Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wehikuł Czasu - 1993
bear Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2 540
Dołączył: Nov 2008
Post: #1
Wehikuł Czasu - 1993
[Obrazek: f86850bca1ec.jpg]

● Sejm zaakceptował poprawkę Senatu do ustawy o radiofonii i telewizji, dotyczącą respektowania w programach radia i telewizji chrześcijańskiego systemu wartości.
● Decyzją władz wojewódzkich zlikwidowano Śląski Instytut Naukowy.
Glinojeck i Czarna Woda uzyskała prawa miejskie.
● Rok 1993 ogłoszono Rokiem Świętym Jakubowym.

Fernando Collor de Mello ustąpił z funkcji prezydenta Brazylii po oskarżeniu go o korupcję. Jego miejsce zajął dotychczasowy wiceprezydent Itamar Franco.
● na plaży w pobliżu stolicy Sierra Leone Freetown rozstrzelano 27 oficerów i polityków Kongresu Ogólnoludowego, oskarżonych o przygotowywanie zamachu stanu.
Dania objęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej.
● rozpad Czechosłowacji na dwa odrębne niepodległe państwa - Czechy i Słowację.
● Rozpoczęła nadawanie Česka Televize.

---

Pierwszy ranking FIFA opublikowany został 31 grudnia 1992 roku, liczył 150 federacji.
Wrzucam top50 plus pozostałe ciekawsze (wszystkie europejskie) pozycje.
Całkiem obiecujące miejsce reprezentacji Polski...

1 Niemcy 57
2 Włochy 57
3 Brazylia 56
4 Szwecja 56
5 Anglia 55
6 Irlandia 54
7 Holandia 54
8 Rosja 52
9 Dania 52
10 Argentyna 51
11 Rumunia 51
12 Szwajcaria 51
13 Nigeria 50
14 Norwegia 49
15 Hiszpania 49
16 Urugwaj 48
17 Belgia 48
18 Czechosłowacja 47
19 Francja 46
20 Polska 46
21 Egipt 45
22 Kamerun 43
23 Szkocja 43
24 USA 43
25 Meksyk 43
26 Bułgaria 41
27 Wybrzeże Kości Słoniowej 41
28 Walia 40
29 Jugosławia 39
30 Algieria 39
31 Grecja 38
32 Zambia 38
33 Portugalia 38
34 Austria 38
35 Kolumbia 36
36 Węgry 36
37 Kostaryka 35
38 Tunezja 35
39 Ghana 34
40 Honduras 32
41 Maroko 32
42 Turcja 31
43 Irlandia Północna 31
44 Finlandia 31
45 Australia 29
46 Islandia 29
47 Chile 28
48 Arabia Saudyjska 28
49 Korea Południowa 28
50 Salwador 28


51 Senegal 27
56 Chiny 26
64 Izrael 23
65 Ekwador 23
66 Japonia 22
68 Paragwaj 22
70 Nowa Zelandia 22
72 Cypr 20
73 Malta 19
74 Madagaskar 18
78 Peru 16
86 Albania 14
87 Boliwia 14
93 Litwa 12
94 Wyspy Owcze 12
99 Łotwa 10
103 Luksemburg 10
113 Chorwacja 7
124 RPA 5
125 Wenezuela 5
126 San Marino 4
129 Ukraina 4
131 Słowenia 3
132 Estonia 3
143 Indie 2
144 Kuba 1
146 Białoruś 1
149 Nepal 1
150 Gambia 1


---

Sylwester 1992 r. Jak się bawią Janda, Kazik czy Machulski

(Tekst opublikowany w "Gazecie Wyborczej" 29 grudnia 1992 r. - pisownia oryginalna)

Prawdopodobnie najdroższy w 1992 r. sylwestrowy bal - za 5 mln zł - odbył się w Krakowie.
Z najdroższą ofertą - z tego, co udało nam się ustalić - wystąpiła krakowska restauracja "Hawełka". Za 5 mln zł można tam będzie - na trzech poziomach, jak nam powiedziano - zjeść, wypić i balować.

W Warszawie za najwytworniejszy lokal sylwestrowy uważa się hotel "Bristol" otwarty niedawno po wieloletnim remoncie. Zapisy na rosół z przepiórek, zapiekane krewetki, "polędwicę z cielęciny św. Sylwestra z ziemniakami Anna", mrożone pralinki oraz inne wyszukane dania trwały od września do Wigilii. Sprzedano ok. 300 biletów za 111-130 dolarów od osoby, zależnie od sali.
Nieco mniej wymagający warszawiacy mogą jeszcze kupić zaproszenia do hotelu Holiday Inn. Zabawa sylwestrowa kosztuje tam 1,9 mln zł, w tym m.in. kaczki na ciepło, czekoladowe parfait, występy Wojciecha Gąssowskiego i zespołu Żuki, a także nocleg.

Taniego sylwestra (350 tys. zł) proponuje krakowska restauracja "Osiedlanka". Jeszcze tańszego (300 tys.) a z kuligiem - Tatrzański Ośrodek Swojszczyzny w Zakopanem.
Wytwornie można będzie się też zabawić w zakopiańskim hotelu Kasprowy - za 1,4 mln zł. Kucharz przewiduje danie niespodziankę, a organizatorzy - konkurs. Nagrody będą ze srebra.

Jeśli nie w górach, to oczywiście nad morzem. Szczeciński Orbis szuka jeszcze 40 chętnych na dwudniowy rejs "Nieborowem" po Bałtyku - za 1,6 mln zł od osoby. Bal sylwestrowy w nowym hotelu szczecińskim Radisson kosztuje 3 mln zł.
Koszalińscy balowicze o słabych głowach mogą wybrać podmiejską restaurację "Morena": za 1,9 mln zabawa, ognisko, grzane piwo i... transport do domu.

"Gazeta" spytała kilku znanych ludzi kultury i sztuki, gdzie spędzą noc sylwestrową.

Pisarz Jacek Bocheński idzie na sylwestra do Mariana Brandysa, gdzie tradycyjnie już spotyka się grono przyjaciół i znajomych.
- Mogę powiedzieć, gdzie idę na sylwestra, ale co na to powie żona - zażartował pisarz Janusz Anderman. Okazało się jednak, że Anderman zostanie w domu, a noc tę spędzi z rodziną, przyjacielem i gorzałką.
Krystyna Janda gra tego wieczoru w Teatrze Studio w sztuce "Śmierć i dziewczyna". Po spektaklu lampka szampana z zespołem. Dalszy ciąg sylwestrowej nocy spędza w domu z rodziną. - Kupiłam moim synkom petardy, będziemy strzelać w ogrodzie - dodała.
Marek Niedźwiecki (radiowa "Trójka") będzie na balu Polonii w Chicago.
Rockman Kazik Staszewski o balach myśli z niechęcią. Nie ma jeszcze konkretnych planów, ale najbardziej lubi pójść w gości i posiedzieć przy stole.
Reżyser Juliusz Machulski idzie za znajomymi na przyjęcie w specjalnie wynajętym lokalu.
- Sposób, w jaki spędzam sylwestra, to moja prywatna sprawa - powiedział nam Władysław Pasikowski (reżyser "Psów") dodając, by miejsce zarezerwowane na jego wypowiedź przeznaczyć na pozdrowienia dla czytelników.

---

1992 - LP3
1 1256 These Are the Days of Our Lives QUEEN
2 924 November Rain GUNS N' ROSES
3 884 Don't Cry GUNS N' ROSES
4 800 One U2
5 753 Nothing Else Matters METALLICA
6 733 If You Go Away NEW KIDS ON THE BLOCK
7 539 The Unforgiven METALLICA
8 493 Son of the Blue Sky WILKI
9 445 Jedwab RÓŻE EUROPY & EDYTA BARTOSIEWICZ
10 404 Driven by You BRIAN MAY

1992 - Piosenka Roku "Muzycznej Jedynki"
1 - 2 Nie żałuję - Edyta Geppert
1 - 2 Ale to już było - Maryla Rodowicz
3 Wyspa - Ryszard Rynkowski
4 Panie mój - Kancelaria
5 Daj se luz - Aktorzy "Kabareciku Olgi Lipińskiej"

(Podczas podsumowania ogłoszono, że od nowego roku plebiscyt stanie się "radiowo-telewizyjnym", więc nadawany będzie jednocześnie w pierwszych programach radia i telewizji)

Podsumowanie roku u Marka Niedźwieckiego
1 David Wilcox CHET BAKER'S UNSUNG SWAN SONG
2 U2 LOVE IS BLINDNESS
3 K.D. Lang CONSTANT CRAVING
4 Wilson Phillips YOU WON'T SEE ME CRY
5 Simply Red FOR YOU BABIES
6 Elton John THE ONE
7 Michael Jackson HEAL THE WORLD / SOMEONE PUT THE HAND OUT
8 Tania Bowra ALL TRUE
9 Richard Marx HAZARD
10 Nicky Holland LADYKILLER

1992 - Billboard
1 "End of the Road" Boyz II Men
2 "Baby Got Back" Sir Mix-a-Lot
3 "Jump" Kris Kross
4 "Save the Best for Last" Vanessa Williams
5 "Baby-Baby-Baby" TLC
6 "Tears in Heaven" Eric Clapton
7 "My Lovin' (You're Never Gonna Get It)" En Vogue
8 "Under the Bridge" Red Hot Chili Peppers
9 "All 4 Love" Color Me Badd
10 "Just Another Day" Jon Secada

1992 - UK Singles Charts
1 Shakespear's Sister - Stay
2 Snap! - Rhythm Is A Dancer
3 Boyz II Men - End Of The Road
4 KWS - Please Don't Go
5 Right Said Fred - Deeply Dippy
6 Whitney Houston - I Will Always Love You
7 Erasure - Abba-esque
8 Wet Wet Wet - Goodnight Girl
9 The Shamen - Ebeneezer Goode
10 Charles & Eddie - Would I Lie To You?

1992 - Irish Charts
1 Snap! - Rhythm Is A Dancer
2 Erasure - The Abbaesque
3 Shakespear's Sister - Stay
4 Whitney Houson - I Will Always Love You
5 Eric Clapton Tears In Heaven
6 2 Unlimited - Twilight Zone
7 Guns 'n Roses - Knockin' On Heaven's Door
8 Right Said Fred - Deeply Dippy
9 Richard Marx - Hazard 2
10 Undercover - Baker Street

1992 - Australia End of Year Singles Chart
1. "Achy Breaky Heart" Billy Ray Cyrus
2. "November Rain" Guns N' Roses
3. "End of the Road" Boyz II Men
4. "To Be with You" Mr. Big
5. "Amigos para siempre (Friends for Life)" José Carreras & Sarah Brightman
6. "The Best Things in Life Are Free" Luther Vandross & Janet Jackson
7. "Please Don't Go" K.W.S.
8. "The Day You Went Away" Wendy Matthews
9. "Under the Bridge" Red Hot Chili Peppers
10. "Hazard" Richard Marx

1992 - Dutch Charts
1 Guns N' Roses - Knockin' On Heaven's Door
2 Dr. Alban - It's My Life
3 Double You - Please Don't Go
4 Snap! - Rhythm Is A Dancer
5 George Michael/Elton John - Don't Let The Sun Go Down On Me
6 Red Hot Chili Peppers - Under The Bridge
7 Inner Circle - Sweat (A La La La La Long)
8 Mr. Big - To Be With You
9 2 Unlimited - Twilight Zone
10 Mariah Carey - I'll Be There (Unplugged)

---

MECZ TYGODNIA

1992/26/12
21. Kolejka Premier League, Goodison Park, 24.391 widzów

FC Everton - FC Middlesbrough 2:2 (0:0)

1:0 Paul Rideout 47' (asysta: Robert Warzycha)
1:1 Craig Hignett 49'
2:1 Peter Beardsley 66' (rzut karny)
2:2 Craig Hignett 82'

Neville Southall - Gary Ablett, Dave Watson, David Unsworth, Ian Snodin (Preki), Billy Kenny, Barry Horne, Peter Beagrie, Robert Warzycha (Stuart Barlow), Peter Beardsley, Paul Rideout
(T) Howard Kendall
Stephen Pears - Nicky Mohan, Derek Whyte, Jimmy Phillips, Curtis Fleming, Andy Peake, Jamie Pollock (Willie Falconer), Tommy Wright, Craig Hignett, John Hendrie, Paul Wilkinson

(T) Lennie Lawrence

Czwarta asysta w sezonie Roberta Warzychy, szerzej o poczynaniach wychowanka Budowlanych Działoszyn pisałem kilka dni temu. Pierwszą, swoją jedyną i ostatnią na długie 23 lata polską bramkę w Premier League strzelił 19 sierpnia Peterowi Schmeichelowi.

Boxing Day to coś, czego zawsze chciałem doświadczyć.
Ostatecznie, gdy przez kilka lat miałem dostęp do C+, nie obejrzałem chyba żadnego meczu w świątecznym czasie...

Pozostałe wyniki świątecznej kolejki:
FC Arsenal - Ipswich Town 0:0
Blackburn Rovers - Leeds United 3:1

(Jason Wilcox 8, Alan Shearer 45, 58 - Gary McAllister 38)
Chelsea FC - FC Southampton 1:1
(Eddie Newton 89 - Iain Dowie 2)
Coventry City - Aston Villa 3:0
(Micky Quinn 52, 55, Robert Rosario 59)
Crystal Palace - Wimbledon FC 2:0
Chris Coleman 3, Geoff Thomas 37)
Manchester City - Sheffield United 2:0
(David White 20, 55)
Norwich City - Tottenham Hotspur 0:0
Sheffield Wednesday - Manchester United 3:3

David Hirst 2, Mark Bright 6, John Sheridan 62 - Brian McClair 67, 80, Eric Cantona 84)

---

Róże Europy obroniły się bez większej dyskusji, bo w tym okresie brzmią aż za mocno.
(Niestety, któregoś poranka z przerażeniem zobaczyłem, że - nie pierwszy raz w ostatnich miesiącach - odinstalowały mi się wszystkie aplikacje jakie miałem na telefonie, w tym spotify, dlatego słuchałem w ostatnich dniach mniej, bo w domu spędzam mało czasu. I chyba skończy się tak, że najbezpieczniej będzie stworzyć playlistę na Youtube i słuchać sobie stamtąd, szczególnie że tam jest wszystko, a na spotify nie ma Lorenca i Obywatela).
Tylko jedna nowość, pierwsza tutaj Nirvana.

Nr 8, 01.01.1993

⬆9⬇10 ➡10 N1

1 1 3 Róże Europy WESOŁYCH ŚWIĄT (2)
2 4 3 Vangelis CONQUEST OF PARADISE
3 3 6 Wilki BENIAMIN (2)
4 2 6 Iron Maiden FEAR OF THE DARK
5 7 4 T. Love KING
6 6 6 Ira TWÓJ CAŁY ŚWIAT
7 5 5 U2 WHO'S GONNA RIDE YOUR WILD HORSES (1)
8 8 7 Pearl Jam BLACK
9 9 8 R.E.M. DRIVE (1)
10 10 8 Guns N' Roses NOVEMBER RAIN (2)

11 19 3 R.E.M. MAN ON THE MOON
12 12 6 Metallica SAD BUT TRUE
13 14 3 Kazik Na Żywo CELINA
14 17 4 Guns N' Roses ESTRANGED
15 18 5 Elektryczne Gitary WSZYSTKO CH.
16 16 8 Metallica NOTHING ELSE MATTERS
17 15 8 Wilki ABORYGEN
18 11 7 Kat ŁZA DLA CIENIÓW MINIONYCH
19 21 3 Edyta Bartosiewicz HAVE TO CARRY ON
20 N 1 Nirvana IN BLOOM

21 30 2 Jacek Kaczmarski WĘDRÓWKA Z CIENIEM
22 20 7 Dżem OSTATNIE WIDZENIE
23 27 2 Roger Waters AMUSED TO DEATH
24 22 6 Kult DZIEWCZYNA SIĘ BAŁA POGRZEBÓW
25 25 8 Wilki SON ON THE BLUE SKY
26 13 6 Michał Lorenc KOŁYSANKA (Z FILMU "PSY")
27 24 5 Dire Straits IRON HAND
28 28 8 Róże Europy, Edyta Bartosiewicz JEDWAB
29 23 8 Kult CZARNE SŁOŃCA
30 26 7 Obywatel G.C. TOBIE WYBACZAM


Wypadły:
29 25 7 U2 LOVE IS BLINDNESS

Playlista:
Alice in Chains WOULD?
Big Cyc JAK SŁODKO ZOSTAĆ ŚWIREM
Dream Theater METROPOLIS - PART I (THE MIRACLE AND THE SLEEPER)
Enya THE CELTS
Freddie Mercury IN MY DEFENCE
Genesis NEVER A TIME
Leonard Cohen THE FUTURE
Maanam DERWISZ
Noir Désir ICI PARIS
Osjan KSIĘGA DESZCZU ROZDZIAŁ VI
Rage Against The Machine KILLING IN THE NAME
Renata Przemyk MAŁY POETO JESTEM KOBIETĄ
Urszula SMUTNO JEST W ZOO
The Cure TO WISH IMPOSSIBLE THING
Tracy Chapman DREAMING ON A WORLD
01.01.2023 08:08 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
bear Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2 540
Dołączył: Nov 2008
Post: #2
RE: Wehikuł Czasu - 1993
[Obrazek: 92d31e9fd778.jpg]

● odbyła się premiera filmu "Wielka wsypa".
● Sejm przyjął tzw. ustawę antyaborcyjną, ustawę o podatku od towarów i usług oraz ustawę o podatku akcyzowym.

● podpisanie przez USA i Rosję w Moskwie porozumienia rozbrojeniowego START II.
● na szkockich Szetlandach rozbił się tankowiec MV Braer, co spowodowało wyciek 84 700 ton ropy naftowej.
● Norweg Erling Kagge jako pierwszy zdobył samotnie biegun południowy.
● serbscy zamachowcy zastrzelili wicepremiera Bośni i Hercegowiny Hakiję Turajlicia.

---

Za Onetem:
Pierwszy finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej pomocy odbył się dokładnie 30 lat temu. Pomysł powstał jednak rok wcześniej, a sama nazwa WOŚP została po raz pierwszy użyta przez Jurka Owsiaka w programie "Róbta, co chceta". Premierowy koncert charytatywny pod szyldem WOŚP odbył się na początku 1992 r. w Ciechocinku, kiedy to obok Jurka Owsiaka pojawił się na scenie blues-rockowy zespół Zdrowa Woda.

Okazją do kolejnej zbiórki był natomiast kultowy festiwal w Jarocinie, a 3 stycznia 1993 r. zainicjowano wydarzenie, które przeszło do historii jako pierwszy finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zyskał on już wówczas patronat TVP, która obszernie relacjonowała go na swoich antenach.

"Wszystko zaczęło się zupełnie przypadkiem. Chodziło o zakup sprzętu dla Warszawskiego Centrum Zdrowia Dziecka. W szpitalu zepsuło się jedno z urządzeń. W telewizji o całej sprawie mówili Bohdan Maruszewski i Piotr Burczyński. Prowadziłem wtedy audycję w radiowej Trójce, na antenie rzuciłem hasło, że dobrze byłoby, gdyby udało się pomóc. Nikt nie przypuszczał, że ludzie zaczną wysyłać do radia pieniądze w kopertach. Tak ruszyła lawina ofiarności. Potem zaprosiliśmy do radia lekarzy" – tak wspomina początki WOŚP Jurek Owsiak.

Młynarska przyznała, że entuzjazm i rozmach, z jakim Owsiak przystąpił do pierwszego finału WOŚP, porwały ludzi. "Nagle w tej smutnej, upiornej rzeczywistości najsmutniejszych korytarzy świata i w sumie tej Polski, która wtedy była tak bardzo smutna, wystrzeliła jakaś wielobarwna bomba. Ludzie wkładali mi pieniądze, gdzie popadnie. Miałam je za koszulą, w kieszeniach. Wkładali mi na ręce pierścionki i obrączki, które chcieli przekazać na zbiórkę. Co chwilę wbiegały też dzieci z workami pieniędzy i wysypywały je w studio. Pamiętam, że jak kończył się pierwszy finał, to zamiataliśmy te pieniądze z podłogi".

Telewizja transmitowała także koncert rockowych gwiazd z warszawskiego klubu Stodoła. Utwór "Nadzieja" grupy Ira stał się ogólnopolskim hymnem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

---

Klasyfikacja generalna 41 Turnieju Czterech Skoczni
1. Andreas Goldberger, Austria 920,8
2. Noriaki Kasai, Japonia 898,7
3. Jaroslav Sakala, Czechy 854,6
4. Masahiko Harada, Japonia 828,4
5. Vesa Hakala, Finlandia 823,4
6. Christof Duffner, Niemcy 818,9
7. Werner Haim, Austria 816,7
8. Jens Weißflog, Niemcy 814,7
9. Werner Rathmayr, Austria 799,8
10. Heinz Kuttin, Austria 799,7

33. Wojciech Skupień 486,9
80. Jarosław Mądry 51,1

---

Troszkę mnie ciarki przeszły gdy zobaczyłem, że właśnie taki mecz miałem zapisany w notatniku do prezentacji na ten tydzień dwa miesiące temu (kilka razy już zmieniałem, ale teraz nie było w ogóle takiego tematu. Ale nie wiem teraz, czy chcę w przyszłości planować to na kilka miesięcy naprzód. Bo takich ciarek chyba nie chcę).
Upiorne te ostatnie tygodnie... Mihajlović, Iwan, Pele, Vialli...

MECZ TYGODNIA

1993/01/03
Turyn, Stadio della Alpi, 14.30
14 kolejka Serie A

Juventus Turyn - AC Parma 2:2 (0:1)
0:1 Jurgen Kohler 41' (samobójczy)
1:1 Roberto Baggio 52'
1:2 Melli 72'
2:2 Gianluca Vialli 84'


Peruzzi - Toricelli, Marocchi, D. Baggio, Kohler, Carrera, Moeller (80' Di Canio), Conte, Vialli, R. Baggio, Casiraghi (80' Ravanelli)
(T) Giovanni Trapattoni
Ballotta - Pin, Di Chiara, Matrecano, Apolloni, Grun, Melli (75' Ferrante), Zoratto, Pizzi, Coughi, Brolin (48' Pulga)
(T) Nevio Scala





Starcie dwóch drużyn, które [spoiler] wiosną podniosą europejskie trofea, choć po Parmie spodziewałem się ciekawszej kadry.
"Stara Dama" za to mocarna, tylko nazwisko Marocchiego nic mi dziś nie mówi, a Carrerę kojarzę głównie z tego, że jakiś czas temu przewijał się wśród kandydatów na selekcjonera reprezentacji Polski.
Nigdy nie byłem entuzjastą włoskiej piłki, ale jeśli do jakiegoś klubu stamtąd było mi kiedykolwiek blisko, to właśnie do Juve. Szczególnie w połowie lat 90-tych, gdy atak tworzyli siwy z łysym, a za ich plecami operował młodziutki Del Piero.
Jedna z moich pierwszych piłkarskich koszulek była właśnie w biało - czarne pasy, z nazwiskiem Zidane na plecach, chociaż polowałem na Del Piero, ale na straganie wtedy nie znaju... (pierwszym zakupem na stadionie X- lecia był czerwony trykot MU z napisem Sharp z przodu, a z tyłu z numerem 7 - i choć bardzo chciałbym w obliczu wydarzeń z ostatnich lat wyprzeć z pamięci fakt, że Ryan Giggs był moim pierwszym ulubionym zagranicznym piłkarzem, może kiedyś się z tym tematem tutaj zmierzę...)

Gianluca Vialli, podobnie jak Tomasz Wieszczycki, nigdy w mojej świadomości nie istniał z włosami, więc to zdjęcie z grafiki na górze to dla mnie spore zaskoczenie. Nigdy też nie widziałem go w reprezentacji Włoch, karierę zakończył z perspektywy naszego wehikułu przed chwilą - 19 grudnia 1992 w pojedynku z Maltą po raz ostatni wystąpił w barwach narodowych, w spotkaniu tym strzelił także swojego ostatniego, szesnastego gola w kadrze.
To on sezon wcześniej grając jeszcze w Sampdorii strzelił gola w 86 minucie meczu z Legią, po której to Maciej Szczęsny potraktował lewym sierpowym wyjmującego piłkę z bramki Manciniego, przez co mecz między słupkami musiał dokończyć Marek Jóźwiak.
(I teraz do mnie bardzo szybko doszło, że kilka dni temu pisząc o Peterze Schmeichelu wspomniałem, że Szczęsny opowiadał kiedyś, jak po meczach Legii z MU w półfinale PZP Ferguson chciał go ściągnąć na Old Trafford... a przecież po tamtej czerwonej kartce dzisiejszy upadły ekspert "Super Expressu" nie mógł w tamtych spotkaniach wystąpić. Kłamstwo zawsze ma krótkie nogi...? No chyba że sir Alex zachwycił się nim oglądając na taśmach VHS wcześniejsze mecze Legii. W meczach z "Czerwonymi Diabłami" bronił Zbigniew Robakiewicz, a że były to z różnych względów ostatnie mecze legionistów w Europie na dłuższy czas, to Szczęsny przez zawieszenie na 4 spotkania nie będzie mógł pomóc drużynie w sierpniu 1994 roku w dwumeczu z Hajdukiem Split, i znów beneficjentem tej sytuacji będzie Robakiewicz).

Dość dygresji, wróćmy do Vialliego, choć nie mam z nim wielkich wspomnień. Tak jak już napomknąłem, połączenie siwizny Ravanalliego i łysej glacy Vialliego w ataku Juve mocno działały na chłopięcą wyobraźnię, tworząc duet fryzjersko skończenie idealny.
Pamiętam, że ciekawym pomysłem jak na tamte czasy (potem raczej słusznie zaniechanym na najwyższym poziomie) było to, że w Chelsea Londyn (już wtedy obrzydliwie bogatej) wymyślono instytucję grającego trenera. Vialli pełnił tę funkcję od lutego 1998 roku do sierpnia roku 2000, czyli całkiem długo (a zastąpił w takiej samej roli Ruuda Gullita).

Kilka dat z lat ostatnich...
W październiku 2019 roku (11 miesięcy po tym, gdy ogłosił, że wygrał walkę z nowotworem trzustki) Vialli za namową byłego kolegi z boiska Roberto Manciniego dołączył do sztabu reprezentacji Włoch w roli koordynatora zespołu. Latem 2021 roku pojechał z włoską drużyną narodową na mistrzostwa Europy, gdzie mógł cieszyć się ze złotego medalu. I wspaniale, że dane mu było przeżyć taki moment...
W grudniu tego samego roku Vialli ogłosił, że nastąpił nawrót choroby, przez co ogłoszono, że ze względów zdrowotnych musi zrezygnować z pracy przy kadrze...
RIP...

---

Wiem, że to nudne, ale trudno uwolnić się od piłki. Jako chłopiec oglądający duży futbol tylko na ekranie telewizora zawsze chciałem przeżyć na żywo wyjście piłkarzy Wisły na mecz w rytm tej melodii, co w dorosłym życiu kilka razy mi się to udało, i zawsze były ciary. Choć mniejsze, niż przy "Tańcu Eleny" na Widzewie, bo to jest jednak totalny odlot.
Równie mocno zawsze chciałem na żywo usłyszeć "Sen o Warszawie", bo w telewizji robi to kosmiczne wrażenie, gdy komentatorzy milkną i słychać tylko stadion, ale to jeszcze przede mną.
Bo można nie być emocjonalnie związanym z daną drużyną, by w takich momentach skóra cierpła...
Cztery nowości, ale przed tym naporem zaskakująco dobrze wybronili się "weterani".
Playlista się rozrasta, bo coraz trudniej skreślać i chcę dawać kolejne szanse.


Nr 9, 08.01.1993

⬆9⬇10 ➡7 N4

[Obrazek: 422e06cf7013.jpg]

1 2 4 Vangelis CONQUEST OF PARADISE (1)
2 1 4 Róże Europy WESOŁYCH ŚWIĄT (2)
3 3 7 Wilki BENIAMIN (2)
4 4 7 Iron Maiden FEAR OF THE DARK
5 11 4 R.E.M. MAN ON THE MOON
6 5 5 T. Love KING
7 7 6 U2 WHO'S GONNA RIDE YOUR WILD HORSES (1)
8 8 8 Pearl Jam BLACK
9 9 9 R.E.M. DRIVE (1)
10 20 2 Nirvana IN BLOOM

11 13 4 Kazik Na Żywo CELINA
12 10 9 Guns N' Roses NOVEMBER RAIN (2)
13 6 7 Ira TWÓJ CAŁY ŚWIAT
14 14 5 Guns N' Roses ESTRANGED
15 12 7 Metallica SAD BUT TRUE
16 16 9 Metallica NOTHING ELSE MATTERS
17 23 3 Roger Waters AMUSED TO DEATH
18 21 3 Jacek Kaczmarski WĘDRÓWKA Z CIENIEM
19 19 4 Edyta Bartosiewicz HAVE TO CARRY ON
20 17 9 Wilki ABORYGEN

21 30 8 Obywatel G.C. TOBIE WYBACZAM
22 15 6 Elektryczne Gitary WSZYSTKO CH.
23 29 9 Kult CZARNE SŁOŃCA
24 N 1 Big Cyc BALLADA O SMUTNYM SKINIE
25 25 9 Wilki SON ON THE BLUE SKY
26 28 9 Róże Europy, Edyta Bartosiewicz JEDWAB
27 27 6 Dire Straits IRON HAND
28 N 1 The Cure TO WISH IMPOSSIBLE THING
29 N 1 Noir Désir ICI PARIS
30 N 1 Alice in Chains WOULD?


Wypadły:
18 11 7 Kat ŁZA DLA CIENIÓW MINIONYCH
22 20 7 Dżem OSTATNIE WIDZENIE
24 22 6 Kult DZIEWCZYNA SIĘ BAŁA POGRZEBÓW
26 13 6 Michał Lorenc KOŁYSANKA (Z FILMU "PSY")


Playlista:
Atrakcyjny Kazimierz JAKO MĄŻ I NIE MĄŻ
Bob Dylan SITTIN' ON THE TOP OF THE WORLD
De Mono STATKI NA NIEBIE
Dezerter PIERWSZY RAZ
Dream Theater METROPOLIS - PART I (THE MIRACLE AND THE SLEEPER)
Emigranci NAWET TU
Enya THE CELTS
Freddie Mercury IN MY DEFENCE
Gary Moore, B.B. King SINCE I MEET YOU BABY
Genesis NEVER A TIME
Hey MOJA I TWOJA NADZIEJA
Iona THE RIVER FLOWS
Kazik DZIEWCZYNY
Leonard Cohen THE FUTURE
Maanam DERWISZ
Mötorhead MARCH OR DIE
Osjan KSIĘGA DESZCZU ROZDZIAŁ VI
Rage Against The Machine KILLING IN THE NAME
Renata Przemyk MAŁY POETO JESTEM KOBIETĄ
Sade FEEL NO PAIN
Tracy Chapman DREAMING ON A WORLD
Tom Waits, Keith Richards THAT FEEL
Universe, Józef Skrzek PARĘ SŁÓW OD PANA BOGA
Urszula SMUTNO JEST W ZOO
07.01.2023 01:12 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Miszon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 514
Dołączył: Aug 2008
Post: #3
RE: Wehikuł Czasu - 1993
Polska na 20 to faktycznie dość wysoka pozycja (chociaż - Irlandia na 6?). To jakoś dziwnie się nie składa z tym, że w eliminacjach do WC'94 byliśmy losowani z trzeciego koszyka (przez co wpadliśmy na Anglię i Holandię, a ostatecznie wszystkich pogodziła Norwegia, zaczynająca swój najlepszy okres w historii).

Vialli w kadrze kojarzy mi się z Mondiale'90, gdzie w pierwszym meczu nie strzelił karnego i więcej chyba nie zagrał, a liderem stał się dzięki temu Schilaci. Z tym karnym jest to o tyle pamiętny dla mnie moment, że on wtedy strzelił w słupek, a potem dobił strzał. Bramki nie zaliczono i w ten sposób się dowiedziałem, że aby wykonawca karnego mógł dobijać, piłki musi dotknąć bramkarz, inaczej strzelec niejako wykonuje "podanie sam do siebie".

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&num...gewidget=1]
07.01.2023 02:35 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
thestranglers Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 31 133
Dołączył: Dec 2014
Post: #4
RE: Wehikuł Czasu - 1993
Miszon napisał(a):chociaż - Irlandia na 6?
pamiętam tylko zielonych na ME 1988 i wielką niesprawiedliwość, że to Holandia przeszła z grupy, a tak to historia futbolu lat 90 mogłaby całkiem inaczej się potoczyć

Miszon napisał(a):Norwegia, zaczynająca swój najlepszy okres w historii
VG, gdy obchodził swój jubileusz, przypomniał okładkę z 1998 roku i zwycięstwo fiordowych nad Brazylią na ówczesnych MŚ
07.01.2023 02:43 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Miszon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 514
Dołączył: Aug 2008
Post: #5
RE: Wehikuł Czasu - 1993
Tak, to zwycięstwo bardzo mnie wkurzylo, bo wyrzuciło z mistrzostw świetnie grające Maroko, a Norwegowie byli tam typowymi drwalami...
Potem co 4 lata kibicowałem Maroku, żeby weszło do MŚ i nonstop się to nie udawało.

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&num...gewidget=1]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 07.01.2023 11:04 AM przez Miszon.)
07.01.2023 11:03 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
thestranglers Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 31 133
Dołączył: Dec 2014
Post: #6
RE: Wehikuł Czasu - 1993
Słabo to jakoś pamiętam, musiało się nałożyć na sesję Icon_biggrin
07.01.2023 11:17 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
bear Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2 540
Dołączył: Nov 2008
Post: #7
RE: Wehikuł Czasu - 1993
[Obrazek: e3b02e8dd83f.png]

● premiera filmu "Kawalerskie życie na obczyźnie" Andrzeja Barańskiego.
● W Maisons-Laffitte pod Paryżem zmarł Józef Czapski, malarz, krytyk sztuki, pisarz, współzałożyciel paryskiej „Kultury”; uczestnik wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. i kampanii polskiej 1939 r.; więzień sowieckich łagrów; żołnierz Armii Polskiej w ZSRS utworzonej przez gen. Władysława Andersa i 2. Korpusu Polskiego.

● w Paryżu podpisano Konwencję o zakazie broni chemicznej.
Erich Honecker został zwolniony z więzienia ze względu na zły stan zdrowia.
● 9 geologów zginęło w wyniku erupcji wulkanu Galeras w Kolumbii.
● w Palermo został aresztowany szef mafii Salvatore Riina.
● magazyn "People" ujawnił treść nieprzyzwoitej rozmowy telefonicznej księcia Karola i Kamili Parker Bowles, którą nagrały tajne służby bezpieczeństwa.

---

● 14 stycznia na Bałtyku u wybrzeży Rugii zatonął podczas sztormu polski prom kolejowo-samochodowy "Jan Heweliusz"...
10 stycznia 1993 roku podczas cumowania w Ystad prom uszkodził furtę rufową. Awaria nie została zgłoszona, armator zdecydował, że naprawa będzie odbywała się na raty podczas postojów w Świnoujściu, bez remontu stoczniowego.
"Jan Heweliusz" zatonął w czasie rejsu ze Świnoujścia do Ystad podczas bardzo silnego sztormu o sile 12 stopni w skali Beauforta. Przechył statku rozpoczął się ok. godz. 4:10. O godzinie 4:36 wzrósł on do 35°, ostatecznie prom obrócił się do góry dnem o godz. 5:12.
Mimo że większość osób znajdujących się na pokładzie przeżyła katastrofę, część z nich zmarła z zimna potęgowanego przez silny wiatr i wysokie fale zalewające wnętrza tratw. Dodatkowe ofiary zostały spowodowane przez błędy służb. Ratownicy nie schodzili do rozbitków, ale jedynie spuścili im siatkę, po której mieli się wspiąć na pokład. Z kolei spuszczona ze śmigłowca lina zaczepiła o jedną z tratw i wywróciła ją do góry dnem.
Prom przewoził 28 tirów załadowanych m.in. papierem, meblami, magazynami pornograficznymi, krzewami, plazmą krwi, cebulą, pustymi butelkami szklanymi, naczyniami, stalą, aluminium, szkłem, paletami, konserwami, odzieżą i ziarnem słonecznikowym. Na promie znajdowało się też 10 wagonów kolejowych (3 z Rumunii, 2 z Węgier, 2 z dawnej Czechosłowacji, 2 z Austrii i 1 ze Szwecji).
Wrak osiadł na głębokości 27 metrów, 10 metrów poniżej minimalnego poziomu lustra wody. Jest często odwiedzany przez nurków.

„Jan Heweliusz” jest pierwszym polskim promem pełnomorskim utraconym w katastrofie oraz jedyną w całej historii PMH utraconą jednostką morską, na której zginęli wszyscy pasażerowie (z 64 osób na pokładzie zdołano uratować jedynie 9 członków załogi).

---

Finał 58. Plebiscytu "Przeglądu Sportowego" na najlepszego sportowca Polski w 1992 roku odbył się 9 stycznia w Warszawie w hotelu Victoria.
9 medalistów z Barcelony, a na 5 miejscu Iwona Kowalewska, trzykrotna mistrzyni świata (indywidualnie, drużynowo i w sztafecie) w pięcioboju nowoczesnym.

1. Waldemar Legień - judo (1 218 636 pkt.)
2. Arkadiusz Skrzypaszek - pięciobój nowoczesny (1 210 485)
3. Rafał Szukała - pływanie (772 929)
4. Andrzej Juskowiak - piłka nożna (611 034)
5. Iwona Kowalewska - pięciobój nowoczesny (540 212)
6. Artur Partyka - lekkoatletyka (495 519)
7. Krzysztof Neugebauer - karate (304 518)
8. Izabela Dylewska - kajakarstwo (288 177)
9. Wojciech Kowalczyk - piłka nożna (269 133)
10. Wojciech Bartnik - boks (258 078)


---

MECZ TYGODNIA

1993/01/09
Monaco, Stade Louis-II (6.855)
20 kolejka Ligue 1





AS Monaco - AJ Auxerre 4:0 (2:0)
1:0 Jürgen Klinsmann 7'
2:0 Jürgen Klinsmann 32'
3:0 Jürgen Klinsmann 52'
4:0 Jürgen Klinsmann 57'


Jean-Luc Ettori - Franck Dumas, Lilian Thuram, Patrick Valéry, Emmanuel Petit, Claude Puel, Marcel Dib, Luiz Henrique, Youri Djorkaeff (71' Stjepan Andrijasevic), Christian Perez, Jürgen Klinsmann (82' Patrick Revelles)
(T) Arsène Wenger
Bruno Martini - William Prunier, Frank Verlaat, Franck Rabarivony (73' Thierry Bonalair), Stéphane Mazzolini, Daniel Dutuel, Raphaël Guerreiro, Corentin Martins, Bernard Diomède (82' Didier Otokoré), Christophe Cocard, Lilian Laslandes
(T) Guy Roux


W lidze francuskiej zabawa, a kilka miesięcy wcześniej Dariusza Płaczkiewicza nawet z rzutu karnego nie udało się Klinsmannowi pokonać, a z gry zupełnie wyłączył go Andrzej Cymbała.
Zdarzyło się to w meczu I rundy Pucharu Zdobywców Pucharów z drugoligową Miedzią Legnica. W Lubinie, na stadionie 40-lecia Powrotu Ziem Zachodnich i Północnych do Macierzy "rutyniarze z Monaco nie bardzo mogli sobie poradzić z szarżującymi Dziarmagą, Górskim czy Urbaniakiem, uciekali się więc do fauli. Celował w tym zwłaszcza ciemnoskóry Thuram" - takie słowa znalazły się w relacji krakowskiego "Tempa".

Kilka dużych nazwisk w składach, czterech przyszłych mistrzów świata (u gości Diomède, też go nie pamiętam z 1998 ale w kadrze był) i czterech przyszłych mistrzów Europy (wszyscy w szeregach gospodarzy, poza trójką francuskich muszkieterów również bohater tego meczu).
Wielkie nazwiska także na ławkach trenerskich, choć ten pierwszy dopiero na dorobku.

---

Trochę stagnacji na górze, ale to nic.
Swoją historię zaczynają pisać takie marki jak Hey, najbardziej solowy jaki tylko jest możliwy Kazik i wreszcie przebijający szklany sufit wejścia Dream Theater.

Nr 10, 15.01.1993

⬆9⬇13 ➡5 N3

[Obrazek: 422e06cf7013.jpg]

1 1 5 Vangelis CONQUEST OF PARADISE (2)
2 3 8 Wilki BENIAMIN (2)
3 2 5 Róże Europy WESOŁYCH ŚWIĄT (2)
4 5 5 R.E.M. MAN ON THE MOON
5 10 3 Nirvana IN BLOOM
6 6 6 T. Love KING
7 7 7 U2 WHO'S GONNA RIDE YOUR WILD HORSES (1)
8 4 8 Iron Maiden FEAR OF THE DARK
9 17 4 Roger Waters AMUSED TO DEATH
10 9 10 R.E.M. DRIVE (1)

11 11 5 Kazik Na Żywo CELINA
12 8 9 Pearl Jam BLACK
13 14 6 Guns N' Roses ESTRANGED
14 12 10 Guns N' Roses NOVEMBER RAIN (2)
15 18 4 Jacek Kaczmarski WĘDRÓWKA Z CIENIEM
16 16 10 Metallica NOTHING ELSE MATTERS
17 15 8 Metallica SAD BUT TRUE
18 24 2 Big Cyc BALLADA O SMUTNYM SKINIE
19 13 8 Ira TWÓJ CAŁY ŚWIAT
20 19 5 Edyta Bartosiewicz HAVE TO CARRY ON

21 N 1 Hey i Edyta Bartosiewicz MOJA I TWOJA NADZIEJA
22 20 10 Wilki ABORYGEN
23 25 10 Wilki SON ON THE BLUE SKY
24 N 1 Kazik DZIEWCZYNY
25 21 9 Obywatel G.C. TOBIE WYBACZAM
26 30 2 Alice in Chains WOULD?
27 23 10 Kult CZARNE SŁOŃCA
28 22 7 Elektryczne Gitary WSZYSTKO CH.
29 27 7 Dire Straits IRON HAND
30 N 1 Dream Theater METROPOLIS - PART I (THE MIRACLE AND THE SLEEPER)


Wypadły:
26 28 9 Róże Europy, Edyta Bartosiewicz JEDWAB
28 N 1 The Cure TO WISH IMPOSSIBLE THING
29 N 1 Noir Désir ICI PARIS

Playlista:
Atrakcyjny Kazimierz JAKO MĄŻ I NIE MĄŻ
Bob Dylan SITTIN' ON THE TOP OF THE WORLD
Budka Suflera CISZA JAK TA
De Mono STATKI NA NIEBIE
Dezerter PIERWSZY RAZ
Emigranci NAWET TU
Gary Moore, B.B. King SINCE I MEET YOU BABY
Iona THE RIVER FLOWS
Mancu BŁĄDZĄCY ŚWIĘCI
Mötorhead MARCH OR DIE
Osjan KSIĘGA DESZCZU ROZDZIAŁ VI
Rage Against The Machine KILLING IN THE NAME
Renata Przemyk MAŁY POETO JESTEM KOBIETĄ
Tracy Chapman DREAMING ON A WORLD
Tom Waits, Keith Richards THAT FEEL
Universe, Józef Skrzek PARĘ SŁÓW OD PANA BOGA
Urszula SMUTNO JEST W ZOO
Wilki ELI LAMA SABACHTANI
Varius Manx DREAM TIME SONG
Voo Voo FRONT TOROWANIA PRZEJŚĆ
15.01.2023 02:18 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Miszon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 514
Dołączył: Aug 2008
Post: #8
RE: Wehikuł Czasu - 1993
Kowalewska Kowalewską, ale zapomniałeś o Neugebaurze, który medalistą IO nie był, bo karate nie było sportem olimpijskim. Z jego powodu zmieniono potem regulamin głosowania.

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&num...gewidget=1]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 15.01.2023 02:46 AM przez Miszon.)
15.01.2023 02:45 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
bear Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2 540
Dołączył: Nov 2008
Post: #9
RE: Wehikuł Czasu - 1993
Jasne, nie wiem jak to przeoczyłem, byłem pewny że karate już wtedy było.
Swoją drogą, to w "nowych" sportach byliśmy wtedy potęgą, 1989 i w 1990 roku dwa razy drugie miejsce zajął kick-boxer Marek Piotrowski.
A jeśli chodzi o sporty nietypowe, to bardzo ciekawie wyglądała klasyfikacja za rok 1991:

1. Wanda Panfil - lekkoatletyka (802 382 pkt.)
2. Arkadiusz Skrzypaszek - pięciobój nowoczesny (661 776)
3. Artur Wojdat - pływanie (550 134)
4. Janusz Darocha - sport lotniczy (436 935)
5. Przemysław Saleta - kick-boxing (413 770)
6. Dorota Idzi - pięciobój nowoczesny (279 844)
7. Wanda Rutkiewicz - alpinizm (220 717)
8. Paweł Nastula - judo (212 669)
9. Mirosław Daszkiewicz - kulturystyka (205 957)
10. Krzysztof Martens - brydż sportowy (174 531)
15.01.2023 03:08 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Miszon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 514
Dołączył: Aug 2008
Post: #10
RE: Wehikuł Czasu - 1993
Oglądałem te wszystkie gale i zapisywałem wyniki. 1991 musiał być naprawdę lipny, skoro tyle dziwnych dyscyplin się załapało. Druga opcja, że to zasługa tego dziwnego regulaminu.

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&num...gewidget=1]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 15.01.2023 10:45 AM przez Miszon.)
15.01.2023 10:44 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
neo01 Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 10 092
Dołączył: Dec 2009
Post: #11
RE: Wehikuł Czasu - 1993
bear napisał(a):ciemnoskóry Thuram
Hehe, dzisiaj nie do pomyślenia, żeby ktoś tak napisał Icon_smile

WOLNE MEDIA!!!
15.01.2023 11:34 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Miszon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 514
Dołączył: Aug 2008
Post: #12
RE: Wehikuł Czasu - 1993
Tak, to prawda. Mimo że nadal jest ciemnoskóry...

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&num...gewidget=1]
15.01.2023 12:07 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
neo01 Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 10 092
Dołączył: Dec 2009
Post: #13
RE: Wehikuł Czasu - 1993
Poprawność polityczna na pewno zabrnęła obecnie zbyt daleko, chociaż z drugiej strony nie wiem po co akurat tu było dodawać, że ciemnoskóry.

WOLNE MEDIA!!!
15.01.2023 02:13 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
thestranglers Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 31 133
Dołączył: Dec 2014
Post: #14
RE: Wehikuł Czasu - 1993
Z tego co mi się wydaje to z tych neutralnych określeń to tylko 'murzyn' nie jest mile widziane.
15.01.2023 02:21 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Miszon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 514
Dołączył: Aug 2008
Post: #15
RE: Wehikuł Czasu - 1993
(15.01.2023 02:13 PM)neo01 napisał(a):  Poprawność polityczna na pewno zabrnęła obecnie zbyt daleko, chociaż z drugiej strony nie wiem po co akurat tu było dodawać, że ciemnoskóry.
że nie blondyn, a i nie łysy?

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&num...gewidget=1]
15.01.2023 02:24 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
bear Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2 540
Dołączył: Nov 2008
Post: #16
RE: Wehikuł Czasu - 1993
Gdy za kilka lat Olisadebe strzeli w debiucie gola dla reprezentacji to "Przegląd Sportowy" na okładce da tytuł "Murzyn potrafi", a dalej - że Marcin Żewłakow przy nowym koledze w ataku wyglądał blado, więc jeszcze trochę to potrwa.
15.01.2023 05:34 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
neo01 Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 10 092
Dołączył: Dec 2009
Post: #17
RE: Wehikuł Czasu - 1993
Noo, w ostatnich latach mocno to przyspieszyło!
Ale z tym "murzynem" to jednak lekki szok, ale to się pozmieniało...

WOLNE MEDIA!!!
15.01.2023 06:19 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Miszon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 514
Dołączył: Aug 2008
Post: #18
RE: Wehikuł Czasu - 1993
W 2000 Rada Języka Polskiego jeszcze uznawała to słowo za neutralne. Dopiero kilka (5?8?) lat temu zresztą to się zmieniło. Jeszcze koło 2005 Katarzyna Kłosińska na antenie Trójki broniła słowa jako nie mającego negatywnych konotacji, przynajmniej nie "domyślnie".

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&num...gewidget=1]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 15.01.2023 09:13 PM przez Miszon.)
15.01.2023 09:12 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
thestranglers Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 31 133
Dołączył: Dec 2014
Post: #19
RE: Wehikuł Czasu - 1993
Też mnie zdziwił ten tytuł bądź co bądź w latach 90, a nie dekadę wcześniej (że wspomnę sceny z Alternatyw, czy Vabanku), no ale skoro jeszcze w 1996 roku szczyt LP3 zdobył Makumba... Icon_rolleyes
15.01.2023 09:40 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Miszon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 514
Dołączył: Aug 2008
Post: #20
RE: Wehikuł Czasu - 1993
Tylko że Makumba była wtedy postrzegana jako piosenka przełamująca rasizm (bo przecież wyśmiewała go), oswajająca Polaków z imigrantami, na zasadzie: "Murzyn to swój chłop".

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&num...gewidget=1]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 15.01.2023 10:41 PM przez Miszon.)
15.01.2023 10:41 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Wehikuł Czasu - 1994 bear 27 687 20.04.2024 09:41 AM
Ostatni post: bear
  Wehikuł Czasu - 1992 bear 92 2 505 03.01.2023 03:00 AM
Ostatni post: bear

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości