Największe forum list przebojów Mycharts.pl
Polski top wszechczasów - Wersja do druku

+- Największe forum list przebojów Mycharts.pl (https://www.mycharts.pl)
+-- Dział: Personalne listy przebojów (/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Listy poszczególnych użytkowników (/forumdisplay.php?fid=4)
+---- Dział: kajman33 (/forumdisplay.php?fid=32)
+---- Wątek: Polski top wszechczasów (/showthread.php?tid=51559)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23


RE: Polski top wszechczasów - kajman - 10.09.2020 06:42 PM

600. Republika - Telefony 1982 04:22 (G. Ciechowski; G. Ciechowski)
Po Kombinacie było jeszcze gorzej, bo Sex Idol (jak początkowo niektórym się wydawało) zabrzmiał jeszcze gorzej i nigdy go nie polubiłem, chociaż toleruję wersję z 1991 (na koncertach śpiewaną znacznie wcześniej). No ale potem przyszło objawienie w postaci Telefonów. To mocno mi namieszało w uczuciach względem zespołu. Potem była poprawka, a potem różnie. Raz lepiej, raz gorzej, ale w sumie jednak na spory plis.
Ale jeżeli utwór znalazł się tylko dwa miejsca wyżej niż Kombinat to tylko świadczy o sporym kryzysie w moim odbiorze.
599. Voo Voo & Anna Maria Jopek - Czas pomyka 2003 03:09 (W. Waglewski; W. Waglewski)
Właściwie powinno być jeszcze II, ale skoro jest AMJ to wiadomo, o którą wersję chodzi. Na LP3 było I i przyznam się, że zastanawiałem się czy pomoc Jopek spowodowałaby lepsze wyniki tego utworu (chociaż uzyskiwał podobne wyniki jak Moja broń z jej udziałem).
598. Anna Maria Jopek - Zostań ze mną 2005 02:30 (J. Wasowski; J. Przybora)
597. Andrzej Zaucha - Koniec dnia 1987 03:03 (A. Wertyński; J. Kofta)
Pierwsze nagranie Zauchy w tym topie. Niestety utwór istnieje tylko w wersji koncertowej pochodzącej ze spektaklu poświęconego twórczości Kofty).
Nota bene informację o kompozytorze znalazłem przed chwilą (przedtem miałem błędną).
596. Halina Frąckowiak & SBB - Pieśń geiry 1977 04:03 (J. Skrzek; J. Matej)
Frąckowiak pojawia się w tym topie trzy razy i nigdy samodzielnie. Jakoś nigdy mnie do siebie nie potrafiła przekonać. Trzeba było kompozycji i towarzystwa SBB albo... o tym później.
595. Justyna Steczkowska - Sanktuarium 2012 05:28 (J. Steczkowska, A. Dzeljilji; J. Steczkowska)
Jakoś tak dziwnie się ułożyło, że obydwa utwory Justyny w tym topie pochodzą z ostatnich dziesięciu lat. Dla mnie jest to szczólnie dużym zaskoczeniem w porównaniu z tym, że Sama się nie przebiła.
594. Babadag - Thee Waves And A Dove 2019 06:42 (A. Bilińska; A. Bilińska)
593. Rimbaud - Phrases 2015 02:40 (Rimbaud; A. Rimbaud)
Drugi i ostatni utwór projektu/zespołu stworzonego do nagranie płyty poświęconej francuskiemu poecie. No i przypomniało mi się, że pisząc o językach na początku nie wspomniałem o francuskim (który w większości przypadków przeszkadza mi w słuchaniu utworów).
592. Stare Dobre Małżeństwo - Miałem tylko jedną twarz 2011 04:04 (K. Myszkowski; B. Loebl)
591. Aya RL - Wariant C 1985 04:52 (Aya RL; R. Gawliński)
Chyba dosyć nietypowy wybór, ale ten utwór niespodziewanie bardzo pozytywnie odebrałem podczas przesłuchiwania dorobku zespołu (a konkretnie głównie pierwszej płyty, bo potem przestali mnie przekonywać).
Wprawdzie to nie o zespole, ale byłem w Jarocinie w 1983. Były tam trzy dni konkursowych zmagań i w każdym dniu odbywało się głosowanie na najlepszego wykonawcę. Te wszystkie głosy potem liczono i na podstawie tego ustalono zwycięzcę i złotą dziesiątkę. Dwa dni minęły z muzyką bardzo różnorodną, ale jeden był przeznaczony dla bardzo wtedy w Polsce popularnej nowej fali. Dodano tam jeden zespół, który nie pasował do pozostałych dni. A że nie wszystkim nowa fala leżała to zagłosowali na tą właśnie grupę i w ten sposób ku zaskoczeniu wielu osób zwyciężył właśnie Hak (którego liderami byli Kukiz i Lach, którzy później z Czerniawskim - także uczestnikiem Jarocina '83) założyli Aya RL.


RE: Polski top wszechczasów - Dobromiera - 10.09.2020 08:47 PM

Nie jestem pewien ale chyba "Obławę" miałem dość wysoko w rankingu roku 1981; "Kombinat" to zaś jedna z lepszych Republik.


RE: Polski top wszechczasów - kajman - 10.09.2020 09:25 PM

Artur.O napisał(a):"Kombinat" to zaś jedna z lepszych Republik
U mnie od dłuższego czasu w ich top 20.


RE: Polski top wszechczasów - tadzio3 - 10.09.2020 11:03 PM

kajman napisał(a):To miła niespodzianka, bo nie sądziłem, że komuś podejdzie.
Całą płytę bardzo lubię i nie widzę tutaj słabszych momentów. Być może jakbym musiał ułożyć je w kolejności od mojej ulubionej, do tej mniej lubianej, byłby w drugiej części, ale nie zmienia to faktu, że to świetny utwór.
kajman napisał(a):Ale chyba z Nany nic już nie będzie.
Wielka szkoda.


RE: Polski top wszechczasów - ku3a - 12.09.2020 04:20 PM

kajman napisał(a):To skomentuj negatywnie.
a po co. w większości przypadków szkoda mi czasu na negatywne rzeczy Icon_smile2.

z najnowszej dziesiątki znam jedynie "Telefony"... Za to lubię Icon_wink2.


RE: Polski top wszechczasów - kajman - 12.09.2020 05:04 PM

Chociaż coś. Icon_biggrin Może i w poniższej dziesiątce coś znajdziesz.
590. Wilki - Eroll 1992 04:49 (R. Gawliński; R. Gawliński)
Jak dla większości osób po czterdziestce słuchających polskiej muzyki (a w szczególności LP3) ten utwór był pierwszym z repertuaru zespołu, jaki poznali. Dla mnie nie było to pozytywne przywitanie, bo początkowo nie odbierałem utworu dobrze. Wszystkie późniejsze piosenki z tej płyty na Liście (łącznie z teraz przeciętnie przeze mnie lubianym Synem w bluzce) podobały mi się znacznie bardziej (głosującym także). Dwa z nich nadal cenię wyżej (czyli jeszcze się pojawią).
I teraz taka ciekawostka dla osób jednak sporo niż ja młodszych (takich, których wiekowo spokojnie mógłbym być ojcem). Były to słabe lata dla polskiej muzyki, a przynajmniej tej w klimatach trójkowych. Na LP3 wypadła reanimowana Ewka Perfectu, dołował Deszcz Maanamu i Eroll spadając z miejsca 12 na 16 (potem jeszcze poszedł w górę) był najwyżej notowanym polskim utworem i jest to najniższa pozycja najwyżej notowanego polskiego utworu w historii Listy (i niestety nie ma szansy, żeby coś sdię w tej materii zmieniło). No ale potem było już pod tym względem zdecydowanie lepiej.
589. Jan Kowalski - Miasto mężczyzn 1985 03:57 (A. Mrożek; B. Łuszczyńska)
Zespół , który nagrał jedną płytę i przestał istnieć. Dwa nagrania były na LP3, ale mnie zupełnie nie przekonywały podobnie jak wszystkie utwory na tej płycie poza tym jednym.
588. Stare Dobre Małżeństwo - Odwet pozorów 2009 03:39 (K. Myszkowski; J. Rybowicz)
Tytułowy utwór z płyty i jeden z najbardziej przeze mnie lubianych śpiewanych wierszy Rybowicza.
587. Keira Is You - Triangle 2011 10:08 (brak danych)
Pisałem już o jedynym Openerze, na którym byłem. Keira to dla mnie jedno z odkryć festiwalu. Zagrali świetny koncert grając muzykę, która przypominała mi Variete, o czym o ile mnie pamięć nie myli nie omieszkałem muzykom powiedzieć. Potem udało mi się przesłuchać płytę, z której utwory były na mojej liście, a ten jeden trafił tutaj. Potem trochę o nich zapomniałem i kolejnych płyt nie szukałem. Może kiedyś to odrobię.
586. Justyna Steczkowska - Nie jestem tym kim byłam 2014 05:06 (J. Steczkowska, B. Hervy, K. Mańkowski; J. Steczkowska)
Już się w tym topie zdarzało, że wykonawcy, którzy mają dwa utwory w tym topie mają je o niewiele miejsc od siebie. Po części jest to spowodowane licznymi podobieństwami. Tutaj było podobnie, chociaż ten utwór jest bardziej równy - Sanktuarium miało słabszy początek i znakomitą końcówkę.
585. Ania Rusowicz - Tam gdzie pada deszcz 2013 04:22 (A. Rusowicz; A. Rusowicz)
Kiedy słucham tego utworu w ciągu innych nie sprawdzając kolejnych wykonawców zawsze wydaje mi się, że to albo Breakout albo jakiś ich cover i potem jestem zaskoczony (może jak się lepiej osłuchał, to będę pamiętał). Ale brzmi świetnie i jest jedynym utworem Ani w tym topie.
584. Klan - Z aniołami 2012 05:47 (M. Ałaszewski; M. Ałaszewski)
Zespół, który największe sukcesy osiągał około 50 lat temu, potem się rozwiązał, po jakimś czasie reaktywował, potem znów rozpadł i reaktywował. Chociaż tak naprawdę to tylko jeden muzyk pojawiał się w kolejnych wcieleniach, reszta składu była inna. Ten ostatni nagrał bardzo ciekawą płytę, z której do topu załapał się ten utwór. Oczywiście będą później nagrania o ponad 40 lat wcześniejsze.
583. Katarzyna Groniec - Czas 2007 03:57 (P. Dziubek; K. Groniec)
W moim odczuciu najlepszą płytą pani Katarzyny są Przypadki. Jest to album bardzo różnorodny muzycznie, z którego zdecydowanie najbardziej podszedł mi jeden utwór (myślę, że starzy bywalcy przynajmniej jednego z tych forów mogą wiedzieć jaki). Ale i ten utwór bardzo mi się podobał, chociaż był i jest w cieniu tamtego.
582. Czesław Niemen - Marionetki 1973 04:09 (C. Niemen; C. K. Norwid)
Po świetnym dwupłytowym Czerwonym Niemen zdecydował się dwie kolejne płyty wydać w jednym czasie jako osobne wydawnictwa. Płyty trudne, które sprowadzały go do roli artysty w znacznym stopniu niszowego. To nagranie należy do najbardziej przystępnych na tych wydawnictwach. Dla mnie z kolei jednym z najmniej lubianych (tylko dwa nie znalazły się w topie, jeden z nich gdyby się pojawił byłby najkrótszym utworem tego topu.
581. Renata Przemyk & Kasia Nosowska - Kochana 2003 04:27 (R. Przemyk; A. Saraniecka, K. Nosowska)
To, że kapitalna Kochana znalazła się tak nisko w tym topie nie oznacza bynajmniej, że jest on nieprzyjazny dla pani Renaty, bo jeszcze sporo jej utworów się tutaj pojawi.


RE: Polski top wszechczasów - ku3a - 12.09.2020 05:22 PM

no tak, tu jest lepiej Icon_wink2.
ze względu na "Kochaną", ale przede wszystkim ze względu na "Erolla". przy okazji - ktoś wie co znaczy tytuł?... Icon_rolleyes bo w sumie nigdy się nad tym nie zastanawiałem. po prostu przyjąłem, że to jakieś dziwne słowo i tyle.
cieszę się, że jeszcze będą Wilki dwa Icon_wink2.


RE: Polski top wszechczasów - inżynierek - 12.09.2020 05:22 PM

Nie pogrubiłeś 587. Icon_wink


RE: Polski top wszechczasów - kajman - 12.09.2020 05:51 PM

ku3a napisał(a):ze względu na "Kochaną", ale przede wszystkim ze względu na "Erolla"
Co to Erolla byłem prawie pewien, Kochaną też rozważałem.
ku3a napisał(a):cieszę się, że jeszcze będą Wilki dwa
To może Cię to ucieszy, że nie tylko dwa (ale Wilków dwóch z kolei się nie spodziewaj).
inżynierek napisał(a):Nie pogrubiłeś 587.
Jak zacząłem karmić zwierzaka to się zorientowałem. Ale dzięki! Icon_biggrin


RE: Polski top wszechczasów - kajman - 13.09.2020 08:35 PM

580. Breakout - Piękno 1970 07:43 (T. Nalepa ;M. Gaszyński, B. Loebl)
Jak już pisałem wcześniej 70a to płyta, która nie tylko bluesem nie stała, ale nawet na niej nie przeważał. To jest jednak najbardziej na niej rasowy blusior.
Dodam jeszcze, że na tej płycie członkiem zespołu był Józef Skrzek, który po rozstaniu z nią założył SBB.
579. Czesław Niemen - Dziwny jest ten świat 1967 03:37 (C. Niemen; C. Niemen)
Z pierwszego okresu działalności Niemena pojawiają się w tym topie tylko dwa utwory i to jest wyżej notowany z nich. W związku z tym utworem pojawiły się zarzuty o plagiat.
578. Variété - Klaszcząc w dłonie 1986 05:56 (Variété; G. Kaźmierczak)
Tutaj drobna dywagacja o meandrach ludzkiej pamięci. Słuchając teraz tego utworu i Znowu ktoś... nie zauważyłem, żeby ten utwór był jakoś zdecydowanie bardziej chwytliwy w porównaniu z tamtym, a był raczej dużo rzadziej przeze mnie słuchany, bo przecież tamten był kilka tygodni na LP3. A jednak tamten w zasadzie wypadł z mej pamięci, a ten tkwił tak mocno, że w czasach kiedy nie było tak dobrego dostępu do informacji zacząłem się czy przypadkiem to nie jest tamten utwór.
577. Natalia Niemen - Nie wyszeptuj 2017 03:31 (C. Niemen; C. Niemen)
Po raz drugi i ostatni.
576. Kazik - Mars napada 2000 05:37 (K. Staszewski; K. Staszewski)
Spodziewaliście się w tym topie Kazika? Jeżeli nie, to zdradzę, że to nie jest ostatni.
Mam coś takiego, że kolejność utworów ustalam na podstawie oceny danego utworu w danym momencie. Sympatia jest na dalszym planie (szczególnie, że wiążę się często z textem, którego w swoich rozważaniach nie biorę). Bo gdybym miał to utwór byłby znacznie wyżej. Właśnie za słowa, jak dla mnie to najlepsze, co Kazik napisał dla siebie. Przede wszystkim spójne i tworzące interesującą całość. No i do tego za fragment o Toruniu, mój ulubiony tutaj.
575. Czesław Niemen - Jednego serca 1970 07:37 (C. Niemen; A. Asnyk)
I nagle Niemen po nagraniu trzech dobrych, chociaż mocno konwencjonalnych płyt robi woltę stylistyczną i zaczyna tworzyć zupełnie inną, trudniejszą muzykę, ale nie na tyle trudną, żeby wierni fani odwrócili się od niego. Ale z jednej strony pojawiają się głosy osób zdegustowanych, z drugiej głosy zachwytu. Dwa utwory szczególnie przyciągały uwagę. Ten to krótszy z nich.
574. Klaus Mitffoch - Strzeż się tych miejsc 1984 05:16 (L. Janerka; B. Janerka)
W l. 80-tych jakieś czasopismo (chyba Razem) ogłosiło plebiscyt na polską płytę wszechczasów. Zwycięzcą okazała się właśnie płyta Klausa. Ja bym jej tak nie określił, ale uważam ją za bardzo dobrą. Moim ulubionym nagraniem z niej od początku było to nagranie. Od początku, ale nie do końca, bo od pewnego czasu cenię wyżej inne, które w tym topie też się pojawi. A ten utwór zawsze czarował mnie mrocznym klimatem zarówno muzyki jak i słów.
573. Stare Dobre Małżeństwo - Maszeruj z chamem 2011 04:48 (K. Myszkowski; B. Loebl)
572. Urszula - Mój blues 1996 05:02 (S. Zybowski; U. Kasprzak)
Biała droga była przed topem Urszuli jej nrem 1. I tak zostało, ale dlatego, że jest bardziej równa niż Czwarta, chociaż tamta ma też mocne argumenty. Ale z BD tylko dwa utwory dostały się do topu i to jest jeden z nich.
571. Anna Maria Jopek & Gonzalo Rubalcaba - Kogo nasza miłość obchodzi 2017 04:16 (M. Hemar; M. Hemar)
W 2007 AMJ nagrała w moim odczuciu najlepszą w jej dorobku płytę ID. Potem średnio mnie przekonywała z wyjątkiem płyty z Makoto Ozone, bardzo dobrej i równej, ale z której nic się do topu nie przebiło. Jedynym nagraniem z ostatnich trzynastu lat jest przedwojenny polski utwór z płyty nasgranej wspólnie z kubańskim pianistą.


RE: Polski top wszechczasów - ku3a - 13.09.2020 08:48 PM

kajman napisał(a):Spodziewaliście się w tym topie Kazika?
nie wiem, nie zastanawiałem się nad tym. natomiast absolutnie bym się nie zdziwił, gdyby żadnego nie było.
bardzo się cieszę, tym bardziej, że "Mars napada" w moim topie też jest. i to wyżej. i to ogólnym, bo polskiego nie prowadzę.
kajman napisał(a):Sympatia jest na dalszym planie (szczególnie, że wiążę się często z textem, którego w swoich rozważaniach nie biorę). Bo gdybym miał to utwór byłby znacznie wyżej.
to jest tak niedorzeczne, że nawet nie chce mi się dyskutować Icon_razz.


RE: Polski top wszechczasów - kajman - 13.09.2020 08:51 PM

ku3a napisał(a):to jest tak niedorzeczne, że nawet nie chce mi się dyskutować
A dla mnie może nie niedorzeczne, ale niezrozumiałe jest inne podejście.
ku3a napisał(a):bardzo się cieszę, tym bardziej, że "Mars napada" w moim topie też jest. i to wyżej. i to ogólnym, bo polskiego nie prowadzę.
To już drugi taki utwór, bo przecież tak samo jest z Totentanzem. Ale najważniejsze, że mamy coś wspólnego.


RE: Polski top wszechczasów - Yacy - 13.09.2020 09:16 PM

(05.09.2020 02:57 PM)kajman napisał(a):  635. Mirosław Czyżykiewicz - Patrzę w okno
od MC dużo lubię, ale TWC ma tylko utwory z pierwszej płyty. późniejsze utwory też był bardzo dobre ale brakowało tego czegoś wszech czasowego Icon_smile2

(05.09.2020 08:07 PM)kajman napisał(a):  627. Arka Noego - Lokomotywa z ogłoszenia
oryginał uwielbiam. wersja AN dla mnie to tylko ciekawostka Icon_wink2

(06.09.2020 08:23 PM)kajman napisał(a):  618. Mieczysław Szcześniak - Przyszli o zmroku
w kolejnej "10" szukałem i znalazłem Icon_wink2 to jeszcze nie jest w moim topie, ale zdecydowanie nr MSz. i już kiedyś był na zapleczu TWC ale się nie załapał. a ostatnio o nim nie pamiętałem. Icon_smile2 od zawsze kojarzy mi się z Piano in the Dark Icon_razz

od 601 też ciężko znaleźć coś co lubię albo znam... ale jeden jest.
(09.09.2020 07:50 PM)kajman napisał(a):  601. Republika - Kombinat 1982
cenię, ale lubię kilkanaście bardziej...

i wyżej jest podobnie Icon_wink2
(10.09.2020 06:42 PM)kajman napisał(a):  600. Republika - Telefony 1982
ale ta R. już jest w moim TWC! Icon_smile2

(12.09.2020 05:04 PM)kajman napisał(a):  581. Renata Przemyk & Kasia Nosowska - Kochana
w sumie powinienem się cieszyć, że po prostu jest w TWC, ale to że będzie to wiedziałem i liczyłem na wyższe miejsce...

(13.09.2020 08:35 PM)kajman napisał(a):  574. Klaus Mitffoch - Strzeż się tych miejsc
utwór prawie tytułowy lubię bardziej, ale też też jest wielce ok. Icon_wink2


(12.09.2020 05:04 PM)kajman napisał(a):  587. Keira Is You - Triangle 2011 10:08 (brak danych)
na bandcamp.com jest info:

All songs written by Jakub Radomski.


RE: Polski top wszechczasów - kajman - 13.09.2020 10:36 PM

Yacy napisał(a):późniejsze utwory też był bardzo dobre ale brakowało tego czegoś wszech czasowego
a mi z kolei w tych wcześniejszych.
Yacy napisał(a):ostatnio o nim nie pamiętałem
Ale Ci przypomniałem. Icon_biggrin
Yacy napisał(a):ale lubię kilkanaście bardziej...
Ja także.
Yacy napisał(a):liczyłem na wyższe miejsce...
Ja też spodziewałem się wyżej. Ale może trochę Ci osłodzi ten wynik kilka wyżej (chociaż pewnie nie będą to Twoje ulubione.
Yacy napisał(a):utwór prawie tytułowy lubię bardziej
Ja akurat inny.
Yacy napisał(a):na bandcamp.com jest info
Dzięki, dorzucę do bazy.


RE: Polski top wszechczasów - Yacy - 13.09.2020 11:31 PM

(13.09.2020 10:36 PM)kajman napisał(a):  Ale Ci przypomniałem. Icon_biggrin
i posłuchaliśmy sobie jego płyty Icon_wink2 no nic innego nie zbliża się do tego utworu! jeszcze Spoza nas lubię. no i Dumkę Icon_smile2
(13.09.2020 10:36 PM)kajman napisał(a):  Ale może trochę Ci osłodzi ten wynik kilka wyżej (chociaż pewnie nie będą to Twoje ulubione.
akurat w przypadku Renaty to pasuje tylko określenie mniej lubiane Icon_wink2 wiem co piszę, bo jestem po przesłuchaniu dyskografii i nie ma czegoś czego nie lubię Icon_smile2 no i każda Renata w topie będzie mnie cieszyć. tylko się zastanawiam co może być najwyżej. czy coś u Ciebie jest wyżej niż O 7.05? nie będę zaglądał tam gdzie mogę to znaleźć Icon_razz


RE: Polski top wszechczasów - kajman - 14.09.2020 06:35 PM

Yacy napisał(a):nic innego nie zbliża się do tego utworu!
U mnie dwa są wyżej, ale jeden z nich to jakby inna bajka.
Yacy napisał(a):w przypadku Renaty to pasuje tylko określenie mniej lubiane
To może uzgodnijmy stanowisko mniej ulubione.
Yacy napisał(a):jestem po przesłuchaniu dyskografii i nie ma czegoś czego nie lubię
Ja mam trochę takich utworów, ale jednak większość odbieram bardzo pozytywnie.
Yacy napisał(a):każda Renata w topie będzie mnie cieszyć
To będziesz miał jeszcze kilka (nie napiszę całkiem sporo, bo nie wiem czy dla Ciebie nawet 20 nie byloby sporo, a do tego to jednak sporo brakuje) okazji do radości.
Yacy napisał(a):tylko się zastanawiam co może być najwyżej
Ja sam jeszcze nie wiem, bo przesłuchanie jest wielostopniowe i jeszcze nie wiem, co może się zdarzyć, chociaż na razie taki dosyć mocny faworyt jest.
Yacy napisał(a):czy coś u Ciebie jest wyżej niż O 7.05?
Czyli że zakładasz, że ten utwór jest. Przekonasz się, bo na razie nie zdradzę.
Yacy napisał(a):nie będę zaglądał tam gdzie mogę to znaleźć
To było jakiś czas temu i teraz to nie musi wyglądać tak samo.
I pewnie Cię to nie zachwyci, ale będzie co najmniej jeden cover.


RE: Polski top wszechczasów - Yacy - 14.09.2020 07:57 PM

ja w wykonaniu Renaty w swoim TWC mam co najmniej 3 covery, w tym ZERO Icon_razz


RE: Polski top wszechczasów - kajman - 14.09.2020 08:12 PM

Nie kojarzyłem, że Zero jest coverem (chyba że to jakiś skrót, co sugerują duże litery). Swoją drogą rozważałem jeszcze utwór Elity z 60m/h, ale przepadł w dogrywce.
570. Stare Dobre Małżeństwo - Zmierzch 2016 04:09 (K. Myszkowski; B. Leśmian)
Niech Was nie zmyli rok wydanie, bo przypuszczalnie jest to wczesne SDM (o czym świadczy, że później raczej z Leśmianem nie miał nic wspólnego), a płyta to taki dziwny zbiór utworów z różnych okresów działalności, niewydanych wcześniej lub nagranych w innych wersjach, a także przeróżne współprace. Wspomniałem o Leśmianie i on pojawia się tu po raz pierwszy i na pewno nie po raz ostatni. Czy mój ulubiony poeta będzie także najbardziej reprezentowanym w tym topie jak obstawiało kilka osób dowiecie się znacznie później.
569. Dżamble - Bezsenność we dwoje 1979 04:10 (M. Pawlik; W. Patuszyński)
W 1978 Dżamble się reaktywowały w nieco zmienionym składzie. Nagrały kilka utworów (w tym jeden cover), z których bodajże wszystkie pojawiły się na singlach i po trzech latach się rozpadły. Z tych utworów największą popularność zyskał właśnie ten, moim zdaniem najlepszy z nich.
568. Natalia Sikora - Wielki ogień 2018 06:51 (T. Nalepa; B. Loebl)
Nie jestem wielbicielem tego, co robi Natalia. Lubię tak naprawdę jeden utwór i płytę z coverami Breakoutów. Niektóre z nich brzmią mi lepiej niż pierwowzór, a to jest jeden z takich utworów i jedyny utwór tej pani w moim topie.
567. Kasia Kowalska - Wyznanie 1994 04:36 (D. Howorus, K. Kowalska; K. Kowalska)
Gemini uważam za jedyną wartą uwagi płytę Kasi z jej własnymi dokonaniami, ale tylko ten utwór z niejtrafił do mojego topu (pozostałe dwa pojawiły się tylko na reedycji innego albumu). Jeszcze jeden był blisko, ale ostatecznie przepadł.
566. Lady Pank - Życie jak maraton 2011 04:24 (J. Borysewicz; J. Panasewicz)
Maraton jest dla mnie płytą nr dwa zespołu (lepszy był tylko debiut, chociaż przez pewien czas stawiałem te wydawnictwa na równi). Jest płytą bardzo równą bez większych wpadek, ale też i bez takich kilerów, które mogłyby trafić do topu. No z wyjątkiem tego nagrania.
565. Kult - Krew Boga 1986 02:45 (K. Staszewski, P. Wieteska; K. Staszewski)
Skoro jest Kazik w moim topie to musi być i Kult, chociaż może zaskakiwać niewielka przewaga ilościowa utworów tego drugiego podmiotu.
Kult zaczął od robienia moim uszom krzywdy Wioślarzami, ale potem poznałem Do Ani i właśnie Krew Boga, co nastawiło mnie do niego bardzo przychylnie. Niestety potem musiałem bardzo długo czekać na kolejny świetny utwór (no dobrze, był jeden wyjątek po drodze). KB zawsze było w czołówce moich nagrań Kultu, chociaż niedawno zaczął brzmieć mi nieco gorzej. Do topu początkowo się nie załapał i nawet nie dałem mu szansy w dogrywce. No ale potem zdecydowałem się na drugą dogrywkę (powodem były dwa utwory, które słuchane wtedy przypadkowo bardzo przypadły mi do gustu, ale paradoxalnie w tej dogrywce odpadły) w której z kilkudziesięciu utworów ostatecznie zakwalifikowałem cztery. Poradziły sobie na tyle dobrze, że KB jest najniżej notowanym z nich.
564. Voo Voo - Pokój 2014 04:09 (W. Waglewski; W. Waglewski)
Dobry wieczór jest moją ulubioną płytą zespołu i należy do czołówki, jeżeli chodzi o liczbę utworów z niej pochodzących w tym topie (chociaż chyba poza podium).
563. O.N.A. - Łamanie kołem 2001 05:40 (G. Skawiński; A. Chylińska)
Przy okazji mychartsowego topu zespołu coś mnie naszło, żeby zapoznać się z całą dyskografią. Było to bardzo miłe poznawanie, a rezultatem tego jest poznanie wielu świetnych utworów, z których kilka znalazło się w tym topie.
562. Strachy Na Lachy - Autoportret Witkacego 2007 04:56 (P. Gintrowski; J. Kaczmarski)
Z całym szacunkiem dla Gintrowskiego, którego cenię jako kompozytora i barda to uważam, że zrobił wielką krzywdę płycie Autor nie pozwalając na zamieszczenie na niej dwóch znakomitych utworów, które zastąpiono słabą wersją Murów (zdecydowanie najgorszy utwór na płycie). Na szczęście utwory dało się znaleźć i przesłuchać, dzięki czemu Autoportret udało mi się poznać i jak widać bardzo polubić.
561. Bez Jacka - Anioł 2017 06:05 (Z. Stefański; B. Leśmian)
Bez Jacka wpisuje się w nurt piosenki turystycznej, chociaż w zasadzie jest jej zaprzeczeniem. Utwory nie należą do najprostszych, tematyki turystycznej w zasadzie nie poruszają i chyba bardziej pasują do poezji śpiewanej. Wierząc w sny to chyba ich najciekawsza muzycznie płyta. A jednak to inna ma więcej reprezentantów w tym topie (powód zdradzę później).
Ciekawe, że klamrą tej dziesiątki są śpiewane wiersze Leśmiana. I żaden z nich nie należy do tych najbardziej przeze mnie lubianych, a takowe się tutaj pojawią (ale nie słowa będą decydować o wyższym miejscu, lecz znakomita muzyka do nich napisana).


RE: Polski top wszechczasów - Yacy - 14.09.2020 08:23 PM

(14.09.2020 08:12 PM)kajman napisał(a):  Nie kojarzyłem, że Zero jest coverem
jak będziesz potrzebował to podrzucę Ci kompozytora Icon_razz

a z powyższej dychy Kult. Kasia i Strachy rządzą!!!

Anawa niestety zupełnie mi nie podchodzi.


RE: Polski top wszechczasów - kajman - 14.09.2020 08:28 PM

Yacy napisał(a):jak będziesz potrzebował to podrzucę Ci kompozytora
No akurat nie będę. I chyba wszystkich mam (i mam nadzieję, że dobrze).
Yacy napisał(a):z powyższej dychy Kult. Kasia i Strachy rządzą!!!
Aż trzy pochwaliłeś. Icon_biggrin Icon_biggrin Icon_biggrin
Yacy napisał(a):Anawa niestety zupełnie mi nie podchodzi
Ale ja tu Anawy nie widzę.