Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wielka Czwórka Top 200 1999
Dobromiera Offline
głośna mniejszość
*****

Liczba postów: 7 064
Dołączył: Jun 2011
Bebo Facebook Flickr Last.fm LinkedIn MySpace
NK.pl Twitter YouTube
Post: #1
Wielka Czwórka Top 200 1999
Ponieważ z wielką nostalgią patrzę na muzykę swojego dzieciństwa i nastoletniości, a przez ostatni rok spod znaku kwarantanny miałem jeszcze więcej czasu na nostalgię, przyszedł mi do głowy pomysł na kolejną serię topów. Skoro i tak mam przy sobie pełne archiwa LP3, SLIP, Hop Bęca i 30 Ton, do tego bardzo dużo danych o repertuarze np. Radia Eska czy Eski Rock, to czemu by tego w jakiś sposób nie zebrać do kupy? I tak oto powstał czokapik.

Tak więc, w oparciu o moje dane, stworzyłem listę piosenek, które w stacjach - tudzież na listach - branych pod uwagę, po raz pierwszy pojawiły się w roku 1999, zrobiłem z tego listę do odsłuchu i ułożyłem ranking dwustu piosenek, które wg mnie były najlepsze / najciekawsze / łezka się w oku kręci najbardziej.

Czemu 1999? Ponieważ od tego roku mam znacznie więcej danych, niż z roku 1998 (gdzie i tak jest więcej, niż z 1997 - gdzie Hop Bęc istniał przez tylko pół roku... i tak dalej) i od tej pory można mówić o w miarę uczciwych zestawieniach. Następne będzie zestawienie W4 Top 200 na rok 2000, potem 2001 i tak dalej.

Czemu "wielka czwórka"? RMF Maxxx, Radio Eska, RMF FM, Radio Zet - wychodzi cztery. Coraz bardziej podobne do siebie, ogólnopolskie i bardzo popularne stacje, zgodnie mordujące różnorodność na eterze. Ostatecznie w tych topach uwzględniam piosenki uświadczone w:

- Radio Eska (w tym Radio Manhattan) - znane jest podsumowanie roku 1999 oraz kilkanaście notowań z lat 1998-2002... a od 2003 roku zmieniony jest wystrój strony i mam przepisaną z webarchive ich bazę piosenek od 2003 roku, która wyjawia bardzo, bardzo dużo. No i oczywiście pojedyńcze lokalne notowania, które na webarchive się jakoś tam zachowały.
- RMF Maxxx / Hop Bęc - wbrew jojczeniu uważam, że HB Jędrycha muzycznie, duchowo był kontynuowany właśnie w RMF Maxxx i dlatego traktuję je razem, a oddzielnie od RMF FM, którego repertuar muzyczny zawsze szedł nieco osobnym tworem, jak wynika z zachowanych pojedynczych plejlist. Archiwum Hop Bęc w RMF FM jest kompletne, jednak późniejsze jest zupełnie dziurawe i uzupełniane składankami Hop Bęc i plejlistą RMF Maxxx.
- RMF FM / POPlista - znane mi są tylko pojedyncze plejlisty i top 20 przebojów roku (dla 2000 i późniejszych - top 50) oraz to co sam usłyszałem a na "papierze" zbytnio nie mam. Na szczęście, archiwum POPlisty - pierwsze notowanie 3 września 2001 - jest całkowicie pełne.
- Lista Przebojów Trójki - jest cała stronie lp3.pl. Liczę zarówno notowanie, jak i poczekalnię. Postanowiłem też, że nie liczę jej, zaczynając od 2007 roku, bo wtedy robi się coraz mniej pasująca mi do reszty.
- Szczecińska Lista Przebojów - jest cała, poczynając od 1995 roku, na stronie Radia Szczecin. Liczę zarówno notowanie, jak i poczekalnię. Najbardziej różnorodna lista, doskonale prezentująca rzeczy okołomejnstrimowe niekoniecznie zanotowane gdzie indziej.
- Eska Rock - wspomniana wyżej baza piosenek Eski jest wspólna dla wszystkich stacji Time; liczę ją od początku 2007 roku zamiast LP3, jako prawdziwy rockowy głos w twoim domu.

Nie ma na powyższej liście Radia Zet - nie dość, że liche archiwa, to jeszcze stacja z wyraźnie wąskim repertuarem, opóźnionym i wtórnym względem RMF FM, i nie ma Polskiego Radia Jedynka (w 2000 roku jeszcze mająca około 30% polskich słuchaczy), ze względu na brak znanych mi archiwów - jednak może to być wyłącznie moja ignorancja i może ktoś mnie naprostuje. Nie patrzę tez na 30 Ton, bo jest to trochę dziwna lista + i tak prawie wszystko było też na innych listach.

I po tym przydługim wstępie jestem ciekaw, czy wzbudzi to jakiekolwiek zainteresowanie. Icon_lol

Prace nad nową Muzyczną Galaktyką trwają. Żegnaj phorum.pl, witaj niezależności!

https://rateyourmusic.com/~Szysza32
01.01.2021 06:06 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Dobromiera Offline
głośna mniejszość
*****

Liczba postów: 7 064
Dołączył: Jun 2011
Bebo Facebook Flickr Last.fm LinkedIn MySpace
NK.pl Twitter YouTube
Post: #2
RE: Wielka Czwórka Top 200 1999
To jeszcze, żeby się wczuć w klimat, przypominam pierwsze dwudziestki podsumowań roku 1999:

Gorąca 20 (Radio Manhattan)

01. 790 23 New Radicals – You Get What You Give
02. 723 22 Britney Spears – Baby One More Time
03. 692 21 Backstreet Boys – I Want It That Way
04. 670 24 Silverchair – Ana's Song (Open Fire)
05. 665 19 Travis – Why Does It Always Rain On Me
06. 649 23 Vivid – Off We Go
07. 639 27 Placebo – Every You Every Me
08. 631 24 Silverchair – Anthem for the Year 2000
09. 629 25 Creed – What's This Life For
10. 595 22 Liquido – Narcotic
11. 588 28 Red Hot Chili Peppers – Scar Tissue
12. 552 21 Ricky Martin – Livin' Da Vida Loca
13. 533 20 Sting – Brand New Day
14. 529 20 Emilia – Big Big World
15. 515 15 Christina Aguilera – Genie In a Bottle
16. 496 17 Guano Apes – Lords of the Boards
17. 496 16 Jennifer Lopez – If You Had My Love
18. 473 15 Cher – Believe
19. 469 15 Bloodhound Gang – The Bad Touch
20. 454 19 TLC – No Scrubs


Hop Bęc

01. 2Pac – Changes 2013
02. Eiffel 65 - Blue(Da Ba Dee) 1994
03. Backstreet Boys - I Want It That Way 1652
04. Britney Spears - ... Baby One More Time 1013
05. Bloodhound Gang - The Bad Touch 891
06. Whitney Houston - My Love Is Your Love 879
07. Vengaboys - We're Going To Ibiza 838
08. Britney Spears - (You Drive Me) Crazy 831
09. Britney Spears – Sometimes 763
10. Christina Aguilera - Genie In The Bottle 757
11. Loona - Donde Vas 755
12. Sasha - I Feel Lonely 747
13. Offspring - Pretty Fly(For A White Guy) 689
14. Danko - Russians Are Coming 671
15. Jennifer Lopez - If You Had My Love 621
16. Edyta Gorniak & Mieczyslaw Szczesniak - Dumka na dwa serca 617
17. Backstreet Boys - Larger Than Life 616
18. 2Pac - Dear Mama 602
19. Alice Dee Jay - Better Off Alone 588
20. Vengaboys - Boom Boom Boom Boom 562


RMF FM

01. Eiffel 65 - Blue (Da Ba Dee)
02. 2Pac - Changes
03. Britney Spears - ...Baby One More Time
04. Britney Spears - (You Drive Me) Crazy
05. Whitney Houston - My Love Is Your Love
06. Bloodhound Gang - The Bad Touch
07. The Offspring - Pretty Fly (For a White Guy)
08. Kayah/Goran Bregović - Prawy do lewego
09. Budka Suflera - V bieg
10. DJ BoBo - Together
11. Edyta Górniak/Mietek Szcześniak - Dumka na dwa serca
12. Jennifer Lopez - If You Had My Love
13. De Mono - Wszystko na sprzedaż
14. Lou Bega - Mambo No. 5
15. Kayah/Goran Bregović - Śpij kochanie śpij
16. Backstreet Boys - I Want It That Way
17. Metallica - Whiskey in the Jar
18. Jennifer Lopez - Waiting for Tonight
19. Santana/Rob Thomas - Smooth
20. Britney Spears - Sometimes


Szczecińska Lista Przebojów

01. 149 20 The Offspring - Pretty Fly (For a White Guy) #1
02. 136 17 Hey - 4 pory #1
03. 133 18 The Chemical Brothers - Hey Boy, Hey Girl #1
04. 111 14 Wamdue Project - King of My Castle #1
05. 110 14 2pac - Changes #1
06. 109 16 Guano Apes - Lords of the Boards #1
07. 92 13 TLC - Unpretty #1
08. 85 12 Red Hot Chili Peppers - Around the World #1
09. 81 10 Whitney Houston - My Love Is Your Love #1
10. 80 09 Myslovitz - Długość dźwięku samotności #1
11. 75 12 Hey - Czas spełnienia #2
12. 74 09 Mr. Oizo - Flat Beat #2
13. 68 10 Snuz - Wiatr w ciemnościach #2
14. 67 12 Westbam - Beatbox Rocker #2
15. 67 09 Jay-Z - Hard Knock Life #2
16. 63 10 ATB - 9 PM (Till I Come) #2
17. 58 12 Silverchair - Ana's Song (Open Fire) #3
18. 57 09 Members of Mayday - Soundtropolis #1
19. 54 07 Puff Daddy - Satisfy You #2
20. 54 11 Michał Żebrowski - Wspomnienie #4


Lista Przebojów Trójki

01. Metallica - Whiskey in the Jar
02. Kult - Dziewczyna bez zęba na przedzie
03. U2 - Unchained Melody
04. The Cranberries - Animal Instinct
05. Red Hot Chili Peppers - Scar Tissue
06. The Offspring - Pretty Fly (For a White Guy)
07. Sting - Brand New Day
08. Anna Maria Jopek - Ja wysiadam
09. Republika - Odchodząc
10. Edyta Górniak/Mietek Szcześniak - Dumka na dwa serca
11. Steve Hackett - In Memoriam
12. The Cranberries - Promises
13. Michał Żebrowski/Anna Maria Jopek - Wspomnienie
14. Red Hot Chili Peppers - Around the World
15. Lenny Kravitz - Fly Away
16. Kayah/Goran Bregović - Dumka na dwa serca
17. Hey - 4 pory
18. U2 - Sweetest Thing
19. The Cranberries - Just My Imagination
20. The Offspring - Why Don't You Get a Job?

Kilka z nagrań, które jak widać zrobiły sporą furorę w 1999 roku, weszło w "obieg" jeszcze w 1998 roku (mam tu na myśli "Big Big World", "Pretty Fly", "Lords of the Boards", "Hard Knock Life"), więc na moje zestawienie już się nie załapią.
A jak będzie z resztą? To się okaże.

Prace nad nową Muzyczną Galaktyką trwają. Żegnaj phorum.pl, witaj niezależności!

https://rateyourmusic.com/~Szysza32
01.01.2021 10:42 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 587
Dołączył: May 2008
Post: #3
RE: Wielka Czwórka Top 200 1999
Czyli to będzie wspólne podsumowanie tych wymienionych zestawień, tak? Ciekawy projekt! Będę śledził.

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
02.01.2021 04:17 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Dobromiera Offline
głośna mniejszość
*****

Liczba postów: 7 064
Dołączył: Jun 2011
Bebo Facebook Flickr Last.fm LinkedIn MySpace
NK.pl Twitter YouTube
Post: #4
RE: Wielka Czwórka Top 200 1999
Jest to subiektywny ranking tych nagrań z komentarzem ode mnie.

Prace nad nową Muzyczną Galaktyką trwają. Żegnaj phorum.pl, witaj niezależności!

https://rateyourmusic.com/~Szysza32
02.01.2021 06:34 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Tomekk Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 14 491
Dołączył: Aug 2008
Post: #5
RE: Wielka Czwórka Top 200 1999
Artur.O napisał(a):6. Kayah/Goran Bregović - Dumka na dwa serca
to był taki cover? Icon_lol

będę zaglądać oczywiście.
03.01.2021 02:12 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 587
Dołączył: May 2008
Post: #6
RE: Wielka Czwórka Top 200 1999
Artur.O napisał(a):Jest to subiektywny ranking tych nagrań z komentarzem ode mnie.
czyli sam układasz pulę? to w sumie bardziej pasuje do wcześniejszych twoich topów tu Icon_wink

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
04.01.2021 11:12 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Dobromiera Offline
głośna mniejszość
*****

Liczba postów: 7 064
Dołączył: Jun 2011
Bebo Facebook Flickr Last.fm LinkedIn MySpace
NK.pl Twitter YouTube
Post: #7
RE: Wielka Czwórka Top 200 1999
No tak naprawdę różnica jest tylko w doborze repertuaru - nie cała muzyka, a tylko ta z obserwowanych stacyj radiowych, i nie w roku wydania, tylko w roku pierwszego pojawienia w tym radiu.

Pora na 1. porcję topu. Tu głównie znane nazwy, ale nie zawsze w ich najlepszym repertuarze, plus remiks innej znanej piosenki. A tuż za dwusetką uplasowali się m.in. Skunk Anansie, Alice in Chains, Hey, czy... Céline Dion i Backstreet Boys.
Przy każdym utworze też piszę, gdzie został on zanotowany.

191. Robert Gawliński - Cherman Eska SLiP LP3
192. T.Love - Banalny SLiP LP3
193. Michael Learns To Rock - Strange Foreign Beauty Eska
194. Edyta Bartosiewicz - Siedem mórz, siedem lądów SLiP
195. Texas - In Our Lifetime Eska Maxxx SLiP LP3
196. Suede - She's in Fashion LP3
197. Kayah/Goran Bregović - Śpij kochanie śpij Maxxx RMF FM SLiP LP3
198. Rollergirl - Dear Jessie Maxxx
199. Jethro Tull - Dot com LP3
200. Marilyn Manson - Rock Is Dead SLiP LP3

Prace nad nową Muzyczną Galaktyką trwają. Żegnaj phorum.pl, witaj niezależności!

https://rateyourmusic.com/~Szysza32
05.01.2021 05:46 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Dobromiera Offline
głośna mniejszość
*****

Liczba postów: 7 064
Dołączył: Jun 2011
Bebo Facebook Flickr Last.fm LinkedIn MySpace
NK.pl Twitter YouTube
Post: #8
RE: Wielka Czwórka Top 200 1999
W tej dziesiątce pozytywne zaskoczenie - De Mono, które wydało fajnie fankujący numer, ale i negatywne - pierwsze dwie płyty NIN uważam za jedne z najwybitniejszych we współczesnym roku, jednak ich powrót po pięciu latach od "Spirali" zawsze był dla mnie trochę wymęczony, a od 1. singla wymagałem znacznie więcej.
"The Kids Aren't Alright" dawniej było w moim top WC, obecnie jednak fascynacja The Offspring mi minęła.
Tina Turner w swoim przeboju z 1999 ewidentnie kopiuje ówczesny styl muzyczny Cher, Niels van Gogh wydał nieco zbyt podobny singiel do swojego poprzedniego "Pulverturm", a Paradise Lost, które zdaje się jest kojarzone z czymś innym (nigdy się w nich nie wgłębiłem) w tym roczniku wyraźnie inspirowało się późnym Depeche Mode.
Kent w sumie nie mam pojęcia, na ile jest znaną dzisiaj nazwą; fani Hop Bęca kojarzą "Musik Non Stop", a też Marcin Bisiorek zawsze ich propagował (czy to jeszcze w Radiu Manhattan, czy potem w Esce Rock), ogólnie to takie trochę szwedzkie Coldplay.
W tym wszystkim może trochę za nisko dałem "Get Involved", które jest fajnym kawałkiem współczesnego rnb. A od "I Feel Lonely" nie dało się uciec nie tylko w lat 1999, ale i jeszcze długo później.

181. Tina Turner - When The Heartache Is Over Eska Maxxx RMF FM SLiP LP3
182. Cher - Strong Enough Eska Maxxx RMF FM SLiP LP3
183. Raphael Saadiq - Get Involved Maxxx
184. Niels van Gogh Doppelgänger SLiP
185. Sasha - I Feel Lonely Maxxx RMF FM SLiP
186. The Offspring - The Kids Arent Alright Eska Maxxx SLiP LP3
187. Paradise Lost - Permanent Solution Eska
188. Nine Inch Nails - We're In This Together SLiP
189. De Mono - Kim naprawdę jesteś SLiP LP3
190. Kent - 747 Eska

Prace nad nową Muzyczną Galaktyką trwają. Żegnaj phorum.pl, witaj niezależności!

https://rateyourmusic.com/~Szysza32
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 07.01.2021 11:41 PM przez Dobromiera.)
07.01.2021 11:40 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Dobromiera Offline
głośna mniejszość
*****

Liczba postów: 7 064
Dołączył: Jun 2011
Bebo Facebook Flickr Last.fm LinkedIn MySpace
NK.pl Twitter YouTube
Post: #9
RE: Wielka Czwórka Top 200 1999
W kolejnej dziesiątce mamy:
Największy przebój Pearl Jam na listach sprzedaży (tak - nie Alive ani Jeremy), który w sumie bardziej zapadł w pamięć niż cokolwiek z płyt pomiędzy którymi się ukazał.
Cast, praktycznie nieznany w Polsce, na Wyspach odnoszący duże sukcesy na fali mody na britpop - zwłaszcza czuć Oasis - choć zdecydowanie w drugiej lidze tego nurtu.
Urszula, Rammstein i Madonna to już odległe w kolejności single ze swoich płyt. U Rammstein i Madonny to faktycznie mniej znane rzeczy - za to "Du Hast" czy "Frozen" zajęłyby wysokie pozycje - a "Rysa na szkle" jest dość wyświechtana.
Kto wiedział, że DNA remiksowało więcej piosenek Zuzanny Vegi, lub to, że Bono śpiewał refreny u byłego członka The Fugees, w swoim typowo zaangażowanym stylu? Ja nie.
Jest też polski trip hop, czyli nieodżałowana Pati.
No i są też TLC i Renata Przemyk, którzy jeszcze będą wyżej.

171. Renata Przemyk - Zazdrosna SLiP LP3
172. Cast - Beat Mama Eska
173. Urszula - Rysa na szkle RMF FM SLiP LP3
174. Rammstein - Asche zu Asche SLiP
175. DNA/Suzanne Vega - Rosemary (Remember Me) LP3
176. Madonna - Nothing Really Matters Maxxx SLiP LP3
177. Wyclef Jean/Bono - New Day SLiP LP3
178. Pearl Jam - Last Kiss SLiP LP3
179. TLC - Dear Lie Maxxx SLiP
180. Pati Yang - 3 Pati SLiP

Prace nad nową Muzyczną Galaktyką trwają. Żegnaj phorum.pl, witaj niezależności!

https://rateyourmusic.com/~Szysza32
08.01.2021 09:50 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Dobromiera Offline
głośna mniejszość
*****

Liczba postów: 7 064
Dołączył: Jun 2011
Bebo Facebook Flickr Last.fm LinkedIn MySpace
NK.pl Twitter YouTube
Post: #10
RE: Wielka Czwórka Top 200 1999
Tu już zaczynają się utwory w jakiś sposób mi bliskie, przynajmniej niektóre - "Uprocking Beats" z płyty, którą wielokrotnie słuchałem swego czasu i niektóre piosenki szczególnie budzą wspomnienia. Co dziwne, na Hop Bęcu pojawia się na cały rok przed "Freestylerem", a pozostałe stacje zainteresowały sie tym już po. Długa jest też moja znajomość z "Ain't That a Lot of Love", które mam na składance złożonej przez tatę Icon_wink oraz "Faster Harder Scooter" też jakoś dłużej ze mną będące; szczerze mówiąc to umiejscowienie Scootera w jakimś konkretnym miejscu było chyba najtrudniejsze, to jest jednak własna kategoria sztuki.
Kolejny raz pojawia się Madonna, która z "Beautiful Stranger" promowała bestofa - utwór, który, nadal będąc robotą Wilhelma Orbita, trochę wypełnia niedobór tanecznych nagrań na "Ray of Light".

Słabo jest chyba pamiętana solówka wokalisty The Prodigy, która brzmi tak, jak można się tego spodziewać. Za to zastanawia mnie, co odpowiada za "nieco" spóźniony ówczesny szał na repertuar Sary Brightman z jeszcze 1993 roku... w sensie, nie tylko ta jedna piosenka, ale w ogóle cała seria kolejno promowanych singli.

No a Beastie Boys to Beastie Boys. Icon_wink

161. Beastie Boys - Alive SLiP
162. Maxim - My Web SLiP LP3
163. Robbie Williams - She's the One Maxxx SLiP LP3
164. Scooter - Faster Harder Scooter Maxxx SLiP
165. Sarah Brightman - The Second Element Maxxx SLiP
166. Whitney Houston - My Love Is Your Love Eska Maxxx RMF FM SLiP LP3
167. Bomfunk MC's - Uprocking Beats Eska Maxxx SLiP
168. Robbie Williams - Strong Maxxx SLiP
169. Simply Red - Ain't That a Lot of Love Maxxx LP3
170. Madonna - Beautiful Stranger SLiP LP3


Playlista, na której stopniowo się ukazują kolejne "dziesiątki" (niestety, strasznie dużo braków jest na Spotify):
https://open.spotify.com/playlist/281geu...quBF64DpCA

Prace nad nową Muzyczną Galaktyką trwają. Żegnaj phorum.pl, witaj niezależności!

https://rateyourmusic.com/~Szysza32
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 09.01.2021 08:13 PM przez Dobromiera.)
09.01.2021 08:01 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Dobromiera Offline
głośna mniejszość
*****

Liczba postów: 7 064
Dołączył: Jun 2011
Bebo Facebook Flickr Last.fm LinkedIn MySpace
NK.pl Twitter YouTube
Post: #11
RE: Wielka Czwórka Top 200 1999
Ostatecznie chyba niektóre piosenki niezasłużenie umeściłem wyżej, niż niektóre inne, np. patrząc na tą dziesiątkę, trochę się wstydzę tego Iglesiasa wyżej, niż niektóre dość uznane marki, jak choćby niedoceniane w Polsce, choć kultowe na Wyspach Echo & the Bunnymen, czy również trochę przeoczana (a przecież niejedna piosenka jej pióra jest znana u nas doskonale!) Mylène Farmer.
Ciekawostką jest obecność "Coma White", które singlem raczej nie było, a mimo to na Szczecińskiej Liście Przebojów w jakiś sposób zaistniało. To dobrze, bo to drugi najlepszy utwór na płycie. Co do "I Don't Like The Drugs" - kiedyś mój top WC, obecnie, podobnie jak z The Offspring, już nie ciągnie mnie do wykonawcy aż w takim stopniu.
Gang Starr to kultowa postać amerykańskiego hip-hopu i jak można się spodziewać, nagranie bardzo prawoszkolne, obowiązkowo z soulowym refrenem itd.
A no i z trzech Hey w tym roczniku, to "Mamjakty" wywarło na mnie najlepsze wrażenie.

151. Enrique Iglesias - Bailamos Maxxx SLiP
152. Mylène Farmer - L'âme-stram-gram Eska LP3
153. Marilyn Manson - I Don't Like The Drugs (But The Drugs Like Me) SLiP
154. Gang Starr - Discipline SLiP
155. Christina Aguilera - What a Girl Wants Maxxx SLiP
156. Marilyn Manson - Coma White SLiP
157. Hey - Mamjakty SLiP LP3
158. Echo & the Bunnymen - Rust Eska
159. Eiffel 65 - Blue (Da Ba Dee) Maxxx SLiP
160. Beastie Boys - Three MCs And One DJ SLiP

Prace nad nową Muzyczną Galaktyką trwają. Żegnaj phorum.pl, witaj niezależności!

https://rateyourmusic.com/~Szysza32
11.01.2021 12:23 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Dobromiera Offline
głośna mniejszość
*****

Liczba postów: 7 064
Dołączył: Jun 2011
Bebo Facebook Flickr Last.fm LinkedIn MySpace
NK.pl Twitter YouTube
Post: #12
RE: Wielka Czwórka Top 200 1999
Przed zrobieniem topu nie odrobiłem zadania domowego i nie odsłuchałam oryginału "Die, Die, My Darling", więc nie oceniałem, czy wypadło to lepiej, niż oryginał. Nie muszę mówić, że "Whiskey in the Jar" do top 200 się nie załapało.
W notatkach mam dwie piosenki Cezarego Pazury, ale jakoś poza Eską nigdzie w internecie nie istnieje ta druga, pod zachęcającą nazwą "Mam chorą wyobraźnię".
Prozzac to głupawy eurodance, ale uśmiechnąłem się przy tym nagraniu, przyznam. Coś z plażowej dyskoteki te 21 lat temu.
Björk nie mogło nie być, ale nadal nie czuję się w pełni przekonany do niej, przynajmniej w tej odsłonie. Na pocieszenie, to nie jedyny jej strzał w tym roku.
Piosenki Britney z tego rocznika zabrzmiały mi lepiej, niż się spodziewałem; przede wszystkim faktycznie są szalenie chwytliwe, czego już nie można powiedzieć o tym, co promowało dwie następne płyty.
"Lotus" to jedyne R.E..M. z "Up", do którego lubię wracać; szczerze mówiąc, to brzmieniowo i aranżacyjne dużo lepiej by pasowało na kolejnej płycie.
Roxette już z mniej znanym repertuarem, ale wówczas był na pewno mocno promowany.
A Püdelsom z rocznika 1999 warto poświęcić uwagę, moim zdaniem najlepsza płyta rock Polska 1999 to, zaraz po Myslovitz i KNŻ, właśnie Psychopop. Różnorodna, dziwaczna, zabawna, na tym właśnie Maleńczuk wyrobił swoje nazwisko.

141. Britney Spears - Born To Make You Happy Eska Maxxx RMF FM SLiP
142. Cezary Pazura - Przystojny jestem Eska LP3
143. R.E.M. - Lotus Maxxx SLiP LP3
144. The Cranberries - Loud and Clear SLiP LP3
145. Prozzac - Sucks To Be You Maxxx
146. Björk - All Is Full of Love SLiP LP3
147. Püdelsi - Samba/Mamba SLiP LP3
148. Cher - Dove l'amore Eska SLiP LP3
149. Metallica - Die Die My Darling SLiP LP3
150. Roxette - Wish I Could Fly Eska Maxxx RMF FM SLiP LP3

Prace nad nową Muzyczną Galaktyką trwają. Żegnaj phorum.pl, witaj niezależności!

https://rateyourmusic.com/~Szysza32
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 12.01.2021 02:05 AM przez Dobromiera.)
12.01.2021 02:04 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
dziobaseczek Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 8 095
Dołączył: Nov 2008
Facebook Last.fm
Post: #13
RE: Wielka Czwórka Top 200 1999
Artur.O napisał(a):172. Cast - Beat Mama Eska
O proszę - da się wyłowić też dobre piosenki z Radia i to jeszcze Eska (!) - najlepsza rzecz z zestawu
Artur.O napisał(a):190. Kent - 747 Eska
znów eska
Artur.O napisał(a):193. Michael Learns To Rock - Strange Foreign Beauty Eska
Patrzę też na nieoczywiste rzeczy - i tu znów Eska
Artur.O napisał(a):196. Suede - She's in Fashion LP3
Artur.O napisał(a):143. R.E.M. - Lotus Maxxx SLiP LP3
Artur.O napisał(a):156. Marilyn Manson - Coma White SLiP
Tutaj 3 pozycje Lubiane, acz dobrze znane. Na razie Eska zaskakuje odwagą siegania po mniej znane rzeczy

http://www.mycharts.pl/forumdisplay.php?fid=111 Icon_wink
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 13.01.2021 01:02 PM przez dziobaseczek.)
13.01.2021 01:02 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Dobromiera Offline
głośna mniejszość
*****

Liczba postów: 7 064
Dołączył: Jun 2011
Bebo Facebook Flickr Last.fm LinkedIn MySpace
NK.pl Twitter YouTube
Post: #14
RE: Wielka Czwórka Top 200 1999
Kower Billy'ego Withersa w wykonaniu Latarników to chyba 2. największy ich przebój w polskich stacjach, podobnie ten singiel Offspring.
Buena Vista Social Club to powiew muzyki świata (konkretnie to z Kuby), dzięki LP3 chyba jeden z bardziej znanych; lata później Blue Cafe niezbyt się wysiliło nagrywając swój wielki przebój o nazwie... "Buena".
TomCraft oraz Mr. X & Mr. Y (kolejny projekt Westbama, ten to ma łeb) to oczywiście szacowne techno z NRD, a Cassius robił furorę w świecie hałsu z tym i paroma innymi nagraniami.
Destiny's Child i Mariah Carey to znane marki r'n'b, ale z jakiegoś powodu poza SLiPem próżno szukać w tym roku.

131. Mariah Carey - Heartbreaker SLiP
132. Lighthouse Family - Ain't No Sunshine Maxxx RMF FM
133. Buena Vista Social Club - Chan Chan LP3
134. Blur - No Distance Left To Run SLiP LP3
135. Kayah/Goran Bregović - To nie ptak SLiP LP3
136. Cassius - Cassius 1999 SLiP
137. The Offspring - Why Don't You Get A Job Eska Maxxx SLiP LP3
138. Mr. X & Mr. Y - What's Up at the Brotherfront SLiP
139. TomCraft - 25.17 SLiP
140. Destiny's Child - Bug A Boo SLiP

Prace nad nową Muzyczną Galaktyką trwają. Żegnaj phorum.pl, witaj niezależności!

https://rateyourmusic.com/~Szysza32
13.01.2021 02:58 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Dobromiera Offline
głośna mniejszość
*****

Liczba postów: 7 064
Dołączył: Jun 2011
Bebo Facebook Flickr Last.fm LinkedIn MySpace
NK.pl Twitter YouTube
Post: #15
RE: Wielka Czwórka Top 200 1999
Jeszcze jedna dziesiątka dzisiaj, żeby przyspieszyć tempo. Icon_wink
Massive Attack dziwnie nisko, przyznaję... a od "Scar Tissue" wolę wszystkie następne single z tej samej płyty.
Whitney zaskakująco uderzyła w klimaty około UK garage, i to w dość dobry sposób - nie dziwi mnie, że radio szybko o tym zapomniało, nie pasuje do tej wielkopowierzchniowo-balladowej nudziary. Icon_wink
Reni Jusis, dla jednych gwiazda dwu przebojów, dla innych najbardziej niedoceniona piosenkarka i królowa elektroniki (czy tam elektreniki), a jak jest naprawdę? "Dreadlock Holiday" to oczywiście kower 10cc, i to niespecjalnie różny od oryginału, zasłyszany jednak dość dużo razy, abym go tu umieścił, ale "W głowie woda" to jedno z bardzo nielicznych nagrań polskiego rege, jakie nie spowoduje najazdu policji. Znowu pojawia się tęsknota za słonecznymi wakacjami bez epidemij...
"American Woman" to kolejny kower; Lenny miał wtedy dobry okres, w tym zestawieniu pojawi się jeszcze dwa razy.
"9 PM" to na Zachodzie zdecydowanie najbardziej znany kawałek ATB, a u nas - choć przesadnie ograny - to ledwie początek jego kariery, każdy ma w pamięci przede wszystkim okres, powiedzmy, 2002-2005 (myślę, że u niego najciekawszy).
Solowy Cornell to całościowo lekki zawód - nie dlatego, że to coś innego, bardziej introwertycznego, niż Soundgarden, lecz dlatego, że niewiele jest tam fajnych piosenek - ale "Can't Change Me" to uczciwa, chwytliwa rzecz.
Cypressa przeceniłem, to kultowa ekipa, ale o paleniu zielska są ciekawsze rzeczy, niż akurat Dr. Greenthumb...

121. Massive Attack - Man Next Door SLiP LP3
122. Britney Spears - ...Baby One More Time Eska Maxxx RMF FM SLiP LP3
123. Reni Jusis - Dreadlock Holiday Eska Maxxx RMF FM SLiP LP3
124. Chris Cornell - Can't Change Me SLiP LP3
125. Red Hot Chili Peppers - Scar Tissue Eska SLiP LP3
126. Lenny Kravitz - American Woman SLiP LP3
127. ATB - 9 PM (Till I Come) RMF FM SLiP
128. Whitney Houston - It's Not Right But It's Okay Maxxx RMF FM SLiP LP3
129. Reni Jusis W głowie woda SLiP
130. Cypress Hill - Dr. Greenthumb SLiP

Prace nad nową Muzyczną Galaktyką trwają. Żegnaj phorum.pl, witaj niezależności!

https://rateyourmusic.com/~Szysza32
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 13.01.2021 07:27 PM przez Dobromiera.)
13.01.2021 07:25 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
thestranglers Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 31 004
Dołączył: Dec 2014
Post: #16
RE: Wielka Czwórka Top 200 1999
Artur.O napisał(a):144. The Cranberries - Loud and Clear
jedno z bardziej pamiętnych nagrań z tej mało pamiętnej płyty

Artur.O napisał(a):145. Prozzac - Sucks To Be You
a to bardzo lubiłem, konieczne do poprawy humoru

Artur.O napisał(a):170. Madonna - Beautiful Stranger
robił swoje Austin Icon_wink

Artur.O napisał(a):173. Urszula - Rysa na szkle
nienawidziłem tę wersję Icon_rolleyes

Artur.O napisał(a):199. Jethro Tull - Dot com
tu Trójka zaskoczyła mnie wtedy

Artur.O napisał(a):196. Suede - She's in Fashion
wbiło się w pamięć! Icon_wink
13.01.2021 09:50 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
prz_rulez Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 20 111
Dołączył: Jun 2007
Post: #17
RE: Wielka Czwórka Top 200 1999
Doceniam trud, ale... NO NIE. Za protoplastę RMF Maxx można co najwyżej uznać tygodniowy Hop Bęc, najpierw w RMF-ie, potem na Vivie, a na końcu w tej krakowskiej stacji. Podsumowania roczne trochę "korygowały" wyniki Hop-Bęca, ale takie "Sonne" raczej nie miałoby szans na wysokie miejsce w podsumowaniu roku bez sukcesu na Hop-Bęcu.
Dodam jeszcze, że archiwum ma np. PiK. Trochę archiwów ma też Radio Merkury (obecnie Poznań), właśnie je "ogarniam". No i z Zetki też można coś tam wybrać.
13.01.2021 11:04 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Dobromiera Offline
głośna mniejszość
*****

Liczba postów: 7 064
Dołączył: Jun 2011
Bebo Facebook Flickr Last.fm LinkedIn MySpace
NK.pl Twitter YouTube
Post: #18
RE: Wielka Czwórka Top 200 1999
No, ale te notowania tygodniowe i w RMF, i w Vivie nadal prowadził Marcin Jędrych, a repertuarowo raczej było dość podobnie - tylko bez dynamiki i różnorodności, jaką wprowadzały notowania dzienne, zarówno przed wrześniem 2001, jak i po marcu 2003.
Co masz na myśli mówiąc o podsumowaniach rocznych "korygujących" wyniki Hop Bęca? Chodzi o Przebój Roku RMF FM?
A faktycznie, mam archiwalne notowana Radia PiK; rzecz do zbadania też. Szkoda że nie mają pierwszych 6 lat, ale i tak od 1997 roku wzwyż to całkiem ładnie.
Natomiast Radio Merkury nie ma przypadkiem tylko ostatnich lat?

Prace nad nową Muzyczną Galaktyką trwają. Żegnaj phorum.pl, witaj niezależności!

https://rateyourmusic.com/~Szysza32
14.01.2021 01:27 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 587
Dołączył: May 2008
Post: #19
RE: Wielka Czwórka Top 200 1999
Artur.O napisał(a):Cezary Pazura - Przystojny jestem
wow! kompletnie o tym zapomniałem, a było! Icon_surprised

Artur.O napisał(a):Britney Spears - ...Baby One More Time
nagranie-ikona!

Artur.O napisał(a):Destiny's Child - Bug A Boo
ależ slip serwował soczyste bangierki r&b!

Artur.O napisał(a):Britney Spears - Born To Make You Happy
a to z kolei największy paździerz wczesnej dyskografii spears

Artur.O napisał(a):Whitney Houston - My Love Is Your Love
o klasę wyżej od "it's not right"

Artur.O napisał(a):TLC - Dear Lie
nie wiedziałem, że gdziekolwiek to grali; lubiłem tamten krążek, ale to jego słabszy moment

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
14.01.2021 12:53 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
dziobaseczek Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 8 095
Dołączył: Nov 2008
Facebook Last.fm
Post: #20
RE: Wielka Czwórka Top 200 1999
Skomentowałem w wersji głosowej i dla tego nie chce mi się już pisać Icon_biggrin

http://www.mycharts.pl/forumdisplay.php?fid=111 Icon_wink
14.01.2021 01:01 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Wielka Czwórka Top 200 2000 Dobromiera 63 4 860 01.10.2021 09:49 AM
Ostatni post: TuneHunterz

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości