Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Planszowe podsumowania roku
dla maniaków statystyk (czyli nas :-P )
ku3a Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 19 110
Dołączył: Jun 2007
Post: #41
RE: Planszowe podsumowania roku
czyli jednak jakaś niespodzianka jest, bo spodziewałem się odwrotnej kolejności Icon_smile2.
kiedy w końcu w tego Graala zagramy? Icon_razz
20.01.2023 11:59 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Miszon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 514
Dołączył: Aug 2008
Post: #42
RE: Planszowe podsumowania roku
ku3a napisał(a):spodziewałem się odwrotnej kolejności
Ja też. Ale zadecydowało to, że jak rozłożyłem kampanię Graala, to mimo że obecna kampania Arkhamu jest bardzo ciekawa (bo zupełnie inna - trzeba unikać walki, bo za zabijanie wrogów jest swego rodzaju kara. W dodatku jest najbardziej przygodowa, bierzemy przedmioty na wyprawę, całość w stylu Indiany Jonesa), to poszła w odstawkę w połowie, w kulminacyjnym momencie Icon_smile2 . Graal BARDZO wciąga.
ku3a napisał(a):kiedy w końcu w tego Graala zagramy?
Czekam na dogodny termin i nawet wymyśliłem opcję, w której można zagrać na 3 osoby bez większej szkody dla rozgrywki (wg mnie tak ogólnie gra jest najlepsza na 2 osoby, bo solo nie można się specjalizować i trzeba rozwijać wszystkie parametry. Z kolei na więcej osób mam wrażenie downtime zabije fun).

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&num...gewidget=1]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 20.01.2023 01:13 PM przez Miszon.)
20.01.2023 01:12 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 633
Dołączył: May 2008
Post: #43
RE: Planszowe podsumowania roku
Miszon napisał(a):4. Everdell (N) - już trochę zapomniałem swoje dokładniejsze wrażenia, ale pamiętam że bardzo fajna gra, zarówno na 2, jak na 4 osoby (na 4 ciut za długa). Dodatkowo, ładnie wyglądająca (chociaż nietypowo - jakieś spersonifikowane zwierzątka leśne - WTF?! Icon_razz )
to była moja gra zeszłego roku na pewno Icon_wink

rok wcześniej "na skrzydłach" -- ta nadal jest moją ulubioną, ale w "everdell" graliśmy znacznie więcej jednak, a różnica w odbiorze jest jednak nie tak duża Icon_wink

tego graila w ogóle nie kojarzę, ale widzę, że kobyła za kupę kasy, więc nie jestem szczególnie ciekaw Icon_wink

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
20.01.2023 05:53 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Miszon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 514
Dołączył: Aug 2008
Post: #44
RE: Planszowe podsumowania roku
Tak, to kobyła za kupę kasy, ja kupiłem w kickstarterze, gdzie się zebrało chyba z 50 osób i była jakaś sroga promocja dzięki temu, w sensie że jakbym teraz miał kupić to, co tam zdobyłem to bym może z 900 zł musiał wydać (a wydałem ok. 450? Mogłem za mniej, jakoś 390, ale się wahałem i funt zdrożał).
To taki paragrafowy RPG na planszy, fabuła samej podstawki zdaje się na 45h, ale chyba dłużej mi zejdzie Icon_wink . A jeszcze w kolejce czekają 3 kolejne kampanie z dodatków (mniejsze jakoś o 1/3, może połowę) Icon_razz .

Ja bardzo chętnie bym spróbował Na Skrzydłach, niestety nie dane mi było. Filmiki mnie nie zachęcają do kupna, ale zagrałbym dla spróby, filmiki często mylą.

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&num...gewidget=1]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 20.01.2023 06:05 PM przez Miszon.)
20.01.2023 05:59 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Miszon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 514
Dołączył: Aug 2008
Post: #45
RE: Planszowe podsumowania roku
AKT! napisał(a):tego graila w ogóle nie kojarzę, ale widzę, że kobyła za kupę kasy, więc nie jestem szczególnie ciekaw
Szczerze mówiąc, mam wrażenie że to samo pisałeś rok albo dwa temu (na sebastosie) Icon_lol .

Ogólnie o obu czołowych pozycjach pisałem dużo w poprzednich latach, teraz już się nie chciałem powtarzać.

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&num...gewidget=1]
21.01.2023 12:17 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 633
Dołączył: May 2008
Post: #46
RE: Planszowe podsumowania roku
Miszon napisał(a):Szczerze mówiąc, mam wrażenie że to samo pisałeś rok albo dwa temu (na sebastosie) Icon_lol .
jest możliwe, nie wykluczam Icon_wink

Miszon napisał(a):Ja bardzo chętnie bym spróbował Na Skrzydłach, niestety nie dane mi było. Filmiki mnie nie zachęcają do kupna, ale zagrałbym dla spróby, filmiki często mylą.
powiem tak -- pierwsza rozgrywka bez nikogo, kto ogarnia, jest wyzwaniem
ale grałem w to z różnymi osobami, w tym moimi rodzicami, którzy totalnie nie są planszówkowiczami, i w miarę rozgrywki wszystko staje się jasne i rzecz wciąga
ale inaczej niż w everdell, gdzie możliwości jest coraz więcej, tu jest coraz mniej, o tyle, że ma się mniej ruchów w kolejnych turach, więc dopiero druga i kolejne rozgrywki są sprawiedliwe dla nowicjuszy Icon_wink
może nie wydaje się ekscytujące, ale naprawdę jest; no i wydanie jest przepiękne; ilustracje ptaków naprawdę robią robotę -- nie jestem ptasiarzem, a totalnie dałem się zaczarować i polecam bardzo

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
21.01.2023 10:04 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Miszon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 514
Dołączył: Aug 2008
Post: #47
RE: Planszowe podsumowania roku
Wydanie jest ładne, to prawda.
To ciekawy mechanizm, że coraz mniej ruchów, zwykle jest odwrotnie.

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&num...gewidget=1]
21.01.2023 11:51 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
ku3a Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 19 110
Dołączył: Jun 2007
Post: #48
RE: Planszowe podsumowania roku
No to zrobiłem.
Trzydziestka gier, które najbardziej mi się spodobały, spośród tych, w które po raz pierwszy zagrałem w 2022.

30. The King Is Dead: Druga Edycja
29. Arkana magii
28. VektoRace
27. Na skrzydłach
26. Batman: Everybody Lies
25. Tajemnicze Domostwo
24. Scout
23. Ten, czyli dycha
22. Poszukiwanie Planety X
21. Chipsy
20. Western Legends
19. Proszę wsiadać
18. Mur Hadriana
17. Szeryf z Nottingham
16. 7 Cudów Świata: Architekci
15. PitchCar
14. Terraformacja Marsa
13. Uwaga, spoiler!
12. Alchemicy
11. Great Western Trail
10. Terraformacja Marsa: Ekspedycja Ares
9. Spicy
8. Gutenberg
7. MikroMakro: Na Tropie Zbrodni
6. Słowołaki
5. Załoga: Wyprawa w głębiny
4. Wojna o Pierścień: Druga Edycja
3. Złam ten kod
2. Sherlock Holmes: Detektyw doradczy
1. Hansa Teutonica
25.01.2023 10:27 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Miszon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 514
Dołączył: Aug 2008
Post: #49
RE: Planszowe podsumowania roku
Hah, po dwóch latach zapowiedzi, w trzecim się udało Icon_wink .
Wow! No to Hansa zaszalała! Icon_eek2
O 4 grach w ogóle nie słyszałem, a grałem tylko w 10.

PS. Pitchcar - hehe Icon_lol .
PS2. Żona mówiła, że u niej w pracy składali się komuś na prezent i kupili... Alchemików! Nie wiem, czy pomyliła tytuł, czy mają faktycznie jakiegoś miłośnika ciężkich gier (ja kojarzę, że dwa razy oglądałem film z zasadami ja GameTrollu i dwa razy się umęczyłem myśleniem nad samym filmem Icon_wink ). Wcześniej wspominała, że jakiś chłopak się chwalił Nemesisem, a potem że wspiera Wiedźmina od Wookiego, ale tym razem to jakaś dziewczyna dostała ten prezent, no i tamto to była inna kategoria gier.

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&num...gewidget=1]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 26.01.2023 01:35 AM przez Miszon.)
26.01.2023 01:32 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
ku3a Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 19 110
Dołączył: Jun 2007
Post: #50
RE: Planszowe podsumowania roku
obstawiam, że nie słyszałeś o: "VektoRace", "Ten, czyli dycha", "Scout" i... nie wiem co czwarte. obstawiałbym, że "Spicy", no ale w to grałeś. więc nie wiem. może "Złam ten kod"? no bo o "The King Is Dead" to zapewne słyszałeś.
26.01.2023 11:18 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Miszon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 514
Dołączył: Aug 2008
Post: #51
RE: Planszowe podsumowania roku
"Złam ten kod".

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&num...gewidget=1]
26.01.2023 02:09 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Miszon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 514
Dołączył: Aug 2008
Post: #52
RE: Planszowe podsumowania roku
Skoro jest nas dwóch, to może i wwas by się skusił na chociaż Top10? Icon_wink

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&num...gewidget=1]
26.01.2023 03:59 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
ku3a Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 19 110
Dołączył: Jun 2007
Post: #53
RE: Planszowe podsumowania roku
Miszon napisał(a):"Złam ten kod".
no to trzeba zagrać. czysta dedukcja. jak się wcześniej nie uda, to może na zlocie. na poprzedni wziąłem.

natomiast jedną rzecz muszę wyjaśnić. gryzłem się czy wstawić pewną grę... To kampania do istniejącej gry, no ale wydana w osobnym pudełku, zawierająca trochę nowych zasad, no i sporo komponentów. ostatecznie uznałem, że nie wstawię na tę listę, ale tutaj o niej napiszę. chodzi o... "Robinson Crusoe: Opowieści Niesamowite". gdybym miał to wstawić na listę, to by było na drugim!
26.01.2023 08:27 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Miszon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 514
Dołączył: Aug 2008
Post: #54
RE: Planszowe podsumowania roku
Ja bym wstawił. Owszem, to dodatek, ale w takim razie punktuje gra podstawowa (dopisalbym zapewne że chodzi o tę kampanię). Przecież w Arkham nie gram w kółko w podstawkę (jak wreszcie udało mi się wygrać ostatnią misję, to przestałem Icon_wink ), tylko kolejne kampanie, czyli kolejne pudełka.
Albo bym napisał zwyczajnie, że to Robinson Crusoe: Opowieści Niesamowite. Jak będę grał kolejną kampanię TG, to rozgrywki i punkty będą się nabijały konkretnemu pudełku (bo przecież The Fall of Avalon to jest tytuł konkretnej kampanii, a nie całej gry).

Ale w takim razie tym bardziej jestem w szoku, że Hansa nawet Robinsona pobiła!!

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&num...gewidget=1]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 26.01.2023 09:07 PM przez Miszon.)
26.01.2023 09:02 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
ku3a Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 19 110
Dołączył: Jun 2007
Post: #55
RE: Planszowe podsumowania roku
przeważyło po prostu to, że Opowieści Niesamowite to nie taka w pełni nowa gra. To po prostu Robinson z lekko zmodyfikowanymi zasadami. Ale wiadomo (i to się nie zmienia od lat) - Robinson rządzi!!
26.01.2023 11:35 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Miszon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 514
Dołączył: Aug 2008
Post: #56
RE: Planszowe podsumowania roku
No tak, ale nadal nie widzę powodu, aby nie zaliczać do rankingu, niezależnie pod jakim tytułem.

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&num...gewidget=1]
26.01.2023 11:43 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
wwas Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 334
Dołączył: Nov 2019
Post: #57
RE: Planszowe podsumowania roku
Miszon napisał(a):może i wwas by się skusił na chociaż Top10?
Z top 10 byłoby trudno, ponieważ nie prowadzę tak uporządkowanych statystyk i nie potrafiłbym nawet odtworzyć listy gier, w które w zeszłym roku grałem. Poza tym mam wrażenie, że tych nowo poznanych nie było tak dużo - przejrzałem na szybko listę maili i wyszło mi, że spotykaliśmy się na granie tylko 9 razy (licząc urodziny, nie licząc obu sylwestrów, "Rzuć Kostką" i wyjazdu letniego) - strasznie mało. W efekcie udało mi się ułożyć tylko top 8 (w jednym wypadku jest to drobne nagięcie zasad, bo poznałem w grudniu 2021), chociaż niewyluczone, że o czymś ważnym zapomniałem:

8. Tajemnicze domostwo
Ciekawa gra, chociaż bardzo trudna, przypuszczam, że zwłaszcza dla osoby dającej podpowiedzi, której akurat żadna z kart na ręce zupełnie nie pasuje. Jak dotąd wszystkie trzy rozgrywki zakończyły się totalną klęską, ale może do czterech razy sztuka...

7. Chipsy
Bardzo apetyczna szybka gra (chociaż niezbyt zdrowa Icon_wink). Poza tym nie mógłbym nie umieścić tu gry, w której w pierwszym rozdaniu w życiu udało mi się uzyskać bonus "wygrywasz grę" Icon_smile

6. Szeryf z Nottingham
Co prawda podczas wyjazdu letniego udało się zagrać aż w 34 różne gry, ale nowości stanowiły w tej grupie mniejszość, w dodatku przyjęliśmy zasadę tylko jednej rozgrywki dla danego tytułu, co nie pozwoliło tym nowościom wbić się za mocno w pamięć. Niech więc będzie ta jedna, której udało się to stosunkowo najlepiej (może ex aequo ze skokami narciarskimi i "Alternatywy 4", które jednak się nie zmieściły Icon_wink )

5. Everdell
Dostałem rok temu w prezencie pod choinkę, jak widać prezent był całkiem udany.

4. Decrypto
Nie udało się poznać na zlocie w 2021 - musiałem wówczas świadczyć usługi transportowe. Bardzo wtedy żałowałem, ale pozytywna strona jest taka, że mogę ją ująć w rankingu 2022.

3. Hansa Teutonica
Dołączam do wyrażanych wyżej zachwytów.

2. Alchemicy
Od razu mnie urzekła bardzo ciekawym matematycznie systemem wzajemnego reagowania składników. Szkoda, że nie udało się nigdy zagrać drugi raz.

1. Labirynt słów
Jestem akurat świeżo po wczorajszej rozgrywce (bardzo emocjonującej), ale pierwsze miejsce byłoby pewne nawet bez niej. W Tabu zawsze trochę mi przeszkadzało po pierwsze to że zakazane słowa często wpisują się w pewien schemat, który łatwo jest ominąć, po drugie, kiedy przypadkiem trafi się drugi raz na to samo hasło, ma się już przetartą ścieżkę. Tutaj oba te problemy znikają, a do tego wymyślanie listy słów zakazanych to też świetna zabawa Icon_smile
27.01.2023 05:04 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Miszon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 514
Dołączył: Aug 2008
Post: #58
RE: Planszowe podsumowania roku
wwas napisał(a):tych nowo poznanych nie było tak dużo
Nie muszą być nowe. To tylko u mnie tak wyszło, że sporo nowości.

O proszę - czyli grałeś gdzieś jeszcze w Labirynt Słów! Przyznam, że mnie też gra zaciekawiła, nie wiem czy lepsze niż Taboo (może nie w każdych okolicznościach i towarzystwie), na pewno ciekawie je rozwijające. Najbardziej mi przeszkadza tematyka - ten setting fantasy bardziej przeszkadza, niż zaciekawia, utrudnia zrozumienie gry. Nie wiem czemu nie zrobili jakiegoś zupełnie "beztematowego tematu".
Jak pisałem wyżej - Alchemików odpuściłem. Mam wrażenie, że to już za ciężka gra dla mnie, nie chce mi się poznawać czegoś o takim kalibrze, w co zagram raz na rok czy dwa (a pewnie żeby fajnie się w to grało, trzeba zagrać minimum z 5 partii).

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&num...gewidget=1]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 27.01.2023 06:29 PM przez Miszon.)
27.01.2023 06:22 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
ku3a Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 19 110
Dołączył: Jun 2007
Post: #59
RE: Planszowe podsumowania roku
Miszon napisał(a):nadal nie widzę powodu, aby nie zaliczać do rankingu, niezależnie pod jakim tytułem.
to uznaj, że jest na miejscu 1,5 Icon_wink2.
wwas napisał(a):udało mi się ułożyć (...) top 8
super Icon_biggrin3.

bardzo się cieszę, że Chipsy i Szeryf Ci się spodobały Icon_smile2. w te pierwsze na pewno nie raz będzie okazja grać, a drugiego wezmę na wakacje.
wwas napisał(a):Jak dotąd wszystkie trzy rozgrywki zakończyły się totalną klęską, ale może do czterech razy sztuka...
tak, póki co nie szło nam za dobrze. w końcu kiedyś się uda Icon_wink2.
wwas napisał(a):Szkoda, że nie udało się nigdy zagrać drugi raz.
i póki co może być problem z powtórną rozgrywką, bo Dominice się trochę pozmieniało w życiu. ale na szczęście w dobrą stronę Icon_smile2.

musimy jeszcze raz zagrać w Labirynt. przyznam, że siadałem do tego nastawiony dość sceptycznie, więc może z tego nie byłem jakoś zachwycony. choć też efekt był lepszy niż się spodziewałem. bo spodziewałem się czegoś przekombinowanego.
Miszon napisał(a):Alchemików odpuściłem. Mam wrażenie, że to już za ciężka gra dla mnie
Icon_eekIcon_eek
27.01.2023 07:31 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 773
Dołączył: Jun 2007
Post: #60
RE: Planszowe podsumowania roku
Będę musiał spisywać tytuły gier, w które grałem i jakieś opisy do nich (żebym mógł przyporządkować tytuł do gry) i może za rok jakiś ranking walnę.
27.01.2023 07:54 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Podsumowania roku Miszon 83 5 275 18.01.2024 07:44 PM
Ostatni post: kajman

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości