Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bezustanny Top Wszechczasów - odsłona I.1.
Miszon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 515
Dołączył: Aug 2008
Post: #85
RE: Bezustanny Top Wszechczasów - odsłona I.1.
Thin Lizzy WHISKEY IN THE JAR 1972 singiel
w BTW od: ok. 1998


.... bo tak się składa, że album Transformer był współprodukowany przez Davida Bowiego, który postanowił pomóc Lou Reedowi odnieść komercyjny sukces. Którego ten nie mógł się doczekać. Bo przecież należy pamiętać o tym, że choć The Velvet Underground są teraz wymieniani jako jeden z ważniejszych zespołów rockowym (a "płyta z bananem" jest objęta niesamowitym kultem i ogólnie poważana), to na początku lat 70-tych rozpadli się właśnie głównie z powodu braku sukcesu komercyjnego (PS. zespołu nie ma w BTW bo albo do nich jeszcze nie dorosłem, albo po prostu jest to dla mnie zbyt dziwne i za surowe, szczególnie jak na tamte lata. Może jakby to ostrzej zagrali, po punkowemu, to owszem. Ale że jeszcze na punk trzeba było czekać prawie 10 lat, to jakieś takie pitu-pitu momentami. Owszem, tekstowo nawet ciekawe, ale ogólnie taka mocniejsza wersja Dylana. Czyli - słuchać wolę w cudzych wersjach Icon_twisted ). Solowego Lou też nie szło lepiej.

W sumie nie dziwię się Bowiemu, bo Lou to też taki muzyczny wariat i dziwak, który np. nagrał płytę całą składającą się z dźwięków puszczanych od tyłu (w dodatku - głównie sprzężeń!). Nawet z wyglądu trochę kosmita, czyli niewątpliwie bratnia dusza dla Davida Icon_wink2 . Człowiek w ogóle próbujący różnych dziwnych rzeczy i w sumie nie zdziwiło mnie, jak się dowiedziałem że ożenił się z Laurie Anderson kilka lat temu Icon_wink2 . Próbował oczywiście nie tylko muzycznie, także szerzej artystycznie. I nie tylko artystycznie, bo także narkotykowo. Stąd też po pewnym czasie ten kawałek przestano interpretować jako piosenkę śpiewaną dla kobiety, a raczej postrzegano jako piosenkę śpiewaną dla narkotyku. Najczęściej - heroiny (o której Lou śpiewał już wcześniej, zupełnie bezpośrednio, w The Velvet Underground). I tutaj kolejne moje zetknięcie z tym utworem, wcale nie pierwsze lecz trzecie - w filmie Trainspotting, który dał przebojowi kolejne pokolenia fanów.

Sądzę, że to jego największy przebój, który też poznałem najpierw w coverze. Bo moje dwa pierwsze z nim zetknięcia to najpierw Duran Duran. I to był chyba ich pierwszy kawałek jaki w ogóle poznałem żeby było zabawniej. To znaczy - znałem nazwę, ale wtedy w 1995 nie potrafiłem to podpiąć pod żaden kawałek. Podobnie jak z PSB trochę. Ale nie do końca, bo PSB lubiłem nie znając nazwy, ale DD nie wydaje mi się. A potem w wersji, w której Lou śpiewał to z całym gronem różnych artystów, z racji jakiejś charytatywnej akcji BBC. Do czasów płyty "The Raven" był to jedyny mi znany jego kawałek.

Ciekawostka: kiedyś na angielskim poznałem słowo "lurid". Zastanawiałem się wówczas, czy przypadkiem Lou nie wziął pseudonimu od tego słowa Icon_wink2 . Ostatecznie wyszło, że Reed to jego prawdziwe nazwisko, ale w sumie może jest w tym jakaś prawda?

Lou ma jeszcze w BTW jeden numer, a jeden może nie bardzo blisko BTW, ale gdzieś tam w tle. Już totalnie niepiosenkowy, ciężki, męczący, zdecydowanie bardziej w jego stylu niż słodziutkie "Perfect Day". To Like a Possum z 2000. Może do momentu aż zaprezentuję tą część BTW już w nim będzie, ale na obecną chwilę wpisuję go tutaj, może też dla pamięci własnej. Ostrzegam: ponad 18 minut! Oczywiście - poznany dzięki minimaxowi (bo gdzie indziej można takiego długasa usłyszeć?)

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&num...gewidget=1]
04.12.2012 12:24 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Bezustanny Top Wszechczasów - odsłona I.1. - Listoholik - 21.04.2012, 11:53 AM
RE: Bezustanny Top Wszechczasów - odsłona I.1. - Miszon - 04.12.2012 12:24 PM

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Bezustanny Top Wszechczasów - odsłona I.3 (1982-1990) Miszon 162 42 127 15.09.2022 11:42 PM
Ostatni post: Miszon
  Bezustanny Top WszechCzasòw odsłona I.4 (1989-1994) Miszon 17 4 292 15.09.2022 11:10 PM
Ostatni post: Miszon
  Bezustanny Top WszechCzasów Miszon 49 6 602 29.12.2019 02:09 PM
Ostatni post: Miszon
  Bezustanny Top WszechCzasów I.5 Miszon 199 23 840 06.05.2019 08:21 PM
Ostatni post: Miszon

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości