Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bezustanny Top Wszechczasów - odsłona I.3 (1982-1990)
Miszon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 556
Dołączył: Aug 2008
Post: #82
RE: Bezustanny Top Wszechczasów - odsłona I.3
Peter Gabriel SLEDGEHAMMER 1986 So
w BTW od: 1998




(koncert Prince'a dla bodajże Human Rights Watch w 1988. Gościnnie: Phil Collins, Midge Ure, Howard Jones, Brian May!)

Peter Gabriel, czyli wokalista pierwszego okresu Genesis, przebierający się w latach 70-tych za barwnego elfa (czy co to tam było), w 80-tych zamienił się w pana w garniturze, ale nie takim korporacyjnym, tylko luźnym na wzór policjantów z Miami. I zaczął grać numery niemalże dyskotekowe, takie jak ten. Utwór promował dodatkowo bardzo barwny, pełen efektów teledysk, bo jak widać w tym okresie bez MTV ciężko było mieć wielki przebój - niemal przy każdym utworze tego okresu BTW piszę coś o teledysku. Zresztą - to kolejny utwór, o którym sobie w pełni przypomniałem, gdy po kilkunastu latach zobaczyłem ponownie teledysk. Choć nie wydaje mi się, abym w dzieciństwie był wielkim fanem tego numeru, już chyba wtedy przeszkadzała mi zbyt duża ciężkość brzmienia jego muzyki, spowodowana w głównej mierze ogromną ilością jednocześnie grających instrumentów i (to może moje wrażenie) ciężkością produkcji i aranżu tej muzyki. Niewykluczone także, że wynikało to z afrykańskich i południowoamerykańskich fascynacji muzycznych artysty, który w związku z tym używał różnych dziwnych instrumentów i masy ścieżek perkusyjnych. Ale wideo na pewno lubiłem. I na pewno był to pierwszy numer Gabriela, jaki kojarzyłem.

A ten numer? Być może faktycznie najbardziej popowy kawałek w karierze Petera, zdaje się że w pewnym okresie nawet mu zbrzydł i może nie tyle zaczął go się wypierać, co unikać. Numer ten, poparty zresztą kolejnymi singlami, które również odnosiły spore sukcesy, stał się wehikułem do pozycji popowej megagwiazdy dla Petera, uznania płyty za szczytowe osiągnięcie w jego karierze i w ogóle za jedną z najlepszych w historii muzyki rozrywkowej i sprzedania jej w blisko 7 milionach egzemplarzy na świecie, nominacji do Grammy za album roku, dwuletniego, olbrzymiego światowego tournee i w końcu chyba spowodowały u niego pewne zmęczenie i chęć ucieczki w muzykę filmową, działalność około muzyczną (charytatywną, polityczną), czy też do grania na powrót trudniejszej muzyki.

A przecież to też nie była łatwa, nastawiona na komercję płyta. Owszem, ten numer to faktycznie niemalże dyskotekowy killer, ale ogólne skomplikowanie aranżacyjne, produkcyjne, czy nawet melodyczne wielu numerów plus tematyka tekstów - wszystko to wymagało od słuchacza pewnego wyrobienia muzycznego. Zresztą, taki skład nie grałby przecież łatwej rozrywki. Wymieńmy tylko kilku, których można usłyszeć na tym krążku: Stewart Copeland, Tony Levin, Manu Katché, Daniel Lanois, Mark Rivera, Lakshminarayana Shankar, Kate Bush, Youssou N'Dour, Bill Laswell czy Laurie Anderson.

Ciekawostka: po czterech albumach bez tytułu, ze zdjęciem Petera na okładce (i w zależności od tego, co przedstawiało to zdjęcie, tak zwykło się nazywać te albumy) i takich dziwactwach jak 2 z nich w dodatkowej wersji niemieckiej, wytwórnia BARDZO naciskała, aby kolejny miał jednak jakiś tytuł, bo było trudno promować album, który ZNOWU nie ma tytułu. Peter postanowił chyba zrobić sobie trochę z niej jaja, więc... album nazwał "Więc" Icon_wink . Potem po albumach bez tytułu jego nową tradycją stały się krótkie, dwuliterowe tytuły.

Ciekawostka 2: to był ostatni utwór zarejestrowany na płytę, w momencie jak już ekipa zaczęła się pakować, Gabriel poprosił ich, by popracowali nad jeszcze jednym numerem, na który ma pomysł.

Ciekawostka 3: na liście Billboardu numer ten zmienił na pierwszym kawałek zespołu... Genesis Icon_cool2 ("Invisible Touch").

Statystyki:
LPP3 - 2x4m.
UK - 4
US - 1

A jakby ktoś pytał - Genesis raczej więcej w tym zestawieniu nie będzie.

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&num...gewidget=1]
02.10.2014 11:50 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Bezustanny Top Wszechczasów - odsłona I.3 - Miszon - 02.10.2014 11:50 PM

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Płyty 10-lecia (1990-1999) Miszon 296 11 481 20.09.2023 12:25 PM
Ostatni post: santosz
  Muzyczny BTW część I.2 (1973-1982) Miszon 139 39 516 16.09.2022 03:27 PM
Ostatni post: kajman
  Bezustanny Top WszechCzasòw odsłona I.4 (1989-1994) Miszon 17 4 383 15.09.2022 11:10 PM
Ostatni post: Miszon
  Bezustanny Top Wszechczasów - odsłona I.1. Miszon 91 87 128 24.07.2022 08:47 AM
Ostatni post: kajman
  Bezustanny Top WszechCzasów Miszon 49 6 841 29.12.2019 02:09 PM
Ostatni post: Miszon
  Bezustanny Top WszechCzasów I.5 Miszon 199 24 777 06.05.2019 08:21 PM
Ostatni post: Miszon

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości