Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bezustanny Top Wszechczasów - odsłona I.3 (1982-1990)
Miszon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 556
Dołączył: Aug 2008
Post: #97
RE: Bezustanny Top Wszechczasów - odsłona I.3
U2 WITH OR WITHOUT YOU 1987 Joshua Tree
w BTW od: ok. 2000




(znowu Paryż 1987. Na początku Bono śpiewa tragicznie wręcz Icon_razz . Potem jakiś incydent z gazem łzawiącym wśród publiki, a potem wplatają tekst Love Will Tear Us Apart. Ciekawe)

Trzeci utwór i pierwszy singiel z płyty. Od razu olbrzymi sukces, przede wszystkim ich pierwszy #1 w USA.

Pisałem przy okazji Stand by Me o "magicznych akordach" tam użytych. Tu mamy w zasadzie ten sam zestaw 4 akordów, ale w nieco innej tonacji. Ale jak widać ich magia mimo tej kosmetycznej zmiany nadal działała i nadal gwarantowała piosence wielki sukces na listach przebojów. Ale muszę przyznać, że na mnie nie od razu podziałała. Kiedy słuchałem po raz pierwszy, w czasie Trójkowego Topu w 1994, chyba nie znałem utworu i dlatego sobie nie nagrałem. Ale też nie zaznaczyłem sobie najwyraźniej, aby nagrać w 1995, bo tego nie zrobiłem (albo jeszcze nie wróciłem z zawodów z okazji Dnia Sportu, o których pisałem przy okazji Hello). Ale w 1996 też jej nie nagrałem, co oznacza że rzeczywiście nadal nie byłem przekonany do utworu i uczyniłem to dopiero w w kolejnym roku. Ale potem, kiedy miałem okazję więcej razy posłuchać tego numeru, już zaczął na mnie działać tak jak powinien.

Najbardziej zwraca uwagę linia basu, która dominuje w większości utworu, a przynajmniej w tej spokojniejszej jego części. Mamy tu do czynienia ze sprytnym patentem, bo bas ten brzmi trochę jak gitara, która z kolei początkowo jest mocno wycofana, by wraz z rozwijaniem się utworu, nabierać mocy i wychodzić coraz bardziej do przodu. Piosenka jest bardzo intymna w klimacie i mimo mocniejszej końcówki, być może dzięki tekstowi, udaje jej się zachować tą intymność, uniknąć wbijania się w patos, także dzięki cały czas wstrzymywanej grze gitar, bez dania im pełnego pola do ujścia kumulowanej stopniowo energii. Utwór wycisza się dzięki temu delikatnie i kojąco, bez konkretnego "orgazmicznego punktu". Stylowe granie, może czasami nudzić, jak się kolejny raz słyszy w radio, ale po kilku miesiącach przerwy działa znowu tak samo mocno. Czołowe osiągnięcie zespołu.

Ciekawostka: podwaliny utworu powstały jeszcze podczas trasy promującej płytę The Unforgettable Fire. Utwór ewoluował przez te lata, także w studio przy pracy nad Joshua Tree, ale prace nad nim cały czas wydawały się zmierzać donikąd, do tego stopnia że poważnie rozważano nie wrzucenie go na płytę! Kiedy zaś w końcu udało się ułożyć wersję, która ostatecznie znalazła się na płycie, zespół był pod takim wrażeniem efektu końcowego, że potem zgodnie uznawał ten moment za kluczowy przełom podczas nagrywania płyty.

Statystyki:
UK - 4
US - 3x1m.
LPP3 - 1 (trzeci z rzędu nr 1)

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&num...gewidget=1]
02.11.2014 02:07 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Bezustanny Top Wszechczasów - odsłona I.3 - Miszon - 02.11.2014 02:07 PM

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Płyty 10-lecia (1990-1999) Miszon 296 11 410 20.09.2023 12:25 PM
Ostatni post: santosz
  Muzyczny BTW część I.2 (1973-1982) Miszon 139 39 481 16.09.2022 03:27 PM
Ostatni post: kajman
  Bezustanny Top WszechCzasòw odsłona I.4 (1989-1994) Miszon 17 4 376 15.09.2022 11:10 PM
Ostatni post: Miszon
  Bezustanny Top Wszechczasów - odsłona I.1. Miszon 91 87 115 24.07.2022 08:47 AM
Ostatni post: kajman
  Bezustanny Top WszechCzasów Miszon 49 6 830 29.12.2019 02:09 PM
Ostatni post: Miszon
  Bezustanny Top WszechCzasów I.5 Miszon 199 24 747 06.05.2019 08:21 PM
Ostatni post: Miszon

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości