Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
PLTWC3 -- polski top, edycja 3: 500/1
neo01 Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 10 086
Dołączył: Dec 2009
Post: #21
RE: PLTWC3 -- polski top, edycja 3
AKT! napisał(a):po tym jak od drugiej upłynęło osiem lat,
AKT! napisał(a):druga w 2012 roku
Chyba nawet trochę więcej Icon_smile

Fajnie, że startujesz.
1. ile z 500 utworów z topu z 2014 roku ponownie znalazło się w tegorocznym top 500?
357 Icon_wink

2. ile numerów hiphopowych znalazło się w tegorocznym top 500?
Z 11(z tego co kojarzę, wolisz jednak zagramaniczny Icon_smile)

3. z której dekady (od lat 30 xx wieku do 20 xxi wieku) w top 500 znalazło się najwięcej utworów?
70.

4. ile utworów śpiewanych po angielsku znalazło się w top 500?
Tu może z 13

5. czy więcej utworów będzie z tekstami osieckiej czy młynarskiego?
Trudne! 1,2,3... Osiecka Icon_smile

6. wymień trzech artystów, którzy umieścili najwięcej utworów w top 500 (bez kolejności).
Rodowicz, Grechuta, Prońko - pierwsza myśl

WOLNE MEDIA!!!
30.09.2022 07:59 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 733
Dołączył: Jun 2007
Post: #22
RE: PLTWC3 -- polski top, edycja 3
wwas napisał(a):Ewa Demarczyk
Gdyby więcej utworów nasgrała to pewnie bym ją obstawił.
30.09.2022 08:27 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Sundrajta Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 8 198
Dołączył: Jul 2014
Post: #23
RE: PLTWC3 -- polski top, edycja 3
kajman napisał(a):Obstawiłeś 6 prawie jak ja
Raczej jak ja, bo Ty jeszcze niczego nie obstawiałeś (a jednak na Sebastosie to zrobiłeś). Icon_lol
AKT! napisał(a):jeden taki utwór, polski, nie po polsku i nie po angielsku, ale jednak po jakiemuś
O to w takim razie, czy to będzie jakaś gwara?

"Pisanie na temat muzyki jest jak tańczenie na temat architektury" [Frank Zappa]
30.09.2022 09:10 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
neo01 Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 10 086
Dołączył: Dec 2009
Post: #24
RE: PLTWC3 -- polski top, edycja 3
Oberschlesien? Icon_mrgreen

WOLNE MEDIA!!!
30.09.2022 09:28 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 632
Dołączył: May 2008
Post: #25
RE: PLTWC3 -- polski top, edycja 3
neo01 napisał(a):Chyba nawet trochę więcej Icon_smile
nie, nie, tam sie pomyliłem -- wydawało mi się, że druga edycja była w 2012, ale policzyłem drugi raz i zweryfikowałem daty na forum: pierwsza edycja (rozbiegowa) była w 2012, druga (którą traktuję jako punkt odniesienia do tego topu) w 2014 Icon_wink

neo01 napisał(a):Fajnie, że startujesz.
dziękuję! Icon_smile

neo01 napisał(a):Oberschlesien
zastanawiałem się nad utworami po śląsku, ale postanowiłem jednak nie iść tą drogą Icon_mrgreen

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
03.10.2022 03:00 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Dobromiera Offline
głośna mniejszość
*****

Liczba postów: 7 074
Dołączył: Jun 2011
Bebo Facebook Flickr Last.fm LinkedIn MySpace
NK.pl Twitter YouTube
Post: #26
RE: PLTWC3 -- polski top, edycja 3
Cytat:1. ile z 500 utworów z topu z 2014 roku ponownie znalazło się w tegorocznym top 500?
2. ile numerów hiphopowych znalazło się w tegorocznym top 500?
3. z której dekady (od lat 30 xx wieku do 20 xxi wieku) w top 500 znalazło się najwięcej utworów?
4. ile utworów śpiewanych po angielsku znalazło się w top 500?
5. czy więcej utworów będzie utworów z tekstami osieckiej czy młynarskiego?
6. wymień trzech artystów, którzy umieścili najwięcej utworów w top 500 (bez kolejności).

1. 313
2. 48
3. lata 80.
4. 16
5. Osiecka
6. Marek Grechuta, Wojciech Młynarski, Magda Umer

Prace nad nową Muzyczną Galaktyką trwają. Żegnaj phorum.pl, witaj niezależności!

https://rateyourmusic.com/~Szysza32
04.10.2022 04:15 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
meni Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1 934
Dołączył: Feb 2011
Last.fm
Post: #27
RE: PLTWC3 -- polski top, edycja 3
Cytat:1. ile z 500 utworów z topu z 2014 roku ponownie znalazło się w tegorocznym top 500?
2. ile numerów hiphopowych znalazło się w tegorocznym top 500?
3. z której dekady (od lat 30 xx wieku do 20 xxi wieku) w top 500 znalazło się najwięcej utworów?
4. ile utworów śpiewanych po angielsku znalazło się w top 500?
5. czy więcej utworów będzie utworów z tekstami osieckiej czy młynarskiego?
6. wymień trzech artystów, którzy umieścili najwięcej utworów w top 500 (bez kolejności).

1. 400
2. 10
3. lata 80.
4. 20
5. Osiecka
6. Marek Grechuta, Skaldowie, Maryla Rodowicz

http://rateyourmusic.com/~meni
04.10.2022 08:28 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
bear Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2 537
Dołączył: Nov 2008
Post: #28
RE: PLTWC3 -- polski top, edycja 3
1. 423
2. 28...
3. 70
4. 2
5. Osiecka
6. Grechuta, Skaldowie, Niemen (sztampowo - mocno kojarzą mi się z Tobą Siekiera i Ewa Demarczyk, ale tam ilościowo bez szału)
04.10.2022 08:46 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 632
Dołączył: May 2008
Post: #29
RE: PLTWC3 -- polski top, edycja 3
dziękuję za wszystkie głosy w kwizie; sam jeszcze nie znam odpowiedzi, jako że wczorajszy wieczór poświęciłem na ostatnie drobne poprawki, ale na dniach wszystko rozpiszę i jak tylko przyjdzie odpowiedni moment w topie, będę ujawniał kolejne odpowiedzi Icon_smile a zaraz rozpoczynam prezentację

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
07.10.2022 04:22 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 632
Dołączył: May 2008
Post: #30
RE: PLTWC3 -- polski top, edycja 3 500/476
500/476

w sumie ułożyłem tysiąc nagrań, ale oczywiście miałem problem, żeby się w tym tysiącu zamknąć — myślę, że ten tysiąc pełni trochę taką funkcję, że odciąża top 500 z utworów, które chciałem kronikarsko uwzględnić, ale jednak niekoniecznie wytrzymały ogromny ciężar konkurencji

zdaję sobie sprawę, że wciąż są płyty i dyskografie polskich artystów, z którymi powinienem zapoznać się lepiej, ale nie byłem w stanie pewnych procesów przyśpieszyć i nie udało mi się wystarczająco oswoić się z niektórymi nagraniami przez te dwa miesiące, gdy top był w przygotowaniu

podzieliłem zestaw do prezentacji na 20 mniejszych porcji po 25 nagrań tak samo jak osiem lat temu także dlatego, żeby samemu móc pewnym rzeczom się przyjrzeć i skupić się na detalach, które być może umknęły mi w przygotowaniu

druga wartość liczbowa to pozycja w topie przed 8 laty, niektóre spadki mogą wydawać się spore, ale to częściowo ze względu na dużo szerszy zestaw, który brałem teraz pod uwagę -- choćby "najmniejszy oddział świata", który zupełnie zniknął z mojego horyzontu na tych osiem lat, trafił do zestawu w zasadzie z czystą kartą; cała lista zresztą została stworzona od zera bez powiązań z notowaniem sprzed 8 lat

zaczynamy!


500. "kosmos" wieże fabryk (10-te)
499. 170. "bujaj się, fela" mieczysław fogg (50-te)
498. "w dobrą stronę" dawid podsiadło (10-te)
497. "ciebie brak" wały jagiellońskie (80-te)
496. 184. "najmniejszy oddział świata" morawski waglewski nowicki hołdys (80-te)
495. "w domach z betonu" martyna jakubowicz (80-te)
494. "pył" fisz emade tworzywo i justyna święs (10-te)
493. 273. "czas wszystko zmienia" ada, korda i horda (70-te)
492. "bananowy song" vox (80-te)
491. 128. "bajo bongo" natasza zylska (50-te)
490. "sorcery" big band katowice (70-te)
489. 428. "cruising for bruising" basia (90-te)
488. "ulice wielkich miast" urszula dudziak (60-te)
487. 415. "ostatni raz (nim zniknę)" reni jusis (00-we)
486. "polka kryminalna" alina janowska (70-te)
485. "chcę ci powiedzieć coś" kora (80-te)
484. 473. "klub wesołego szampana" formacja nieżywych schabuff (80-te)
483. "misiowie puszyści" siekiera (80-te)
482. "runął już ostatni mur" tilt (80-te)
481. "intro" bokun (10-te)
480. 122. "psalm stojących w kolejce" krystyna prońko, ernest bryll i wojciech trzciński (80-te)
479. 459. "dobranocka" sistars (00-we)
478. "marność" kult (90-te)
477. 263. "serce na temblaku" anna żebrowska (60-te)
476. "spokój" super girl & romantic boys (10-te)

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 07.10.2022 04:52 PM przez AKT!.)
07.10.2022 04:52 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Dyfeomorfizm Offline
ajatollah
*****

Liczba postów: 1 076
Dołączył: Oct 2020
Post: #31
RE: PLTWC3 -- polski top, edycja 3: 500/476
500 - słyszę to właśnie pierwszy raz i jest super, brzmi w zasadzie jak siekiera
499 - ojej, wystarczy sobie włączyć i już się humor poprawia
498 - ostatnio się zastanawiałem czy bym rozważał w kontekście takiego topu podsiadłę i pewnie tak, a ta piosenka jest jedną z jego lepszych, choć chyba wolę "pastempomat", "najnowszy klip" i "nieznajomego"
497 - kiedyś niewątpliwie to słyszałem, ładny rytm
496 - nie przepadam za hołdysem i nigdy na poważnie nie usiadłem do jego dyskografii
495 - jeden z tych klasyków których nie lubię, za bardzo zamulający
494 - kwalifikuje się jako hip hop? na pewno jest to lepsze niż popisy fisza z lat 00., bo wtedy i on był nazbyt zamulający
493 - po tytule myślałem że to inna wersja dylana w wersji rodowicz, szczerze mówiąc nie są to moje klimaty
492 - z pewnością byłby też u mnie, świetna rzecz
491 - z starymi piosenkami jest tak, że nawet jak nie są w moich klimatach to wciąż widzę w nich pewien magnetyzujący urok
490 - fajne
489 - najpiękniejszy polski sophistipop, na razie najlepsza rzecz tu - wcześniej napisałem że nie byłoby u mnie nic po angielsku, ale muszę się z tego kulturalnie wycofać, bo pewnie to nie jedyna piosenka o której zapomniałem
488 - jest na "sześciu oceanach", więc musiałem kiedyś słyszeć, ale mam od dudziak innych faworytów, choć oczywiście jest to bardzo ładne i na pewno wrócę
487 - ta pani to fenomen, którego zrozumienie jeszcze przede mną, choć w porównaniu to rzeczy które przed laty w swym topie miało screenagers (RIP) jest to naprawdę niezły kawałek
486 - zabawny utwór
485 - o, wraz z "raz-dwa-raz-dwa" najbardziej energetyczne piosenki kory, super że jest
484 - zawsze kojarzyli mi się źle, ale ten kawałek im wyszedł i bardzo miło do niego wrócić
483 - powstał kącik utworów rewelacyjnych, ten na pewno u mnie również by był, choć oczywiście liczę na obecność wielu innych rzeczy z tej płyty
482 - mam od nich innych ulubieńców, natomiast oczywiście to klasyka, więc stonks
481 - nie znałem, pewnie jeden z najkrótszych utworów w zestawieniu, ładny podkład
480 - jeszcze lepsze niż basia, pewnie top 3 prońko
479 - pierwszy raz czegoś od nich słuchałem, kojarzyły mi się jako mem, ale niesłusznie
478 - ciekawy wybór, od lat tego nie słuchałem, gwizdanie na końcu jest super
477 - nie wiem czy słuchałem poprawnej wersji bo znalazłem tylko zgrane z winyla, ale na pewno jest zjawiskowe
476 - wow, nigdy o nich nie słyszałem, brzmi jak lata 80. nagrane w latach 00., tylko dużo ładniej

przyjmijmy że znałem 16 utworów, z czego 2 na pewno byłyby w moim top 200, a 4 jakoś w jego obrzeżach, do tego 2 utwory nieznane będę na pewno eksploatował - także początek bardzo udany
07.10.2022 09:57 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
meni Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1 934
Dołączył: Feb 2011
Last.fm
Post: #32
RE: PLTWC3 -- polski top, edycja 3: 500/476
Nie wiem na ile będę aktywny na bieżąco, natomiast ostrzegę Cię, że top idzie do zapisanych i będę go traktował jako przyśpieszony kurs edukacyjny kiedy mnie najdzie ochota na nadrabianie polskości. Icon_wink

AKT! napisał(a):500. — "kosmos" wieże fabryk (10-te)
Pamiętam jak dziś Twoje pozytywne reakcje z 2010 roku. Sam niezmiennie do tego powracam - świetnie się obroniło po latach, a nawet jestem skłonny powiedzieć, że ciągle zyskuje!
AKT! napisał(a):497. — "ciebie brak" wały jagiellońskie (80-te)
HA! Totalnie! Nie słyszałem z 10 lat, ale refren przywołałem z głowy bez najmniejszego problemu. Rudi król! <3
AKT! napisał(a):491. 128. "bajo bongo" natasza zylska (50-te)
A czy na pewną bohaterkę topu z 2014 roku popełniającą cover niniejszego utworu liczyć nadal można? Icon_lol A oryginał przepocieszny, bardzo lubię.
AKT! napisał(a):487. 415. "ostatni raz (nim zniknę)" reni jusis (00-we)
Poniekąd można to traktować jak papierek lakmusowy dla dance-popu 2003-2005. Czy mój numer jeden od niej? Trudno powiedzieć - myślę, że nie. Zwłaszcza, że moje trance'owe serduszko nie pozwala zdradzić "Wynurzam się". Icon_wink
AKT! napisał(a):484. 473. "klub wesołego szampana" formacja nieżywych schabuff (80-te)
Niezmiennie uwielbiam od pierwszego usłyszenia za dzieciaka. No i od lat mam swoje poronione skojarzenia z "Das Model" Kraftwerku na klawiszu wieńczącym refren. To trwa może z sekundę, ale reaguję zawsze tak samo.
AKT! napisał(a):483. — "misiowie puszyści" siekiera (80-te)
Nie wątpię, że Siekiery będzie tu więcej. Każda to jazda bez trzymanki.
AKT! napisał(a):480. 122. "psalm stojących w kolejce" krystyna prońko, ernest bryll i wojciech trzciński (80-te)
Oh, jak tąpnęło - zapewne przez oswojenie się przez lata z tą piosenką. Tak domniemywam, bo mam podobnie. Wciąż uważam to za wielkie nagranie, ale gdzieś uleciał efekt wow. Dobrze, że wciąż jest - to ważna piosenka w historii polskiej muzyki rozrywkowej.
AKT! napisał(a):476. — "spokój" super girl & romantic boys (10-te)
Czy aby na pewno dobra dekada? Powodem takiego zaliczania jest data wydania płyty?

P.S. Mi jednak bardziej podobał się zapis z dokładnym rokiem wydania, ale akceptuję zmianę - zwłaszcza, że to pod konkurs. Icon_wink

http://rateyourmusic.com/~meni
07.10.2022 11:10 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Dobromiera Offline
głośna mniejszość
*****

Liczba postów: 7 074
Dołączył: Jun 2011
Bebo Facebook Flickr Last.fm LinkedIn MySpace
NK.pl Twitter YouTube
Post: #33
RE: PLTWC3 -- polski top, edycja 3: 500/476
O mamo, to już. Poprzedniej edycji nie śledziłam, ale tą - obowiązkowo postaram się zaliczyć, bo widzę potężny potencjał poznawczy. Tylko nie pędź zbyt prędko. xD

Prace nad nową Muzyczną Galaktyką trwają. Żegnaj phorum.pl, witaj niezależności!

https://rateyourmusic.com/~Szysza32
08.10.2022 10:27 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 733
Dołączył: Jun 2007
Post: #34
RE: PLTWC3 -- polski top, edycja 3: 500/476
Niestety czasu brak, żeby się z tym wszystkim zapoznać (jeszcze nie zdążyłem skomentować pierwszej dwudziestki u Dyfeomorfizma, ale na pewno to zrobię) więc będę komentował to, co znam i może czasem coś, co mnie zainteresuje posłucham i też się wypowiem, ale w top 100 to już będę oceniał wszystko).
499. 170. "bujaj się, fela" mieczysław fogg (50-te) - to chyba kiedyś słyszałem, ale pewnie z 40 lat temu, jednak Fogg jest dla mnie totalnie niestrawny.
497. — "ciebie brak" wały jagiellońskie (80-te) - utwór z początkowego, najlepszego okresu działalności Wałów, oceniam bardzo dobrze, chociaż kilka innych utworów chyba nawet lepiej; nota bene singiel Tylko mi ciebie brak wyszedł w '79.
496. 184. "najmniejszy oddział świata" morawski waglewski nowicki hołdys (80-te) - ostry spadek, a szkoda, bo to kapitalny utwór kapitalnego zespołu, który niestety się rozpadł (chociaż pewnie dzięki temu zaistniało Voo Voo).
495. — "w domach z betonu" martyna jakubowicz (80-te) - taką Martynę lubię najbardziej, to na pewno top 10 jej nagrań.
494. — "pył" fisz emade tworzywo i justyna święs (10-te) - ta formacja nigdy nie przekonała mnie do siebie, chociaż było coś od nich, co ceniłem, ale na pewno nie to, bo ten utwór oceniam bardzo źle.
493. 273. "czas wszystko zmienia" ada, korda i horda (70-te) - nie znam i raczej poznawać nie chcę, bo nagrania tej dwójki raczej mnie odrzucają.
491. 128. "bajo bongo" natasza zylska (50-te) - jak przez mgłę i to raczej kiepskie skojarzenie.
490. — "sorcery" big band katowice (70-te) - utworu nie znam, zespół cenię bardzo, lubię nieco mniej.
489. 428. "cruising for bruising" basia (90-te) - od Basi wybrałbym inny utwór, a w moim polskim topie jej nie było, bo nie traktuję jej jako polskiej artystki.
487. 415. "ostatni raz (nim zniknę)" reni jusis (00-we) - Reni plasuje się w czołówce najbardziej nielubianych polskich artystek, chociaż nie tak dawno (2016) słyszałem od niej coś ciekawego, a to nagranie zaliczam do koszmarów.
484. 473. "klub wesołego szampana" formacja nieżywych schabuff (80-te) - świetne nagranie z kapitalnej płyty, na której jest dla mnie najsłabsze.
483. — "misiowie puszyści" siekiera (80-te) - muzycznie dla mnie niestrawne, a do tego dodatkowo odrzuca mnie text.
482. — "runął już ostatni mur" tilt (80-te) - lubię średnio, a w porównaniu z pochodzącą z tamtego okresu Rzeką... brzmi mi bardzo słabo.
480. 122. "psalm stojących w kolejce" krystyna prońko (80-te) - świetny kawałek, u mnie w topie też był; opuściłem inne dwa nazwiska, bo wykonawcami nie są.
478. — "marność" kult (90-te) - nie pamiętam.
No to całkiem sporo tego się zebrało.
09.10.2022 12:04 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 632
Dołączył: May 2008
Post: #35
RE: PLTWC3 -- polski top, edycja 3: 500/476
meni napisał(a):Nie wiem na ile będę aktywny na bieżąco, natomiast ostrzegę Cię, że top idzie do zapisanych i będę go traktował jako przyśpieszony kurs edukacyjny kiedy mnie najdzie ochota na nadrabianie polskości. Icon_wink
ojej, jestem mile połechtany i trochę przerażony Waszymi skrupulatnymi komentarzami Icon_wink postaram się nie pędzić, ale trzeba mierzyć siły na zamiary, to jest jednak duuuużo muzyki, a ja bym chciał skończyć do początków grudnia Icon_wink

Dyfeomorfizm napisał(a):498 - ostatnio się zastanawiałem czy bym rozważał w kontekście takiego topu podsiadłę i pewnie tak, a ta piosenka jest jedną z jego lepszych, choć chyba wolę "pastempomat", "najnowszy klip" i "nieznajomego"
ja właśnie miałem problem trochę z jakimś arbitralnym ułożeniem jego piosenek też, bo one koniec końców są trochę wszystkie w tym samym stylu; u mnie dalej jeszcze znalazła się "matylda"

Dyfeomorfizm napisał(a):494 - kwalifikuje się jako hip hop? na pewno jest to lepsze niż popisy fisza z lat 00., bo wtedy i on był nazbyt zamulający
to jest dobre pytanie -- sam nie wiem, ja ostatecznie uznałem, że to elektropop z rapowanym tekstem; podobnie zresztą sklasyfikowałem franka kimono, bo jednak rap i hip-hop to są dwa różne terminy

Dyfeomorfizm napisał(a):493 - po tytule myślałem że to inna wersja dylana w wersji rodowicz, szczerze mówiąc nie są to moje klimaty
to jest totalnie jarmarczny numer i zdaję sobie z tego sprawę, ale jest w tym refrenie coś takiego, że jak go po latach usłyszałem, to nie mogłem na to wołanie nie odpowiedzieć

Dyfeomorfizm napisał(a):487 - ta pani to fenomen, którego zrozumienie jeszcze przede mną, choć w porównaniu to rzeczy które przed laty w swym topie miało screenagers (RIP) jest to naprawdę niezły kawałek
tamten top to był ogólnie jeden wielki nostalgiacore za latami 80-00, przesłuchiwałem to zestawienie i sam trochę nie łapię, jak oni to poskładali Icon_wink

Dyfeomorfizm napisał(a):484 - zawsze kojarzyli mi się źle, ale ten kawałek im wyszedł i bardzo miło do niego wrócić
prawda? mam tak samo

Dyfeomorfizm napisał(a):479 - pierwszy raz czegoś od nich słuchałem, kojarzyły mi się jako mem, ale niesłusznie
u la la! pierwszy raz?

Dyfeomorfizm napisał(a):477 - nie wiem czy słuchałem poprawnej wersji bo znalazłem tylko zgrane z winyla, ale na pewno jest zjawiskowe
nie ma chyba żadnej innej; to wyszło na płycie z utworami z opola 67 tylko

meni napisał(a):Pamiętam jak dziś Twoje pozytywne reakcje z 2010 roku. Sam niezmiennie do tego powracam - świetnie się obroniło po latach, a nawet jestem skłonny powiedzieć, że ciągle zyskuje!
wtedy trochę to wyglądało jak zabawa w siekierę, doskonale zrealizowana, ale jednak, a czas zaciera takie konteksty, więc zgadzam się, że się broni

meni napisał(a):HA! Totalnie! Nie słyszałem z 10 lat, ale refren przywołałem z głowy bez najmniejszego problemu. Rudi król! <3
nie miałem oczekiwań co do wałów jagiellońskich, gdy po latach sięgałem po tę płytę teraz, a kilka numerów nie mogło się ode mnie odczepić; jest zabawnie (czasem na granicy krindżu, ale do przeżycia), przebojowo i muzycznie dużo się dzieje

meni napisał(a):A czy na pewną bohaterkę topu z 2014 roku popełniającą cover niniejszego utworu liczyć nadal można? Icon_lol A oryginał przepocieszny, bardzo lubię.
cóóóóż, musisz śledzić top xD

meni napisał(a):Poniekąd można to traktować jak papierek lakmusowy dla dance-popu 2003-2005. Czy mój numer jeden od niej? Trudno powiedzieć - myślę, że nie.
mój na pewno nie, stay tuned Icon_wink

meni napisał(a):Oh, jak tąpnęło - zapewne przez oswojenie się przez lata z tą piosenką. Tak domniemywam, bo mam podobnie. Wciąż uważam to za wielkie nagranie, ale gdzieś uleciał efekt wow. Dobrze, że wciąż jest - to ważna piosenka w historii polskiej muzyki rozrywkowej.
może faktycznie trochę mi się osłuchało, ale chyba wtedy byłem pod większym wrażeniem tego numeru po prostu, a teraz jest w normie; pojawiło się dużo nowych rzeczy i jedno nałożyło się na drugie; na pewno bym się tego numeru nie pozbył zupełnie Icon_wink jest damage control

meni napisał(a):Czy aby na pewno dobra dekada? Powodem takiego zaliczania jest data wydania płyty?
a widzisz! najwyraźniej właśnie tak, już poprawiłem w notatkach; a zapaliła mi się czerwona lampka na moment w głowie, gdy to sprawdzałem i wpisywałem; dzięki!

meni napisał(a):P.S. Mi jednak bardziej podobał się zapis z dokładnym rokiem wydania, ale akceptuję zmianę - zwłaszcza, że to pod konkurs. Icon_wink
tak, mnie też, ale gdy już tak zacząłem to opisywać, to przerobienie całej listy zajęłoby mi kilka godzin i odpuściłem Icon_sad

Dobromiera napisał(a):O mamo, to już. Poprzedniej edycji nie śledziłam, ale tą - obowiązkowo postaram się zaliczyć, bo widzę potężny potencjał poznawczy. Tylko nie pędź zbyt prędko. xD
postaram się xD

kajman napisał(a):więc będę komentował to, co znam i może czasem coś, co mnie zainteresuje posłucham i też się wypowiem, ale w top 100 to już będę oceniał wszystko
bardzo się cieszę Icon_smile

kajman napisał(a):497. — "ciebie brak" wały jagiellońskie (80-te) - utwór z początkowego, najlepszego okresu działalności Wałów, oceniam bardzo dobrze, chociaż kilka innych utworów chyba nawet lepiej; nota bene singiel Tylko mi ciebie brak wyszedł w '79.
o, jesteś pewien? ja znalazłem ten singiel z datą 1987, ale przypisaną arbitralnie i bez źródła; teraz jeszcze poszukałem i nadal nie znalazłem potwierdzenia, co nie znaczy, że Ci nie wierzę Icon_wink

kajman napisał(a):w moim polskim topie jej nie było, bo nie traktuję jej jako polskiej artystki.
można i tak Icon_wink a riverside i behemoth by były?

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
10.10.2022 10:52 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 632
Dołączył: May 2008
Post: #36
RE: PLTWC3 -- polski top, edycja 3: 475/451
475/451

tę porcję zdominowały chyba utwory, które znałem już przed ośmioma laty, ale nie umiałem wtedy ich docenić, począwszy od radiowych przebojów kayah i reni jusis, przez klimatyczne odkrytki maanamu, klasu mittfoch czy marii peszek; z rzeczy, które poznałem dopiero w ostatnim czasie debiutują "ocean niespokojny" haliny frąckowiak (z którą trochę zaprzyjaźniłem się w ostatnich latach), zyskujący coraz większe zainteresowanie w dobie internetu "daleki świat" wraku i kapitalne "bez kolacji" lecha janerki z jego drugiej płyty, która przez lata była dla mnie w cieniu jego znakomitego debiutu i płyty z klaus mittfoch

dodałem też plejlistę!


475. "lucciola" maanam (80-te)
474. "w spodniach czy w sukience" ania (00-we)
473. 269. "czy pani marta jest grzechu warta?" irena santor (60-te)
472. "trudno nie wierzyć w nic" raz dwa trzy (00-we)
471. 350. "oczy tej małej" magda umer (80-te)
470. 119. "dziadek" zespół pieśni i tańca śląsk (60-te)
469. 328. "szedł chłopiec ze swoją dziewczyną" łucja prus (70-te)
468. 186. "coś optymistycznego" kasia kowalska (90-te)
467. "jestem tu, jestem tam" klaus mitffoch (80-te)
466. 354. "już kocham cię tyle lat" wanda warska (60-te)
465. "supermenka" kayah (90-te)
464. "kiedyś cię znajdę" reni jusis (00-we)
463. "daleki świat" wrak (80-te)
462. "będzie plan" republika (80-te)
461. "naj story" papa dance (80-te)
460. "ćmy" maria peszek (00-we)
459. "ocean niespokojny" halina frąckowiak (70-te)
458. 258. "boskie buenos" maanam (80-te)
457. 249. "spowiedź kretyna" piotr fronczewski (70-te)
456. 333. "tak... tak... to ja" obywatel g.c. (80-te)
455. 380. "dziękuję, nie tańczę" anna jurksztowicz (80-te)
454. "bez kolacji" lech janerka (80-te)
453. 100. "jesteśmy na wczasach" wojciech młynarski (60-te)
452. "król pozorów" krystyna prońko (80-te)
451. "czy pani kocha hagaw?" asocjacja hagaw (60-te)




utworów z topu nr 2: 21/50
utworów hiphopowych: 1/50
utworów po angielsku: 1/50
osiecka vs. młynarski: 3 vs. 1

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 10.10.2022 11:30 AM przez AKT!.)
10.10.2022 11:29 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
neo01 Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 10 086
Dołączył: Dec 2009
Post: #37
RE: PLTWC3 -- polski top, edycja 3: 500/451
Tak sobie na razie śledzę tylko, co tu przedstawiasz, ale w pewnym momencie pewnie odezwę się szerzej Icon_smile
Natomiast przyszła mi do głowy pewna kwestia: ciekawe, czy pojawi się tu coś mojego ulubionego polskiego zespołu, czyli Hey. Jakbym miał obstawiać, to pewnie prędzej Nosowska solo, ale może jednak... Icon_smile
W ogóle pojawiło się w ostatniej porcji trochę rzeczy z lat 90., ale jednak nie moich raczej, natomiast bardziej odpowiadają mi te sprzed dekady akurat (chociaż też oczywiście nie wszystkie Icon_wink).

WOLNE MEDIA!!!
10.10.2022 11:50 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Dyfeomorfizm Offline
ajatollah
*****

Liczba postów: 1 076
Dołączył: Oct 2020
Post: #38
RE: PLTWC3 -- polski top, edycja 3: 500/451
(10.10.2022 10:52 AM)AKT! napisał(a):  tamten top to był ogólnie jeden wielki nostalgiacore za latami 80-00, przesłuchiwałem to zestawienie i sam trochę nie łapię, jak oni to poskładali Icon_wink
ja też, kolejność momentami sprawia wrażenie losowej, aczkolwiek większość obecnych tam utworów jest w moim odczuciu świetna i bez nich do wielu z nich bym zapewne dotarł dużo później jeśli w ogóle, w tym kilku rzeczy zawartych w bieżącej partii

475 - nie mój maanam, choć szanuję
474 - mam mentalność starego dziada i z bardzo nielicznymi wyjątkami nie odnajduję się w polskiej piosence xxi wieku (i lat 90. w większości też)
473 - trochę festynowa melodia szczerze, lubię od niej "powrócisz tu"
472 - zaskakujący wybór, choć z pewnością uzasadniony, nie słuchałem raz dwa trzy od lat
471 - mogłoby śmiało być 400 miejsc wyżej
470 - to jest to samo co "idzie stary dziadek"? niemniej bardzo oryginalny wybór
469 - śliczna aranżacja
468 - brzmi jak coś, co pitchfork dałby na pierwsze miejsce zaktualizowanego topu lat 90., gdyby był polskim medium
467 - domyślam się, że to nie ostatni akcent z tej płyty, nie jest może tak znakomite jak "strzelby", ale wciąż wyróżnienie w pełni zasadne
466 - lubię ją, natomiast lepiej wychodziły jej żwawsze piosenki
465 - cóż, podobnie jak przy ani dąbrowskiej i kasi kowalskiej czuję, że to kompletnie nie moja muzyka, choć ta piosenka jest z nich zdecydowanie najlepsza z uwagi na harmonijkę w końcówce
464 - kojarzyłem że brzmiało to zupełnie inaczej, więc albo istnieje jakaś popularna dużo mniej syntezatorowa wersja, albo rozpoczyna się u mnie demencja, natomiast jest całkiem ok
463 - znakomity kawałek, najciekawsze znalezisko screenagers (no chyba że już wcześniej było znane, ale nie znajduję nic na potwierdzenie tej tezy)
462 - 80sowej republice zawsze powiem tak
461 - piękna sprawa, ciekawe czy mój ulubieniec z PK się tu znajdzie
460 - marii peszek zawsze powiem nie
459 - lepsze poznanie się z frąckowiak brzmi jak świetny pomysł, bo oprócz cudownych kolęd z zauchą i majewską oraz może dwóch kawałków pozostaje dla mnie anonimowa, a ten utwór jest super
458 - w tak szerokim topie na pewno by u mnie był, choć "maanam" to album czerpiący siłę z synergii wszystkich kawałków razem wziętych, a indywidualnie aż tak rewelacyjnie nie jest
457 - polskiego kabaretu totalnie nie znam, ale głos fronczewskiego zawsze przyjemnie usłyszeć
456 - klasyk i pewniak do mojego topu
455 - podejrzewam że to sam środek stawki na tej płycie, zatem solidna rzecz, z tym że ostatnimi czasy raczej rzadko powracam do jurksztowicz
454 - fajne, chciałbym wywróżyć sobie wyżej "lolę" i "reformatora"
453 - w życiu bym nie pomyślał że mogło być u Ciebie w top 100, choć to oczywiście klasyk i niczego sobie piosenka
452 - bardzo lubię, raczej pewniak do mojego topu i kolejny dowód że mimo krawędziowości screenagers kilka świetnych rzeczy wygrzebali
451 - jeśli jakieś względy metodologiczne nie stoją na przeszkodzie, to możesz dodać do playlisty na spotify, bo jest dostępny (podobnie "dziadek")

ja sobie też sporządzę statystyki:
znam: 29 (+13)
rozważałbym w kontekście mojego topu: 12 (+6)
10.10.2022 05:36 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
neo01 Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 10 086
Dołączył: Dec 2009
Post: #39
RE: PLTWC3 -- polski top, edycja 3: 500/451
Dyfeomorfizm napisał(a):472 - zaskakujący wybór
Hmm, jeśli coś miałbym obstawiać, jeśli chodzi o ten zespół tu, to pewnie byłoby to top 3 (choć sam pewnie miałbym inne wybory).

WOLNE MEDIA!!!
10.10.2022 06:16 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 733
Dołączył: Jun 2007
Post: #40
RE: PLTWC3 -- polski top, edycja 3: 500/451
475. — "lucciola" maanam (80-te) & 474. — "w spodniach czy w sukience" ania (00-we) - dla mnie koszmary, w obydwu przypadkach podium najgorszych utworów tych wykonawców.
473. 269. "czy pani marta jest grzechu warta?" irena santor (60-te) - nie znam tej wersji i raczej nie poznam, bo pierwowzór źle mi się kojarzy, a Santor w niczym dobrym nigdy nie słyszałem.
472. — "trudno nie wierzyć w nic" raz dwa trzy (00-we) - dobre, chociaż do mojej czołówki zespołu daleko.
471. 350. "oczy tej małej" magda umer (80-te) - słabiutki utwór i nikt nie był w stanie dobrze go wykonać.
469. 328. "szedł chłopiec ze swoją dziewczyną" łucja prus (70-te) - Prus raczej nie zawodzi i tutaj też się broni, ale to nie moja czołówka jej utworów.
468. 186. "coś optymistycznego" kasia kowalska (90-te) - Kasia skończyła się na Grzechu i potem tylko covery Republiki wyszły jej świetnie.
466. 354. "już kocham cię tyle lat" wanda warska (60-te) - dawno nie słyszałem, ale dobrze mi się kojarzy i nawet spore fragmenty textu pamiętam.
465. — "supermenka" kayah (90-te) - wokalistka z niewykorzystanym potencjałem i to jest tego przykład.
464. — "kiedyś cię znajdę" reni jusis (00-we) - to jest chyba jeszcze gorsze niż poprzedni jej kawałek w tym topie.
463. — "daleki świat" wrak (80-te) - nie znam, ale poszukam, bo jedyne co od nic znam dobrze mi się kojarzy.
462. — "będzie plan" republika (80-te) - znam sporo lepszych rzeczy od nich, duże sporo.
461. — "naj story" papa dance (80-te) - zespół koszmar lat 80-tych i chyba ich najgorszy utwór.
458. 258. "boskie buenos" maanam (80-te) - lepsze to niż Wróć Jola, ale też jedna z ich słabszych rzeczy.
457. 249. "spowiedź kretyna" piotr fronczewski (70-te) - mogę tylko powiedzieć, że sympatyczne.
456. 333. "tak... tak... to ja" obywatel g.c. (80-te) - chyba najlepsza rzecz Obywatela. Duży plus.
454. — "bez kolacji" lech janerka (80-te) - mój nr 1 Janerki i jedyny jego utwór w moim topie.
453. 100. "jesteśmy na wczasach" wojciech młynarski (60-te) - muzycznie takie sobie, bardziej lubię niż cenię.
452. — "król pozorów" krystyna prońko (80-te) - Prońko to firma i ten utwór jest na bardzo dobrym poziomie, ale jednak pewnie u mnie poza jej top 50.
451. — "czy pani kocha hagaw?" asocjacja hagaw (60-te) - taki przesympatyczny jazzik; dawno ich nie słuchałem, ale wtedy z przyjemnością.
10.10.2022 06:20 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
Zdjęcie Top wszech czasów — edycja piąta AKT! 24 23 521 02.09.2012 09:01 PM
Ostatni post: AKT!
Zdjęcie Polski top wszech czasów — edycja pierwsza AKT! 102 77 084 29.07.2012 12:55 PM
Ostatni post: thestranglers
Zdjęcie Top wszech czasów — edycja trzecia AKT! 288 136 374 23.12.2010 11:19 AM
Ostatni post: ku3a
Zdjęcie Top wszech czasów — edycja druga AKT! 382 140 565 19.10.2009 10:49 PM
Ostatni post: AKT!
Zdjęcie Top wszech czasów — edycja pierwsza AKT! 212 129 674 16.05.2009 01:54 PM
Ostatni post: kajman

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości