Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bezustanny Top Wszechczasów - odsłona I.3 (1982-1990)
Miszon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 556
Dołączył: Aug 2008
Post: #88
RE: Bezustanny Top Wszechczasów - odsłona I.3
Sting FRAGILE 1987 ...Nothing Like the Sun
w BTW od: 1997 (chyba pierwszy Sting, który w nim był)




(występ w Rio de Janeiro, czyli w samym sercu bossa novy)

Tym razem Sting zjeżdża nieco w dół mapy Ameryki i zabiera się za bossa novę. Intymny, spokojny, wyciszony aranżacyjnie numer, bardzo często uważany za szczytowe osiągnięcie artysty i plasujące się często na szczycie wszelkich podsumowań jego twórczości, często też grane przez niego jako ostatni bis koncertu, z akompaniamentem jedynie gitary. Często też przerabiany przez wielu wykonawców, moim zdaniem zdecydowanie za często, szczególnie że część to są jakieś kosmicznie makabryczne wersje, a część wersje nic nie wnoszące poza zmianą wokalu. Biorąc pod uwagę, że kawałek już w oryginale ma wystarczająco dużą rotację w stacjach radiowych, by być podatnym na zajechanie, to nie wiem dlaczego Sting tak się bezrefleksyjnie zgodził się na zrobienie z niego takiej maszyny do coverowania. Szczególnie to dziwne, biorąc pod uwagę że Sting nie zgadza się na umieszczanie swoich numerów na wszelkich składankach (z kilkoma, znacznymi, wyjątkami) i choć tutaj oczywiście ma nad tym mniejszą kontrolę, to pewnie gdyby sam na początku lekko to stopował, nie osiagnęłoby to aż takich rozmiarów. A on jeszcze podscyca źródło tych coverów, często i gęsto biorąc w nich udział lub wydając własne single z nim w innych wersjach językowych (np. hiszpańska i portugalska), koncertowe, remixy taneczne itp. (np. na LPP3 ten kawałek był aż 5 razy!). Wygląda to na brzydkie wyciąganie jak najwięcej kasy z pierwotnego piękna. Co bardzo temu numerowi szkodzi, co prawda bardzo wolno się do niego przekonywałem (mimo że szybko dodałem do BTW, to raczej pod wrażeniem osiągów w trójkowym Topie i na LPP3, to zanim naprawdę mnie wciągnął trochę minęło), ale potem dość szybko mi się znudził i potrzebowałem naprawdę kilku lat unikania go we wszelkiej możliwej postaci (co było BARDZO trudne), aby ponownie móc słuchać z taką samą przyjemnością, jak na początku. Że w tym utworze wciaż jest jakaś magia, to naprawdę cud i tylko wskaźnik tego, jak wspaniała to propozycja.

Choć sam się przyczyniłem w pewnym sensie do powielania tego numeru: kiedy zrobiliśmy jakoś ok. 2002-2004 (dokładnie nie pamiętam kiedy to było) z kolegą z zespołu, siostrami, ich koleżankami i kilkoma dziewczynami ze scholi własną wersję kolęd, do "Mizernej cichej" wykorzystaliśmy, trochę jako żart, maluteńki cytat z zagrywki gitarowej, na samym początku i końcu utworu (kolęda kończyła się dokładnie tak jak "Fragile" - na gitarze te 4 dźwięki i potem flażolet) Icon_wink2 . Kawałek ogólnie był oparty o skrzypce i klarnet, brzmiał trochę jak u Stinga i stąd ten pomysł.

Mimo że to drugi singiel z tej płyty, który jak widać niżej wtedy nie osiągnął wielkich sukcesów (największym przebojem było taneczne i bardzo nielubiane przez Stinga "We'll Be Together"), to jest do dziś jego najlepiej sprzedająca się płyta solowa, wtedy doszła do szczytu w UK i #9 w US. Dostała też nagrodę Brit Awards i 3 nominacje do Grammy (w tym 2 dla piosenki "Be Still My Beating Heart"). Czyli ciągnęły ją nie single, tylko całość? A legenda Fragile rosła dopiero później, w czasach dla niej "posinglowych".

Ciekawostka: przez całe lata utwór dzierżył wydawałoby się niepobijalny rekord najdłuższej drogi do miejsca pierwszego. Zajęło mu to 30 tygodni (32 wraz z Poczekalnią).

Ciekawostka 2: tytuł płyty to fragment sonetu Szekspira (sonet 130), którego fragment ("My mistress' eyes are nothing like the sun") można usłyszeć w piosence "Sister Moon". Podobno przyszedł mu on do głowy, kiedy odpowiedział tak napotkanemu pijakowi na pytanie "How beautiful is the moon?"

Statystyki:
LPP3 - 2x1m.
UK - 70
US - nie wydano

Blisko BTW: Sister Moon

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&num...gewidget=1]
02.11.2014 01:53 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Bezustanny Top Wszechczasów - odsłona I.3 - Miszon - 02.11.2014 01:53 PM

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Płyty 10-lecia (1990-1999) Miszon 296 11 402 20.09.2023 12:25 PM
Ostatni post: santosz
  Muzyczny BTW część I.2 (1973-1982) Miszon 139 39 474 16.09.2022 03:27 PM
Ostatni post: kajman
  Bezustanny Top WszechCzasòw odsłona I.4 (1989-1994) Miszon 17 4 376 15.09.2022 11:10 PM
Ostatni post: Miszon
  Bezustanny Top Wszechczasów - odsłona I.1. Miszon 91 87 113 24.07.2022 08:47 AM
Ostatni post: kajman
  Bezustanny Top WszechCzasów Miszon 49 6 830 29.12.2019 02:09 PM
Ostatni post: Miszon
  Bezustanny Top WszechCzasów I.5 Miszon 199 24 742 06.05.2019 08:21 PM
Ostatni post: Miszon

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości