Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
40 lat z polską muzyką
Miszon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 500
Dołączył: Aug 2008
Post: #181
RE: 40 lat z polską muzyką
A mi jako drugie chyba jednak "Nie stało się nic" Icon_biggrin3

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&num...gewidget=1]
21.12.2022 10:21 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
neo01 Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 10 074
Dołączył: Dec 2009
Post: #182
RE: 40 lat z polską muzyką
Oj tam, chodzi o to, że nieoczywisty moim zdaniem jak na najwyższy utwór Gawlińskiego w ogóle. Ale jeśli macie inne zdanie, to w sumie się cieszę Icon_smile
A "Trzy noce z deszczem" kiedyś bardzo lubiłem, ale chyba za wiele razy słyszałem go w komercyjnych rozgłośniach i przez to już nie brzmi mi tak jak kiedyś.

WOLNE MEDIA!!!
21.12.2022 10:47 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
neo01 Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 10 074
Dołączył: Dec 2009
Post: #183
RE: 40 lat z polską muzyką
O miejscu 14. nie ma chyba co się rozpisywać. Budzi różne emocje, natomiast pewne jest jedno – żaden koncert Kultu nie może się bez niego odbyć. Alternatywny hymn narodowy? Może to przesada. Ale jeden z najważniejszych rodzimych utworów polskiego rocka – na pewno.
Kolejno absolutnie najważniejsza dla mnie pozycja w dorobku grupy ze Skarżyska-Kamiennej. Swojej największej mocy nabiera oczywiście na koncertach, gdzie zamykający refren tak wspaniale jest wykrzykiwać razem z Kubą...
Dalej jeden z najwspanialszych polskich rockowych uworów powstałych w latach 70. Oczywiście także tu największa moc tkwi w finale, gdzie do zespołu dołączają Alibabki i można się na chwilę wznieść trochę nad ziemię.
Ostatni przed pierwszą dziesiąką uplasował się wspaniały, chyba powszechnie lubiany Hey – tutaj również największa siła tkwi w mocno wyarykułowanych słowach i dźwiękach refrenu. Moje najsilniejsze skojarzenie to zagrany na bis podczas pierwszych juwenaliów, pamiętam, że padał wedy ciepły deszcz, a setki osób pod sceną śpiewało słowo w słowo razem z Kasią Serce
Pierwszą dziesiątkę otwiera monumentalny tyułowy utwór z drugiej płyty Comy. Wspaniale budowane napięcie, które z największą mocą rozładowuje finałowa coda.
I zdecydowana zmiana emocji. Piękny, właściwie prosty tekst, ale jakże zinterpretowany. I ten cudowny klimat, który rozpoczyna niezawodny klarnet Mateusza, a finalizuje oniryczna część Alima Quasimova i jego córki Fargany.
Na koniec tej części mój od wielu już lat ulubiony Perfect. Oparta właściwie na jednym motywie opowieść o ciemnej stronie bycia we dwoje – poruszająca i dojmująca, ale jakże prawdziwa.

14. Kult – Polska
13. Happysad – Długa droga w dół
12. Budka Suflera – Jest taki samotny dom
11. Hey – List


10. Coma – Zaprzepaszczone siły wielkiej armii świętych znaków
9. Voo Voo – Gdybym
8. Perfect – Objazdowe nieme kino

WOLNE MEDIA!!!
22.12.2022 09:15 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
gioconda2 Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1 154
Dołączył: Jul 2021
Post: #184
RE: 40 lat z polską muzyką
neo01 napisał(a):11. Hey – List
Zdecydowany zwycięzca. Ekspresja powala.
Kiedyś lubiłam też Budkę w tej odsłonie, dobrze przy tym się tańczyło na rockotekach. Z czasem jego moc dla mnie wyblakła.
"Gdybym" - jest pełne uroku, niestety zbyt małego na zdecydowane wyróżnienie.
Także wśród powyższej siódemki wskazuję tylko nr 1, zdecydowanie odbiegający od reszty.
22.12.2022 11:09 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
ku3a Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 19 103
Dołączył: Jun 2007
Post: #185
RE: 40 lat z polską muzyką
wspaniała siódemka - aż 4 utwory są w moim topie! "Polska" w pierwszej setce, Happysad w drugiej, Coma w trzeciej, a "List" w piątej.
22.12.2022 11:53 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 667
Dołączył: Jun 2007
Post: #186
RE: 40 lat z polską muzyką
neo01 napisał(a):14. Kult – Polska
Pierwsze dźwięki brzmią o tyle nieźle, że zacząłem się zastanawiać czy o tym, że źle odbieram ten utwór nie decyduje fatalny text. Ale dosyć szybko stwierdziłem, że i muzycznie to jest słabiutkie.
neo01 napisał(a):13. Happysad – Długa droga w dół
Jak dla mnie jeden ze słabszych utworów na Nieprzygodzie. Muzycznie szybko zaczyna męczyć, chociaż niby jest wszystko w porządku. Tym razem tylko lekki minus (Polska z bardzo dużym).
neo01 napisał(a):12. Budka Suflera – Jest taki samotny dom
neo01 napisał(a):największa moc tkwi w finale, gdzie do zespołu dołączają Alibabki
Z tym bym się zgodził, szczególnie moment, kiedy Cugowski zaczyna śpiewać to, co Alibabki to masakra (chociaż po tylu odsłuchach to już tak nie wali w łeb jak kiedyś). Ale smaczków jest więcej i dlatego ten utwór brzmi tak wspaniale. Jeden z trzech utworów tutaj, które załapały się do mojego polskiego topu. Do drugiej setki czyli wyżej niż dwa pozostałe.
neo01 napisał(a):11. Hey – List
Do mojego polskiego topu Heya załapały się trzy najwyżej notowanie nieparzyste z topu zespołu. Czwartym nieparzystym był list, ale jemu się nie udało. Jednak to znakomity utwór.
neo01 napisał(a):10. Coma – Zaprzepaszczone siły wielkiej armii świętych znaków
Numer 2 Comy według mnie. Świetna rzecz, ale do mojego topu udało się załapać tylko nrowi. Boję się, że to nie najwyżej notowany nr zespołu, a ten wyżej będzie zdecydowanie gorszy.
neo01 napisał(a):9. Voo Voo – Gdybym
W polskim topie numer 9 Voo Voo, w topie zespołu miejsce 12. Rewelacyjny utwór z rewelacyjnej płyty, ale jak dla mnie są tam jeszcze lepsze.
neo01 napisał(a):8. Perfect – Objazdowe nieme kino
W topie zespołu miejsce czwarte, w polskim topie numer 9 zespołu. Dysproporcja bierze się stąd, że ten pierwszy top powstał przed wydaniem dwóch ostatnich płyt zespołu, z których w polskim były wyżej cztery utwory.
Siódemka na spory plus. Uznałbym ją za świetną gdyby nie Kult.
23.12.2022 11:31 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
neo01 Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 10 074
Dołączył: Dec 2009
Post: #187
RE: 40 lat z polską muzyką
Bez opisów niestety, problemy z klawiaturą.
Spokojnych Świąt!

7. Dżem – List do M.
6. Breakout – Modlitwa
5. Czesław Niemen – Jednego serca
4. Kult – Arahja


3. Hey – Ho
2. Coma – Leszek Żukowski
1. Hey – Ja sowa

WOLNE MEDIA!!!
24.12.2022 11:43 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
ku3a Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 19 103
Dołączył: Jun 2007
Post: #188
RE: 40 lat z polską muzyką
dwa utwory z jednej płyty na podium - fiu, fiu!
no ale całe podium znakomite - bo całe jest w moim twc Icon_wink2. ale u mnie kolejność odwrotna Icon_wink2.
poza tym w moim topie są jeszcze "Arahja" - zaraz za "Ho" oraz "List do M.".
wychodzi więc na to, że to najlepsza porcja Icon_wink2.
dzięki za prezentację i opisy Icon_smile2.

Wesołych Świąt!

btw - kiedy wyniki typowania? Icon_wink2
24.12.2022 11:52 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
neo01 Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 10 074
Dołączył: Dec 2009
Post: #189
RE: 40 lat z polską muzyką
Super, że aż tak ładnie wyszło Icon_smile
ku3a napisał(a):btw - kiedy wyniki typowania?
Po świętach Icon_smile

WOLNE MEDIA!!!
24.12.2022 12:48 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Miszon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 500
Dołączył: Aug 2008
Post: #190
RE: 40 lat z polską muzyką
6 meganumerów i jeden (ten na 6.) bardzo dobry! Niesamowita czołówka!

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&num...gewidget=1]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 24.12.2022 07:20 PM przez Miszon.)
24.12.2022 02:25 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
gioconda2 Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1 154
Dołączył: Jul 2021
Post: #191
RE: 40 lat z polską muzyką
A u mnie po raz kolejny pojawiło się odczucie, że im wyżej, tym gorzej. Z finalowej siódemki tylko 7 i 6 jest bardziej moje. Finałowa 5 już nie. "Sowę" zawsze łączyłam w parę z "Zazdrością", przy czym ta druga była naj, a ta pierwsza gorsza. I gdyby na szczycie była " Zazdrość" - byłabym zachwycona.
Mimo wszystko Icon_wink, radosnych i błogosławionych Świat BN.
24.12.2022 05:18 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
ku3a Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 19 103
Dołączył: Jun 2007
Post: #192
RE: 40 lat z polską muzyką
neo01 napisał(a):Po świętach Icon_smile2
czekamy Icon_wink2
30.12.2022 01:27 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
neo01 Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 10 074
Dołączył: Dec 2009
Post: #193
RE: 40 lat z polską muzyką
Jeszcze chyba wszyscy zainteresowani nie wypowiedzieli się o ostatniej porcji, a może jeszcze dopiszę też komentarz.
Ale myślę, że koło weekendu powinno się udać.

WOLNE MEDIA!!!
30.12.2022 05:30 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 667
Dołączył: Jun 2007
Post: #194
RE: 40 lat z polską muzyką
neo01 napisał(a):7. Dżem – List do M.
Może o popularności tego utworu decyduje text (który mnie akurat nie zachwyca), bo muzycznie w moim odczuciu jest to jeden z najsłabszych utworów zespołu i zarazem jeden z nielicznych, które oceniam negatywnie.
neo01 napisał(a):6. Breakout – Modlitwa
Tutaj akurat bardzo dobry Breakout, który jakoś działa na mnie mniej niż kiedyś. No ale kiedyś większe znaczenie miały dla mnie słowa.
neo01 napisał(a):5. Czesław Niemen – Jednego serca
Jedyny w tej porcji utwór, który pojawił się w moim topie, ale na bardzo dalekim miejscu. Jednak kolejne płyty Niemena przekonywały mnie zdecydowanie bardziej.
neo01 napisał(a):4. Kult – Arahja
Dobry Kult, chociaż w moim drugim topie nie załapał się do top 27.
neo01 napisał(a):3. Hey – Ho
A to utwór, który zyskał u mnie kiedy słowa przestały mieć wpływ na ocenę. Text uważam za bardzo głupi, ale muzycznie jest bardzo dobrze i to najważniejsze.
neo01 napisał(a):2. Coma – Leszek Żukowski
Niestety tego się obawiałem. Najsłabszy utwór na płycie, chociaż zły nie jest. Ale że jest najwyżej spośród utworów Comy to kompletnie jest dla mnie niezrozumiałe.
neo01 napisał(a):1. Hey – Ja sowa
Tego Heya jak nie lubiłem tak nie lubię. Muzycznie nawet nie przeciętny, nie za bardzo możliwe mi się wydaje, żeby słabość muzyki rekompensowały słowa (szczególnie że na tej płycie są rewelacyjne Misie).
Ogólnie jak dla mnie rozczarowanie. Dwie piosenki poniżej przeciętnej, jedna taka sobie i niby cztery na plus, ale jakoś nie powalają. Może bym lepiej to odbierał, gdyby pierwsza dwójka była za czwórką, która tu jest za nią. No i zdecydowanie zamieniłbym tą czwórkę z kolejną, mimo że tam jest zdecydowanie najgorszy utwór w top 30.
30.12.2022 05:36 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
neo01 Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 10 074
Dołączył: Dec 2009
Post: #195
RE: 40 lat z polską muzyką
OK, wrócę do zaległych opisów, może tak przy okazji trochę "wytłumaczę" swoje wybory.
neo01 napisał(a):7. Dżem – List do M.
Oczywiste jest to, że wielką wartością tego utworu jest bardzo poruszający, intymny, pełen bólu i tęsknoty tekst. Ale na pewno nie powiedziałbym, że muzycznie czegoś mu brakuje. Przede wszystkim to, jak budowane jest napięcie, które w refrenie uderza między oczy, jest czymś, co niesamowicie na mnie oddziałuje. Tylko trzeba oczywiście odbierać wartswę tekstową razem z muzyczną, pewnie sama muzyka oderwana od liryki nie robiłaby już wrażenia.
Dla mnie w każdym razie chyba najpiękniejszy tekstowo utwór o miłości, mimo że nie tej, która jest najczęstszym tematem piosenek.
neo01 napisał(a):6. Breakout – Modlitwa
Tutaj oczywiscie liryka jest również bardzo ważna, poruszający bliski mi temat duchowości, przemijania i różnych aspektów z tym związanych. A wszystko to w pięknym, delikatnym bluesowym anturażu.
neo01 napisał(a):5. Czesław Niemen – Jednego serca
Ten utwór mocno mną poruszył od pierwszego usłyszenia w Muzyce Ciszy i właściwie z miejsca stał się nie tylko ulubionym w repertuarze Niemena, ale też jednym z najważniejszych w polskiej muzyce w ogóle. Najbardziej urzekający moment to oczywiście wspólne Czesława i trzech pań z chórku wokalizy – absolutne mistrzostwo!
neo01 napisał(a):4. Kult – Arahja
Od lat też ulubiony utwór Kultu. W obecnych czasach tekst nabiera nowego, wciąż aktualnego znaczenia. Również jeden z niewielu utworów, których mógłbym słuchać ciągle i chyba nigdy by mi się nie znudził, a był czas, kiedy bardzo często go nie tylko słuchałem, ale też współuczesniczyłem w jego wykonywaniu (głównie wokalnie Icon_smile).

neo01 napisał(a):3. Hey – Ho
W przypadku tej kompozycji jednak tekst schodzi na drugi plan, choć jakoś próbuję się identyfikować z twórczynią i coś dla siebie tam odnajduję. Przede wszystkim jednak jest to przepiękna ballada, a dźwięki gitar sprawiają, że mam ochotę się w nich zanurzać coraz głębiej...
neo01 napisał(a):2. Coma – Leszek Żukowski
Podobnie jak w przypadku Dżemu, tutaj także muzyka wspaniale oddaje niezwykle poruszające słowa, w których wiele razy bardzo mocno mógłbym się odnaleźć – i chyba nie trzeba nic więcej dodawać, bo żadne słowa nie oddadzą emocji, które odczuwam podczas jego słuchania. Może tylko tyle, że wspaniała refrenowa coda dostarcza ich zdecydowanie najwięcej.
neo01 napisał(a):1. Hey – Ja sowa
Cóż można napisać o najukochańszym utworze? Może wspomnę, że nie od razu aż tak mocno na mnie podziałał. Pamiętam, że w wakacje '94 roku widziałem dość dziwny teledysk, który zapadł mi w pamięć, potem był wyjazd na kolonię, a płyta "Ho!" była tam prawdziwym hitem. Jednak dopiero po jakimś czasie, jak już zdobyłem tak pożądaną kasetę, w pełni doceniłem jego moc. Zachrypnięty głos Kasi, wyśpiewujący, a właściwie wykrzykujący emocje, których jeszcze wtedy pewnie nie do końca rozumiałem, ale stały się na tyle bliskie, że na długie lata "Ja sowa" stało się moją ukochaną kompozycją najlepszego polskiego zespołu.

WOLNE MEDIA!!!
30.12.2022 06:59 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 667
Dołączył: Jun 2007
Post: #196
RE: 40 lat z polską muzyką
neo01 napisał(a):niezwykle poruszające słowa
Ja do tej pory nie wiem, o czym tam Roguc śpiewa.
30.12.2022 08:27 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
neo01 Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 10 074
Dołączył: Dec 2009
Post: #197
RE: 40 lat z polską muzyką
Być może ja mam akurat taką wrażliwość i doświadczenia, że bardzo dobrze to odczytuję, ale nie dziwię się, że w dużym stopniu ten tekst może być mało zrozumiały.
Dodam, że dochodzi do tego świadomość, że powstał w związku z pewną tragiczną historią, choć to na odbiór pewnie nie ma specjalnego wpływu.

WOLNE MEDIA!!!
30.12.2022 08:33 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Miszon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 500
Dołączył: Aug 2008
Post: #198
RE: 40 lat z polską muzyką
Zgadzam się, że faktycznie "Ho" ma dziwny, żeby nie powiedzieć nieco głupi tekst.
Dla odmiany "Ja sowa" ma piękny. Jeden z oryginalniejszych tekstów-wyznań miłości.

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&num...gewidget=1]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 30.12.2022 10:25 PM przez Miszon.)
30.12.2022 10:24 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
neo01 Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 10 074
Dołączył: Dec 2009
Post: #199
RE: 40 lat z polską muzyką
Nadszedł czas na wyniki konkursu.

Odpowiedzi:
1. Utworów którego wykonawcy będzie w zestawieniu najwięcej - wliczając wszystkie jego wcielenia i ile ich będzie?
Kasia Nosowska (solo i Hey) - 15 oraz Kazik (solo, z ProFormą, KnŻ i Kultem) - również 15!
2. Z której płyty pojawi się najwięcej utworów i ile ich będzie?
Wilki "Wilki" - 5
3. Ile będzie kawałków hip-hopowych?
5
4. Z którego roku będzie pochodził najmłodszy utwór (można się też pokusić o wykonawcę)?
2021: Fisz Emade Tworzywo "OK Boomer!" i Tomasz Organek x Śląsk "Gorycz"
5. Z którego roku będzie pochodził najstarszy utwór (tu podobnie jak wyżej)?
1967: Czesław Niemen "Dziwny jest ten świat"
6. Ile utworów z pierwszych setek ostatnich ptwc kajmana oraz AKTa (podajemy oczywiście oddzielnie) pojawi się u mnie w całym zestawieniu?
kajman - 3, AKT! - 2

WOLNE MEDIA!!!
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 04.01.2023 10:51 AM przez neo01.)
03.01.2023 06:30 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
neo01 Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 10 074
Dołączył: Dec 2009
Post: #200
RE: 40 lat z polską muzyką
I wyniki. Za główną odpowiedź dałem 2 p., za dodatkową 1 p. Łącznie do zdobycia było 18 p.

gioconda2 - 0 p.
ku3a - 8 p.
AKT! - 4 p.
Miszon - 3 p.
bear - 3 p.
kajman - 10 p.!

Kajmanie, gratulacje! Icon_smile
Gdybym mógł coś dla Ciebie zrobić w związku z tym, pisz śmiało Icon_smile

WOLNE MEDIA!!!
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 04.01.2023 10:52 AM przez neo01.)
03.01.2023 06:49 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości