Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bezustanny Top Wszechczasów - odsłona I.3 (1982-1990)
Miszon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 555
Dołączył: Aug 2008
Post: #91
RE: Bezustanny Top Wszechczasów - odsłona I.3
Zdaje się że czwarty i na pewno ostatni Jackson w latach 80-tych:

Michael Jackson SMOOTH CRIMINAL 1987 Bad
w BTW od: 2001 (wtedy usłyszałem wersję Alien Ant Farm)




(Wembley, 1988. Cała masa topowych Jackowych zagrywek tanecznych, zabrakło tylko "antygrawitacyjnego" wychylenia)

Pamiętam, że kasetę Bad miała moja siostra cioteczna i nawet często jej słuchała, skupiając się jednakże na puszczaniu pierwszej strony, gdzie były pierwsze single, jak przede wszystkim tytułowy oraz pierwszego kawałka z drugiej strony, który też był singlem wcześniej niż Smooth Criminal. Po latach jakoś mój entuzjazm do Bad słabł, a do Smooth rósł, szczególnie jak po kilku latach przerwy usłyszałem go ponownie w zwariowanym, rockowym coverze, który wydobył co najlepsze z tego numeru, czyli jego ostrość, rockowość i mocną, zawadiacką rytmiczność. I przede wszystkim: genialny, agresywny i dynamiczny, główny riff.

Siódmy z dziewięciu singli z płyty. To w sumie niezły patent: wydać 11 utworową płytę, z której potem wychodzi 9 singli. Z których z kolei 5 dochodzi do pierwszego miejsca listy w Stanach. Oczywiście - rekord (wyrównany dopiero w 2010 przez... Katie Perry Icon_facepalm ). Temu się nie udało, chociaż 7,5mln egzemplarzy to nielichy wynik (całej płyty sprzedano minimum 30 mln, na pewno jest w Top 30 wszech czasów sprzedaży światowej).

Ciekawostka: to miał być początkowo tytułowy utwór płyty, ale producent Quincy Jones nie lubił go (tytułu, nie kawałka) i w ostatniej chwili zmieniono na inny, ale równie niegrzeczny i niepokojący brzmiący.

Ciekawostka 2: najsłynniejsza fraza kawałka, czyli tzw."jemu dajcie bułkę" (ja tak śpiewałem Icon_wink2 ), a tak naprawdę "Annie, are you OK?", to tekst który na amerykańskich kursach pierwszej pomocy kursant powinien wypowiedzieć do manekinu (o imieniu Annie), by w przypadku braku jego reakcji (czyli zawsze Icon_wink2 ) zacząć resuscytację. Oczywiście, normalnie powinno się wypowiedzieć imię danej osoby, ale zabawne jest to, że wiele osób, czy to z przyzwyczajenia z kursów, czy też wtedy kiedy nie wiedziały, jak ktoś się nazywa, w sytuacjach kiedy rzeczywiście przyszło im udzielać pierwszej pomocy, mówiło do poszkodowanego "Annie, are you OK?" (nawet do faceta) Icon_lol . Jackson brał udział kiedyś w takim kursie i postanowił wykorzystać tę frazę w piosence.

Statystyki:
US - 7
UK - 8
LPP3 - 5x1m. (najlepiej sobie radził ze wszystkich kawałków z płyty - 320p. i do niedawna był jeszcze w setce podsumowania!)

Blisko BTW: a jakże, Bad (w latach 90-tych był nawet w BTW. Tak przy okazji: porównajcie sobie ten numer z The Invisible Man - idealnie daje się śpiewać na zwrotkach Jacksona słowa Queen: "when you hear a sound, that you just can't trace, feel sth move, that you just can't place..." Icon_biggrin3 . Ale oczywiście Queen się spóźniło 2 lata, Michael był pierwszy)

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&num...gewidget=1]
02.11.2014 02:00 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Bezustanny Top Wszechczasów - odsłona I.3 - Miszon - 02.11.2014 02:00 PM

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Płyty 10-lecia (1990-1999) Miszon 296 11 298 20.09.2023 12:25 PM
Ostatni post: santosz
  Muzyczny BTW część I.2 (1973-1982) Miszon 139 39 428 16.09.2022 03:27 PM
Ostatni post: kajman
  Bezustanny Top WszechCzasòw odsłona I.4 (1989-1994) Miszon 17 4 367 15.09.2022 11:10 PM
Ostatni post: Miszon
  Bezustanny Top Wszechczasów - odsłona I.1. Miszon 91 87 093 24.07.2022 08:47 AM
Ostatni post: kajman
  Bezustanny Top WszechCzasów Miszon 49 6 816 29.12.2019 02:09 PM
Ostatni post: Miszon
  Bezustanny Top WszechCzasów I.5 Miszon 199 24 657 06.05.2019 08:21 PM
Ostatni post: Miszon

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości