Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wielka Czwórka Top 200 1999
Dobromiera Offline
głośna mniejszość
*****

Liczba postów: 7 077
Dołączył: Jun 2011
Bebo Facebook Flickr Last.fm LinkedIn MySpace
NK.pl Twitter YouTube
Post: #58
RE: Wielka Czwórka Top 200 1999
Tu już chyba każda piosenka zasługuje na swój paragraf.

"Still D.R.E." to kolejny utwór gdzie trochę zdziwił mnie wąski zasięg (Jędrych zaspał?), bo w moich czasach (przypominam, że chodzi o lata 2005-2009) to było bardzo ograne w Esce i Maxxxie; prawdopodobnie najlepszy (na pewno jeden z kilku najlepszych) moment w karierze obu rapowych legend i uważam, że każdy powinien przynajmniej kojarzyć ten motyw.

"Smooth" to jak dobrze pamiętam jeden z paru największych hitów sprzedażowych w Ameryce w ogóle, a u n a skąd taki sukces? Mnie od zawsze kojarzy się niezwykle pogodnie, z latem, z polskim (a może meksykańskim???) morzem, z dzieciństwem, a choć Santana na ogół przez ostatnie 30 lat więcej się popisuje, niż dorównuje swojej legendzie, to tu stworzył dość fajny riff, zaś wokalista Matchbox 20 (w Polsce nieznanego przed "Smooth", w Stanach już miewszy jakąś sławę) jest jak na siebie wyjątkowo żarliwy.

"Sun Is Shining", czyli jak z mniej znanego kawałka Marleja zrobić klasyka innego gatunku; kolejny dobrze znany mi kawałek z radia, który obronił się po latach. Około-francuski disco house, gęsty brzmieniowo, nienachalny, pozbawiony jakiegoś kiczu, a dość taneczny. Taką muzykę grałbym mając bar na plaży.

"My Name Is"... o dziwo, długo nie znałem (jak widać, poza SLIPem - bastionem amerykańskiego rapu w naszym kraju znowu nic więcej obecności w mediach), i długo nie robiło na mnie jakiegoś wrażenia szczególnego. Przez ostatnie 12 lat jednak Eminem wydał tyle syfu, wykonywanego też coraz bardziej męczącą manierą, że warto sobie przypomnieć, co go uczyniło sławnym. To jest wszystko, co u Eminema najlepsze - humor, dykcja, technika, sposób, w jaki bit idealnie się zdaje uzupełniać ze zwrotkami (to robota Dr. Dre, ma się rozumeić).

"Hey Boy, Hey Girl" - kolejne, w sumie dobrze znane - ba, najbardziej kultowe jeśli chodzi o Wielkich Chemików! - nagranie, które jest notowane tylko na SLIPie - teraz widzicie, co ta lista tu robi pośród list o zasięgu narodowym. Icon_razz2 Sentymentu nie mam, bo przez wiele lat co najwyżej o nim słyszałem, niż ono same słyszałem.

"All Star" - słynna piosenka ze Shreka (jeden z filmów mojego dzieciństwa bez dwu zdań!) zresztą wszystko, co związane z filmem, dostało jakby drugie życie dzięki internetom; zaskoczeniem może być, że już w swoim "pierwszym rzucie" było ono obecne w Polsce, a może jednak nie?

"Flat Beat" czyli najbardziej wybiegająca w przyszłość piosenka; tyleż agresywne i rzężące, co wżerające się w mózg, nieraz uznawane za pierwszy singiel electro-house'owy (i to wcale ne nietypowy), choć przecież złoty okres tego gatunku to dopiero środek lat zerowych. Tak więc jest to pamiątka czasów, kiedy historia muzyki faktycznie toczyła się również i na listach przebojów (2. miejsce w UK) - a teraz??? Aha, no i jest to też pierwsze wydawnictwo, jakie zostało dodane do bazy Discogs - również godne odnotowania.

"Freak On a Leash" nie potrzebuje szerszego przedstawienia, patrząc jednak na wyniki Korn i Limp Bizkit na SLIP, to widzę, że te zespoły dość stopniowo się przyjmowały... całkiem melodyjne i hymnowe "Freak..." ledwie parę razy w 10tce było, a "Re-Arranged" w ogóle gdzieś nisko było, kolejne single - "Falling Away From Me" i "Break Stuff", za którymi nie szaleję - sporo czasu spędziły na samym szczycie.

"Maria" - grane wówczas wszędzie i w dużych ilościach, a album to też chyba ostatnia kaseta, jaką kupili moi rodzice (choć nie pamiętam, czy grali ją w samochodzie). Po latach, uważam, broni się całkowicie, a może to mi się wydaje?

"Every You Every Me" czyli w sumie najchwytliwsze, co Placebo kiedykolwiek wydało i bezboleśnie energiczne, na pewno to też jedno z najlepiej znanych ich nagrań. Ku mojemu rozczarowaniu, poprzednie single "Pure Morning" (największy ich przebój na Wyspach") i "You Don't Care About Us" nie były w ogóle notowane, a przynajmniej nic mi o tym nie wiadomo, więc jest to też początek ich kariery w Polsce.

P.S. Wszystkie piosenki w tej i w poprzedniej dziesiątce były notowane na Szczecińskiej Liście Przebojów. Sam się zastanawiam, czy to przypadek, czy nie...

011. Dr. Dre/Snoop Dogg - Still D.R.E. SLiP
012. Santana/Rob Thomas - Smooth Eska Maxxx RMF FM SLiP LP3
013. Funkstar De Luxe/Bob Marley - Sun Is Shining Maxxx SLiP
014. Eminem - My Name Is SLiP
015. The Chemical Brothers - Hey Boy, Hey Girl SLiP
016. Smash Mouth - All Star Eska SLiP
017. Mr. Oizo - Flat Beat Maxxx SLiP
018. Korn - Freak On a Leash SLiP
019. Blondie - Maria Eska Maxxx RMF FM SLiP LP3
020. Placebo - Every You Every Me Eska SLiP LP3

Prace nad nową Muzyczną Galaktyką trwają. Żegnaj phorum.pl, witaj niezależności!

https://rateyourmusic.com/~Szysza32
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 24.01.2021 05:16 PM przez Dobromiera.)
24.01.2021 05:07 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Wielka Czwórka Top 200 1999 - Dobromiera - 01.01.2021, 06:06 PM
RE: Wielka Czwórka Top 200 1999 - AKT! - 02.01.2021, 04:17 PM
RE: Wielka Czwórka Top 200 1999 - Tomekk - 03.01.2021, 02:12 PM
RE: Wielka Czwórka Top 200 1999 - AKT! - 04.01.2021, 11:12 AM
RE: Wielka Czwórka Top 200 1999 - AKT! - 14.01.2021, 12:53 PM
RE: Wielka Czwórka Top 200 1999 - AKT! - 17.01.2021, 09:52 PM
RE: Wielka Czwórka Top 200 1999 - AKT! - 18.01.2021, 02:39 PM
RE: Wielka Czwórka Top 200 1999 - AKT! - 19.01.2021, 11:17 AM
RE: Wielka Czwórka Top 200 1999 - AKT! - 19.01.2021, 08:29 PM
RE: Wielka Czwórka Top 200 1999 - AKT! - 20.01.2021, 02:47 PM
RE: Wielka Czwórka Top 200 1999 - Dobromiera - 24.01.2021 05:07 PM

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Wielka Czwórka Top 200 2000 Dobromiera 63 5 332 01.10.2021 09:49 AM
Ostatni post: TuneHunterz

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości