Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Piąta ankieta dot. PLMT (marzec 2022)
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 587
Dołączył: May 2008
Post: #81
RE: Piąta ankieta dot. PLMT (marzec 2022)
EVENo napisał(a):Doczytaj mój dopisek po edycji Icon_wink
doczytane, dziękuję Icon_wink

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
18.02.2022 11:23 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
neo01 Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 10 026
Dołączył: Dec 2009
Post: #82
RE: Piąta ankieta dot. PLMT (marzec 2022)
kajman napisał(a):Przy obecnych zasadach w ciągu roku można uzbierać 119 punktów czyli faktycznie jest to bardzo realne
Jak Ty to obliczyłeś? Mnie wychodzi sporo mniej, nawet bez uwzględniania przerwy na podsumowanie 20 topów. No i jeśli chodzi o re-topy to jednak liczba głosujących siłą rzeczy będzie się tam zmniejszać (chociaż pewnie "świeżaki" jeszcze długi czas będą zdobywać tam punkty).

Mam nadzieję, że liczba propozycji nie spowoduje niepotrzebnego zamieszania, które mogłoby odbić się na wynikach... No i przede wszystkim trzeba dobrze przemyśleć konstrukcję ankiety, tak żeby głosowanie było wielostopniowe - najpierw w danym bloku głosujemy czy w ogóle chcemy zmian, potem głosujemy jakie te zmiany mają być.

WOLNE MEDIA!!!
18.02.2022 12:00 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 377
Dołączył: Jun 2007
Post: #83
RE: Piąta ankieta dot. PLMT (marzec 2022)
neo01 napisał(a):Jak Ty to obliczyłeś?
2 zgłoszenie, 3 głosowanie (z premią za ciągłość), 2 za re-topy. Razem 7, co przy 17 topach daje 119. Fakt, podsumowań nie uwzględniłem - pewnie dlatego, że staram się o nich nie pamiętać - to najgorsze z wszystkiego.
18.02.2022 12:43 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
neo01 Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 10 026
Dołączył: Dec 2009
Post: #84
RE: Piąta ankieta dot. PLMT (marzec 2022)
A, nie liczyłem tego 3 za głosowanie, myślałem że to było podawane bez "dodatków".

WOLNE MEDIA!!!
18.02.2022 12:58 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 377
Dołączył: Jun 2007
Post: #85
RE: Piąta ankieta dot. PLMT (marzec 2022)
Podawałem sytuację według obecnej taryfy.
18.02.2022 02:19 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Rincewind Niedostępny
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1 734
Dołączył: Sep 2010
Post: #86
RE: Piąta ankieta dot. PLMT (marzec 2022)
Zrobiłem sobie taki mały przegląd wartości punktowych zgromadzonych przez lidera PLMT na przestrzeni kilku ostatnich lat z kwartalnymi odstępami, biorąc pod uwagę pierwsze zestawienie na początku każdego kwartału, gdzie na czerwono zaznaczona była osoba wybierająca następny podmiot. Co ciekawe często tą osobą nie był lider PLMT. Oto jak to wyglądało:
III/17 – 70; IV/17 – 74;
I/18 – 86; II/18 – 92; III/18 – 116; IV/18 – 104;
I/19 – 93; II/19 – 100; III/19 – 118; IV/19 – 101;
I/20 – 125; II/20 – 139; III/20 – 125; IV/20 – 125;
I/21 – 133; II/21 – 211; III/21 - 168; IV/21 – 192; I/22 – 204.
Jak widać w ostatnim roku mocno ta wartość wzrosła, choć nie potrafię powiedzieć skąd się to bierze, bo nie śledziłem na bieżąco zmian reguł tu obowiązujących.

Gdyby porównać PLMT do biegu, to byłby to bieg na specyficznym dystansie, w którym meta nie jest w stałym punkcie a wyznacza ją pozycja lidera. Nie dziwi mnie więc dyskusja, w której podnoszone są głosy, że dla początkującego ten dystans jest za duży. Trudno się z tym nie zgodzić, bo jak tu zabrać się do biegu, gdy widzimy, że lider daleko w przodzie i nie zamierza się zatrzymać, a my dopiero na starcie. Naturalnie pojawia się pytanie jak zwiększyć szansę tego nowicjusza na objęcie pozycji lidera, a co najmniej zmniejszyć odczucie beznadziejności własnej pozycji w tym wyścigu. Można to zrobić na wiele sposobów np. dać mu rower lub jakiś inny środek transportu, żeby nie musiał biec, tylko poruszał się w szybszym tempie, ale można też przybliżyć metę i wtedy sam dobiegnie. To wspomaganie niestety w dłuższej perspektywie sprawi, że meta będzie się oddalać. A dlaczego ta meta się oddala? Przyczyn jest kilka. Pierwsza z nich to dziwne i niezrozumiałe dla mnie zachowanie liderów, którzy zamiast zatrzymać się i cieszyć z nagrody za pierwsze miejsce, biegną dalej, przez co coraz bardziej oddalają tę ruchomą metę. Drugą przyczyną są wszelkie akcje wspomagające (przekazywanie punktów, łączenie kont, systemy jakichś gwiazdek). Jak tu czerpać radość z biegu, skoro obok inni jadą na otrzymanym od organizatora rowerze lub korzystają ze swego rodzaju sztafety, gdzie część dystansu przebiegł za nich ktoś inny? Trzecia przyczyna jest taka, że organizatorzy biegu nie nadążają ze zmianami za wzrastającą aktywnością uczestników tego biegu. Jak sobie z tym poradzić?

Moje propozycje są takie:

1) Zmotywować lidera do zatrzymania się, czyli do zgłoszenia podmiotu następnego topu. Skoro system został nazwany programem lojalnościowym, to niech funkcjonuje tak, jakby nim był. W większości takich programów przychodzi moment, że za zebrane punkty można odebrać nagrodę, a jak się jej nie odbierze to punkty przepadają. Uważam, że taka zasada powinna również tutaj obowiązywać, bo szczerze mówiąc nie widzę sensownego wytłumaczenia na to wstrzymywanie się od wyboru. To, że na kogoś przychodzi kolej nie jest jakimś wielkim zaskoczeniem, które spada jak grom z jasnego nieba. Na ogół wiadomo to z pewnym nawet kilkutygodniowym wyprzedzeniem, więc można się do tego odpowiednio przygotować. Nie dostrzegam innych niż losowe (choroba, wypadek itp.) sytuacji, w których lider nie może zgłosić podmiotu następnego topu. Jeśli jestem w błędzie, to proszę mnie oświecić, bo może czegoś nie zauważam.

2) Wszelkie systemy bonusowe, łączenie kont, przekazywanie punktów itp. powinny być zabronione. Rozumiem pomysł zwiększania szans nowych uczestników i go popieram, ale nie powinno się to odbywać w ten sposób. Z tego co zdążyłem zaobserwować, łączenie kont i przekazywanie punktów mocno wywindowało wartość punktową lidera. Natomiast, systemy punktów bonusowych sprawiają, ze w PLMT pojawia się dużo dodatkowych punktów, które nie mają równoważnika w postaci punktów zdejmowanych po zgłoszeniu podmiotu do kolejnego topu. W efekcie znów meta się oddala. Poza tym wszelkie dodatkowe reguły sprawiają, że system staje się coraz mniej czytelny dla stałych uczestników i wręcz niezrozumiały dla nowych. Gdy kilka lat temu wymyślałem reguły dla przyszłego PLMT przyświecały mi następujące cele: system o prostych regułach, w miarę sprawiedliwy, który sprawi, że wybór kolejnego podmiotu nie będzie celem zabawy, a jedynie dodatkowym smaczkiem, nagrodą za regularne uczestnictwo w topach. Upierałbym się przy tym, by reguły były jak najprostsze. A im więcej wymyślnych reguł, tym więcej pomysłów, jak je obejść lub wykorzystać na swoją korzyść. Gdyby mi mocno zależało na zgłoszeniu jakiegoś podmiotu, to założyłbym sobie jakieś jedno, drugie, trzecie fikcyjne konto. Nazbierałbym na nie "gwiazdkowych" punktów, jakąś ich pulę przekazał z konta na konto, jakieś konta ze sobą połączył i raz dwa byłbym w czołowej dziesiątce, piątce albo i trójce PLMT.

3) Kolejny pomysł, który też przybliży metę, związany jest z wartością "opłaty" za zgłoszenie podmiotu. Ustalanie stałej nieruchomej wartości sprawi, że za jakiś czas znowu będzie trzeba to zmienić, by ją podnieść bo będzie za niska. Metoda połowienia, czy jakiegokolwiek innego procentowego określenia wysokości opłaty sprawi, że po jakimś czasie stawka się wyrówna, a poza tym uważam to za takie trochę zbójnickie podejście, bo skoro więcej się od innych napracowałem, to muszę z tego powodu też więcej płacić? To jakaś abstrakcja. Nie wyobrażam sobie, żeby coś takiego miało sens w codziennym życiu. Bo niby jakby to miało wyglądać? Kupuję w sklepie chleb, a ekspedientka mówi, że dla mnie cena za bochenek, to będzie 15 złotych bo dużo ostatnio zarobiłem? Ja tu celowo użyłem słowa "opłata", bo według mnie koszt zgłoszenia podmiotu do nowego topu powinien uwzględniać to, jaka jest frekwencja w zabawie i powinien się zmieniać w miarę dynamiczny sposób, oczywiście według określonych zasad. Im więcej osób bierze udział w topach i retopach tym więcej punktów trafia do PLMT, co przy stałej opłacie za zgłoszenie powoduje, że mamy do czynienia z czymś w rodzaju inflacji i wtedy niestety należałoby podnieść wysokość opłaty, co też bywa dyskutowane przy okazji kolejnych ankiet, po to by na krótki czas uwzględnić wysokość tej "inflacji", a powinno się to odbywać w niemal automatyczny sposób. Nie mówię, że trzeba to robić po każdym topie, wystarczy zrobić to raz na jakiś czas. Być może raz na pięć albo 10 topów obliczyć, ile punktów przez ten czas zgromadzili wszyscy uczestnicy PLMT, wyliczyć odpowiednią średnią, zaokrąglić w górę do pełnych dziesiątek i ogłosić, że przez następne kilka topów cena zgłoszenia podmiotu będzie wynosić właśnie tyle. Jak uczestników przybędzie, to "opłata" za zgłoszenie automatycznie wzrośnie bez potrzeby ogłaszania kolejnej ankiety, a jak uczestników ubędzie, to w ten sam sposób ta kwota zmaleje.

I na koniec chciałbym zgłosić pewne zmiany porządkujące temat. Po pierwsze spisanie reguł i ich opublikowanie w ogólnie i łatwo dostępnym miejscu byłoby jak najbardziej wskazane. Przy okazji poprzedniej ankiety próbowałem odszukać taki regulamin i mi się nie udało, przez co nie do końca pojmowałem o czym w ogóle się tu dyskutowało, bo przez długi czas nie śledziłem, co się tutaj działo. Być może osobny wątek, który zawierałby wyłącznie reguły poszczególnych wspólnych zabaw, bez możliwości odpowiadania w nim, byłby tu dobrym rozwiązaniem. Po drugie, uważam, że warto skrócić obecną listę i wyeliminować z niej osoby, które od długiego czasu nie brały udziału w topach. To tyle. Niby zaledwie parę myśli, ale sporo tekstu wyszło, bo starałem się w dość obrazowy sposób wytłumaczyć o co mi chodzi.
20.02.2022 03:17 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
thestranglers Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 31 003
Dołączył: Dec 2014
Post: #87
RE: Piąta ankieta dot. PLMT (marzec 2022)
Myślę, że to obliczanie co jakiś czas zastąpi po prostu ogałacanie połowy konta po wyborze.
A regulamin chętnie też zobaczę, choć od zawsze uważałem z kolei, że zasady są proste i czytelne. Starałem się niczego nie zabraniać.

Gwiazdki to najprostsze chyba oznaczenie czy ktoś głosował i jak często przez ostatnie trzy topy.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 20.02.2022 08:39 AM przez thestranglers.)
20.02.2022 08:38 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
neo01 Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 10 026
Dołączył: Dec 2009
Post: #88
RE: Piąta ankieta dot. PLMT (marzec 2022)
Ja jestem generalnie za jak największą prostotą, żebyśmy potem nie utonęli w gąszczu różnych dodatkowych rozwiązań. I tak żadne rozwiązanie nie będzie idealne i sprawiedliwe. W życiu też tak jest, że nie ma sprawiedliwości.
Ci z góry tabeli generalnie już się "nachapali", to debiutanci są tu notorycznie poszkodowani. Jeśli teraz będą trochę bardziej poszkodowani ci z góry, to chyba świat się nie zawali.

WOLNE MEDIA!!!
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 20.02.2022 11:07 AM przez neo01.)
20.02.2022 11:07 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Dyfeomorfizm Offline
ajatollah
*****

Liczba postów: 1 076
Dołączył: Oct 2020
Post: #89
RE: Piąta ankieta dot. PLMT (marzec 2022)
dodałem nazbierane ostatnio propozycje (kajmana, Miszona i Rincewinda)

kajmana proszę o sprecyzowanie, jaka wartość kryje się pod "X" w propozycji 3b
20.02.2022 12:03 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
thestranglers Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 31 003
Dołączył: Dec 2014
Post: #90
RE: Piąta ankieta dot. PLMT (marzec 2022)
Mam pytanie do Neo: czy otrzymywanie wszystkich podwojonych punktów tyczy się też retopów?
20.02.2022 12:20 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
neo01 Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 10 026
Dołączył: Dec 2009
Post: #91
RE: Piąta ankieta dot. PLMT (marzec 2022)
A tak, właśnie zapomniałem dodać. Jak najbardziej Icon_smile
No i te bonusy oczywiście tylko do wyboru pierwszego topu, żeby już była pełna jasność.

WOLNE MEDIA!!!
20.02.2022 12:31 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
thestranglers Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 31 003
Dołączył: Dec 2014
Post: #92
RE: Piąta ankieta dot. PLMT (marzec 2022)
Myślę, że to już przesada. Możemy wylać dziecko z kąpielą.
Poszedłbym z kolei vabank, czyli zlikwidował wszelkie bonusy i wprowadził po prostu większe ceny za wybór wykonawcy.
20.02.2022 12:36 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
thestranglers Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 31 003
Dołączył: Dec 2014
Post: #93
RE: Piąta ankieta dot. PLMT (marzec 2022)
Dyfeo, Rincewind proponował skrócenie listy, nie ująłeś tego. Rincewind, określ może za to ile byśmy dali czasu tym forumowiczom (także byłym) na nawiązanie kontaktu.
20.02.2022 12:46 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Dyfeomorfizm Offline
ajatollah
*****

Liczba postów: 1 076
Dołączył: Oct 2020
Post: #94
RE: Piąta ankieta dot. PLMT (marzec 2022)
dodane

w moim odczuciu najrozsądniejsza opcja, to wprowadzenie utraty 50% punktów za wybór (jako rozwiązanie elastyczne), likwidacja wszelkich bonusów i przekazywań punktów, podoba mi się pomysł z odbieraniem wszystkich punktów za niezgłoszenie wykonawcy, skrócenie listy też jak najbardziej w porządku pomysł, przy czym trzeba określić, ile topów trzeba zignorować by utracić punkty
20.02.2022 12:58 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
gioconda2 Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1 134
Dołączył: Jul 2021
Post: #95
RE: Piąta ankieta dot. PLMT (marzec 2022)
Rincewind napisał(a):starałem się w dość obrazowy sposób wytłumaczyć o co mi chodzi.
Bardzo pięknie, metaforycznie i trafnie opowiedziane.

I te nieszczęsne gwiazdki... jeżeli uzbierałam maksimum, to chyba już powinny być moje? ... bo kto daje i zabiera...
Mogłam wpisać 1 utwór w poprzednim topie i byłaby ciągłość. Ale jaka fikcja, bo przecież trudno to nazwać zaangażowanym udziałem. Nie miałam możliwości czasowych by przesłuchać zgłoszenia. Zrezygnowałam z topu. I ponownie wrzucę pytania związane z motywacją. Czy udział w topach ma być tylko dla zarabiania punktów? Czy jednak powinien nieść kaganek oświaty? Wybieram to drugie. I teraz, kiedy już nie mam gwiazdek, będę sobie wybiórczo uczestniczyć w topach. Bardziej cieszy mnie poczucie wolności, niż przymusu.
20.02.2022 01:04 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
thestranglers Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 31 003
Dołączył: Dec 2014
Post: #96
RE: Piąta ankieta dot. PLMT (marzec 2022)
Dzięki! Icon_smile

Tak, określić ile topów czekamy by ewentualnie zabrać punkty za niezgłoszenie podmiotu.
Przy wykluczeniu forumowicza z listy to bym dał ileś czasu i wtedy na przykład przy wprowadzaniu topów dodawałbym tę okolicznościową wzmiankę o potrzebie kontaktu.
20.02.2022 01:07 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
thestranglers Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 31 003
Dołączył: Dec 2014
Post: #97
RE: Piąta ankieta dot. PLMT (marzec 2022)
Propozycje 5 i 6 wykluczają się.
20.02.2022 01:21 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Dyfeomorfizm Offline
ajatollah
*****

Liczba postów: 1 076
Dołączył: Oct 2020
Post: #98
RE: Piąta ankieta dot. PLMT (marzec 2022)
dodałem niegdysiejszą propozycję 6 jako wariant 5c

sugeruję też, żeby autorzy propozycji i wariantów poświęcili najbliższy tydzień na możliwie precyzyjne i krótkie sformułowanie tychże - w innym wypadku spróbuje samemu się tym zająć (oczywiście skonsultowawszy się z autorami)
20.02.2022 01:45 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
neo01 Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 10 026
Dołączył: Dec 2009
Post: #99
RE: Piąta ankieta dot. PLMT (marzec 2022)
thestranglers napisał(a):Myślę, że to już przesada. Możemy wylać dziecko z kąpielą.
Nie zgadzam się. Im szybciej nowicjusze dojdą do wyboru, tym będzie lepiej - mniej negatywnych emocji, zdecydowanie więcej zadowolenia z zabawy (co zresztą widać po wypowiedziach giocondy).
Dyfeomorfizm napisał(a):skrócenie listy też jak najbardziej w porządku pomysł
Zdecydowanie tak! Sam nie raz myślałem o tym, jak by to zrobić, żeby usunąć z listy nieaktywne osoby, tylko jakoś nie miałem dobrego pomysłu, żeby "humanitarnie" to zrobić.

WOLNE MEDIA!!!
20.02.2022 01:50 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
thestranglers Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 31 003
Dołączył: Dec 2014
Post: #100
RE: Piąta ankieta dot. PLMT (marzec 2022)
Sama gioconda podkreśla walor poznawczy zabawy, którego nie powinna przesłaniać chęć wyboru wykonawcy. Wtedy dopiero może dochodzić do nadużyć.
20.02.2022 02:05 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Program Lojalnościowy Mychartsowych Topów (PLMT) thestranglers 1 460 83 939 Wczoraj 06:49 AM
Ostatni post: thestranglers
  Czwarta ankieta dot. PLMT (kwiecień 2021) thestranglers 148 4 809 27.04.2021 11:56 AM
Ostatni post: Dyfeomorfizm
  PLMT - trzecia ankieta do głosowania (marzec 2021) thestranglers 53 2 013 29.03.2021 09:50 AM
Ostatni post: thestranglers
  PLMT - druga ankieta do głosowania thestranglers 201 10 482 26.08.2019 06:45 PM
Ostatni post: kajman
  Ranking do PLMT thestranglers 2 1 919 08.08.2019 08:19 AM
Ostatni post: neo01
  PLMT - druga ankieta do głosowania - wyniki thestranglers 0 673 01.10.2018 08:06 PM
Ostatni post: thestranglers
  PLMT - Ankieta do głosowania thestranglers 13 2 492 05.11.2017 03:47 PM
Ostatni post: Yacy

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości