Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nietypowa przymiarka do topu wszechczasów
kajman Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 396
Dołączył: Jun 2007
Post: #1
Nietypowa przymiarka do topu wszechczasów
Stworzenie mojego własnego topu wszechczasów zawsze mnie kusiło, ale wydawało mi się, że to zadanie ponad moje siły. Postanowiłem spróbować podejść do tego sposobem. Sposobem tworzenia topów cząstkowych, a potem na podstawie tego stworzyć top wszystkich utworów.
Najprostszymi i najbardziej oczywistymi topami cząstkowymi wydają mi się być topy liter, a konkretnie wykonawcom, których nazwiska lub nazwy zaczynają się na daną literę. Wiadomo że każda z liter ma inną wagę, ale ja nie przywiązuję się do okrągłych liczb i każdy z tych topów będzie się składał z tylu utworów ile moim zdaniem na taki top zasługuje.
Naturalnym wydawałoby się żeby zacząć od A, ale bałem się, że brak mi będzie dystansu w ocenie utworów z jednej płyty i postanowiłem sobie zostawić ją na koniec. Druga w kolejności jest literka B i od niej postanowiłem zacząć. Muszę stwierdzić, że wybrałem sobie ciężki orzech do zgryzienia (taki kokos, a nie jakiś tam laskowy), bo to zdecydowanie jedna z najsilniejszych liter (chyba tylko M i S wyglądają mocniej).
Zakończyłem już jakiś czas temu przesłuchania wstępne. Według wyliczeń z notatek były to 3993 utwory, ale w praktyce było tego nieco mniej, bo w przypadku kooperacji brałem pod uwagę utwory, w którym ten artysta był wymieniany jako pierwszy (żeby nie dublować z innymi literami). Nie wszystko przesłuchiwałem w całości, bo przy wielu utworach już po (mniejszym lub Zacząłem przesłuchiwać utwory na C, bo na drugą fazę będę potrzebował więcej czasu.
Utwory, które będę brał pod uwagę podzieliłem na dwie grupy. Druga to takie utwory, które będę musiał przesłuchać jeszcze raz, żeby albo odrzucić albo dorzucić do dalszych przesłuchań do pierwszej grupy, która ma już zagwarantowane miejsce w topie. W drugiej grupie jest 117 utworów, w pierwszej 90. Myślę, że ostatecznie tych utworów będzie 120-150.
Gratulacje dla tych, którzy dali radę to wszystko przeczytać. Pewnie coś jeszcze dopiszę jak znajdę chwilę wolnego czasu. No i jeżeli coś mi się przypomni.
14.09.2022 06:19 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Dyfeomorfizm Offline
ajatollah
*****

Liczba postów: 1 076
Dołączył: Oct 2020
Post: #2
RE: Nietypowa przymiarka do topu wszechczasów
chcesz zrobić top wszech czasów w znaczeniu najlepszych Twoim zdaniem utworów czy bardziej Twoich ulubionych?
14.09.2022 06:26 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 396
Dołączył: Jun 2007
Post: #3
RE: Nietypowa przymiarka do topu wszechczasów
Chciałbym najlepszych, ale po części najlepsze pokrywają się z ulubionymi.
14.09.2022 06:47 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Miszon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 428
Dołączył: Aug 2008
Post: #4
RE: Nietypowa przymiarka do topu wszechczasów
Dziwne, wydawało mi się że już miałeś dwie edycje swojego topu.

PS. Ten orzech do zgryzienia jest TWARDY. Z tego powodu może być go ciężko ugryźć, ale JEST TWARDY.

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&num...gewidget=1]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 14.09.2022 07:04 PM przez Miszon.)
14.09.2022 07:02 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 396
Dołączył: Jun 2007
Post: #5
RE: Nietypowa przymiarka do topu wszechczasów
Miszon napisał(a):Dziwne, wydawało mi się że już miałeś dwie edycje swojego topu.
No tak, niby miałem SSTWC, ale to były inne czasy, inna ilość muzyki do wglądu itp itd. A drugi to w zasadzie nie był top tylko połączone głosowania na topy na forum LP3 z dodaniem czegoś z polskiego topu i kilku utworów dobranych od czapy.
Miszon napisał(a):Ten orzech do zgryzienia jest TWARDY.
To też, ale pisałem o kokosie, który jest ciężki w przeciwieństwie do laskowego, który jest lekki, a do zgryzienia nie jest łatwy. Co więcej, można mieć zastrzeżenia do ciężkiego orzecha do zgryzienia, ale już powiedzernie orzech ciężki do zgryzienia jest najzupełniej prawidłowe.
14.09.2022 07:33 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 396
Dołączył: Jun 2007
Post: #6
RE: Nietypowa przymiarka do topu wszechczasów
To może jeszcze kilka szczegółów nim zabiorę się do drugiej rundy.
1. Jakieś dwa tygodnie zamknąłem listę rozważanych utworów, więc nowsze nie będą miały szans, chociaż mogłyby mieć szanse.
2. W zasadzie opierałem się na mojej bazie, ale dla jednego artysty (którego znałem jeden utwór) postanowiłem posłuchać czegoś jeszcze i jeden z utworów wszedł do dogrywki.
3. Utwory zakwalifikowane są wykonywane prze 72 artystów, co daje prawie trzy na jednego, z czego 40 ma przynajmniej jeden utwór w ścisłym finale.
4. Dwóch artystów ma już minimum 10 finalistów (plus utwory w dogrywce), z pozostałych żaden nie ma już szansy nawet jeżeli wszystkie utwory z dogrywki przeszłyby do finału.
5. Niektórzy wykonawcy zaskoczyli mnie pojawieniem w tym gronie, a wśród nich byli i tacy, o których istnieniu w ogóle nie pamiętałem. I bardzo fajnie byłoby sobie przypomnieć o ich istnieniu.
19.09.2022 07:01 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Miszon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 428
Dołączył: Aug 2008
Post: #7
RE: Nietypowa przymiarka do topu wszechczasów
Co do orzecha: chodziło mi właśnie o powiedzenie, a nie o orzecha. To jest konkretny związek frazeologiczny, czego nie zmieniają orzechy. W ostateczności może być trudny, ale najlepiej twardy:
https://www.nck.pl/en/projekty-kulturaln...ia-,cltt,O
https://pl.m.wiktionary.org/wiki/twardy_...zgryzienia

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&num...gewidget=1]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 19.09.2022 08:06 PM przez Miszon.)
19.09.2022 08:02 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 396
Dołączył: Jun 2007
Post: #8
RE: Nietypowa przymiarka do topu wszechczasów
Miszon napisał(a):Co do orzecha: chodziło mi właśnie o powiedzenie, a nie o orzecha.
Tobie opowiedzenie, a mi o orzech, co zaznaczyłem na samym początku.
Miszon napisał(a):To jest konkretny związek frazeologiczny
Zgadza się, ale to mi nie przeszkadza, bo świadomie podchodzę do niego z innej strony.
Miszon napisał(a):W ostateczności może być trudny
Jeżeli może być trudny to jak najbardziej może być ciężki bo po części te słowa występują jako synonimy. Ciężki ma także inne znaczenia, ale np ciężką pracę i trudną pracę można stosować zamiennie.
19.09.2022 08:11 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Miszon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 428
Dołączył: Aug 2008
Post: #9
RE: Nietypowa przymiarka do topu wszechczasów
Cytat: Tobie opowiedzenie, a mi o orzech, co zaznaczyłem na samym początku.
na początku tak, ale potem:
Cytat:powiedzernie orzech ciężki do zgryzienia jest najzupełniej prawidłowe.
Co wymagało sprostowania. Możesz sobie prywatnie podchodzić do niego inaczej, ale... to będą tylko łabędzie łzy.

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&num...gewidget=1]
19.09.2022 08:32 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 396
Dołączył: Jun 2007
Post: #10
RE: Nietypowa przymiarka do topu wszechczasów
Ciężki orzech do zgryzienia oznacza, że jest on ciężki, a orzech ciężki do zgryzienia z kolei, że ciężko czyli trudno jest go zgryźć, co jest akurat jak najbardziej prawidłowe, chociaż nie przysłowiowe.
19.09.2022 09:24 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Miszon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 428
Dołączył: Aug 2008
Post: #11
RE: Nietypowa przymiarka do topu wszechczasów
Dlatego jest trudno, czyli ciężko, bo jest twardy.

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&num...gewidget=1]
19.09.2022 09:35 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 396
Dołączył: Jun 2007
Post: #12
RE: Nietypowa przymiarka do topu wszechczasów
Zgadza się, ale inna składnia zmienia wymowę określenia. Orzech może być ciężki albo trudny do zgryzienia, ale nie może być twardy. Twardy odnosi się do orzecha jako takiego, ale nie może odnosić się do czynności gryzienia. Może być trudno lub ciężko coś zgryźć, ale nie można zgryźć czegoś twardo.
19.09.2022 10:41 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Miszon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 428
Dołączył: Aug 2008
Post: #13
RE: Nietypowa przymiarka do topu wszechczasów
Tylko, że powiedzenie odnosi się do orzecha, a nie trudności z nim związanej (i słusznie: twardość implikuje trudność, a problem tkwi w orzechu jako takim, a nie w tym, co z nim zamierzamy zrobić). Czyli skupia się na źródle problemu, a nie błędnych sposobach jego rozwiązania (lepiej byłoby zamiast gryźć, to rozłupać).

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&num...gewidget=1]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 20.09.2022 12:08 AM przez Miszon.)
20.09.2022 12:06 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 396
Dołączył: Jun 2007
Post: #14
RE: Nietypowa przymiarka do topu wszechczasów
Przecież nikt nie każe ograniczać do powiedzenia. Zmieniając składnię odnosimy się do innego elementu wypowiedzi. Ja się odniosłem później do zgryzania, a w pierwszej wypowiedzi bawiłem się trochę.
Przy okazji uważam, że ponoć dopuszczalna forma trudny orzech do zgryzienia jest kompletnie bez sensu. Bo wtedy trudny odnosi się do orzecha, a czegoś takiego jak trudny orzech to nie ma.
20.09.2022 05:22 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
EVENo Offline
Byda rzygoł
*****

Liczba postów: 7 979
Dołączył: Sep 2017
Post: #15
RE: Nietypowa przymiarka do topu wszechczasów
kajman napisał(a):Ja się odniosłem później do zgryzania
To czemu akurat orzech?

Radio Epsilon
20.09.2022 05:37 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
neo01 Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 10 028
Dołączył: Dec 2009
Post: #16
RE: Nietypowa przymiarka do topu wszechczasów
kajman napisał(a):Przy okazji uważam, że ponoć dopuszczalna forma trudny orzech do zgryzienia jest kompletnie bez sensu.
To fakt, tam samo jak ciężki Icon_wink Sens ma tylko "twardy orzech" i może na tym poprzestańmy, bo się off-top zrobi na 3 strony Icon_smile

WOLNE MEDIA!!!
20.09.2022 07:14 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 396
Dołączył: Jun 2007
Post: #17
RE: Nietypowa przymiarka do topu wszechczasów
Ale przynajmniej wątek ma wzięcie. Icon_wink
20.09.2022 07:30 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
EVENo Offline
Byda rzygoł
*****

Liczba postów: 7 979
Dołączył: Sep 2017
Post: #18
RE: Nietypowa przymiarka do topu wszechczasów
Ej, ale faktycznie, nie ma czegoś takiego jak ciężki orzech. Chyba, że ten Artur co komentował Eurowizję, on ze 70 co najmniej waży. Gdzieś wyczytuję że najcięższy odnotowany kokos miał 17,6 kilograma, ale po zdjęciach wnioskuję, że afrykańskie dziecko bez problemu by je przeniosło na drugi koniec Seszeli.

Radio Epsilon
20.09.2022 09:17 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Miszon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 428
Dołączył: Aug 2008
Post: #19
RE: Nietypowa przymiarka do topu wszechczasów
EVENo napisał(a):ze 70 co najmniej waży
To może 30 lat temu Icon_wink2 .
Teraz to pewnie z 85.

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&num...gewidget=1]
20.09.2022 09:29 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
EVENo Offline
Byda rzygoł
*****

Liczba postów: 7 979
Dołączył: Sep 2017
Post: #20
RE: Nietypowa przymiarka do topu wszechczasów
To nie ważne. Ważne jest to, że nareszcie obliczyłem jak trudne jest ułożenie własnego topu wszech czasów. W przypadku kajmana to jak przenieść kokos na drugi koniec Szeszeli. Nie wiem ile ważą kajmany, ale wiem, że nie występują w Afryce.

Radio Epsilon
20.09.2022 09:37 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Namiastka namiastki topu wszechczasów kajman 115 3 620 30.12.2021 11:51 PM
Ostatni post: kajman
  Polski top wszechczasów kajman 444 19 775 27.02.2021 06:36 PM
Ostatni post: kajman
  kajmanowa namiastka top Topu WszechCzasów 2019 kajman 33 3 272 24.04.2020 09:49 AM
Ostatni post: kajman
  kajmana top Topu WszechCzasów 2018 kajman 39 3 201 02.01.2019 08:37 PM
Ostatni post: kajman

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości