Największe forum list przebojów Mycharts.pl
Polski top wszechczasów - Wersja do druku

+- Największe forum list przebojów Mycharts.pl (https://www.mycharts.pl)
+-- Dział: Personalne listy przebojów (/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Listy poszczególnych użytkowników (/forumdisplay.php?fid=4)
+---- Dział: kajman33 (/forumdisplay.php?fid=32)
+---- Wątek: Polski top wszechczasów (/showthread.php?tid=51559)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23


RE: Polski top wszechczasów - Yacy - 03.10.2020 01:04 PM

(17.09.2020 07:29 PM)kajman napisał(a):  546. Renata Przemyk - Oto jest
zanim nie napisałeś to nie mogłem skumać z jakiej to płyty Icon_wink2
(19.09.2020 12:05 PM)kajman napisał(a):  535. Renata Przemyk - Moneta
faktycznie sporo RP, ale pewnie wystrzela się przed top 200 albo nawet i 300 Icon_wink2 fajnie, że jest nieprzróbka Icon_razz
(21.09.2020 08:30 PM)kajman napisał(a):  521. Krystyna Prońko - Wielka zima
nie miałem pojęcia, że taka spółka pisała dla KP... przydałby się jakiś top Pani Krysi, bo to co znam to lubię, a nie znam za wiele...
(22.09.2020 08:05 PM)kajman napisał(a):  515. Renata Przemyk - Aniołek
zaskakujące, że BLIZNA po raz drugi... spodziewałbym się pierwszej lub drugiej płyty... może się do czekam Icon_wink2
(26.09.2020 06:24 PM)kajman napisał(a):  493. Renata Przemyk - Zabijany
i kolejna Renia? Icon_wink2 i znów nie z tej płyty, której bym się spodziewał. ale z mojej ulubionej więc się cieszę! Icon_smile2 bardzo.
(26.09.2020 06:24 PM)kajman napisał(a):  O Renacie nie będę zbyt dużo pisał
ależ pisz. Icon_wink2
(28.09.2020 07:57 PM)kajman napisał(a):  472. Renata Przemyk - Bo we mnie jest seks
nie przepadam za tą wersją. zresztą w ogóle myślę, że panie nie wykorzystały potencjału jaki jest w tych utworach. sama płyta nie miała dobrej promocji, bo znam osoby, które lubią i słuchają RP, a nie wiedziały, że taka płyta się ukazała Icon_razz

następnym razem postaram sie skomentować kogoś innego Icon_razz chyba, że mi nie dasz wyboru Icon_wink2


RE: Polski top wszechczasów - kajman - 03.10.2020 02:00 PM

Yacy napisał(a):pewnie wystrzela się przed top 200 albo nawet i 300
Sam jeszcze tego nie wiem, bo pewien jestem tylko miejsc w dolnej połówce topu, bo w górnej trwają jeszcze przesłuchania. Podejrzewam, że niektórzy szczęśliwcy będą słuchani przeze mnie ponad dziesięć razy (szczęśliwcy dlatego, że zyskują przy kolejnych przesłuchaniach; jeden utwór będzie ponad 400 miejsc niż początkowo wyglądało, ale akurat tutaj zadziałał dodatkowy czynnik).
Yacy napisał(a):fajnie, że jest nieprzróbka
Seks jest ostatnią przeróbką. Wyżej będą tylko utwory dla niej napisane.
Yacy napisał(a):nie miałem pojęcia, że taka spółka pisała dla KP...
Akurat Hołdys zaskoczył mnie w tym topie jeszcze bardziej innym utworem dla kogoś, kto mi się jeszcze mniej z nim kojarzy.
Yacy napisał(a):przydałby się jakiś top Pani Krysi, bo to co znam to lubię
Może pojawi się u mnie jeszcze coś, czego nie znasz, bo jest jej u mnie sporo.
Yacy napisał(a):zaskakujące, że BLIZNA po raz drugi...
Akurat dwa utwory mi podeszły.
Yacy napisał(a):może się do czekam
Jeżeli rozumiemy przez to określenie to samo to się doczekasz.
Yacy napisał(a):z mojej ulubionej więc się cieszę!
Więcej z niej nie będzie.
Yacy napisał(a):panie nie wykorzystały potencjału jaki jest w tych utworach
Patrząc na całość płyty to się zgodzę. A na konkretnie ten utwór...
Yacy napisał(a):następnym razem postaram sie skomentować kogoś innego
No przecież było o Prońko.


RE: Polski top wszechczasów - kajman - 03.10.2020 05:50 PM

450. Dżem - Whisky 1981 05:24 (A. Otręba, R. Riedel; K. Gayer)
Początkowo (czyli tak około '85) znajdował się w cieniu kilku innych utworów Dżemu. Z jednej strony kryzys dopadł dwa wtedy najwyżej notowane (już były w tym topie), z drugiej Whisky mocno zyskiwała (przez duże W, bo przez małe uważam za świństwo) i stała się ulubionym utworem zespołu. I w tym topie był moim pewniakiem do najwyższego miejsca i to co najmniej 200 miejsc wyżej niż faktycznie się znalazł. A tymczasem została pokonany. Przez jaki(e) utwór/ory okaże się za czas jakiś.
449. Skaldowie - Stworzenia świata część druga 1977 19:31 (A. Zieliński; A. Zieliński, L. A. Moczulski)
Zespół w swoim dorobku ma dwa bardzo długie utwory zajmujące jedną stronę płyty. Pierwszy z nich Krywań nie znalazł w moich oczach uznania (pewnie przez zbyt dużą ilość cytatów z klasyki), drugi się przebił, ale skończył w piątej setce.
448. Urszula - Zanim eksplodujesz 1988 03:44 (R. Lipko; T. Zeliszewski)
Podczas topu Urszuli odkryciem dla mnie była wcześniej prawie nieznana czwarta płyta, nie pozbawiona zresztą słabych utworów, ale zawierająca kilka perełek. To druga, ale nie ostatnia z nich. A faworyzowana przeze mnie Biała droga ma w tym topie mniej utworów niż ta płyta.
447. Woo Boo Doo - Jasne góry 1985 04:14 (brak danych)
Połowa l. 80-tych to według mnie świetny okres dla polskiego rocka. Ale albo ówczesna publiczność miała inne zdane, albo wykonawcy zagubili się w poszukiwaniach i odcisnęły one znacznie mniejszy ślad niż powinny. Zespoły się porozwiązywały lub poszły w zapomnienie. Spotkało to i ten zespół, który pozostawił w swoim dorobku tylko osiem utworów, a w moim odczuciu była to dla mnie najciekawsza i najbardziej nowatorska grupa owego czasu. Większość muzyków związana był wcześniej i później z zespołem Tie Break, który cenię, ale nie na tyle, żeby się do tego topu załapał.
Jeszcze rok z kawałkiem temu znałem tylko pięć nagrań zespołu, na szczęście trafiłem na trzy kolejne, a to jest jedno z nich.
446. Budka Suflera - Życiowy numer 1978 05:05 (R. Lipko; A. Sikorski)
Pamiętam, jak się dawno temu zagotowałem, kiedy oglądając Wielką Grę usłyszałem experta Adama Halbera: Budka Suflera miała trzech wokalistów. Proszę podać ich nazwiska. Dlaczego? Bo Budka miała czterech wokalistów i o jednym z nich mało kto już pamięta (ale jak ktoś jest expertem to powinien). W moim odczuciu o Andrzejczaku nie ma co wspominać, ale od Czystawa zdecydowanie bardziej odpowiada mi właśnie Stanisław Wenglorz. Pojawił się po rozstaniu z Cugowskim i nagrał tylko cztery utwory (ale i tak więcej niż Andrzejczak w '82). Wszystkie brzmią bardzo dobrze, chociaż przydługi wstęp do Śladów na piasku tym razem trochę mnie raził. Ale dosyć niespodziewanie rewelacyjnie zabrzmiał ŻN.
445. Seweryn Krajewski - Byłem stary 1980 04:00 (S. Krajewski; A. Osiecka)
Tak na 70% jestem pewien, że ten utwór początkowo miał tytuł Genowefa B. Od razu bardzo mi się spodobał. Był w radio często grany do chwili, kiedy wyparła go fatalna wersja Rodowicz zatytułowana Seweryn K. Teraz nie odrzuca mnie od niej tak mocno, ale i tak startu do niej nie ma.
444. Renata Przemyk - O 7.05 1994 04:31 (W. Waglewski; A. Saraniecka)
Yacy, jeżeli za drugą płytę Renaty uznajesz tą to jak widzisz jest z niej utwór. I jest to ulubiona płyta tej wykonawczyni.
443. Happysad - Taką wodą być 2009 04:01 (Happysad; K. Kawalec)
Początkowo zespół odbierałem negatywnie i kompletnie mnie nie przekonywał, jednak potem pojawiły się dwie w moim odczuciu zdecydowanie najlepsze ich płyty. Ten pochodzi z drugiej z nich. A drugi jaki się pojawi to okaże się myślę nie wcześniej niż za miesiąc (zleży jak szybko będę prezentował kolejne porcje).
442. Lao Che - Leganda o Smoku 2015 03:45 (Lao Che; H. Dobaczewski)
441. Grzegorz Turnau & Kot Przybora - Przeprowadzka 2004 02:14 (J. Wasowski; J. Przybora)
Starsi Panowie inspirowali wielu artystów. Należał do nich także Turnau, który nagrał całą płytę z ich piosenkami. Płyta przekonała mnie średnio, jedynie ten utwór, do nagrania zaprosił syna Jeremiego zabrzmiał mi znakomicie.


RE: Polski top wszechczasów - Yacy - 03.10.2020 06:00 PM

dla mnie to jest trzeci album, ale to nie ma w tym przypadku znaczenia Icon_wink2
znaczenie ma na półce, bo w innym przypadku pierwsza płyta stałaby oddzielnie po "y" Icon_razz a to byłoby nielogiczne.
podobnie pierwsza płyta Strachów stoi u mnie pod "s", a nie pod "g" Icon_razz

teraz spojrzałem na tracklistę i faktycznie "Mało zdolna szansonistka" czy tym bardziej "Ya Hozna" nie miały szans być Twoją ulubioną płytą RP. Icon_wink2

było kilka Urszul ale to nie są te moje ulubione. ale fajnie, że jest, bo dopóki Renata nie zaczęła nagrywać to... właśnie Urszula była moją wokalistką nr 1. Icon_biggrin3
pierwsze 3, a nawet 4 płyty lubię właściwie w całości do dziś! potem była oczywiście BD i kilka innych świetnych utworów!


RE: Polski top wszechczasów - kajman - 03.10.2020 06:14 PM

Yacy napisał(a):dla mnie to jest trzeci album
Stąd moja uwaga trzy posty wyżej, że to nie jest pewne. Swoją drogą jakbym miał YH to bym ustawił ją pod Y.
Yacy napisał(a):ale to nie są te moje ulubione
Nie zaskakuje mnie to w ogóle. Być może z takich będzie jedna ale i tego pewien nie jestem.


RE: Polski top wszechczasów - Yacy - 03.10.2020 06:28 PM

ja płytę poznałem pod taką okładką:

[Obrazek: yahozna.jpg]

przecież tu nie ma miejsca na interpretację czyja to płyta Icon_wink2
kilka lat później dowiedziałem się o zespole...


RE: Polski top wszechczasów - kajman - 03.10.2020 07:07 PM

No fakt. Trudno było przypuścić, że RP to jest tytuł.


RE: Polski top wszechczasów - Yacy - 03.10.2020 07:16 PM

kończąc temat, na winylu było tylko Ya Hozna.
ale tę wersje mam dopiero od kilku lat czyli jakieś 15 lat po cd Icon_razz


RE: Polski top wszechczasów - tadzio3 - 04.10.2020 12:17 AM

kajman napisał(a):478. Maanam - Eksplozja 1983 05:10 (M. Jackowski; O. Jackowska)
Utwór, który polubiłem dopiero kilka lat temu. I teraz pewnie spokojnie jest w top 10 Maanamu
kajman napisał(a):474. Anna Maria Jopek - Byle nie o miłości 1997 02:35 (A. Sławiński; A. Osiecka)
Jeżeli chodzi o tę piosenkę, to podoba mi się jedynie wersja Ciszy Jak Ta (koncertowa z płyty)


RE: Polski top wszechczasów - kajman - 04.10.2020 10:17 AM

Tej to nie znam.


RE: Polski top wszechczasów - tadzio3 - 04.10.2020 12:51 PM

https://www.youtube.com/watch?v=xek8Cu2kvN8


RE: Polski top wszechczasów - ku3a - 04.10.2020 11:33 PM

kajman napisał(a):Ale fakt, sporo z nich to nie Twoje klimaty.
no i proszę, nawet jak pojawia się Lao Che, to jest to całkowicie "nie moje" Lao Che...

"Taką wodą być" nie należy do grona wielu utworów Happysad, które bardzo lubię, ale ogólnie odbieram na plus.
ale chyba z całej dziesiątki odrobinę bardziej lubię "Whisky".


RE: Polski top wszechczasów - kajman - 05.10.2020 06:25 AM

ku3a napisał(a):nawet jak pojawia się Lao Che, to jest to całkowicie "nie moje" Lao Che...
Ale mam wrażenie, że pojawi się Lao w Twoich klimatach.
ku3a napisał(a):"Taką wodą być" nie należy do grona wielu utworów Happysad, które bardzo lubię
Ty chyba wolisz wcześniejszy HS niż ja.
ku3a napisał(a):chyba z całej dziesiątki odrobinę bardziej lubię "Whisky"
Czy tak jak u mnie dotyczy to tylko utworu?


RE: Polski top wszechczasów - ku3a - 05.10.2020 08:48 PM

kajman napisał(a):Ty chyba wolisz wcześniejszy HS niż ja.
zdecydowanie pierwsza połowa dyskografii.
kajman napisał(a):Czy tak jak u mnie dotyczy to tylko utworu?
Icon_mrgreen tak Icon_smile2. próbowałem kilka razy pić whisky, ale nie miałem z tego żadnej przyjemności. póki co raczej pozostanę przy piwie Icon_wink2.


RE: Polski top wszechczasów - kajman - 05.10.2020 09:40 PM

ku3a napisał(a):póki co raczej pozostanę przy piwie
Też uważam to za dobre rozwiązanie.


RE: Polski top wszechczasów - Sundrajta - 12.10.2020 09:24 PM

Oj oj, już myślałem, że będę śledził na bieżąco, a wychodzi mi na to, że tylko złapię dziesiątki na wyrywki:
460. Dżem - Whisky *** Alkoholowy bajer, a może prośba o miłość? Kto wie co nakłoniło Ryśka do napisania tej pieśni, która u mnie jednakoż nie stała się hymnem pewnej epoki; Ś+
459. Skaldowie - Stworzenia świata część druga *** W topie Skaldów był u mnie bardzo daleko, może jest zbyt przeładowany aranżacyjnie, no i jak na moje preferencje zdecydowanie za mało wokalu, bo w sumie bardzo przyjemna kompozycja; Ś+
458. Urszula - Zanim eksplodujesz *** Tego utworu napisanego przez załogę Budki Suflera kompletnie nie znam i nie porwał mnie od pierwszego przesłuchania; Ś-
457. Woo Boo Doo - Jasne góry *** Nie wiem czy w ogóle trafiłem na odpowiednią wersję, bo na chomiku ten utwór jest podpisany "Jasne góry, wyruszaj" i trwa 2:50! A jeśli jednak to jest to, no to niestety jedyną możliwą oceną może być, ta która widnieje na końcu i dobrze pamiętam, że to Twoja fascynacja z lat osiemdziesiątych, której na szczęście ja nie podzielam; G
456. Budka Suflera - Życiowy numer *** I znowu Budka tym razem dużo starsza i we własnym repertuarze, już takim rzekłbym poważnym, ale znowu nie ma w nim czegoś co by mnie porwało; Ś+
455. Seweryn Krajewski - Byłem stary *** Artysta bardzo dobrze mi znany, więc i piosenki powinny być mi znane i już miałem napisać, że tego nie pamiętam, ale jest wręcz przeciwnie. To utwór, który w swoim czasie był ze mną bardzo często i sam nie wiem czy go teraz lubię? Ś-
454. Renata Przemyk - O 7.05 *** To także jedna z moich faworytek, z tymże w takim repertuarze, w którym kompletnie brakuje mi melodii, a jest tylko jakieś rzępolenie, kompletnie mnie nie przekonuje; G
453. Happysad - Taką wodą być *** A tego muszę przyznać, że nie znam, bo ogólnie z HS jestem na bakier, a kawałek naprawdę przyciągający; K
452. Lao Che - Legenda o Smoku *** Oczywiście od nich nic nie potrafi mnie zaskoczyć (w sensie znawstwa), bo już jeśli chodzi o wybory ulubieńców, to może być różnie, a tutaj akurat jest OK; Ś+
451. Grzegorz Turnau & Kot Przybora - Przeprowadzka *** No i słusznie, że doceniasz ten kawałek bo jest pięknie i żartobliwie zrobiony; Ś-

Wygląda na to, że im dalej w las tym jest gorzej. Icon_twisted
moja skala ocen (na użytek tego topu):
G ^ gniot
Ż ^ żart
Ś- ^ poniżej średniej
Ś+ ^ powyżej średniej
K ^ killer
Ad ^ arcydzieło



RE: Polski top wszechczasów - kajman - 14.10.2020 09:31 AM

Ha. Okazało się, że jestem o dziesięć miejsc bliżej końca, bo po miejscu 459 było miejsce 468. Teraz już poprawiłem i wyszło mi, że do opublikowania pozostało mi 440 utworów. No to może kolejna dziesiątka.
440. Skaldowie - Zawołam na pomoc wszystkie ptaki 1968 03:51 (A. Zieliński; L. A. Moczulski)
439. Stare Dobre Małżeństwo - Nocne majaki 2002 03:10 (K. Myszkowski; A. Ziemianin)
Ogólnie to wydaje mi się, że wiem, czego można się po SDM spodziewać, ale to jest akurat utwór, który z ich stylem kompletnie mi się kojarzy. Ani textowo ani tym bardziej muzycznie. Autorem słów jest Adam Ziemianin, którego dwie wcześniejsze piosenki śpiewane przez SDM (mi bardziej kojarzy się z Adamiak i WBK, chociaż akurat tych piosenek w moim topie nie ma) które były bliższe ich zwykłym klimatom, a będzie jeszcze jedna w moim odczuciu dla nich nietypowa.
438. Kasia Kowalska - Telefony 2010 04:20 (G. Ciechowski; G. Ciechowski)
Kolejny utwór z mojej ulubionej płyty Kasi i kolejny, który w tym topie wypadł lepiej niż pierwowzór Republiki (chociaż akurat w tym przypadku nie mam pewności czy następnym razem też by tak się stało). Przy czym w przeciwieństwie do kilku innych utworów tutaj wersja dosyć mocno przypomina oryginał.
437. Judyta Pisarczk - Moanin' 2018 04:27 (B. Timmons; J. Hendrix)
Z jedynej, koncertowej płyty Judyty w tym topie pojawiają się dwa utwory. Obydwa to znane tematy jazzowe, obydwa pierwotnie instrumentalne z dopisanymi potem słowami (tutaj na potrzeby tria Lambert, Hendricks & Ross).
436. Jacek Kaczmarski - Ballada o spalonej synagodze 1981 02:33 (J. Kaczmarski; J. Kaczmarski)
Jacka solo cenię w zasadzie tylko na pierwszej płycie. Może dlatego, że utwory były na niej najciekawsze, może ze względu na to, że nie była całkiem solo, bo towarzyszył mu Zbigniew Łapiński (chociaż akurat w tym utworze niespecjalnie się udzielał), może za ładunek dramatyzmu, którego później było znacznie mniej, a który akurat w tym utworze jest bardzo dobrze słyszalny.
435. Marek Grechuta - Krajobraz z wilgą i ludzie 1972 03:38 (M. Grechuta; T. Nowak)
Tutaj pozwolę sobie na nieco dywagacji na temat słów utworu. Mamy tutaj bowiem podobnie jak w Sercu kompilację dwóch rożnych wierszy, których tytuły zawarto w tytule piosenki, przy czym z pierwszego wzięto cztery z sześciu zwrotek, z drugiego cztery z pięciu i przemieszano to gruntownie (ale jak ktoś to wie, to łatwo się powinien domyślić, które są z którego). Tylko tutaj Grechuta nie różnicował muzyki poszczególnych fragmentów i wyszło mu to bardzo spójnie.
434. Lady Pank - Fabryka małp 1983 03:41 (J. Borysewicz; A. Mogielnicki)
Tutaj nawiążę do PTWC w Trójce, gdzie w ostatnim zestawie do głosowania jest dziewięć utworów. W moim topie jest ich dziesięć i nie ma między nimi żadnych punktów wspólnych i u żadnego innego wykonawcy tak dużej rozbieżności nie było (jeżeli dużo utworów pojawiało się tu i tam to zawsze znajdowały się jakieś utwory wspólne). Ale swego czasu były trzy utwory wspólne tylko zostały z tamtego zestawu usunięte. Dwa pozostałe pojawią się później.
Fabryka w zasadzie była przez wiele lat moim ulubionym utworem z debiutu. Czasem zostawała wyprzedzona przez Obcego, który do tego topu się nie załapał. Tym razem jednak musiała oddać palmę pierwszeństwa innymi utworowi. A to w zasadzie, które pojawiło się tutaj, wytłumaczę później.
433. Skaldowie - Króliczek 1969 02:28 (A. Zieliński; A. Osiecka)
Dwa utwory zespołu pojawiły się w tej dziesiątce. Ptaki lubiłem zawsze, Króliczek przyłożył mi całkiem niedawno (przy którymś z trójkowych PTWC) i przebojem wdarł się do moich ulubionych utworów Skaldów, chociaż siła jego rażenia jest nie tak duża jak w tamtym momencie.
Kolega z klasy mawiał, że refren tej piosenki to stara wojskowa prawda.
432. Voo Voo - Niedobitki 1989 02:22 (W. Waglewski; W. Waglewski)
431. Miąższ - Awangardowa suszarka 2012 05:39 (brak danych)
Wspominałem już o Openerze, na którym byłem. To kolejny z polskich zespołów, który dzięki niemu odkryłem. Moim zdaniem jeden z najbardziej oryginalnych z tych, które ostatnio się pojawiły. Ich muzyka ociera się o żart (co rzuca się w uszy już na początku utworu), ale oparta jest na silnych podstawach muzycznych i ciekawych kompozycjach. W Gdyni w instrumentarium zespołu znajdowała się piła i gumowa kaczuszka (której na płycie zabrakło).
I na zakończenie do Sundrajty. Dobrze, że oceniałeś tą dziesiątkę. Boję się co mógłbyś napisać o poprzedniej.


RE: Polski top wszechczasów - Sundrajta - 15.10.2020 12:59 AM

Chyba nie byłoby tak źle, bo jeśli chodzi Ci o ten utwór (najbardziej z tytułu i opisu podejrzany): Brylantowych Spinek "Piosenka zaangażowana", to potraktowałbym go zdecydowanie jako żart, z zadatkami na Ś+. Icon_wink


RE: Polski top wszechczasów - kajman - 15.10.2020 07:01 AM

Obawiałbym się także o Twój odbiór Homo Homini i Warsaw Gun.


RE: Polski top wszechczasów - tadzio3 - 15.10.2020 01:34 PM

kajman napisał(a):438. Kasia Kowalska - Telefony
Zaskakująca pozycja. Płytę z piosenkami słuchałem raz i już potem do niej nigdy nie wracałem. Pamiętam, że podobała mi się wersja "Kombinatu". A poza tym nic co by mnie przyciągnęło.
kajman napisał(a):Marek Grechuta - Krajobraz z wilgą i ludzie
A to jest znakomite, z resztą jak cała płyta "Droga za widnokres"
kajman napisał(a):Skaldowie - Króliczek
A to jeden z takich wesołych utworów Skaldów, z którymi przebił się do mainstreamu. Mi ten kawałek nigdy się nie podobał.
kajman napisał(a):Lady Pank - Fabryka małp
Jeden z ulubionych LP.