Największe forum list przebojów Mycharts.pl
Polski top wszechczasów - Wersja do druku

+- Największe forum list przebojów Mycharts.pl (https://www.mycharts.pl)
+-- Dział: Personalne listy przebojów (/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Listy poszczególnych użytkowników (/forumdisplay.php?fid=4)
+---- Dział: kajman33 (/forumdisplay.php?fid=32)
+---- Wątek: Polski top wszechczasów (/showthread.php?tid=51559)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23


RE: Polski top wszechczasów - kajman - 13.11.2020 11:09 PM

tadzio3 napisał(a):Rzadki przypadek piosenki na Twojej liście, która pewnie znajduje się u wielu forowiczów (w tym u mnie) na tego typu listach.
Myślę, że jeszcze Borys może mieć podobnie. A wcześniej np. Biała flaga czy Zegarmistrz.
tadzio3 napisał(a):Bardzo lubię i jest to pewnie jedno z trzech, czterech nagrań tego zespołu.
U mnie prawie cała pierwsza płyta może poza Kiblem i Szampanem.
tadzio3 napisał(a):Tak jak swego czasu z majstrem Biedą, czyli Władysławem Nadoptą z piosenki Wolnej Grupy Bukowina.
O tym to dopiero z tego postu się dowiedziałem.


RE: Polski top wszechczasów - tadzio3 - 14.11.2020 06:51 PM

kajman napisał(a):O tym to dopiero z tego postu się dowiedziałem.
O proszę Icon_smile Ja dowiedziałem się o tym w momencie śmierci Pana Władysława. Był o tym reportaż, bodajże w Trójce.


RE: Polski top wszechczasów - kajman - 14.11.2020 07:04 PM

tadzio3 napisał(a):Ja dowiedziałem się o tym w momencie śmierci Pana Władysława.
Ze słów piosenki odebrałem, że bohater umarł.
tadzio3 napisał(a):bodajże w Trójce
Ja słuchanie Trójki w ostatnich 15 (a może nawet 20) latach ograniczałem do LP3 (a podczas niej serwisy i reklamę wyciszałem).


RE: Polski top wszechczasów - ku3a - 15.11.2020 02:01 PM

kajman napisał(a):Jeżeli chodzi o pytania konkursowe to w pierwszym albo mocno przeszacowaliście liczbę utworów albo jej sporo nie doszacowaliście. Jest ich 679 i najbliżej tej liczby był wwas obstawiając 592 piosenki.
a ja ile podawałem? 600 albo 650 chyba, nie? wiem, że nie wpisałem tu w wątku, tak z ciekawości tylko pytam.

z ostatnich dziesiątek najbardziej lubię "Sen", "Zanim zrozumiesz", "Polowanie na wielbłąda", "N'avoie". zresztą 3 pierwsze są nawet w moim topie, a Edyta nawet w najlepszej dwusetce. nie mówiąc o tym, że w roku 1997 była na miejscu 37.!
kajman napisał(a):315. Wilki - N'avoie 1993 02:55 (Wilki; R. Gawliński)
Utwór promujący drugą płytą zespołu dorównywał nagraniom z debiutu i dawał nadzieję na świetną powtórkę. Niestety (przynajmniej w moim odczuciu) był wielkim rozczarowaniem, bo nie było może źle, ale nic specjalnie ciekawego poza tym jednym nagraniem na niej się nie znalazło
no i z tym się nie zgodzę, bo, jak już gdzieś kiedyś pisałem, "Przedmieścia" jako całość podobają mi się bardziej niż album debiutancki Icon_smile2.


RE: Polski top wszechczasów - kajman - 15.11.2020 02:15 PM

ku3a napisał(a):600 albo 650 chyba, nie?
Chyba tak, ale to było już jakiś czas temu. Może Wojtek pamięta, bo jeżeli on nie to już chyba nikt.
ku3a napisał(a):z ostatnich dziesiątek najbardziej lubię "Sen", "Zanim zrozumiesz", "Polowanie na wielbłąda", "N'avoie". zresztą 3 pierwsze są nawet w moim topie, a Edyta nawet w najlepszej dwusetce. nie mówiąc o tym, że w roku 1997 była na miejscu 37.!
No to wreszcie jesteś jako tako zadowolony.
ku3a napisał(a):"Przedmieścia" jako całość podobają mi się bardziej niż album debiutancki
To niewątpliwie się tutaj różnimy, co w sumie jest pozytywem, bo głupio byłoby we wszystkim się zgadzać (stwierdzenie ogólne, bo my się w wielu rzeczach nie zgadzamy).


RE: Polski top wszechczasów - neo01 - 15.11.2020 04:28 PM

"Przedmieścia" > "Wilki", ale to też być może trochę przez sentyment, o czy tu już zresztą pisałem. No i druga płyta bya znacznie bardziej rockowa, gitarowa, pewnie też dlatego bardziej mi podeszła. Rewelacyjnie się jej wtedy słuchało...


RE: Polski top wszechczasów - kajman - 17.11.2020 10:49 AM

310. Voo Voo - Może dziś 2012 06:17 (W. Waglewski; W. Waglewski)
Prawie na pewno było to lato 2014 (teoretycznie możliwe, że 2013, ale z pewnych względów znacznie mniej prawdopodobne). Z jakiejś tam okazji na Rynku Nowomiejskim (w okolicy miejsca, w którym niedawno w towarzystwie trzech osób (pewnie któraś z nich to przeczyta) usiłowaliśmy zjeść jakąś toruńską specjalność) odbywały się koncerty plenerowe, a wśród nich grało także Voo Voo. Była to z tego co pamiętam składanka hitów. Po koncercie rozmawiałem z Waglewskim (chyba nie tylko zresztą) i wspomniałem, że na ostatniej, świetnej płycie najbardziej podobał mi się taki długi utwór (ale zapomniałem tytułu). Może dziś - dopowiedział Waglewski. To jest także mój ulubiony utwór.
309. Mietek Szcześniak - Jest jeden świat 2016 03:45 (M. Szcześniak; J. Twardowski)
To utwór ewidentnie w moich klimatach i okazał się ulubionym nagraniem Mietka.
308. Katedra - Wiosna i wino 2015 04:40 Katedra K. Wierzyński
Zespół, który szczególnie na swojej pierwszej płycie nawiązywał do polskich klimatów przełomu l. 60-tych i 70-tych. Robił to znakomicie i płyta bardzo mi się podobała. To jest jedyny jej reprezentant.
307. Republika - Śmierć na pięć 2002 03:13 (G. Ciechowski; G. Ciechowski)
To najwyżej notowany przedstawiciel późnej Republiki. Na pewno także z powodu rytmu, który jest dla mnie bardzo ważnym elementem i potrafi od razu nastawić pozytywnie lub negatywnie do utworu. Jak widać ten nastawił mnie bardzo pozytywnie.
306. Dylan.pl - Adam dał imiona zwierzętom 2017 04:08 (B. Dylan; B. Dylan)
Od zawsze jest to mój ulubiony utwór Dylana i strasznie mnie rajcowało, że doczekał się polskiej przeróbki. Błyskawicznie trafił na szczyt mojej listy i sporo tam czasu przebywał. Potem największa euforia minęła i podchodzę do tego utworu znacznie spokojniej, ale i tak wystarczyło to na wysokie miejsce w tym topie.
305. Wiesław Michnikowski - Bo we mnie jest sex 1962 02:16 (J. Wasowski; J. Przybora)
Jedna z dwóch piosenek z Kabaretu Starszych Panów w tym topie i zarazem jedna z dwóch w wykonaniu mojego ulubionego polskiego aktora komediowego. Jak dla mnie najlepsza interpretacja tego utworu, a smaku dodaje mu fakt, że czym jak czym, ale symbolem sexu to pan Wiesław na pewno nie był.
I jeszcze jedna informacja - to jest najstarszy utwór w tym topie (nr 2 też wykonuje Michnikowski).
304. Republika - Układ sił 1982 05:12 (S. Ciesielski; G. Ciechowski)
Druga Republika w tej dziesiątce (kolejna to już będzie jej podium), tym razem z najwcześniejszego okresu działalności. Chyba jedyny utwór, do którego muzyki nie napisał Grzegorz. Napisał natomiast text, który klimatem kojarzy mi się raczej z Kobranocką niż z nimi.
303. Dorota Miśkiewicz & Artur Andrus - Bambino jazzu 2012 02:32 (Ł. Borowiecki; A. Andrus)
Kolejny wielki hit mojej listy. Kapitalna kompozycja z pięknymi wejściami instrumentów podyktowanymi textem. Dodam jeszcze, że słowa bardzo do mnie trafiają, bo nie jestem wielbicielem piosenek świątecznych, a szczególnie źle działają na mnie polskie kolędy.
302. Miąższ - Tinktura 2012 04:43 (brak danych)
I wyszło na to, że tą dziesiątkę sponsoruje Mi. A tutaj mamy trzecią i ostatnią piosenkę zespołu (ale będę o nim jeszcze wspominał).
301. Elżbieta Wojnowska - Wycieczki w głąb własnego snu 1974 03:03 (H. Alber; M. Wolski)
Bardzo cenię polskie wokalistki śpiewające poezję śpiewaną i piosenkę poetycką. Pojawiająca się pierwszy raz tutaj Wojnowska należy do jednej z nich. Obecnie dla przeciętnego słuchacza już raczej nieznana, ewentualnie jako wykonawczyni jednego utworu (kiedyś było inaczej, ale o tym później). Utwór przypuszczalnie pierwszy raz pojawił się w 60 minut na godzinę ale było to wcześniej niż ja zacząłem słuchać tej audycji. Autorem słów jest jeden z jej twórców Marcin Wolski.


RE: Polski top wszechczasów - wwas - 17.11.2020 12:57 PM

kajman napisał(a):Może Wojtek pamięta, bo jeżeli on nie to już chyba nikt.
Niestety, wiedząc, że nie wysłałem jeszcze wtedy swojego typu (a zamierzałem), Kuba podał Ci tak, żebym nie usłyszał, tak więc wybaczcie, nie pomogę.

A skoro już się odzywam, napiszę jeszcze, że doszło nam pięć nowych zbieżności (więc w sumie jest ich już osiemnaście). 399, 378, 358 i 327 zapewne dość przewidywalne, 390 może trochę mniej (przy czym jest to właśnie jeden z powodów, dla którego wzbraniam się przed nazywaniem swojego zalążka topem: zawsze kiedy słucham tego utworu, bardzo mi się podoba, natomiast kiedy nie słucham, pamiętam stosunkowo słabo).

Oprócz tego pochwalę jeszcze "Piosenkę o pępkach" z 321 (co prawda nie jest to moja czołówka Bukowiny, ale mam sentyment do autorskiego wykonania pewnego znajomego) i piosenkę informatyczną z 301 ("(...) śni nam się Java..." Icon_wink ). Turnau z 317 to niestety pójście w rejony nie bardzo mi odpowiadające...


RE: Polski top wszechczasów - kajman - 17.11.2020 01:21 PM

wwas napisał(a):399, 378, 358 i 327 zapewne dość przewidywalne
Chyba tak, przy czym w moim odczuciu najmniej Wilki.
wwas napisał(a):390 może trochę mniej
Rzekłbym nawet, że znacznie mniej.
wwas napisał(a):zawsze kiedy słucham tego utworu, bardzo mi się podoba, natomiast kiedy nie słucham, pamiętam stosunkowo słabo
Ja też słabo pamiętam część utworów z mojego topu więc może nie powinienem go tak nazywać.
wwas napisał(a):nie jest to moja czołówka Bukowiny
A ja miałem wrażenie, że wprost przeciwnie. Ale u mnie to też taka najściślejsza nie jest.
wwas napisał(a):piosenkę informatyczną
Z tego co napisałeś to określiłbym ją jako motoryzacyjną.
wwas napisał(a):pójście w rejony nie bardzo mi odpowiadające...
A mi się wydaje, że to jest jak najbardziej w jego klimatach.


RE: Polski top wszechczasów - wwas - 17.11.2020 01:49 PM

kajman napisał(a):Z tego co napisałeś to określiłbym ją jako motoryzacyjną.
Cóż, z czeskimi motocyklami miałem w życiu niewiele do czynienia, a z językiem programowania całkiem sporo.


RE: Polski top wszechczasów - ku3a - 17.11.2020 08:19 PM

z tej dziesiątki wybieram "Śmierć na pięć".
Michnikowskiego też bardzo lubię, ale bardziej ze względu na Kabaret niż na filmy.


RE: Polski top wszechczasów - kajman - 17.11.2020 08:36 PM

ku3a napisał(a):z tej dziesiątki wybieram "Śmierć na pięć"
To dobrze, że w ogóle coś dałeś radę wybrać.
ku3a napisał(a):niż na filmy
Jako aktor bardziej kojarzy mi się teatrem TV niż z filmem.


RE: Polski top wszechczasów - AKT! - 17.11.2020 08:38 PM

kajman napisał(a):Bo we mnie jest sex
ale iksa to w tym tytule nie pamiętam xD


RE: Polski top wszechczasów - kajman - 17.11.2020 08:49 PM

Faktycznie, ale u mnie to się już automatyzm wyrobił, że gdziekolwiek widzę KS to zamieniam to na X. To jest zdecydowanie moja ulubiona litera (mam też znienawidzoną).


RE: Polski top wszechczasów - Sundrajta - 17.11.2020 09:05 PM

Nie będę się zbytnio rozpisywał (bo ostatnio czasu na to brak), a więc dla mnie w ostatniej dziesiątce najbardziej podobają się (z tych które znam rzecz jasna) niczym polskie dywizjony lotnicze w Anglii (podczas II wojny światowej) - 303 i 306. Icon_lol


RE: Polski top wszechczasów - kajman - 17.11.2020 09:14 PM

Widzę, że dla każdego coś miłego.


RE: Polski top wszechczasów - tadzio3 - 20.11.2020 10:06 PM

kajman napisał(a):305. Wiesław Michnikowski - Bo we mnie jest sex
Wspaniale widzieć Michnikowskiego na Twojej liście Icon_smile
kajman napisał(a):306. Dylan.pl - Adam dał imiona zwierzętom
I u mnie był na liście, ale na szczyt nie dotarł.


RE: Polski top wszechczasów - kajman - 20.11.2020 10:32 PM

tadzio3 napisał(a):Wspaniale widzieć Michnikowskiego na Twojej liście
Zawsze lubiłem i ceniłem. I to właśnie to ze Starszych Panów, co się u mnie pojawia.


RE: Polski top wszechczasów - Yacy - 21.11.2020 01:59 AM

(14.10.2020 09:31 AM)kajman napisał(a):  Obcego, który do tego topu się nie załapał.
serio. wiem, że często zaskakujesz, ale żeby aż TAK! Icon_frown

(16.10.2020 07:48 AM)kajman napisał(a):  428. Strachy Na Lachy & Renata Przemyk - Zamknij wszystkie drzwi 2008 06:14 (Variété; G. Kaźmierczak)
Właściwie to powinienem chyba się oprzeć na wersji bez Renaty, bo z nią była chyba tylko bonusem, ale tamta pewnie by się nie załapała i w ogóle dużo mniej ją pamiętam.
100% zgody! Icon_biggrin3 dobrze, że robisz wyjątki od brania pod uwagę wersji podstawowych Icon_wink2

(17.10.2020 08:28 AM)kajman napisał(a):  Indukti
pamiętam jaką furorę robili na sebatosie. nie wiem czy bym ich poznał gdybym usłyszał. (teraz nie mogę posłuchać, bo w domu już cisza nocna Icon_razz ale rano spróbuję.

(19.10.2020 08:22 PM)kajman napisał(a):  409. Krystyna Prońko - Bożek gorzelny 1982 04:39 (K. Prońko; J. Cygan)
407.Krystyna Prońko - Umarłe krajobrazy 1975 04:21 (J. Koman; G. Walczak)
402. Krystyna Prońko - Poranne łzy 1980 05:54 (Z. Jaremko; W. Młynarski)
od dawna mam ochotę poznać jej twórczość lepiej niż znam obecnie. może Twój top mnie zmotywuje? Icon_wink2 chociaż dostęp do jej nagrań nie jest łatwy.

(28.10.2020 06:27 PM)kajman napisał(a):  390. Mr. Gil - Mnie tu już nie ma 2010 05:10 (brak danych)
muzykę napisał Mirek Gil, a słowa
Cytat:"Woda, a właściwie motyw płynięcia, często przewija się w tekstach poszczególnych utworów. Ich autorką jest Małgorzata Kościelniak, z którą Gilu współpracował już przed laty w grupie Ananke, a także na swojej poprzedniej solowej płycie „Alone” z 1998 roku. Pisane z punktu widzenia kobiety brzmią one przekonywująco i prawdziwie, gdy śpiewa je Karol Wróblewski. "

c.d.n.


RE: Polski top wszechczasów - kajman - 21.11.2020 08:50 AM

Yacy napisał(a):wiem, że często zaskakujesz, ale żeby aż TAK!
Gdyby top miał 1000 utworów to bez problemu by się załapał. Ale na ten, który powstał zabrzmiał mi minimalnie za słabo.
Yacy napisał(a):dobrze, że robisz wyjątki od brania pod uwagę wersji podstawowych
Okazało się, że robię ich nadspodziewanie dużo.
Yacy napisał(a):nie wiem czy bym ich poznał gdybym usłyszał
Na moje są bardzo charakterystyczni.
Yacy napisał(a):od dawna mam ochotę poznać jej twórczość lepiej niż znam obecnie
Ja też będę chciał przypomnieć znane wcześniej, a nie pamiętane utwory i poznać te, których nie znam. Ale mam tak jeszcze z wieloma wykonawcami, którzy przewinęli się przez ten top.
Yacy napisał(a):dostęp do jej nagrań nie jest łatwy
Pierwszą płytę znalazłem tylko w wersji zgranej z winyla i niektóre utwory trzeszczą.
Yacy napisał(a):muzykę napisał Mirek Gil, a słowa Małgorzata Kościelniak
Wielkie dzięki! Icon_biggrin Icon_biggrin Icon_biggrin