Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kertoip Lista, n227
Kertoip Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 698
Dołączył: Apr 2009
Post: #1
Kertoip Lista, n227
ach... jak to dobrze usiąść sobie wygodnie w fotelu i popisać wspominki i patrzeć na tych ludzi którzy będą to czytać z szelmowskim uśmieszkiem... Icon_twisted o. właśnie tak.

z perspektywy czasu patrząc ani trochę nie żałuję że ominął mnie tegoroczny Jarocin. chociaż zobaczyłbym tylko Flogging Molly. mniejsza. zajechaliśmy na pola Grunwaldu w czwartek 15 lipca w godzinach popołudniowych. przyjezdnych cywili prawie nie ma. rozbijamy się na polu u gościa który to właśnie kupił jakąś ruderę i otwierać agroturystykę zamiar ma. okazało się że jesteśmy w miejscu z którego Jagiełło dowodził wojskami Icon_biggrin3 po rozstawieniu namiotu i zjedzenia pysznych zupek chińskich ruszyliśmy na pole. [dobra, stop, bo się zaczyna jak zwykle i znów zajmie 6 stron maszynopisu i nie będzie się Wam chciało czytać.]

na polach rozmieścił się ogromny (naprawdę. nie jakieś 5 namiotów na krzyż) prawdziwy obóz rycerski. płócienne, wysokie namioty, przed którymi stali chłopi ubrani w ręcznie szyte płócienne tuniki, spodnie, niekiedy szarawary. na głowach mieli czepki. u pasa wisiały sakwy, bukłaki i małe sztylety. u ich boku nierozłączne wierne białogłowy. ubrane analogicznie w suknie. w Jarocinie nie mogło być tym razem tak dużo ładnych przedstawicielek płci pięknej- większość pojechała pod Grunwald Icon_razz pierwsze wrażenie- znakomite. zachodzimy dalej. wgłąb średniowiecznego jarmarku. jeszcze lepiej... stanowiska kupieckie z drewnianymi mieczami, tarczami, toporami, łukami i innym rozmaitym sprzętem do sieczenia, patroszenia i zabijania Icon_razz również kaftany wojsk Korony i Krzyżackich. generalnie wszystko co się może kojarzyć z owymi czasami. można było spotkać żebraka, proszącego na kolanach abyś "rzucił dukata", bogato ubranego szlachcica tudzież mieszczana, rycerza w pełnej zbroi gotowym do wyruszenia na front razem ze swym giermkiem, wiedźmy, czarowników czy po prostu zwykłych chłopów... trzeba wspomnieć o turniejach rycerskich. i to nie takich w stylu "a tak się robi atak, a tak unik i ciach" tylko naparzanie się na poważnie. generalnie była to rywalizacja pomiędzy bractwami rycerskimi z całej Polski i nie tylko, z całej Europy Środkowo-Wschodniej. niesamowity klimat. można było zjeść ogromną pajdę chleba ze smalcem i ogórkiem, podpłomyka z mięsiwem, można było wszystko popić dobrym kwasem chlebowm (odkrycie dziesięciolecia w sferze jadło-pitnej). na stoisku Ministerstwa Kultury sporej rozdzielczości telewizor. a w nim? teledysk do "Jeszcze raz, jeszcze dziś" Icon_biggrin3 a co by było gdyby zagrali w sobotę po bitwie? ależ niespodzianka by była. nigdzie tego oficjalnie nie potwierdzali wcześniej. tymczasem był przegląd kapel folkowych. ale takich naprawdę folkowych. lutnia, baraban, dudy, jakaś piszczałka i fidel. widziałem tylko występ białoruskiego zespołu, ale nie słyszałem nazwy. wszyscy ci przebrani ludzie świetnie się bawili.

wyczekiwaliśmy soboty, chyba tak jak wszyscy. zaczynali się zjeżdżać ludziska i stwierdziliśmy że to był dobry pomysł z rozbiciem się w czwartek. ludu od groma, a rano w sobotę? gigantyczny korek na wąskiej uliczce wokół pól Grunwaldu. co z tego że ruch był jednokierunkowy. po inscenizacji było tak samo. co do inscenizacji... zaczęło się wszystko w okolicach godziny 13. żar leje się z nieba, ze 40 stopni spokojnie, patelnia jak nie wiem. w dodatku ludzi jak jeszcze nie widziałem nigdy. a tamci w tych zbrojach. przecież się ugotują. wychodzą chorągwie polskie, litewskie i krzyżackie. narracja wydarzeń, muzyka, efekty dźwiękowe. wszystko jak trza. i nawet widać było. zanim wyszli upłynęła godzina, naparzali się drugą godzinę. wrażenie niesamowite. naprawdę. nie zapomnę tego dnia chyba nigdy ze względu na to co się wydarzyło potem...

Armia miała zacząć o 19 a już o 20 mieli grać, uwaga uwaga!, Boys Icon_mrgreen na szczęście Opatrzność zrządziła gigantyczny korek i sprzęt armijny nie mógł dojechał wskutek czego NA NIESZCZĘŚCIE Boysi zagrali najpierw a Armia, która dojechała szczęśliwie, po nich. zaczęli około 21:30 od Opowieści zimowej. pod sceną mieszało się towarzystwo rockowców, chłopów w płóciennych strojach i spadochroniarzy z Boysów Icon_razz repertuar, jak się łatwo domyślić, stanowiły utwory rycerskie, czyli Saluto (Tata wszedł w pogo! Icon_biggrin3 ), Aguirre, Niezwyciężony, Underground, Niewidzialna armia (obie części) uzupełnione Burakami, Groźniakiem, Popiołami, Poza prawem, Jeżeli i Trzema bajkami. nie zabrakło oczywiście napisanego specjalnie na tę uroczystość Jeszcze raz, jeszcze dziś z zagraną na waltorni Bogurodzicą (całą!). podstawowego setu dopełnił Zostaw to z dedykacją dla Krzyżaków Icon_mrgreen przez cały koncert chyba wszyscy pozostawali w ciągłym ruchu, jednak z pogo zrezygnowałem przy Popiołach, bo towarzystwo podpite i chciałem żyć Icon_razz w ciągu ostatnich miesięcy wystarczająco się wypogowałem na czas jakiś. set zakończyli Niewidzialną armią. ale grunwaldzka publika nie dała zejść bez bisu. były aż dwa. za pierwszym razem była kolejna pieśń w duchu rycerskim, Podróż na wschód, Katedra (och jak dobrze że grają coś z Prozessu poza Untergrundem) i On jest tu. na drugi bis wybrzmiał freakowy Green który po raz pierwszy od premiery wersji skróconej mnie nie wkurzył. zagrany troszkę mocniej i przede wszystkim bez przedłużania, improwizowania i przynudzania. po prostu szybko i bezboleśnie. ale nuciłem go przez połowę pobytu nad morzem Icon_razz na absolutny sam koniec zagrali jeszcze raz Jeszcze raz, jeszcze dziś Icon_wink2 odśpiewane przez wszystkich chyba. jeden z lepszych koncertów Armii to był, naprawdę. ustępuje chyba tylko temu urodzinowemu i z Jarocina 2009. potem już tylko pokaz pirotechniczny i kambek do namiotu. jak wracaliśmy korek jeszcze był...

w sprawie wyjazdu stamtąd organizatorzy się nie popisali. ale w każdej innej kwestii. owszem. w nocy wyświetlano na powietrzu Krzyżaków. a rycerskie pojedynki trwały jeszcze długo w noc... a rano, w niedzielę? korki ustały. znów cisza i spokój, obóz się powoli zwija. ale w zamian za to porządny deszcz... akurat wtedy kiedy składaliśmy namiot. ech, pogoda.

[Obrazek: 20100223133306grunwald.jpg_m(670x503)]

przepraszam Państwa, miało być krótko a wyszło jak zwykle... ale dawnom nie pisał więc nie mogłem się pohamować.
najbardziej się nie spodziewałem że Green może wrócić na listę... cóż, cuda się zdarzają.

więcej zdjęciów


Notowanie 227 Grunwaldzkie z dnia 17 lipca 2010:

01. 03. 10. JESZCZE RAZ, JESZCZE DZIŚ – Armia
02. 07. 06. ANIMA – Armia
03. 08. 04. MY BODY IS A CAGE – Peter Gabriel
04. 04. 07. WSZYSCY MUZYCY TO WOJOWNICY – Waglewski, Abradab, Maleńczuk
05. 01. 09. BLOODBUZZ OHIO – The National
06. 06. 11. DŁONIE – Lao Che
07. 05. 09. MISERY – Acute Mind
08. 02. 06. HYMN POLSKIEJ REPREZENTACJI NA MISTRZOSTWA ŚWIATA W RPA 2010 – Afro Kolektyw
09. 10. 09. DREAMLACK – Dianoya
10. 12. 15. CRESCENT – Brendan Perry
11. 09. 13. WATCHING THE PLANETS – The Flaming Lips
12. ---. 01. KATEDRA – Armia
13. 13. 40. PRZED PRAWEM – Armia
14. 11. 14. KARINGA – Kult
15. 16. 19. POWERLESS – The Flaming Lips
16. 17. 12. FATHER’S GRAVE – Melissa Auf der Maur
17. 14. 13. FAILURE – My Dying Bride
18. 15. 15. THE WALK – Gazpacho
19. 19. 18. HISTORIA STWORZENIA ŚWIATA – Lao Che
20. 18. 15. THE BOGUS MAN – Brendan Perry
21. 22. 11. BANG BANG – Ania
22. 24. 03. AFRAID OF EVERYONE – The National
23. 23. 05. TAŃCZ! – Vespa
24. 25. 05. PIRATE SHIPS – Robert Smith
25. 27. 03. A MOMENT OF MADNESS – Katie Melua
26. 20. 14. OPUSZCZONE PORTY – Spięty (+4)
27. 21. 26. THE NIGHTMARE GOES ON – Piano Magic & Brendan Perry
28. ---. 01. GREEN – Armia
29. ---. 01. PRĄD STAŁY / PRĄD ZMIENNY – Lao Che
30. ---. 01. BREAK OUT – Armia


Poczekalnia:
31. 33. MONTH OF MAY – Arcade Fire
32. 26. THE WANTING COMES IN WAVES / REPAID – The Decemberists (16+1)
33. 28. SMALL MOUTAIN – Midlake (15+2)

34. 34. MY MAGIC SONG – Circle Of Bards
35. 29. TICK TOCK – Gazpacho (23+5)
36. 37. MY COMPANJERA – Gogol Bordello
37. 30. BAJKA O ŚMIERCI – Spięty (17+1)
38. 40. BYĆ JAK KAZIMIERZ DEYNA – Spięty
39. 35. YOU NEVER LOVED THIS CITY – Piano Magic & Brendan Perry (12+3)
40. 36. KALIKIMAKA – Spięty (22+6)
41. ---. NORTHERN SKIES – I Am Kloot
42. ---. EVERY LITTLE THING SHE DOES IS MAGIC – Sting

43. 38. THE OTHER SIDE – Armia (3+3)
44. 39. DOG DAYS ARE OVER – Florence And The Machine (7+5)
45. 46. UPRISING – Sabaton
46. 41. AMNEZJA – Kult (23+9)
47. 44. LIGHTS – Interpol
48. 42. ŚPIJ SPOKOJNIE – O.S.T.R.
49. 47. FOOL’S DAY – Blur
50. 43. ...AND WHO’S THE GOD NOW!? – Indukti i Maciej Taff (16+19)

out:
FIRE ON THE MOON – Steve Hackett (27+3)
MAM DOŚĆ – Kryzys
NINTH WAVE – Indukti (26+8)
SPINNING IN DAFFODILS – Them Crooked Vultures (15+15)


dziękuję za uwagę. następne notowanie jutro.
26.07.2010 11:46 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
ku3a Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 19 088
Dołączył: Jun 2007
Post: #2
 
co prawda pod Grunwaldem nie byłem, ale w zeszłym tygodniu byłem w Malborku. chyba całe towarzycho z kramami o którym napisałeś, wzorem Jagiełły i wojska, przeniosło się z pola bitwy pod zamek. prawda, klimat niepowtarzalny Icon_smile2.
zwycięzcę można było obstawiać w ciemno Icon_wink2.
27.07.2010 10:19 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 587
Dołączył: May 2008
Post: #3
 
łaaał, faktycznie wyszło Ci sporo i pochwalę się, że wszystko przeczytałem Icon_mrgreen
jeszcze raz napiszę, że lubię Twój styl pisania Icon_razz generalnie zazdroszczę, szczególnie tego koncertu Armii, też chętnie bym ich zobaczył na żywo i to jeszcze w takich okolicznościach!
numer 1 oczywiście nie mógł być inny, fajnie się przy okazji dowiedzieć z jakiej okazji wyszedł ten kawałek Icon_smile z nowości trzymam kciuki za Stinga!

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
27.07.2010 10:37 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
ku3a Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 19 088
Dołączył: Jun 2007
Post: #4
 
aaktt napisał(a):jeszcze raz napiszę, że lubię Twój styl pisania
a mnie już czasem męczy Icon_wink2
27.07.2010 10:38 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Kertoip Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 698
Dołączył: Apr 2009
Post: #5
 
ku3a napisał(a):a mnie już czasem męczy Icon_wink2
no. chociaż jeden obiektywny się znalazł Icon_wink2 to prawda, zbyt często zatruwam Wam życie moją pisaniną.
28.07.2010 11:36 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Kertoip Lista, nazwę jeszcze wymyślę... Kertoip 8 3 224 19.10.2012 09:17 PM
Ostatni post: thestranglers
  Kertoip Lista, n280 (23.VII.2011) Kertoip 2 1 949 28.07.2011 09:23 PM
Ostatni post: michal91d
  Kertoip Lista, n278 (9.VII.2011, tak jak w polskim filmie.) Kertoip 2 1 919 21.07.2011 08:39 PM
Ostatni post: dziobaseczek
  Kertoip Lista, n277 (2.VII.2011, dziwna...) Kertoip 0 1 721 06.07.2011 05:01 PM
Ostatni post: Kertoip
  Kertoip Lista, n276 (25.VI.2011) Kertoip 2 2 120 30.06.2011 02:41 PM
Ostatni post: Kertoip
  Kertoip Lista, n275 (18.VI.2011) Kertoip 0 1 643 24.06.2011 12:35 AM
Ostatni post: Kertoip
  Kertoip Lista, n273 Kertoip 0 1 725 10.06.2011 10:42 PM
Ostatni post: Kertoip
  Kertoip Lista, n272 Kertoip 2 1 732 06.06.2011 06:56 PM
Ostatni post: AKT!
  Kertoip Lista, n271 Kertoip 4 2 128 28.05.2011 06:35 PM
Ostatni post: prz_rulez
  Kertoip Lista, n270 Kertoip 0 1 739 24.05.2011 03:22 PM
Ostatni post: Kertoip

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości