Największe forum list przebojów Mycharts.pl
Polski top wszechczasów - Wersja do druku

+- Największe forum list przebojów Mycharts.pl (https://www.mycharts.pl)
+-- Dział: Personalne listy przebojów (/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Listy poszczególnych użytkowników (/forumdisplay.php?fid=4)
+---- Dział: kajman33 (/forumdisplay.php?fid=32)
+---- Wątek: Polski top wszechczasów (/showthread.php?tid=51559)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23


RE: Polski top wszechczasów - Yacy - 21.11.2020 07:08 PM

(29.10.2020 06:39 PM)kajman napisał(a):  374. Exodus - Niedokończony sen 1979 05:24 (P. Birula; W. Sodoś)
ja nie odczuwam aż tak tej zmiany. lubię ich całą ich twórczość Icon_smile2
(02.11.2020 12:02 PM)kajman napisał(a):  367. Lao Che - Idzie Wiatr 2012 09:51 (Lao Che; H. Dobaczewski)
Mam pewną wizję utworu wszechczasowego.
tak nisko??? spodziewałem się zobaczyć go najdalej w drugiej setce.
(04.11.2020 08:59 PM)kajman napisał(a):  352. Voo Voo - Gdybym 2014 07:10 (W. Waglewski, A. Mammadov; W. Waglewski, M. Musfiq)
Spodziewał się ktoś, że ten utwór będzie tak nisko?
ale to wynika z tego, że nie tak dawno wszędzie ten utwór zachwalałeś, a o tych starszych my takiej codziennej wiedzy nie mamy Icon_razz ale fakt - myślałem będzie dużo wyżej!

(07.11.2020 08:38 PM)kajman napisał(a):  347. Lao Che - Czarne kowboje 2008 05:06 (Lao Che; H. Dobaczewski)
Kowboje wyżej niż wiatr! nie spodziewałbym się.
(07.11.2020 08:38 PM)kajman napisał(a):  344. Renata Przemyk - Wilk 2014 02:41 (R. Przemyk; R. Przemyk)
czyli jeszcze dwie Renaty. nie spieszy mi się żeby je zobaczyć Icon_razz

c.d.n.


RE: Polski top wszechczasów - kajman - 22.11.2020 12:16 PM

Yacy napisał(a):ja nie odczuwam aż tak tej zmiany. lubię ich całą ich twórczość
Jeżeli dobrze pamiętam, to najbardziej ich pierwszą, progrockową płytę. Będę musiał do niej wrócić (i myślę, że do tych późniejszych też, bo do następnego topu chciałbym być jeszcze lepiej przygotowany).
Yacy napisał(a):tak nisko??? spodziewałem się zobaczyć go najdalej w drugiej setce.
Myślę, że takie wrażenie może się brać z
Yacy napisał(a):wynika z tego, że nie tak dawno wszędzie ten utwór zachwalałeś, a o tych starszych my takiej codziennej wiedzy nie mamy
Bo w topie tego stulecia i Lao Che i Voo Voo bylyby w okolicach miejsca setnego.
Yacy napisał(a):Kowboje wyżej niż wiatr! nie spodziewałbym się.
Powiem, że przed topem ja też, ale jednak ta końcówka w Kowbojach dała im potężnego kopa w górę.
Yacy napisał(a):nie spieszy mi się żeby je zobaczyć
Mogę obiecać, że będziesz musiał na nie jeszcze sporo poczekać.


RE: Polski top wszechczasów - kajman - 26.11.2020 08:39 AM

300. Andrzej Zaucha - C'est la vie - Paryż z pocztówki 1985 05:01 (W. Pieregorólka; J. Cygan)
Jeden z bardziej popularnych utworów Zauchy. Wielkie hity pana Andrzeja budzą we mnie mieszane uczucia - są takie, których nawet jego wokal nie potrafi uratować. Tutaj z kolei utwór broniłby się pewnie z innym wokalistą, chociaż jego obecność na pewno podnosi jego ocenę.
299. Skaldowie - Na wszystkich dworcach świata 1971 05:56 (A. Zieliński; L. A. Moczulski)
298. Żywiołak - Vandalia incognita 2017 03:29 (K. Srzyżewski, R. Jaworski; R. Jaworski)
Mój ulubiony Żywiołak. Na liście też namieszał najwięcej. Uwielbiam klimat tego utworu wsparty świetnym wykonaniem. Słowa wskazują, że jest to raczej żart muzyczny, ale jako że muzyką jest podstawą miejsca w moim topie ten utwór się w nim znalazł (co nie oznacza bynajmniej, że text jakoś mi przeszkadza).
297. SBB - Z których krwi krew moja 1976 10:14 (J. Skrzek; J. Matej)
Pisałem już o Muzycznej Poczcie UKF i dominacji SBB w l. 70-tych tamże. A to był jeden z częściej granych utworów zespołu i wtedy go polubiłem (chociaż ogólnie czekałem bardziej na inne polskie utwory). Pozostało mi to do teraz. Jest to tutaj najwyżej notowany ich utwór solo.
296. Elżbieta Mielczarek - Wielkie koło 1982 08:02 (P. Ruciński, M. Kreutz; M. Kreutz)
Kolejny utwór Eli znany mi z LP3 i kolejny po Down And Out, który tutaj pojawia się w innej wersji, bo tamta jest niedostępna i nawet nie pamiętam już czy była studyjna czy koncertowa. Ale utwór zachwycił mnie wtedy i nadal zachwyca.
295. O.N.A. - Znalazłam 1995 03:56 (G. Skawiński; W. Tkaczyk)
To trzeci z rzędu tutaj utwór, który jest numerem dwa prezentowanego wykonawcy. Pochodzi z płyty Modlishka, która z mojego punktu widzenia jest albumem chyba jedynym w swoim rodzaju. Bo nie dosyć, że moimi ulubionymi utworami są trzy pierwsze single (a jak pewnie sporo osób wie single często odbieram jako słabsze elementy albumów) to jeszcze podobają mi się w kolejności w jakiej zostały wydawane. A że to drugi singiel to łatwo można sprawdzić jaki jest mój ulubiony utwór zespołu, myślę jednak, że mało kto i bez sprawdzania by tego nie wiedział.
294. Piotr Bukartyk - Ten sam punkt 2017 06:10 (P. Bukartyk; P. Bukartyk)
Nie pamiętam dokładnie czy płytę przesłuchiwałem z poślizgiem czy przy pierwszym jej przesłuchaniu ten utwór mnie nie złapał i przez to na moją listę wszedł ze sporym opóźnieniem. Największą zaletą utworu jest dla mnie wkręcający rytm, który jest tym elementem konstrukcyjnym, na którym wszystko inne się opiera.
293. Kazik - Piwko 2008 02:13 (K. Grześkowiak; K. Grześkowiak)
Nie ostatni to jeszcze Kazik, ale jedyny tutaj, który jest coverem. Pomysł nagrania na nowo utworów Silnej Grupy odbieram bardzo dobrze. Nie wszystko zachwyca, ale też materiał był taki sobie. Bardzo dobrze wypadły Roboki (były blisko), ale to właśnie Piwko jest dla mnie przykładem kunsztu interpretacyjnego Kazika.
292. Kasia Abramczyk - Psalm 91 2013 03:06 (K. Abramczyk; K. Abramczyk)
Twórców podaję z płyty, chociaż zwrotki są fragmentami biblijnego psalmu, a tylko refren został chyba napisany przez Kasię. To jeden z dwóch psalmów na płycie (drugi w całości oryginalny), ale ten podoba mi się zdecydowanie bardziej.
291. Variété - I znowu ktoś przestawił kamienie 1985 03:18 (Variété; G. Kaźmierczak)
Chyba najbardziej znane nagranie zespołu, a przynajmniej jedyne, które pojawiło się na LP3 i zarazem najwyżej przeze mnie ustawiony ich utwór (chociaż przed topem postawiłbym raczej na Klaszczę).


RE: Polski top wszechczasów - kajman - 27.11.2020 07:58 PM

290. Mirosław Czyżykiewicz - Wieczór sylwestrowy 2015 02:41 (A. Opatowicz; J. Iwaszkiewicz)
Z tego co mi wiadomo utwór pochodzi z nietypowej dla artysty płyty. Z tego co doczytałem powstała z inspiracji kompozytora, który wykorzystał stworzoną znacznie wcześniej muzykę do wierszy poety. Płyta moim zdaniem ciekawa, a najbardziej urzekł mnie właśnie ten utwór. Więcej Czyżykiewicza w tym topie nie będzie.
289. Grzegorz Turnau - Wielka ulewo wielka śnieżyco 1995 03:49 (G. Turnau; E. E. Cummings)
Utwór usłyszałem po raz pierwszy chyba podczas topu Turnaua na forum LP3 (bo nie jestem pewien czy nie był to top zadany mi przez wwasa. W każdym razie jak widać bardzo mi się spodobał, ale kilka, które spodobały mi się bardziej jeszcze się pojawi.
288. Czesław Niemen - Sprzedaj mnie wiatrowi 1971 04:32 (Z. Namysłowski; M. Groński)
Nie przesłuchiwałem nigdy tej wersji z wersją Bemibek w jednym pakiecie, ale w pojedynku korespondencyjnym lepszy okazał się Niemen. Nie pytajcie mnie dlaczego, bo sam tego nie wiem.
287. Wilki - Aborygen 1992 03:56 (R. Gawliński; R. Gawliński)
Zespół mimo pokaźnej reprezentacji topu nie zawojował, bo to jest najwyżej notowany jego utwór. Miejsce tego utworu jest dla mnie zaskoczeniem podwójnym, bo spodziewałem się go wyżej (no ale to podobnie zresztą jak przy wielu innych utworach) i przede wszystkim, że jego przewaga nad kolejnym utworem będzie taka mała.
286. Tadeusz Woźniak - Tren o róży 1974 02:34 (T. Woźniak; B. Chorążuk)
Utwór z mojej ulubionej drugiej płyty. Przez długi czas był tym najmniej lubianym. Powodów było kilka. Były to czasy, kiedy słowa miały znacznie większy wpływ na mój odbiór utworu, a te mnie nie przekonywały, a poza tym odbiegały zdecydowanie od reszty na płycie. Muzycznie ta różnica była mniejsza, ale istniała. Początkowo miałem tylko fabryczną kasetę, na której ten utwór kończył pierwszą stronę (przypuszczalnie kwestie oszczędnościowe, bo wtedy obie strony miały prawie taką samą długość) i kompletnie w tym miejscu nie pasował. Na płycie następował po monumentalnym Odcieniu ciszy i był ostatnim utworem. Pasował tam znacznie bardziej.
285. Kasia Abramczyk - Zmruż oczy 2013 03:53 (K. Abramczyk; K. Abramczyk)
Niedługo po nagraniu płyty przez zespół Kasia nagrała też solową płytę. Słabszą niż tamta ale i tak jedna z ulubionych w tamtym roku. Utwór był (jak zresztą większość) na mojej liście, ale wielkich sukcesów nie osiągnął, ale teraz okazał się numerem 2 w jej dorobku.
284. Andrzej Zaucha - Księżniczka mego serca 1975 03:23 (P. Figiel; M. Skolarski)
Ten utwór to solowy debiut Zauchy, ale na następną trzeba było czekać kilka lat. Po części dlatego, że po nagraniu płyty z Anawą wybrał się na kilka lat w celach zarobkowych za granicę. Wypadł w tym utworze znakomicie, ale potem już w podobne klimaty muzyczne nie wchodził (jak dla mnie szkoda).
283. Perfect - Idź precz 1983 03:27 (Z. Hołdys; B. Olewicz)
Chociaż muzycznie utwór ma kilka smaczków i ogólnie jest bardzo dobry to zwrócę tutaj uwagę na słowa. Bo jest to bardzo dobry opis konfrontacji dwóch rożnych postaw życiowych, które okazują się być nie do pogodzenia.
282. Kaczmarski & Gintrowski & Łapiński - Mur 1981 02:06 (P. Gintrowski; Z. Herbert)
Piosenka z płyty Mury; pierwsza z niej skomponowana przez Gintrowskiego. I zdecydowanie nie ostatnia, chociaż do jednej (podobnie jest z dwoma utworami Kaczmarskiego) nigdy się nie przekonałem.
281. Voo Voo - F-1 1986 02:53 W. Waglewski W. Waglewski
Największy klasyk z pierwszej płyty zespołu i mój ulubiony z niej utwór. Doczekał się kilku wersji studyjnych, był także ogrywany na koncertach, chociaż zespół poszedł później w innym kierunku (no ale ich wszystkie zespoły na żywo mocno ewoluowały).


RE: Polski top wszechczasów - wwas - 27.11.2020 08:37 PM

kajman napisał(a):bo nie jestem pewien czy nie był to top zadany mi przez wwasa
Nie był. Ja zadawałem Ci tylko Kaczmarskiego i Wolną Grupę Bukowina. Aczkolwiek top na LP3 był prowadzony przeze mnie, więc różnica w sumie niewielka. I bardzo się cieszę, że ten utwór się u Ciebie załapał, bo tak poza tym (i jeszcze poza jego najbardziej znanym utworem), nasze czołówki Turnaua rozbiegają się dość mocno...


RE: Polski top wszechczasów - neo01 - 27.11.2020 09:48 PM

Chyba już trzeci raz widzę Voo Voo na koniec dychy, taki mały smaczek Icon_smile
To oczywiście także jeden z moich ulubieńców, choć ja jednak wolę wersję singlową.
kajman napisał(a):ale ich wszystkie zespoły na żywo mocno ewoluowały)
Trochę to dziwnie brzmi. Uznajesz, że jak się zmieniał skład to był to już inny zespół, a może to jakieś przejęzyczenie?


RE: Polski top wszechczasów - kajman - 27.11.2020 10:53 PM

neo01 napisał(a):Trochę to dziwnie brzmi.
Bo miało być nagrania. Wersje koncertowe często mocno różnią się od studyjnych.
wwas napisał(a):Ja zadawałem Ci tylko Kaczmarskiego i Wolną Grupę Bukowina.
Trafiałeś w coś co lubię. Chyba jeszcze bardziej niż Turnaua.
wwas napisał(a):I bardzo się cieszę, że ten utwór się u Ciebie załapał, bo tak poza tym (i jeszcze poza jego najbardziej znanym utworem), nasze czołówki Turnaua rozbiegają się dość mocno...
Ale chyba z tych innych nie będziesz niezadowolony.


RE: Polski top wszechczasów - tadzio3 - 27.11.2020 11:02 PM

kajman napisał(a):293. Kazik - Piwko 2008 02:13 (K. Grześkowiak; K. Grześkowiak)
A tego kawałka to się nie spodziewałem Icon_smile
kajman napisał(a):287. Wilki - Aborygen 1992 03:56 (R. Gawliński; R. Gawliński)
Mój numer 1 z tych przedstawionych 20 kawałków.


RE: Polski top wszechczasów - kajman - 27.11.2020 11:07 PM

tadzio3 napisał(a):A tego kawałka to się nie spodziewałem
To zawsze był jeden z moich ulubionych Kazików. I z mim głosem na LP3.
tadzio3 napisał(a):Mój numer 1 z tych przedstawionych 20 kawałków.
Gdybym miał obstawiać to postawiłbym na ten utwór.


RE: Polski top wszechczasów - ku3a - 28.11.2020 02:07 PM

"Znalazłam" jest też w moim topie, i to w dwusetce, więc oczywista sprawa, że bardzo się cieszę z obecności tutaj i to na wysokim miejscu. utwór był nawet w gronie rozpatrywanych przeze mnie do zlotowego ABC, ale szanse miał tylko teoretyczne, bo przecież na O jest Offspring Icon_wink2.
"Piwko" w moim topie również jest, ale akurat u mnie wyżej są, wspomniane przez Ciebie, "Roboki".

jak już pisałem przy okazji mojego topu, "Aborygen" w czasach obecności na LP3 do moich ulubieńców nie należał, ale z biegiem czasu znacznie zyskał. sam jestem ciekaw na którym by u mnie wylądował w topie zespołu.


RE: Polski top wszechczasów - kajman - 28.11.2020 03:29 PM

ku3a napisał(a):przecież na O jest Offspring
No to faktycznie u Ciebie argument nie do przebicia.
ku3a napisał(a):rozpatrywanych przeze mnie do zlotowego ABC
A ja wtedy miałe wyjątkową fazę na Koła czasu i nawet w ostatniej chwili wymieniłem na nie Drzwi. No ale Znalazłam też zawsze lubiłem.
ku3a napisał(a):"Piwko" w moim topie również jest, ale akurat u mnie wyżej są, wspomniane przez Ciebie, "Roboki"
I to i to pamiętałem.
ku3a napisał(a):"Aborygen" w czasach obecności na LP3 do moich ulubieńców nie należał, ale z biegiem czasu znacznie zyskał
Ja tak miałem z Erollem. Aborygen nigdy nie był u mnie do ruszenia.


RE: Polski top wszechczasów - kajman - 01.12.2020 10:26 AM

280. Stare Dobre Małżeństwo - Jagodowe wzgórze 2011 05:32 (K. Myszkowski; B. Loebl)
Mój ulubiony utwór z Maszeruj z chamem i w ogóle SDMu. No w każdym razie takie jest moje odczucie, ale z topu wyszło, że to mój nr 2. Może to chwilowe, bo początkowo jakoś w ogóle średnio mnie przekonał, ale potem ostro zaczął awansować i w pewnym momencie się zatrzymał. Trzykrotny zwycięzca mojej listy (wydawało mi się, że żaden ich utwór nie był dłużej, ale sprawdziłem i okazało, że się mylę).
279. Artur Andrus - Leszku synu Kazimierza 2018 04:34 (Ł. Borowiecki; A. Andrus)
Wokalista na pewno nie jest największym atutem tego utworu, ale brzmi mi wystarczająco dobrze, że pasuje mi do całości i bynajmniej mi nie przeszkadza. Sam utwór jest kapitalny i świetnie pracują tam instrumentem. Szczególnie zachwyca mnie końcówka.
278. Wojciech Młynarski - Przyjdzie walec i wyrówna 1971 03:57 (J. Wasowski; W. Młynarski)
Wasowski związany był przede wszystkim ze Starszymi Panami. Stworzył tam wiele wspaniałych utworów, jednak szkoda, że tak mało udzielał się poza Kabaretem, bo pisał cudowne rzeczy. Ten utwór jest tego wyraźnym przykładem. Młynarski świetnie wpisał się w to wokalnie i chwała mu za to. Jest to jedyny utwór w tym topie, w którym pan Wojciech pojawia się solo.
Utwór pojawił się tylko w wersjach koncertowych. Fama głosi, że istniała wersja studyjna tego utworu, która została nagrana na płytę, ale cały album poszedł na przemiał. I to właśnie z powodu tego utworu. Przyznam się, że mnie, dorastającemu w tamtych czasach, kompletnie to nie dziwi.
277. Perfect - Kocham się w życiu 2016 04:14 (S. Piekarek; J. Cygan)
Ostatnią płytę Perfectu odbieram jako najlepszą w ich dorobku. Dużo na niej wspaniałych utworów. Jeden już się pojawił, jeden jeszcze będzie (swoją drogą myślałem przed topem, że to ten utwór będzie najwyżej). Kapitalny muzycznie utwór, a jako bonus to ma jeszcze wspaniały text.
276. Wolna Grupa Bukowina - Pieśń łagodnych 1979 03:03 (W. Jarociński; W. Bellon)
Wrócę do tego utworu komentując inny tego zespołu, a na razie tylko nadmienię, że ten utwór pojawiał się w czołówce telewizyjnej audycji Kraina Łagodności, a nazwa programu pochodzi od słów tego utworu.
275. Dżamble - Wymyśliłem Ciebie 1971 02:59 (J. Horwath; A. Kawa)
Najbardziej znany utwór zespołu, jego wizytówka. Niestety reszta twórczości zespołu (no może poza nagraną po reaktywowaniu Bezsennością) znana jest w zasadzie tylko osobom, które interesują się mocniej historią polskiej muzyki.
274. Kobranocka - List z pola boju 1988 03:38 (Kobranocka; A. Michorzewski)
Ela, która była na LP3 nie zawsze była tam nadawana w całości z powodu cenzury. To samo przypuszczalnie spowodowało, że kapitalny, antywojenny w swojej wymowie (a zarazem typowo dla Michorzewskiego surrealistyczny) List nie miał szans na niej się pojawić. Ciekaw jestem ile by osiągnął, bo w moim odczuciu jest to utwór i dobry i chwytliwy i był materiałem na spory przebój.
273. Skaldowie - Wolne są kwiaty na łące 1973 01:21 (A. Zieliński; E. Lipska)
To zdecydowanie najkrótszy utwór Skaldów w tym topie, a według mnie niezwykle lekki i urokliwy. Autorką jest bardzo popularna wówczas poetka, teraz chyba trochę zapomniana (ale mody przychodzą i mijają, a czasem szkoda).
272. Dżamble - Święto strachów 1971 05:00 (J. Horwath; T. Śliwiak)
Drugi w tej dziesiątce utwór Dżambli pochodzący tak jak poprzedni z ich jedynego longplaya. Utwór otwiera album i razem z kolejnym (którego w topie nie ma) różni się od reszty materiału. I przez długi czas ta dwójka nie mogła mnie do siebie przekonać, ale ostatecznie się to udało.
271. Plateau & Martyna Jakubowicz & Jacek Ostaszewski - Korowód 2011 05:08 (J. K. Pawluśkiewicz; L. A. Moczulski)
Plateau nagrało płytę poświęconą Grechucie, którą odbieram raczej kiepsko. Wyjątkiem jest właśnie Korowód, który znakomicie się obronił. Spowodował to i kapitalny, różny od pierwowzoru rytm (poparty świetną perkusją) i solówka na flecie Ostaszewskiego, niestety krótsza niż w wersji oryginalnej (też przez niego wykonywaną).


RE: Polski top wszechczasów - AKT! - 01.12.2020 12:43 PM

kajman napisał(a):Stare Dobre Małżeństwo - Jagodowe wzgórze
Był taki wielki amerykański przebój kiedyś, "Blueberry Hill", śpiewał bodaj Fats Domino, ale zgaduję, że to żaden cover Icon_wink


RE: Polski top wszechczasów - kajman - 01.12.2020 01:19 PM

Jeżeli napisali go Myszkowski i Loebl to raczej nie powinien. Ale posłuchaj to będziesz wiedział więcej.


RE: Polski top wszechczasów - Dyfeomorfizm - 02.12.2020 07:12 PM

(29.10.2020 10:47 PM)kajman napisał(a):  Voo Voo jeden czy obydwa?
Obydwa
(02.11.2020 12:02 PM)kajman napisał(a):  370. Bemibek - Sprzedaj mnie wiatrowi 1972 03:20 (Z. Namysłowski; R. M. Groński)
Moim zdaniem lepszy niż wersja Niemena, fajnie że tu jest.
(02.11.2020 12:02 PM)kajman napisał(a):  367. Lao Che - Idzie Wiatr 2012 09:51 (Lao Che; H. Dobaczewski
Zgadzam się z twoją opinią, jeden z lepszych utworów Lao Che, choć u mnie w topie raczej by go nie było.
(02.11.2020 12:02 PM)kajman napisał(a):  366. Republika - Biała flaga 1982 04:52 (G. Ciechowski; G. Ciechowski)
Wspaniała rzecz, zawsze kibicowałem w topach Trójki żeby Republika wygrała.
(04.11.2020 08:59 PM)kajman napisał(a):  352. Voo Voo - Gdybym 2014 07:10 (W. Waglewski, A. Mammadov; W. Waglewski, M. Musfiq)
Szkoda, że tak nisko. Lubię prawie wszystkie oblicza Voo Voo, ale ten utwór cenię chyba najbardziej.
(04.11.2020 08:59 PM)kajman napisał(a):  351. Rezerwat - Modlitwa o więź 1983 06:41 (A. Adamiak; A. Adamiak)
Obecnie całkiem zapomniany (przynajmniej w moich kręgach), ale rzeczywiście brzmi dobrze.
(11.11.2020 01:35 PM)kajman napisał(a):  332. Czesław Niemen - Człowiek jam niewdzięczny 1971 20:40 (C. Niemen; C. Niemen)
Tego akurat strasznie nie lubię. Gdyby wyciąć fatalną część instrumentalną, to rozmowa byłaby inna.
(13.11.2020 10:32 AM)kajman napisał(a):  330. Aya RL - Unikaj zdjęć 1985 04:58 (Aya RL; Aya RL)
Lubię cały czerwony album, Unikaj zdjęć jest jednym z jego jaśniejszych punktów.
(13.11.2020 10:32 AM)kajman napisał(a):  321. Wolna Grupa Bukowina - Pejzaże harasymowiczowskie 1979 01:37 (W. Bellon; W. Bellon)
Nie jestem fanem muzyki biesiadnej ani tym bardziej Bukowiny, ale Pejzaże są moim ulubionym utworem tej grupy i gdybym robił tak obszerny top jak ten, to z pewnością znalazłbym dla nich miejsce.
(26.11.2020 08:39 AM)kajman napisał(a):  300. Andrzej Zaucha - C'est la vie - Paryż z pocztówki 1985 05:01 (W. Pieregorólka; J. Cygan)
Zaucha wspaniale zbudował nastrój uwięzienia w zbyt małym dla siebie świecie, muzycznie miał z pewnością ciekawsze utwory, ale całościowo ten również wypada wspaniale.
(26.11.2020 08:39 AM)kajman napisał(a):  297. SBB - Z których krwi krew moja 1976 10:14 (J. Skrzek; J. Matej)
Wolę okres Follow My Dream, natomiast z Mementa jest to chyba najlepszy utwór.
(27.11.2020 07:58 PM)kajman napisał(a):  282. Kaczmarski & Gintrowski & Łapiński - Mur 1981 02:06 (P. Gintrowski; Z. Herbert)
Trzymam kciuki za Pejzaż i Cesarza.
(01.12.2020 10:26 AM)kajman napisał(a):  275. Dżamble - Wymyśliłem Ciebie 1971 02:59 (J. Horwath; A. Kawa)
Najbardziej znany i niemal najlepszy, bo wolę Nagą rzekę, liczę że się pojawi.

Ogólnie bardzo fajne zestawienie, przeszkadza trochę nadreprezentacja poezji śpiewanej w stylu Starego Dobrego Małżeństwa, ale Zauchę, Skaldów, Voo Voo czy Republikę zawsze warto pochwalić, a Kaczmarski stanowi frapujące urozmaicenie.


RE: Polski top wszechczasów - kajman - 02.12.2020 11:02 PM

Dzięki za komentarz.
Dyfeomorfizm napisał(a):Gdyby wyciąć fatalną część instrumentalną
A ja ją bardzo lubię, ale rozumiem, że może drażnić.
Dyfeomorfizm napisał(a):Unikaj zdjęć jest jednym z jego jaśniejszych punktów
Dla mnie zdecydowanie najjaśniejszym, chociaż raczej tego utworu jako jasnego się nie odbiera.
Dyfeomorfizm napisał(a):Nie jestem fanem muzyki biesiadnej ani tym bardziej Bukowiny
Nie odbieram Bukowiny jako muzyki biesiadnej. I nie chcę Cię straszyć, ale jeszcze jej całkiem sporo będzie.
Dyfeomorfizm napisał(a):Zaucha wspaniale zbudował nastrój
Miał do tego spory talent.
Dyfeomorfizm napisał(a):Trzymam kciuki za Pejzaż i Cesarza.
Jeden z tych utworów na pewno się pojawi, może nawet obydwa.
Dyfeomorfizm napisał(a):Najbardziej znany i niemal najlepszy, bo wolę Nagą rzekę, liczę że się pojawi.
U mnie kilka Dżambli się jeszcze pojawi, Rzeka też (ten flet Muniaka Icon_biggrin)
Dyfeomorfizm napisał(a):przeszkadza trochę nadreprezentacja poezji śpiewanej w stylu Starego Dobrego Małżeństwa
SDM został już tylko jeden.
Dyfeomorfizm napisał(a):Zauchę, Skaldów, Voo Voo czy Republikę zawsze warto pochwalić
Toteż chwalę i z każdego z nich jeszcze po kilka utworów się pojawi (minimum po trzy).


RE: Polski top wszechczasów - ku3a - 03.12.2020 07:16 PM

już chciałem napisać, że ja również ogromnie lubię ostatnią płytę Perfectu, po czym się zorientowałem, że chodzi mi o przedostatnią, a ostatnia pochodzi z 2016, kiedy to mojej listy nie było...
za to wspomniane "Da da dam" wygrało podsumowanie roku w 2014! co prawda o punkt (!) i o 4 punkty wyprzedzając brązowego medalistę, ale fakt jest faktem Icon_smile2.


RE: Polski top wszechczasów - kajman - 03.12.2020 09:02 PM

A mi na Dadam tak naprawdę to podobał mi się bardzo tylko jeden utwór (no przesadziłem, jednak trochę więcej, ale ten jeden resztę sporo wyprzedził).


RE: Polski top wszechczasów - kajman - 03.12.2020 10:46 PM

Trzy pierwsze utwory bez komentarza, bo i o Myślach i o Bukowinie będę miał jeszcze okazję pisać, podobnie jak o utworach Niemena z tamtej płyty.
270. Myśli Rozczochrane Wiatrem Zapisane - Szlakiem pór roku 2013 06:14 (K. Abramczyk; K. Abramczyk)
269. Wolna Grupa Bukowina - Między nami 1978 02:42 (W. Bellon; W. Bellon)
268. Czesław Niemen - Piosenka dla zmarłej 1973 13:53 (C. Niemen; J. Iwaszkiewicz)
267. Bez Idola - Siódme niebo 1978 03:01 (R. Bobkowski; A. Michorzewski)
Lata 70-te to okres panowania Grupy Toruń w piosence turystycznej. Zwycięstwa w przeróżnych festiwalach i przeglądach (chyba tylko na Yapie im nie wyszło), tytuły Rajdowej Piosenki Roku, śpiewniki zdominowane prze ich utwory, śpiewane do tej pory przez brać turystyczną. Niestety pozostały po nich tylko amatorskie nagrania z koncertów. Ich następcami okazała się grupa Bez Idola, śpiewająca ich piosenki (ale chyba nie tylko). Znam prawie wszystkich jej obecnych członków, a to ze wspólnych rajdach, a to ze studenckiego Radia Centrum, w którym pracowaliśmy.
Oprócz typowo turystycznych piosenek, do których i muzykę i słowa tworzyli członkowie zespołu pojawiały się także utwory o innej tematyce, surrealistyczne z politycznymi podtextami. Moim ulubionym była Czerwona pszeniczka, bardzo lubiłem też Siódme niebo, przy którym nie mam pewności, że wykonywał je zespół matka czy dopiero BI. I jest to jedno z nielicznych ich nagrań we względnie zadowalającej jakości, które jako jedyne trafiło na płytę.
266. Bajm - Małpa i ja 1984 05:45 (J. Kozidrak; B. Kozidrak)
Pierwszy w tym topie utwór zespołu, mój nr 1 w topie zespołu, tutaj jednak dał się pokonać dwu innym piosenkom. I nie jest to efektem solówki, która już wcześniej była dla mnie czymś, co przeszkadzało, ale po prostu dwa inne utwory zabrzmiały mi tutaj lepiej.
265. Lao Che - Siedmiu nie zawsze wspaniałych 2008 09:46 (Lao Che; H. Dobaczewski)
Jak dla mnie Gospel to najbardziej nierówna płyta zespołu. Sporo na niej utworów, które uważam za przeciętne, dwa, których totalnie nie trawię, ale także trzy świetne. Trzeci z nich, Zbawiciel, do topu się nie załapał, a Siedmiu okazało się być dla mnie na tą chwilę ich numerem dwa. Nr 1 będzie zdecydowanie późniejszy.
264. Łucja Prus & Wojciech Młynarski - Chianti, chianti 1980 05:33 (W. Nahorny; W. Młynarski)
Jak już napisałem wcześniej pojawia się po raz ostatni Młynarski. Na szczęście nie ma go zbyt wiele, bo w takiej ilości jest elementem ubarwiającym, a nie przeszkadzającym. Piękna kompozycja, piękny wokal Prus stawia ten utwór tak wysoko.
263. Maryla Rodowicz - Wielki trójżaglowiec 1982 05:42 (J. Mikuła; W. Młynarski)
Przy tym utworze napiszę tylko, że początkowo myślałem, że tytuł utworu to Wielki Twój żaglowiec.
262. Tadeusz Woźniak - Zatrzymała się godzina 1972 02:45 (T. Woźniak; B. Chorążuk)
261. Perfect - Tylko mnie kołysz 2016 03:30 (D. Kozakiewicz; B. Loebl)
Nie wiem dlaczego przy miejscu 277 napisałem, że już się jeden utwór z ostatniej płyty. Może dlatego, że jakoś nie byłem w stanie pojąć, że Kocham jest dopiero nrem 3 z tej płyty tutaj. A to oznacza, że aż trzy utwory z niej są w top 300 (a z żadnej innej więcej niż jeden się nie załapał).


RE: Polski top wszechczasów - Sundrajta - 03.12.2020 11:28 PM

kajman napisał(a):282. Kaczmarski & Gintrowski & Łapiński - Mur 1981 02:06 (P. Gintrowski; Z. Herbert)
Nie wiedziałem, że jest jeszcze jedna piosenka o prawie identycznym tytule jak tamten hymn. No cóż niczym się nie wyróżnia, taki kawałek, który jednym uchem wlatuje, drugim wylatuje! No ale Ty Jacka darzysz jakąś wielką estymą, na szczęście ja nie muszę...
Co do reszty, to teraz kompletnie nie mam czasu, ale od czasu do czasu zajrzę, może wtedy wynajdę jakąś dla siebie perełkę. Icon_rolleyes