Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bezustanny Top Wszechczasów - odsłona I.3 (1982-1990)
Miszon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 556
Dołączył: Aug 2008
Post: #100
RE: Bezustanny Top Wszechczasów - odsłona I.3
Jevetta Steele CALLING YOU 1987 OST: Bagdad Cafe
w BTW od: 2004 (kilka lat wcześniej niż nagrałem ten kawałek!)


Cudowne nagranie i jedno z tych, które ciągną za sobą długą historię walki o zdobycie tego nagrania. Usłyszałem je pierwszy raz jeszcze w sobotnim popołudniowym Zapraszamy do Trójki u Kaczkowskiego (choć nie dam głowy, czy nie znałem tego z lat 80-tych), z miejsca mnie oczarowało. Na początku wyczaiłem tylko tytuł i dowiedziałem się, że to z filmu Bagdad Cafe, nie miałem pojęcia kto to śpiewa. Potem, ok. 2001 roku, zobaczyłem film w TV, co prawda o jakiejś zbrodniczej porze typu koniec po 1 w nocy, ale twardo czekałem do końca napisów, by zobaczyć kto śpiewa ten numer. Zwłaszcza że leciał na napisach, a że słyszałem go wówczas drugi czy trzeci raz w życiu, to koniecznie chciałem wysłyszeć do końca. Zdaje się, że nawet sobie chwyty na szybko spisałem, żeby go przypadkiem nie zapomnieć, aczkolwiek nie było to chyba możliwe, bo refren zawładnął mną bez końca. Potem numer, w mocno przerobionej wersji, śpiewała któraś z uczestniczek pierwszego lub drugiego Idola (raczej drugiego, skoro to było nie przed 2001) i wtedy się upewniłem że to faktycznie Jevetta Steele śpiewała oryginał. Ale nadal nie miałem nagrania! W końcu, zupełnie przypadkiem, zauważyłem że ten tytuł znajduje się na którejś z "niedźwiedziowych" płyt (bo on też jak się okazuje był fanem tego nagrania), zdaje się Smooth Jazz Cafe, ale nie miałem kasy na płytę z której interesował mnie w zasadzie jeden numer, a żaden ze znajomych też nie miał tego krążka. Ostatecznie zdaje się że ze 2 razy słyszałem je potem także w Markomanii i w końcu stamtąd chyba nagrałem, ale to było podejrzewam jakoś ok. 2006 roku. Co ciekawe, w poszukiwaniach wiedzy o tym utworze w internecie (który miałem od 2004/5 roku) natknąłem się po raz pierwszy na forum.lp3 i archiwum.lp3! Mianowicie w którymś z pierwszych tematów poświęconych Topom Wszech Czasów, kilku forowiczów postulowało, żeby numer usunąć z zestawu. Oburzyło mnie to ogromnie, chyba nawet napisałem jakiś post jako gość (wtedy jeszcze była taka opcja, albo może chciałem napisać, ale się nie dało jako gość? Pamięta ktoś, czy było coś takiego?) i stwierdziłem że nie chcę się za bardzo kolegować z ludkami, którzy chcą wywalić z zestawu takie cudeńka. I przez to moja rejestracja na sąsiednim forum przesunęła się o kilka lat Icon_wink2 .

Utwór niesie cudowny wokal i leniwie sączący się podkład, całość zdaje się być niczym fatamorgana wokół filmowej kafejki na amerykańskich pustkowiach lub też drgać niczym rozgrzane z gorąca powietrze. Jest gorąco, człowiek się poci, wszystko się lepi, powietrze przeszywa wibrujący wokalem Jevetty refren i zasypiające w gorącu, podlewane sosem z harmonijki, zwrotki.

A sam film jest w porządku, choć bez wielkich uniesień. Można obejrzeć, typowe niezależne kino, choć nietypowe jest w nim to, że wygląda jak amerykańskie kino niezależne, a jest filmem niemieckim. O ile pamiętam, podobało mi się. Ale nie na tyle, by obejrzeć drugi raz, bo jedyny raz kiedy miałem okazję zrobić to ponownie (znowu o jakiejś porze dla wampirów), to wybrałem coś innego na sąsiednim kanale.

Statystyki:
LPP3 - 43 (nie wiem dlaczego, ale dopiero w 1990 było na Liście)
W UK i US nie było, ale była pierwsza dziesiątka we Francji i Szwecji.

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&num...gewidget=1]
04.11.2014 01:21 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Bezustanny Top Wszechczasów - odsłona I.3 - Miszon - 04.11.2014 01:21 PM

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Płyty 10-lecia (1990-1999) Miszon 296 11 383 20.09.2023 12:25 PM
Ostatni post: santosz
  Muzyczny BTW część I.2 (1973-1982) Miszon 139 39 467 16.09.2022 03:27 PM
Ostatni post: kajman
  Bezustanny Top WszechCzasòw odsłona I.4 (1989-1994) Miszon 17 4 376 15.09.2022 11:10 PM
Ostatni post: Miszon
  Bezustanny Top Wszechczasów - odsłona I.1. Miszon 91 87 108 24.07.2022 08:47 AM
Ostatni post: kajman
  Bezustanny Top WszechCzasów Miszon 49 6 829 29.12.2019 02:09 PM
Ostatni post: Miszon
  Bezustanny Top WszechCzasów I.5 Miszon 199 24 738 06.05.2019 08:21 PM
Ostatni post: Miszon

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości