Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
PLTWC3 -- polski top, edycja 3: 500/1
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 587
Dołączył: May 2008
Post: #41
RE: PLTWC3 -- polski top, edycja 3: 500/451
Dyfeomorfizm napisał(a):474 - mam mentalność starego dziada i z bardzo nielicznymi wyjątkami nie odnajduję się w polskiej piosence xxi wieku (i lat 90. w większości też)
ja próbuję, akurat tej płyty ani sporo wtedy słuchałem; nie została ze mną do dziś, ale nadal uważam, że to były dobre piosenki i dobrze zrobione

Dyfeomorfizm napisał(a):473 - trochę festynowa melodia szczerze, lubię od niej "powrócisz tu"
ojej, bardzo! ale to jest przedwojenny klasyk; cała płyta zresztą "irena santor śpiewa stare piosenki" to jest koncept album, że santor wykonuje takie naprawdę największe z największych polskie piosenki przedwojnia; jest to wszystko ładnie zaaranżowane, a santor ze swoim manieryzmem starszej pani brzmi w tym bardzo autentycznie; nigdy za nią nie przepadałem, ale ten krążek ma w sobie coś nostalgicznego i ten utwór o marcie, jakkolwiek banalny, żeby nie powiedzieć, głupawy, często do mnie wraca -- tutaj niby sporo spada, ale to przez tę walkę wewnętrzną i napływ nowości; ogólnie polecam kiedyś na spokojnie rzucić uchem na tę płytę

Dyfeomorfizm napisał(a):472 - zaskakujący wybór, choć z pewnością uzasadniony, nie słuchałem raz dwa trzy od lat
ja w zasadzie wcale; kojarzę ich bardziej z radia i telewizji; nie przepadałem za ekspresją wokalną nowaka, ale mają w sobie coś te piosenki jednak; nie jestem jeszcze gotów, żeby im oddać sprawiedliwość, ale może przyjdzie taki czas

Dyfeomorfizm napisał(a):471 - mogłoby śmiało być 400 miejsc wyżej
kajman napisał(a):471. 350. "oczy tej małej" magda umer (80-te) - słabiutki utwór i nikt nie był w stanie dobrze go wykonać.
ależ polaryzacja! dla mnie to nigdy nie była ścisła czołówka umer, ale jest w tym coś nostalgicznego i poetycznego, czego nie umiem zignorować

Dyfeomorfizm napisał(a):470 - to jest to samo co "idzie stary dziadek"? niemniej bardzo oryginalny wybór
tak i nie, bo wersja ze spotify jest współczesna, a ta moja tutaj pochodzi z początku lat 60.; historia jest taka, że kiedyś kupiłem kilka starych dziesięciocalowych płyt w antykwariacie za grosze, w tym tę z tym utworem, który chyba nie doczekał się reedycji na cd; i sobie go zripowałem do mp3 z winyla, bo ujął mnie jakimiś takimi psychodelicznie kopniętymi harmoniami w refrenie, które zresztą w tej nowej wersji się ostały, ale ogólnie jest dużo wyraźniej zaśpiewana i zaaranżowana, a tamta była tak upiornie rozmyta; nic innego z tamtej płyty ze mną nie zostało, ale ten numer mnie ujął od pierwszego odsłuchu

Dyfeomorfizm napisał(a):465 - cóż, podobnie jak przy ani dąbrowskiej i kasi kowalskiej czuję, że to kompletnie nie moja muzyka, choć ta piosenka jest z nich zdecydowanie najlepsza z uwagi na harmonijkę w końcówce
jest kilka momentów w tym numerze, które lubię i ta wonderowska harmonijka i funkujący wajb są jednymi z nich

Dyfeomorfizm napisał(a):464 - kojarzyłem że brzmiało to zupełnie inaczej, więc albo istnieje jakaś popularna dużo mniej syntezatorowa wersja, albo rozpoczyna się u mnie demencja, natomiast jest całkiem ok
ona miała w pewnym momencie radiowe wersje na singlach i specjalne remiksy na płytach, co zresztą bardzo fajnie się sprawdzało

Dyfeomorfizm napisał(a):463 - znakomity kawałek, najciekawsze znalezisko screenagers (no chyba że już wcześniej było znane, ale nie znajduję nic na potwierdzenie tej tezy)
aż sprawdziłem powodowany ambicją, bo kojarzyłem, że jeszcze przed tamtym topem o wraku zrobiło się w głośniej i publikacja ich polskiego topu rozpoczęła się 28 maja 2012, a moja ocena usuniętego już z bazy rymu "dalekiego świata" (przy czym nie pamiętam, czy to był tylko singiel czy zbiór utworów, musiałbym zweryfikować na starym dysku) to 5 maja 2012; może to przypadek tylko Icon_wink

Dyfeomorfizm napisał(a):461 - piękna sprawa, ciekawe czy mój ulubieniec z PK się tu znajdzie
jest szansa, trzymaj kciuki!

Dyfeomorfizm napisał(a):460 - marii peszek zawsze powiem nie
a ja ją pamiętam z czasów pierwszej płyty i wtedy naprawdę rokowała, owszem poezja mieszała się tam z grafomanią, ale rzecz była ładnie zaaranżowana i wykonana i "ćmy" to jest moje małe wspomnienie tej nadziei, która się później rozbiła o skały; poza tym wspominam miło jeszcze reggae'ujące "pieprzę cię miasto" i bluesowe "mam kota"

Dyfeomorfizm napisał(a):457 - polskiego kabaretu totalnie nie znam, ale głos fronczewskiego zawsze przyjemnie usłyszeć
numer brzmi kabaretowo, fakt, ale z kabaretu nie pochodzi; to wiersz gałczyńskiego w interpretacji fronczewskiego do kompozycji stanisława syrewicza z dość nierównej, ale wartej uwagi płyty "dedykacja" z 1978

Dyfeomorfizm napisał(a):453 - w życiu bym nie pomyślał że mogło być u Ciebie w top 100, choć to oczywiście klasyk i niczego sobie piosenka
byłem wtedy w trakcie mojej fazy na odkrywanie młynarskiego i ten numer był jak stempel z jego podpisem, którym chciałem tę setkę okrasić; wracał do mnie wtedy często i ładnie dialogował z którymś z klasyków amerykańskiego popu, teraz nie pomnę tytułu, ale to było coś w stylu "besame mucho" czy "begin the beguine"; w każdym razie ujęło mnie to wszystko; teraz jakby mniej

Dyfeomorfizm napisał(a):451 - jeśli jakieś względy metodologiczne nie stoją na przeszkodzie, to możesz dodać do playlisty na spotify, bo jest dostępny (podobnie "dziadek")
a dziękuję, dodałem; nie wiem, dlaczego tej płyty mi nie znalazło wcześniej; o "dziadku" już pisałem, ale dodałem; natomiast odkryłem, że "klub wesołego szampana" to jakiś szkaradny autocover; zostawiłem, bo oryginału nie ma, ale wiadomo, o którą wersję chodziło

neo01 napisał(a):Hmm, jeśli coś miałbym obstawiać, jeśli chodzi o ten zespół tu, to pewnie byłoby to top 3 (choć sam pewnie miałbym inne wybory).
zaskakujący bardziej w kontekście topu niż repertuaru wykonawcy, tak myślę; w raz dwa trzy jeszcze nigdy nie zanurzyłem się wystarczająco, żeby móc ten przebój konstruktywnie odfiltrować (lub nie) Icon_wink

kajman napisał(a):468. 186. "coś optymistycznego" kasia kowalska (90-te) - Kasia skończyła się na Grzechu i potem tylko covery Republiki wyszły jej świetnie.
ale "grzech" był przecież o dwa lata później

kajman napisał(a):462. — "będzie plan" republika (80-te) - znam sporo lepszych rzeczy od nich, duże sporo.
a ja nie aż tyle Icon_wink ale nie jestem miłośnikiem ich muzyki z lat 90. w ogóle

kajman napisał(a):458. 258. "boskie buenos" maanam (80-te) - lepsze to niż Wróć Jola, ale też jedna z ich słabszych rzeczy.
ojej, absolutnie nie, choć najbardziej lubię w kontekście tego numeru debiut steczkowskiej w szansie na sukces; na płycie niestety nie wyszło to już tak dobrze, więc tamtej wersji nie będzie

kajman napisał(a):454. — "bez kolacji" lech janerka (80-te) - mój nr 1 Janerki i jedyny jego utwór w moim topie.
no proszę! nigdy bym nie odgadł!

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
12.10.2022 05:07 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 587
Dołączył: May 2008
Post: #42
RE: PLTWC3 -- polski top, edycja 3: 500/436
450/426

tymczasem kolejna porcja przynosi kilka niespodzianek m.in. polski utwór śpiewany w języku innym niż polski lub angielski, czyli klasyczne "poésie" edyty geppert; z tej samej płyty w identycznej roli można by odnaleźć francuskojęzyczną wersję "uciekaj moje serce", którą całkiem lubię, ale nie została sklasyfikowana w ogóle; poza tym mamy dwie kolejne piosenki z przedwojnia i dwa kolejne numery hip-hopowe, afrokolektyw na krawędzi, ale jednak po rapowej stronie mocy i całkiem prawilniacki donguralesko (ja nie jestem prawilniakiem, nie spodziewajcie się hemp gru w dyszce); no i są dwie świetne radiowe piosenki napisane przez anię dąbrowską -- "miał być ślub" brodki, rzecz pomimo pewnej swojskiej oprawy bardzo intymna i przemyślana, a jednocześnie jeden z tych nieśmiertelnych klasyków do wspólnego śpiewania na wyjazdach; i "wkręcni" dody -- zaśpiewane i wyprodukowane z wyczuciem, którego próżno szukać w jej dyskografii

450. "el polako" donguralesko (00-we)
449. "wkręceni" doda (10-te)
448. 439. "noce cale" mafia (90-te)
447. 218. "poésie" edyta geppert (80-te)
446. "ogrzej mnie" michał bajor (80-te)
445. "druha we mnie masz" stanisław soyka (90-te)
444. 445. "wieczór na dworcu w kansas city" skaldowie (60-te)
443. 483. "maniusiu, ach" albert harris (30-te)
442. 153. "baranek" kult (90-te)
441. "miał być ślub..." brodka (00-we)
440. "groszki i róże" ewa demarczyk (60-te)
439. "jakby przez sen" reni jusis (00-we)
438. "latarnik" klincz (80-te)
437. "bądź moim natchnieniem" andrzej zaucha (80-te)
436. 382. "king bruce lee karate mistrz" franek kimono (80-te)
435. 281. "in flagranti" papa dance (80-te)
434. 236. "powróćmy jak za dawnych lat" tola mankiewiczówna (30-te)
433. 246. "szał" edyta bartosiewicz (90-te)
432. 419. "nie lubię" jacek kaczmarski (80-te)
431. "wspomnienie" czesław niemen (60-te)
430. 500. "wiążę sobie krawat" afro kolektyw (10-te)
429. "ludzie mówią" zdzisława sośnicka (70-te)
428. "skóra" aya rl (80-te)
427. "w co mam wierzyć" mira kubasińska i breakout (70-te)
426. "piękna, szalona" kombi (80-te)




utworów z pltwc2: 32/75
utworów hiphopowych: 3/75
utworów po angielsku: 1/75
osiecka vs. młynarski: 4 vs. 3

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 14.10.2022 06:58 PM przez AKT!.)
12.10.2022 05:38 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 383
Dołączył: Jun 2007
Post: #43
RE: PLTWC3 -- polski top, edycja 3: 500/451
AKT! napisał(a):"grzech" był przecież o dwa lata później
Aż musiałem sprawdzić. Na płycie faktycznie wyszedł później, ale nagranie na LP3 pojawiło się w kwietniu 1996, a w maju reprezentowało Polską na Eurowizji (płyta Czekając na jest z kolei z września).
Jeszcze kilka zaległości.
AKT! napisał(a):natomiast odkryłem, że "klub wesołego szampana" to jakiś szkaradny autocover
Uciekło mi to wcześniej, ale chciałem już się wypowiedzieć po komentarzu Dyfeomorfizma. FNS stworzył Pałucha i z nim nagrali pierwszą płytę. Cytując wiki "Zespół wykonywał trudną do zaszufladkowania awangardową muzykę kabaretowo-popową". Potem Pałucha odszedł i liderem został Klepacz. Zespół zmienił stylistykę, która mnie kompletnie nie przekonuje. Klub pochodzi z pierwszej płyty, którą moim zdaniem zdecydowanie warto poznać. A w nowym składzie nagrał płytę z autocoverami (z czego połowa pochodzi z debiutu) i z niej pochodzi wersja, którą miał AKT!
AKT! napisał(a):riverside i behemoth by były
Behemoth nie śledzę, ale Riverside nagrywa jednak z tego co mi wiadomo w Polsce. Basia natomiast od pierwszej płyt na zachodzie.
12.10.2022 06:08 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 587
Dołączył: May 2008
Post: #44
RE: PLTWC3 -- polski top, edycja 3: 500/426
kajman napisał(a):Aż musiałem sprawdzić. Na płycie faktycznie wyszedł później, ale nagranie na LP3 pojawiło się w kwietniu 1996, a w maju reprezentowało Polską na Eurowizji (płyta Czekając na jest z kolei z września).
a faktycznie, nie zanotowałem tego, że była aż taka przerwa między tą eurowizją a płytą, a nie sprawdziłem...

kajman napisał(a):A w nowym składzie nagrał płytę z autocoverami (z czego połowa pochodzi z debiutu) i z niej pochodzi wersja, którą miał AKT!
tak, jest dramatycznie zła, jak cokolwiek innego, co od nich słyszałem zresztą; ale tym chętniej ogarnę ten debiut teraz! słuchałem tego dawno dawno temu i zupełnie nie miałem świadomości tego rozłamu i chyba potraktowałem wtedy ten album trochę po macoszemu

kajman napisał(a):Behemoth nie śledzę, ale Riverside nagrywa jednak z tego co mi wiadomo w Polsce. Basia natomiast od pierwszej płyt na zachodzie.
a urszula dudziak i wojek urbaniak?

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
12.10.2022 07:38 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Miszon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 428
Dołączył: Aug 2008
Post: #45
RE: PLTWC3 -- polski top, edycja 3: 500/426
Behemoth swoje płyty nagrywa w Polsce, ale od wielu lat z zagranicznymi producentami.

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&num...gewidget=1]
12.10.2022 07:42 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
EVENo Offline
Byda rzygoł
*****

Liczba postów: 7 979
Dołączył: Sep 2017
Post: #46
RE: PLTWC3 -- polski top, edycja 3: 500/426
AKT! napisał(a):"druha we mnie masz" stanisław soyka
Jak chodziłem do zerówki śpiewałem to niemal codziennie Serce Nie mam pojęcia kiedy ostatni raz tego słuchałem. Prawdopodobnie dawno temu, ale niekoniecznie w trawie.

AKT! napisał(a):"noce cale" mafia
A tu pierwsza zwrotka brzmi jak jakieś O.N.A. Icon_eek Fajny utwór.

Mam opinie i to, co mnie zainteresuje nadrabiam, ale nie mam czasu się tu produkować. Ale śledzę i jak znajdę jakąś petardę jak ten Soyka to pewnie skomentuję.

Edit: Okej, stary jestem, pamięć już nie ta. Soyka to było Toy Story, a ja śpiewałem "Chwila ta nadeszła już". Ale to bliźniacze piosenki Icon_wink

Radio Epsilon
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 12.10.2022 09:03 PM przez EVENo.)
12.10.2022 08:58 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Dyfeomorfizm Offline
ajatollah
*****

Liczba postów: 1 076
Dołączył: Oct 2020
Post: #47
RE: PLTWC3 -- polski top, edycja 3: 500/426
najważniejsze że są lata 30.

450 - no fajne całkiem
449 - musiałem tego słuchać w momencie premiery, ale nie zapamiętałem i teraz, po drugim przesłuchaniu, również nie pamiętam
448 - o, to jest nawet przyjemne, aczkolwiek dojrzewam do pełnego przekonania, że u mnie top zakończyłby się na latach 80. z wyjątkami policzalnymi na palcach dwóch rąk
447 - ładne
446 - średnie
445 - słabo go znam, nie podoba mi się jego głos
444 - piękny awans, choć sama piosenka jest raczej gdzieś w środku jeśli chodzi o moje sympatie z tej płyty (mam nadzieję że u Ciebie również)
443 - cudownie że są wątki żydowskie
442 - lubię, ale nie wracam (i wolę "wróci wiosna, baronowo", ale też nie wracam, choć tu z pobudek czysto osobistych)
441 - oprócz "varsovie" niczego od niej nie potrafiłbym zanucić, ale ma śliczny głos i to może być jeden z tych "nowych" wykonawców, którzy kiedyś trafią do mojego ojczystego panteonu
440 - czwarty najlepszy utwór na płycie, zatem wybitny i raczej na pewno w moim topie
439 - kurczę to może jednak ona będzie mieć najwięcej utworów
438 - mogłoby być 400 miejsc wyżej (i zapewne znów kajman by najchętniej w ogóle wyrzucił)
437 - w końcu jest zaucha, oby jego obecność wzrastała proporcjonalnie do powagi rejonów zestawienia
436 - klasyk i utwór zyskujący coraz większe uznanie, szczególnie wśród młodych ode mnie, zresztą nie tylko, bo chyba nawet w ostatnim PTWC trójki (RIP) zadebiutował w top 100
435 - to mój najmniej lubiany spośród siedmiu znakomitych utworów z tej płyty
434 - przeurocze
433 - nigdy nie lubiłem edyty i lubić raczej nie będę
432 - korciło mnie żeby napisać prześmieszny żart o treści "nie lubię", ale byłaby to przesada - po prostu w topie jacka znalazłoby się poza top 100
431 - klasyk jesiennej piosenki
430 - jedyna ich piosenka którą zapamiętałem i całkiem lubię, niewykluczone że u mnie również by była
429 - tu kolejny ukłon dla screenagers, bo hypowali zdzisławę i dzięki nim do niej sięgnąłem - oryginał znacznie lepszy niż w wersji z tede i zapewne uczestnik również mojego topu
428 - odważnie, kukiz to polski kanye
427 - lubię breakout, tego utworu kiedyś słuchałem, ale niestety za późno założyłem last fm żeby powiedzieć kiedy dokładnie; natomiast jest super, szczególnie z uwagi na swoją nienachalną, ale jednak niewątpliwą przebojowość, a końcówka imitująca "UUU" z "jednego serca" z akompaniującym saksofonem to już w ogóle mistrzostwo
426 - nigdy nie czułem potrzeby żeby słuchać kombi, ale gdyby strzelano do mnie w razie ich braku w topie, to wybrałbym "leniwe sny" albo "pamiętaj mnie"

znam: 44 (+15)
rozważałbym w kontekście mojego topu: 19 (+7)
12.10.2022 09:40 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 587
Dołączył: May 2008
Post: #48
RE: PLTWC3 -- polski top, edycja 3: 500/426
EVENo napisał(a):Mam opinie i to, co mnie zainteresuje nadrabiam, ale nie mam czasu się tu produkować. Ale śledzę i jak znajdę jakąś petardę jak ten Soyka to pewnie skomentuję.
super, dzięki Icon_wink

no ja tego soykę też wygrzebałem teraz z jakichś czeluści; ale lubiłem i angielski oryginał randy'ego newmana i tę polską wersję zawsze, więc nie miałem poczucia, że to jakaś skamielina nie wiadomo skąd

Dyfeomorfizm napisał(a):445 - słabo go znam, nie podoba mi się jego głos
no on ma specyficzną ekspresję wokalną i też repertuar mocno teatralny, ale młynarski mu pisał całkiem fajne teksty w latach 80., na bazie piosenek brela m.in.

Dyfeomorfizm napisał(a):444 - piękny awans, choć sama piosenka jest raczej gdzieś w środku jeśli chodzi o moje sympatie z tej płyty (mam nadzieję że u Ciebie również)
jak najbardziej!

Dyfeomorfizm napisał(a):441 - oprócz "varsovie" niczego od niej nie potrafiłbym zanucić, ale ma śliczny głos i to może być jeden z tych "nowych" wykonawców, którzy kiedyś trafią do mojego ojczystego panteonu
to ciekawe, że akurat "varsovie" pamiętasz, bo ona miała chyba większe przeboje i bardziej zapamiętywalne melodie niż tamta

Dyfeomorfizm napisał(a):439 - kurczę to może jednak ona będzie mieć najwięcej utworów
haha, nie powiem nic więcej xD

Dyfeomorfizm napisał(a):438 - mogłoby być 400 miejsc wyżej (i zapewne znów kajman by najchętniej w ogóle wyrzucił)
ojej, aż tak? ja całkiem lubię ten instrumentalny singiel klinczu (także dlatego, że nie ma żadnego głupiego tekstu, a oni mieli takich sporo), ale nigdy go jakoś bardzo intensywnie nie słuchałem; prawda jest też taka, że poznałem go już po tym, gdy taka muzyka mnie najbardziej brała, ale wciąż

Dyfeomorfizm napisał(a):435 - to mój najmniej lubiany spośród siedmiu znakomitych utworów z tej płyty
a dla mnie przez długi czas intro tego numeru to był taki trochę klucz do świata papa dance, może dlatego, że ten album otwierał, ale też przez te pulsujące syntezatory na samym początku; no i ten uroczo głupkowaty tekst <3 nie wiem, jaka jest oficjalna interpretacja polityczna porcysiaków, ale ja go zawsze będę czytał zupełnie dosłownie

Dyfeomorfizm napisał(a):432 - korciło mnie żeby napisać prześmieszny żart o treści "nie lubię", ale byłaby to przesada - po prostu w topie jacka znalazłoby się poza top 100
to u mnie inaczej -- top 100 jacka kaczmarskiego znalazłoby się poza moją przestrzenią poznawczą xD

Dyfeomorfizm napisał(a):428 - odważnie, kukiz to polski kanye
to chyba ok, kanye też by był w analogicznym topie niepolskim

Dyfeomorfizm napisał(a):426 - nigdy nie czułem potrzeby żeby słuchać kombi, ale gdyby strzelano do mnie w razie ich braku w topie, to wybrałbym "leniwe sny" albo "pamiętaj mnie"
a ja ich kiedyś nie lubiłem, a od jakiegoś czasu trochę się przekonuję; i srebrna płyta z muchą jest nawet przyjemna w całości; polecam uwadze

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
14.10.2022 03:57 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Dyfeomorfizm Offline
ajatollah
*****

Liczba postów: 1 076
Dołączył: Oct 2020
Post: #49
RE: PLTWC3 -- polski top, edycja 3: 500/426
(14.10.2022 03:57 PM)AKT! napisał(a):  nie wiem, jaka jest oficjalna interpretacja polityczna porcysiaków, ale ja go zawsze będę czytał zupełnie dosłownie
czasami żałuję że nie urodziłem się 10 lat wcześniej, bo przez to ominął mnie czas świetności tego typu portali, a teraz cała społeczna rzeczywistość jest dużo bardziej rozbita

(14.10.2022 03:57 PM)AKT! napisał(a):  to u mnie inaczej -- top 100 jacka kaczmarskiego znalazłoby się poza moją przestrzenią poznawczą xD
to oznacza że nie spędziłeś młodości przy dźwiękach "sarmatii", jest czego żałować

(14.10.2022 03:57 PM)AKT! napisał(a):  to chyba ok, kanye też by był w analogicznym topie niepolskim
no i bardzo słusznie, zresztą mam nadzieję, że aya rl nie zakończyła przygody z tą listą
14.10.2022 04:07 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 383
Dołączył: Jun 2007
Post: #50
RE: PLTWC3 -- polski top, edycja 3: 500/426
AKT! napisał(a):448. 439. "noce cale" mafia (90-te)
Płyta Mafii dobrze mi się kojarzy, ten utwór też, bo mam w notatkach. Jednak dawno nie słyszałem i słabo pamiętam.
AKT! napisał(a):444. 445. "wieczór na dworcu w kansas city" skaldowie (60-te)
No i kolejny raz trafiasz w najmniej przeze mnie lubiane utwory wykonawców. Ale i tak minimalny plusik.
AKT! napisał(a):442. 153. "baranek" kult (90-te)
Co mi się rzadko zdarza to tutaj refren brzmi znacznie lepiej niż zwrotka.
AKT! napisał(a):440. — "groszki i róże" ewa demarczyk (60-te)
Studyjne płyty Demarczyk kupuję w całości więc chociaż nie jest to mój ulubiony utwór to i tak uważam go za świetny.
AKT! napisał(a):438. — "latarnik" klincz (80-te)
Jedeny Klincz, którego mogę słuchać bez bólu. Może nawet na plus.
AKT! napisał(a):437. — "bądź moim natchnieniem" andrzej zaucha (80-te)
Jak Zaucha trafi na dobry utwór to musi to brzmieć bardzo dobrze jak tutaj.
AKT! napisał(a):436. 382. "king bruce lee karate mistrz" franek kimono (80-te)
Może to i żart, ale jego poziom muzyczny nie pozwala dojść do głosu mojemu poczuciu humoru.
AKT! napisał(a):434. 236. "powróćmy jak za dawnych lat" tola mankiewiczówna (30-te)
Słyszałem, chociaż nie mam pewności czy tą wersję. Wracać na pewno nie będę.
AKT! napisał(a):433. 246. "szał" edyta bartosiewicz (90-te)
Patrz 444, tylko, że tu do plusika bardzo daleko.
AKT! napisał(a):431. — "wspomnienie" czesław niemen (60-te)
Jeden z najlepszych wczesnych Niemenów na spory plus. Ja jednak zdecydowanie wolę środkowego Niemena.
AKT! napisał(a):428. — "skóra" aya rl (80-te)
Patrz 433. Na szczęście na płycie tego nie ma, bo zepsułoby ten świetny album.
14.10.2022 04:32 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 587
Dołączył: May 2008
Post: #51
RE: PLTWC3 -- polski top, edycja 3: 500/426
Dyfeomorfizm napisał(a):to oznacza że nie spędziłeś młodości przy dźwiękach "sarmatii", jest czego żałować
haha, nie; kaczmarski zawsze był dla mnie zbyt surowy i brakowało mu poczucia humoru (przynajmniej takiego, które by do mnie trafiło, bo może zdarzają mi się bardziej żartobliwe teksty); próbowałem kiedyś czytać jego biografię i jednocześnie słuchać go bardziej świadomie, ale i książka i muzyka mnie pokonały -- pogodziłem się z tym, że to nie moja wrażliwość

solowy gintrowski jakoś interpretacyjnie bardziej mnie bierze o dziwo

Dyfeomorfizm napisał(a):no i bardzo słusznie, zresztą mam nadzieję, że aya rl nie zakończyła przygody z tą listą
absolutnie nie, nigdy nie traktowałem ich jakoś bardzo na serio, ale mam do nich dziwną słabość

kajman napisał(a):No i kolejny raz trafiasz w najmniej przeze mnie lubiane utwory wykonawców. Ale i tak minimalny plusik.
spokojnie, jeszcze będą skaldy Icon_wink

kajman napisał(a):Jeden z najlepszych wczesnych Niemenów na spory plus. Ja jednak zdecydowanie wolę środkowego Niemena.
ja tak samo

kajman napisał(a):Patrz 433. Na szczęście na płycie tego nie ma, bo zepsułoby ten świetny album.
na reedycji cd dodali Icon_wink

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
14.10.2022 05:12 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 383
Dołączył: Jun 2007
Post: #52
RE: PLTWC3 -- polski top, edycja 3: 500/426
EVENo napisał(a):Jak chodziłem do zerówki śpiewałem to niemal codziennie
Ja nigdy tego utworu nie słyszałem.
AKT! napisał(a):solowy gintrowski jakoś interpretacyjnie bardziej mnie bierze o dziwo
Za mało znam, ale to co znam pozwala mi się zgodzić z Tobą. No i Gintrowski jest dla mnie znacznie ciekawszy kompozytorsko. A na Murach najlepsze moim zdaniem utwory on stworzył.
AKT! napisał(a):spokojnie, jeszcze będą skaldy
Tego to w zasadzie byłem pewien.
AKT! napisał(a):ja tak samo
Mam nadzieję, że w związku z tym coś jeszcze się pojawi.
AKT! napisał(a):na reedycji cd dodali
Jak słuchałem Aya to był to winyl, a jak wracam to do miejsc, w których jest podstawowa wersja. Zresztą na reedycjach często dorzucają różne dziwolągi jak Klausowi Jezu.
14.10.2022 05:29 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 587
Dołączył: May 2008
Post: #53
RE: PLTWC3 -- polski top, edycja 3: 500/426
kajman napisał(a):No i Gintrowski jest dla mnie znacznie ciekawszy kompozytorsko
tak, kompozytorsko też, pełna zgoda!

kajman napisał(a):Jak słuchałem Aya to był to winyl, a jak wracam to do miejsc, w których jest podstawowa wersja. Zresztą na reedycjach często dorzucają różne dziwolągi jak Klausowi Jezu.
jezu to jest klausowa baza przecież!

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
14.10.2022 05:52 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 383
Dołączył: Jun 2007
Post: #54
RE: PLTWC3 -- polski top, edycja 3: 500/426
AKT! napisał(a):jezu to jest klausowa baza przecież!
Dla mnie jedyny słaby utwór w ich dorobku. Nota bene nagrany pod presją - w uproszczeniu Nagraj coś wesołego, bo inaczej przestaniemy puszczać ciebie w radiu.
14.10.2022 06:12 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 587
Dołączył: May 2008
Post: #55
RE: PLTWC3 -- polski top, edycja 3: 500/426
jak dla mnie ładnie wybrnęli Icon_wink

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
14.10.2022 06:37 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 587
Dołączył: May 2008
Post: #56
RE: PLTWC3 -- polski top, edycja 3: 500/401
425/401

kolejna porcja z pewnością odpowie na kilka pytań w tym, czy będzie jeszcze aya rl, jak się mają skaldowie, czy pojawi się hey; nie odpowie, czy najwięcej utworów, będzie miała w tym zestawie reni jusis, która dokłada kolejną (i ja odpowiem w didaskaliach), ostatnią w zestawieniu piosenkę i w sumie kończy z wynikiem czterech, w każdej z czterech ćwiartek piątek setki (co nie było zamierzone); jest też trzy razy breakout z dwóch różnych płyt; jest kolejny zaucha, kolejny niemen, kolejna bartosiewicz, w zestawie wreszcie pojawia się też grechuta, a także wywołany przeze mnie ostatnio seweryn krajewski z chyba największym jego solowym przebojem do filmu "jan serce"; stawkę zamyka chyba najmniej powszechnie znany utwór z całej tej 25-ki, post-bigbeatowa wdzięczna odkrytka symbolicznie żegnająca się z latami 60.

425. "na drugim brzegu tęczy" breakout (60-te)
424. 369. "mów do mnie jeszcze" czesław niemen (70-te)
423. "bóg" t.love (90-te)
422. 305. "łagodny pan feeling" alibabki (70-te)
421. 338. "unikaj zdjęć" aya rl (80-te)
420. 378. "zazdrość" hey (90-te)
419. 292. "ocalić od zapomnienia" marek grechuta i anawa (70-te)
418. 307. "myśmy byli sobie pisani" andrzej zaucha (80-te)
417. 251. "poszłabym za tobą" breakout (60-te)
416. "tatuaż" edyta bartosiewicz (90-te)
415. 430. "paryż-moskwa 17.15" obywatel g.c. (80-te)
414. 166. "kołysanka z filmu "dziecko rosemary"" krzysztof komeda (70-te)
413. "niepotrzebna podróż" wanda warska (60-te)
412. 172. "uciekaj moje serce" seweryn krajewski (70-te)
411. 358. "księżycowe dziewczyny" alicja majewska (80-te)
410. 323. "koncert jesienny na dwa świerszcze i wiatr w kominie" magda umer (70-te)
409. 254. "magnes" reni jusis (00-we)
408. "1996" t.love (90-te)
407. 272. "usta me ogrzej" breakout (70-te)
406. 324. "goniąc kormorany" piotr szczepanik i ricercar 64 (60-te)
405. 486. "nie całuj mnie pierwsza" skaldowie (60-te)
404. 102. "pamiętasz, była jesień" sława przybylska (50-te)
403. "na językach" kayah (90-te)
402. 311. "podaruj mi trochę słońca" bemibem (70-te)
401. 178. "skąd my się znamy" wiślanie 69 (70-te)




utworów z pltwc2: 51/100
utworów hiphopowych: 3/100
utworów po angielsku: 1/100
osiecka vs. młynarski: 6 vs. 5

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
14.10.2022 06:50 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Dyfeomorfizm Offline
ajatollah
*****

Liczba postów: 1 076
Dołączył: Oct 2020
Post: #57
RE: PLTWC3 -- polski top, edycja 3: 500/401
bardzo nie podoba mi się ta część, bo jest tu sporo rzeczy których obecność tak nisko ciężko przełknąć

425 - świetny breakout i najlepszy fragment o króliku
424 - najsłabszy utwór z "enigmatic", ale oczywiście i tak lubię
423 - zdecydowanie najlepszy tekst muńka i kolejny utwór, który u mnie byłby 400 miejsc wyżej
422 - rewelacja, nie znałem wcześniej
421 - zapewne mój numer 2 na płycie, wczoraj jej słuchałem i lubię chyba nawet bardziej niż "nową aleksandrię"
420 - hey to kolejny z moich najbardziej nielubianych rodzimych zespołów, z tym że ten utwór jako tako się broni
419 - wszystko z "korowodu" chętnie zobaczę, to środek stawki i pewniak do mojego topu
418 - o, bohater legendarnej recenzji na screenagers
417 - kolejny breakout i rzeczywiście o włos lepszy z tej dwójki
416 - na pewno jedna z najlepszych jej piosenek
415 - rewelacyjny utwór, obecnie jeszcze chłodniejszy niż w poprzednich latach
414 - bardzo lubię i film, i muzykę do niego
413 - moja ulubiona warska to pierwsze trzy piosenki z "soomnambulists"
412 - na pewno godny tego zestawienia, choć raczej z własnej woli nie słucham
411 - bardzo lubię majewską, choć znam jej dorobek słabo, ta piosenka ładna
410 - 400 miejsc wyżej być powinno
409 - nawet mi się podobało, dobrze że jednak nie zajmie całego podium
408 - sprawa wygląda tak, że instrumentalnie i pod względem nieszablonowości przewyższa wszystko inne od t.love o dwie klasy, ale niestety również bardziej niż kiedykolwiek indziej daje o sobie znać słabość wokalu
407 - dużo słabsze niż dwa wcześniejsze breakouty, co nie znaczy że słabe
406 - wolę "kochać", ale lubię całą płytę bardzo
405 - miłe zaskoczenie, to byli moi pierwsi skaldowie wraz z "króliczkiem" i "wierniejszą od marzenia", a przez lata tylko zyskiwali
404 - lepiej kojarzę "okularników" i "to wszystko z nudów", ale widzę że w ostatnich latach słuchałem właśnie tego
403 - najsłabszy utwór w tym zestawie i w całej dotychczasowej setce
402 - klasyk, przyznam że spodziewałbym się go u Ciebie wyżej i to znacznie
401 - musiałbym więcej posłuchać, ale brzmi przyjemnie

znam: 63 (+19)
rozważałbym w kontekście mojego topu: 30 (+11)
14.10.2022 10:47 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 383
Dołączył: Jun 2007
Post: #58
RE: PLTWC3 -- polski top, edycja 3: 500/401
AKT! napisał(a):425. — "na drugim brzegu tęczy" breakout (60-te)
417. 251. "poszłabym za tobą" breakout (60-te)
Wolę Breakoutów z późniejszych płyt, a z tych dwóch utworów zdecydowanie wolę Brzeg. Ten drugi mi nie pasuje.
AKT! napisał(a):424. 369. "mów do mnie jeszcze" czesław niemen (70-te)
Początek najlepszego okresu Niemena. Bardzo dobrze, ale dla mnie później było jeszcze lepiej.
AKT! napisał(a):423. — "bóg" t.love (90-te)
Jeden z lepszych Tilawów i jako bonus chyba
Dyfeomorfizm napisał(a):zdecydowanie najlepszy tekst muńka
AKT! napisał(a):421. 338. "unikaj zdjęć" aya rl (80-te)
zdecydowanie nr 1 zespołu dla mnie. Jest i w moim topie (nieco wyżej niż u Ciebie).
AKT! napisał(a):420. 378. "zazdrość" hey (90-te)
Heya lubię umiarkowanie i ten utwór także.
AKT! napisał(a):419. 292. "ocalić od zapomnienia" marek grechuta i anawa (70-te)
Na plus oczywiście, chociaż u mnie to raczej dolna połówka płyty.
AKT! napisał(a):418. 307. "myśmy byli sobie pisani" andrzej zaucha (80-te)
Zaucha jak zwykle lepszy od tła, na którym śpiewa, ale ono też się broni. U mnie jest, ale poza top 500.
AKT! napisał(a):416. — "tatuaż" edyta bartosiewicz (90-te)
Na pewno lepsze niż poprzedni utwór i ogólnie na spory plus.
AKT! napisał(a):415. 430. "paryż-moskwa 17.15" obywatel g.c. (80-te)
Chyba mój numer dwa (po taktaku) w dorobku Obywatela, ale nie cenię za wysoko (zdecydowanie wolę to co robił z Republiką).
AKT! napisał(a):412. 172. "uciekaj moje serce" seweryn krajewski (70-te)
Tu na lekkie nie. Jeden ze słabszych utworów Krajewskiego.
AKT! napisał(a):410. 323. "koncert jesienny na dwa świerszcze i wiatr w kominie" magda umer (70-te)
Dyfeomorfizm napisał(a):410 - 400 miejsc wyżej być powinno
czyli na dziesiątym miejscu? U mnie w pewnym sensie blisko, bo tylko z jeszcze jednym zerem na końcu. Ale u Magdy wychodzi, że to nr 4.
AKT! napisał(a):406. 324. "goniąc kormorany" piotr szczepanik i ricercar 64 (60-te)
Szczepanik kompletnie się ze mną mija.
AKT! napisał(a):405. 486. "nie całuj mnie pierwsza" skaldowie (60-te)
To też z tych mniej lubianych przeze mnie Skaldów.
AKT! napisał(a):404. 102. "pamiętasz, była jesień" sława przybylska (50-te)
Lata 50-te to kompletnie nie moja bajka, ale to jeden z nielicznych utworów z tego okresu, które odbieram względnie pozytywnie.
AKT! napisał(a):403. — "na językach" kayah (90-te)
Od tej pani to tylko jeden utwór bardzo lubię (i to podobieństwo do tytułu utworu), ale tego zdecydowanie nie.
AKT! napisał(a):402. 311. "podaruj mi trochę słońca" bemibem (70-te)
U mnie było blisko topu, ale wkrótce powinno być w jakiś tam sposób zrehabilitowane.
15.10.2022 05:58 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
neo01 Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 10 028
Dołączył: Dec 2009
Post: #59
RE: PLTWC3 -- polski top, edycja 3: 500/401
AKT! napisał(a):420. 378. "zazdrość" hey (90-te)
I okazało się, że nie muszę zbyt długo czekać Icon_smile Swoją drogą, teraz coś mi świta, że lubisz. Ciekawe czy coś jeszcze od nich będzie, bo chyba jest szansa...
No a poza tym jest w tej części dla mnie całkiem sporo dobrego: Brekouty, Grechuta, Aya, Obywatel, Edyta, a także... Skaldowie (jedni z dwóch ulubionych?) Icon_smile

WOLNE MEDIA!!!
15.10.2022 06:49 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 587
Dołączył: May 2008
Post: #60
RE: PLTWC3 -- polski top, edycja 3: 500/401
neo01 napisał(a):I okazało się, że nie muszę zbyt długo czekać Icon_smile Swoją drogą, teraz coś mi świta, że lubisz.
całkiem lubię, chociaż to nigdy nie był zespół mojego życia; najbliżej byłem z nimi przy "echosystemie", kiedy "mimo wszystko" bardzo mi się spodobało i zasłuchiwałem się w tej płycie po premierze -- do dzisiaj zostały ze mną, choć bardziej w pamięci niż na plejliście, "luli lali", "w imieniu dam" i "leżę tu, leżeć chcę" Icon_wink

Dyfeomorfizm napisał(a):424 - najsłabszy utwór z "enigmatic", ale oczywiście i tak lubię
tu się zgadzam

Dyfeomorfizm napisał(a):423 - zdecydowanie najlepszy tekst muńka i kolejny utwór, który u mnie byłby 400 miejsc wyżej
to niewiarygodnie wręcz wysoko!

Dyfeomorfizm napisał(a):413 - moja ulubiona warska to pierwsze trzy piosenki z "soomnambulists"
bardzo ściśle sprecyzowany zakres ulubienia, haha

Dyfeomorfizm napisał(a):412 - na pewno godny tego zestawienia, choć raczej z własnej woli nie słucham
ja rzadko, ale jest w tym numerze coś, co ignoruje fakt, że został tak potwornie zgrany i strywializowany i że w sumie jest trochę o niczym; jakaś taka popowa transcendencja, która nie pozwala mi go zignorować, choć w tym roku prawie o nim zapomniałem i dodałem do zestawu rzutem na taśmę w ostatniej chwili

Dyfeomorfizm napisał(a):410 - 400 miejsc wyżej być powinno
to nie jest mój ulubiony numer z pierwszej płyty umer, od niego zacząłem słuchanie jej, ale szybko spadł na dalsze lokaty w miarę wsłuchiwania się w inne

Dyfeomorfizm napisał(a):402 - klasyk, przyznam że spodziewałbym się go u Ciebie wyżej i to znacznie
ja chyba trochę też, ale jako usprawiedliwienie, to dla mnie bardziej numer z radia niż coś, co sam bym sobie włączył i nie udało mu się tego statusu przełamać

kajman napisał(a):czyli na dziesiątym miejscu? U mnie w pewnym sensie blisko, bo tylko z jeszcze jednym zerem na końcu. Ale u Magdy wychodzi, że to nr 4.
numer cztery u magdy to nadal bardzo wysoko!

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
17.10.2022 05:54 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
Zdjęcie Top wszech czasów — edycja piąta AKT! 24 23 219 02.09.2012 09:01 PM
Ostatni post: AKT!
Zdjęcie Polski top wszech czasów — edycja pierwsza AKT! 102 76 225 29.07.2012 12:55 PM
Ostatni post: thestranglers
Zdjęcie Top wszech czasów — edycja trzecia AKT! 288 135 077 23.12.2010 11:19 AM
Ostatni post: ku3a
Zdjęcie Top wszech czasów — edycja druga AKT! 382 139 324 19.10.2009 10:49 PM
Ostatni post: AKT!
Zdjęcie Top wszech czasów — edycja pierwsza AKT! 212 128 415 16.05.2009 01:54 PM
Ostatni post: kajman

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości