Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bezustanny Top Wszechczasów - odsłona I.1.
Miszon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 514
Dołączył: Aug 2008
Post: #37
RE: Bezustanny Top Wszechczasów - odsłona I.1.
4 rzeczy z 1961:
Del Shannon RUNAWAY 1961 Runaway / 1986: OST: Crime Story
w Topie od: 2004, choć mógłby od ok. 1987 Icon_wink2

Tu już absolutny "jednostrzałowiec", bo nawet mało kto pamięta, kto to śpiewał (niektórzy myślą, że Lennon - IF U czaicie dowcip Icon_wink ). Ale znają wszyscy.
Ja, mówiąc szczerze, jakoś nigdy nie byłem wielkim fanem i jakoś w czołówce nigdy to u mnie nie było, od kiedy poznałem praktycznie. Stąd też nawet nie mam za bardzo super skojarzeń, czy coś. Natomiast nie czułem się za bardzo komfortowo z brakiem tego kawałka w BTW i w końcu po latach namysłu wrzuciłem. Chyląc się nieco pod legendą utworu. No i linia basu - KLASYK!
Bardzo prościutki kawałek, tak tekstowo, jak i muzycznie. Rzecz do ponucenia, względnie do pobujania się powolutku. No - miłe po prostu.
Ale jak dla mnie, bez większego kalibru wrażeń.

Aha - panowie Leiber i Stoller po raz kolejny! (jak widać - nie tylko czadowe rokendrole pisali) Rzecz na podstawie pieśni gospel i fragmentu Biblii, Psalmu 46 (a o takich korzeniach tego to bym nie pomyslał nigdy szczerze mówiąc Icon_wink ), napisana przez nich wspólnie zresztą z Benem.

Ciekawostka: piosenka zawiera progresję akordów I vi IV V (żeby jasno napisać i nie zanudzać wyjaśnieniami - w tonacji C, to jest C Am F G), która jest uznawana za klasyczną dla lat 50-tych, ale też nazywana czasem "progresja Stand by Me". Można ją też znaleźć oczywiście niemal w 1/4 większych hitów po dziś dzień (refren "Happiness is a Warm Gun", "99 Luftbaloons", "No Surprises", jeden z Green Dayów niedawnych - w sumie to można by tu 100 przykładów dać w godzinę zapewne Icon_wink ). Fajnie została sparodiowana w musicalu Grease, gdzie w piosence "Those Magic Changes" chórek śpiewa: "C-C-C-C-C-C / A-A-A-A-minor / F-F-F-F-F-F / G-G-G-G-seven / [repeat]" (tego nie wiedziałem szczerze mówiąc, dopiero teraz znalazłem, ale przezabawne jak dla mnie Icon_lol ). Arkadia też tego użyła, w kawałku "Arkadia" właśnie Icon_wink .

Ciekawostka 2: kawałek w 1961 nie doszedł do #1, ale zrobił to w 1987, na fali popularności filmu "Stand by Me" (np. Kiefer Sutherland i River Phoenix, na podstawie książki "The Body" Stephena Kinga i chodziło to chyba u nas w TV właśnie jako "Ciało")

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&num...gewidget=1]
22.05.2012 01:11 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Bezustanny Top Wszechczasów - odsłona I.1. - Listoholik - 21.04.2012, 11:53 AM
RE: Bezustanny Top Wszechczasów - odsłona I.1. - Miszon - 22.05.2012 01:11 AM

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Bezustanny Top Wszechczasów - odsłona I.3 (1982-1990) Miszon 162 42 091 15.09.2022 11:42 PM
Ostatni post: Miszon
  Bezustanny Top WszechCzasòw odsłona I.4 (1989-1994) Miszon 17 4 277 15.09.2022 11:10 PM
Ostatni post: Miszon
  Bezustanny Top WszechCzasów Miszon 49 6 598 29.12.2019 02:09 PM
Ostatni post: Miszon
  Bezustanny Top WszechCzasów I.5 Miszon 199 23 701 06.05.2019 08:21 PM
Ostatni post: Miszon

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości