Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bezustanny Top Wszechczasów - odsłona I.3 (1982-1990)
Miszon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 561
Dołączył: Aug 2008
Post: #54
RE: Bezustanny Top Wszechczasów - odsłona I.3
Prince and The Revolution PURPLE RAIN 1984 Purple Rain
w BTW od: ok.1998




(no niestety, koncert zdjęli, to z singla)

Ten kawałek to jeden z najjaskrawszych przykładów konfliktu obiektywizmu z subiektywizmem. Został dodany do BTW w samych początkach tego zestawu, kiedy uważałem kawałek za wielki, choć jakoś go specjalnie nie wielbiłem. Potem był w nim nawet w czasach, kiedy tego numeru po prostu nie znosiłem (ok.2000-2003/4), potem nieco osłabła moja niechęć do niego bo bardzo go rzadko słyszałem, a w końcu w ostatnich latach nieco przychylniej na niego zacząłem patrzeć, raz że na szczęście rzadko słyszę, dwa bo jednak usłyszałem w nim nowe elementy, których wcześniej nie dostrzegałem i które sprawiły że doceniłem ponownie, także sercem a nie rozumem że tak powiem. Kilka lat naprawdę numer był w zestawie na kredyt i choć z niechęcią patrzyłem na jego obecność w nim, to jednak nie znalazłem w sobie na tyle krytycyzmu subiektywnego, by go z niego wywalić. Niektórych może to dziwić, ale tak po prostu jest.

Najbardziej znany numer Prince'a, muzycznego indywiduum, dziwadła nieco, który także swoim image'em nieco mnie irytował (a nawet samym nickiem. Choć nie tak, jak tym brakiem nicku przez parę lat w latach 90-tych. Bo wtedy był niewymawialny wręcz). A także tym, że im lepsze oceny dostawały jego płyty, tym mniej mi się podobały jego numery. Nie wiem jak jest z ostatnim krążkiem, ale te 2-3 rzeczy które słyszałem conajmniej mi się podobały, więc podejrzewam, że płyta dostaje słabe recenzje i sprzedaje się średnio Icon_wink2 (a te zbierające powszechne ochy i achy, chociażby z początków tego wieku, to był dla mnie zwykle totalny syf). Tytułowy numer z filmu, który oglądałem wieki temu i nic z niego nie pamiętam poza tym, że były jakieś piosenki Prince'a.

Co do tego braku nicku - był to jeden z efektów wojny z przemysłem muzycznym jaki artysta wytoczył wytwórni Warner, wojny którą zdaje się ostatecznie przegrał, ale w końcu powrócił do pseudonimu z którego był znany, co dało jednak wyraźnego kopa komercyjnego - smutna prawda, ale wyszło na to, że trademark to podstawa i sama muzyka to za mało, by dobrze się sprzedawać. Ogólnie wydaje mi się, że jego pozamuzyczne historie są dla mnie ciekawsze od samej twórczości, choć czasami odstrasza mnie jego "dziwność" i ogólna kontrowersyjność image'u. Ale numer w BTW ma i niech się cieszy, że tak długo i bez wieloletniej przerwy Icon_cool2 . Chociaż dla tej solówki gitarowej warto.

Ciekawostka:
Ten numer doszedł do miejsca 2 na Billboardzie, a na szczyt weszły 2 inne single z krążka, jak dla mnie oba tragiczne, jeden z nich w dodatku z ewidentnie przesadzoną manierą śpiewania, której jest nieco mniej w Purple Rain, ale która też mnie w tym numerze denerwuje.

Ciekawostka:
krótko po nagraniu kawałka Prince zadzwonił do Jonathana Caina z zespołu Journey i zadał mu pytanie, czy przypadkiem nie jest to zbyt podobne do ich utworu Faithfully, który właśnie był na listach przebojów. Jonathan orzekł, że owszem 4 chwyty są takie same, ale ogólnie numer jest inny i śmiało może go wydać. Oceńcie sami: Faithfully.

Statystyki:
UK - 8
US - 2
LPP3 - 15

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&num...gewidget=1]
11.09.2014 01:17 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Bezustanny Top Wszechczasów - odsłona I.3 - Miszon - 11.09.2014 01:17 AM

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Płyty 10-lecia (1990-1999) Miszon 296 11 941 20.09.2023 12:25 PM
Ostatni post: santosz
  Muzyczny BTW część I.2 (1973-1982) Miszon 139 39 541 16.09.2022 03:27 PM
Ostatni post: kajman
  Bezustanny Top WszechCzasòw odsłona I.4 (1989-1994) Miszon 17 4 388 15.09.2022 11:10 PM
Ostatni post: Miszon
  Bezustanny Top Wszechczasów - odsłona I.1. Miszon 91 87 160 24.07.2022 08:47 AM
Ostatni post: kajman
  Bezustanny Top WszechCzasów Miszon 49 6 856 29.12.2019 02:09 PM
Ostatni post: Miszon
  Bezustanny Top WszechCzasów I.5 Miszon 199 24 949 06.05.2019 08:21 PM
Ostatni post: Miszon

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości