Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
PLTWC3 -- polski top, edycja 3: 500/1
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 655
Dołączył: May 2008
Post: #217
RE: PLTWC3 -- polski top, edycja 3: 500/1
10/1

rzutem na taśmę w wyszarpniętej cudem wolnej chwili zgodnie z własnym postanowieniem zamykam prezentację przed świętami; oto 10 moich ulubionych w tym momencie polskich piosenek!

10. 19. "być narzeczoną twą" irena jarocka (70-te)
esencja jesieni zaklęta w piosenkę; przepięknie zaaranżowana przez piotra figla, napisana przez wojtka młynarskiego i wyśpiewana z niezwykłą subtelnością przez irenę jarocką, którą w jakimkolwiek innym wydaniu trudno byłoby mi nazwać moją ulubioną polską piosenkarką

09. "gniewna piosenka muminka o lecie" nasza basia kochana (80-te)
znam ten utwór od lat, ale jakby mimochodem, a dopiero w tym roku faktycznie odkryłem naszą basię kochaną i przepadłem! niesamowity funkujący wajb, fantastyczny tekst o smutnym zimowym muminku, z którym utożsamiam się bez wyjątku, a do tego niesamowite jazzujące przejście i wokale ukradzione z jakiejś progresywnej bossa novy; kosmos!

08. 05. "konie" maryla rodowicz (70-te)
osiecka tłumaczy wysockiego, a maryla rodowicz wraz z niewymienionymi z nazwiska we wkładce płyty "cyrk nocą" utalentowanymi instrumentalistami zamieniają tekst w najdoskonalszy i najbardziej progresywny utwór w jej karierze. prawie jedenastominutowy kolos jest muzycznym urzeczywistnieniem smutnej dyskoteki, czekającej cierpliwie swego końca, gdy świt czai się już za horyzontem, a parkiet zaczyna świecić pustkami -- pozostają na nim tylko najwytrwalsi -- albo najmniej wytrwali, którzy nie mają odwagi wypuścić z rąk słodkich macek sobotniej hulanki, by wrócić do szarej rzeczywistości. trwaj, piosenko, trwaj!

07. 03. "gafy" hanna konieczna (60-te)
"gafy" to niezbity dowód na to, że osiecka naprawdę uratowała polską piosenkę rozrywkową przed banałem. to miły, lekki, przyjemny utwór, z tekstem równie niezobowiązującym, zabawnym i błyskotliwym zarazem. no i aranż, aranż mnie prześladuje, po nocach śnią mi się takie nuty. orkiestrowe, jazzujące, big bandujące, ale zupełnie nienachalne - gotowe się zwinąć w kłębek i usunąć w kąt, jeśli tylko zauważą grymasy na twarzach słuchaczy. jednocześnie jednak ku ich uciesze - uwielbiają dumnie się prężyć i wybrzmiewać z wyczuciem i smakiem jak tylko najlepiej kiedykolwiek dało się w muzyce rozrywkowej. jest tu jakiś czar nie tyle lat 60., co 40. czy 50. -- mrugnięcie okiem do gershwinów czy ellingtonów, choć nadal wielce niezobowiązujące

06. 04. "cała jesteś w skowronkach" skaldowie (60-te)
polski baroque pop w najdoskonalszym wydaniu. chyba najbardziej beachboysowa kompozycja w katalogu skaldów -- refleksyjna, melancholijna, subtelnie wymoszczona przez sekcję smyczkową, płynąca swoim własnym tempem. nie mniej jednak bez dwóch zdań jedna z najlepszych polskich piosenek wszech czasów.

05. 13. "nowa aleksandria" siekiera (80-te)
od zawsze mój niezmiennie ulubiony fragment być może najlepszej polskiej płyty wszech czasów -- cały ten pejzaż kreśli adamski ze zespołem i czego sam szkicowo, ale dosadnie nie przekaże tekstem, to dopowie muzyka -- siarczyście mroźna ta zimna fala, dym z kominów duszący i gęsty, szarość wypełniła wszelkie dostępne zakamarki -- spowiła drzewa, domy, ptaki i ludzi; i tylko ten agresywny post-punkowy riff pozwala widzieć poetykę naszej beznadziei

04. "nocny dyżur" edyta geppert (80-te)
codzienność przełamana marzeniami, między tym, czego na pewnym poziomie może by się chciało a tym, co jest i jednak jest dobre; dużo znalazłem prawdy o życiu w tym tekście, gdy dorosłem, i jakiegoś takiego realistycznego optymizmu, którego potrzebowałem; podoba mi się zapętlony nieskończenie refren i syntezatorowe szaleństwo, które tę nocną podróż w nieznane ilustruje muzycznie

03. 260. "jesteś spóźnionym deszczem" halina frąckowiak i sbb (70-te)
był taki moment w tym roku, że szedłem sobie nocą przez bulwar, słuchając tego numeru, i pomyślałem -- to niesamowite, że w polsce w latach 70. powstała tak dobra piosenka i nikt nie ma o tym pojęcia; niesamowity motoryczny synth funk jakby ukradziony z dalekiej filadelfii ze wspaniałym słowiańskim przełamaniem w wieńczącym refren "tu tuuu!", no i ten szalony bas w mostku! niekoniecznie jestem miłośnikiem tego, jak ten utwór zmiksowano i marzy mi się jakiś solidny remaster, ale nie wiem, czy to w ogóle w kontekście tej płyty możliwe; niezależnie od tego, szaleństwo!

02. 204. "już szumią kasztany" magda umer (70-te)
przez jakiś czas byłem przekonany, że "już szumią kasztany" i "jeżeli myślisz" to jeden i ten sam utwór; w tym topie wreszcie jestem w stanie z jednej strony podkreślić związek między nimi, z drugiej -- zaakcentować różnice; od kiedy "zapomnij o głupich uwagach przy stole" to moje motto życiowe, czuję się lepszym i szczęśliwszym człowiekiem; aranż na flet i klawesyn, który ten utwór otwiera, to portal do jakiejś dalekiej krainy, którą stworzyli w mojej głowie lata temu vashti i van dyke parks, a okazało się, że rozgościła się w niej także magda umer; baroque folk pany!

01. 01. "zagrajmy w kości jeszcze raz" alibabki (70-te)
O nieprzyzwoicie późnej porze, możliwie przy akompaniamencie gwieździstego nieba i ośmielającej samotności odbywa się uliczny taniec w pojedynkę; z pas de bourrée wzdłuż krawężnika, a może nawet jazzowym zakończeniem przed opuszczoną budką na wózki sklepowe na parkingu przy supermarkecie; w głowie wciąż szumi wino, a gardło drapie od papierosów; latarnie to rozświetlają się, to gasną jedna po drugiej, zanim na horyzoncie zacznie majaczyć świt



utworów z pltwc2: 338/500
utworów hiphopowych: 7/500
utworów po angielsku: 7/500
osiecka vs. młynarski: 63 vs. 27

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
22.12.2022 08:20 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: PLTWC3 -- polski top, edycja 3 - AKT! - 14.09.2022, 05:21 PM
RE: PLTWC3 -- polski top, edycja 3 - AKT! - 29.09.2022, 03:20 PM
RE: PLTWC3 -- polski top, edycja 3 - AKT! - 30.09.2022, 11:36 AM
RE: PLTWC3 -- polski top, edycja 3 - AKT! - 30.09.2022, 02:03 PM
RE: PLTWC3 -- polski top, edycja 3 - AKT! - 30.09.2022, 05:32 PM
RE: PLTWC3 -- polski top, edycja 3 - Brite - 30.09.2022, 06:23 PM
RE: PLTWC3 -- polski top, edycja 3 - wwas - 30.09.2022, 07:20 PM
RE: PLTWC3 -- polski top, edycja 3 - neo01 - 30.09.2022, 07:59 PM
RE: PLTWC3 -- polski top, edycja 3 - neo01 - 30.09.2022, 09:28 PM
RE: PLTWC3 -- polski top, edycja 3 - AKT! - 03.10.2022, 03:00 PM
RE: PLTWC3 -- polski top, edycja 3 - meni - 04.10.2022, 08:28 PM
RE: PLTWC3 -- polski top, edycja 3 - bear - 04.10.2022, 08:46 PM
RE: PLTWC3 -- polski top, edycja 3 - AKT! - 07.10.2022, 04:22 PM
RE: PLTWC3 -- polski top, edycja 3: 500/1 - AKT! - 22.12.2022 08:20 PM

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
Zdjęcie Top wszech czasów — edycja piąta AKT! 24 23 837 02.09.2012 09:01 PM
Ostatni post: AKT!
Zdjęcie Polski top wszech czasów — edycja pierwsza AKT! 102 78 172 29.07.2012 12:55 PM
Ostatni post: thestranglers
Zdjęcie Top wszech czasów — edycja trzecia AKT! 288 138 319 23.12.2010 11:19 AM
Ostatni post: ku3a
Zdjęcie Top wszech czasów — edycja druga AKT! 382 142 244 19.10.2009 10:49 PM
Ostatni post: AKT!
Zdjęcie Top wszech czasów — edycja pierwsza AKT! 212 131 334 16.05.2009 01:54 PM
Ostatni post: kajman

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości