestety i w stosunku do każdego z tych wykonawców. Tak właściwie to pierwsze trzy topy już na początku 2019 roku przygotowałem, ale chciałem wszystkie cztery zaprezentować zaraz po sobie.
---

Coldplay to kolejny zespół, o którym dużo nie trzeba mówić... chociaż może trzeba przypomnieć czasy, zanim stał się on brytyjskim odpowiednikiem Maroon 5. Wyrósł on na post-radioheadowej, post-britpopowej fali brytyjskich zespołów przełomu tysiącleci, kiedy na listach przebojów rządziły drużyny typu Stereophonics, Travis, czy (nadal...) Oasis i już od wydania pierwszej płyty stał się megagwiazdą. W Ameryce przerwali okres od połowy lat 90., kiedy poza Oasis żaden nowy brytyjski zespół nie przebijał się w ichniejszych mediach (britpop jest tam rzeczą nieznaną, podobnie jak Robbie Williams i Sugababes). Muzycznie - od debiutu charakterystyczne się dla nich stały partie pianina, jeszcze większe nudzenie niż u Stereophonics i styl gitary przypominający U2. Każda kolejna płyta była momentem, w którym fani dostawali rozczarowanie - druga była znacznie mniej kameralna, trzecia skrajnie wręcz wygładzona, na kształt czwartej znacząco wpłynął Brian Eno (mistrz ambientu, a dawniej - art-rocka), natomiast w czasach piątej rock już znikał z list przebojów, więc porzucili oni ambicje z płyty wcześniej i wmieszali w tłum - od tej pory znani są z współprac z Rihanną, Beyoncé czy Aviciim, a już na pewno nie z jakąkolwiek alternatywą.

Już nie jestem fanem Coldplay, jak w 2012 roku - nie przepadam za głosem Krzycha, za duże mieli tendencje do smęcenia, często czegoś mi brakuje w ich piosenkopisarstwie, no i od tego czasu poznałem więcej rzeczy, w których Brian Eno maczał palce (nie mówię o ambiencie, ani nawet o "Joshua Tree"). Mimo to, przez całą swoją karierę przejawiali potencjał mniejszy lub większy i nawet w latach dziesiątych pozwalali sobie na wiele ruchów fonograficznych, które jednak stawiały ich wyżej, niż wspomniane Maroon 5. Dzięki temu top, który przez 9 lat skurczył się z 42 do 30 pozycji, nie musiał kurczyć się nawet jeszcze bardziej. Icon_wink

Prace nad nową Muzyczną Galaktyką trwają. Żegnaj phorum.pl, witaj niezależności!

https://rateyourmusic.com/~Szysza32
09.05.2021 03:56 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
TOP 30 COLDPLAY - wydanie drugie poprawione - Dobromiera - 09.05.2021 03:56 PM

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  TOP 50 ARMIN VAN BUUREN - wydanie wtóre poprawione Dobromiera 10 902 19.08.2021 12:24 AM
Ostatni post: Dobromiera
  TOP 50 GARBAGE - wydanie wtóre poprawione Dobromiera 29 1 568 26.07.2021 10:11 PM
Ostatni post: kajman
  TOP 40 SNOW PATROL - wydanie drugie poprawione Dobromiera 11 833 31.05.2021 09:06 PM
Ostatni post: Dobromiera
  TOP 50 FOO FIGHTERS - wydanie drugie poprawione Dobromiera 21 1 450 27.05.2021 12:03 PM
Ostatni post: Dobromiera

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości