Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Vьrxovaja 100 lěta 1985
Dobromiera Offline
głośna mniejszość
*****

Liczba postów: 7 064
Dołączył: Jun 2011
Bebo Facebook Flickr Last.fm LinkedIn MySpace
NK.pl Twitter YouTube
Post: #1
Vьrxovaja 100 lěta 1985
Kolejna, piąta setka lat osiemdziesiątych. O dziwo, muzyka tu już brzmi mniej więcej tak, jak dzisiaj; co i rusz ktoś nawiązuje do ejtisów dzisiaj tak dosłownie, że mógłby być gdzieś tutaj. Oczywiście jeśli byłby dość dobry.
Trochę mniej wysiłku włożyłem w odsłuchy do tego rocznika, niż w poprzedni, ale wydaje mi się, że miałem tu mniej do słuchania, niż rok wcześniej. Mimo to rocznik bardzo zacny, jestem bardzo zadowolony z tego zestawu i miałem duże problemy z odrzucaniem poszczególnych nagrań, aby wyszła dokładnie setka.

Zaczynam prezentację już wkrótce.

Prace nad nową Muzyczną Galaktyką trwają. Żegnaj phorum.pl, witaj niezależności!

https://rateyourmusic.com/~Szysza32
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 14.11.2020 12:37 AM przez Dobromiera.)
14.11.2020 12:36 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Dobromiera Offline
głośna mniejszość
*****

Liczba postów: 7 064
Dołączył: Jun 2011
Bebo Facebook Flickr Last.fm LinkedIn MySpace
NK.pl Twitter YouTube
Post: #2
RE: Vьrxovaja 100 lěta 1985
100. Prince - The Ladder (1985) [pop] US

Balladka pełna osobistego wdzięku, choć dość zwyczajna.

99. Sting - If You Love Somebody Set Them Free (1985) [sophisti-pop] UK

Mam wrażenie, że Sting naprawdę odnalazł swoje "ja" poza zespołem, w eleganckim piosenkarstwie dla mam.

98. Death in June - Carousel (1985) [post-punk] UK

Mroczny i klaustrofobiczny, kierowany gwałtownym rytmem, mimo to powoli się snujący. Death in June zgodnie ze swoją nazwą wytworzyło tu prawdziwie grobowy klimat.

97. INXS - This Time (1985) [pop rock, alternative rock] AU

Trochę przestrzenne, stadionowe granie, doˊść chwytliwe.

96. Indochine - Canary Bay (1985) [synth pop] FR

kanari bej łuuuuu uu
francuski akcent w brytolskim graniu

95. The Cure - Close To Me (1985) [gothic rock, synth pop] UK

Głównie patrzę na tą piosenkę przez pryzmat charakterystycznego motywu, wykorzystywanego później w różnych piosenkach. Reszta jednak zostawia do życzenia.

94. Simple Minds - Don't You (Forget About Me) (1985) [pop rock, synth pop] UK

Trochę mam ból tyłka, bo uważam, że Simple Minds miało wcześniej kilka jeszcze wyrazistszych, chwytliwych piosenek w podobnym stylu, a ten kower spija całą śmietankę. Mimo to, dobra piosenka jest dobrą piosenką.

93. Skeletal Family - Promised Land (1985) [post-punk, alternative rock] UK

Bezpośrednia inspiracja dla Editors przy tworzeniu "Munich".

92. Ruth - Thriller (1985) [coldwave, minimal wave] FR

Prawdziwie zimne i pogięte granie; nieprzebierające w środkach granie o sporym natężeniu.

91. Jean Michel Jarre - Zoolookologie (1985) [electro] FR

JMJ w zaskakującej wolcie stylistycznej. Taneczne, gęste brzmieniowo i naszpikowane dźwiękiem nagranie, na czele z fajnie poszatkowanym wokalnym samplem, przetwarzanym na wszystkie sposoby.

Prace nad nową Muzyczną Galaktyką trwają. Żegnaj phorum.pl, witaj niezależności!

https://rateyourmusic.com/~Szysza32
19.11.2020 01:25 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
EVENo Offline
Byda rzygoł
*****

Liczba postów: 7 979
Dołączył: Sep 2017
Post: #3
RE: Vьrxovaja 100 lěta 1985
Jak miło zobaczyć Jarre'a z jego najlepszej płyty Icon_biggrin

Radio Epsilon
19.11.2020 06:25 AM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Dobromiera Offline
głośna mniejszość
*****

Liczba postów: 7 064
Dołączył: Jun 2011
Bebo Facebook Flickr Last.fm LinkedIn MySpace
NK.pl Twitter YouTube
Post: #4
RE: Vьrxovaja 100 lěta 1985
90. Nitzer Ebb - Warsaw Ghetto (1985) [ebm] UK

Muzyka Nitzer Ebb ogólnie brzmi, jakby wyszła z głów szaleńców. Szaleńców, których do dyskotekowego grania może inspirować warszawkie getto. Mam wrażenie, że już to wystarcza za opis chorej atmosfery tego nagrania.

89. The Waterboys - Don't Bang The Drum (1985) [pop rock] UK

Jasna strona muzyki.

88. The Smiths - The Boy With Thorn In His Side (1985) [jangle pop] UK

Morrissey śpiewający sam o sobie; piosenka dość melodyjna, jak to u The Smiths, przy akompaniamencie Marra, który na gitarze brzmi jak nikt inny.

87. R.E.M. - Maps & Legends (1985) [jangle pop] US

Stipe na wokalu i Buck na gitarze również mają swój styl jedyny w swoim rodzaju; Amerykanie jednak są wyżej, bo bardziej rozmarzony nastrój i lepszy refren.

86. Piano Fantasia - Song for Denise (1985) [italo disco]

Powolny pląs i nastrój trochę nie z tego świata, pomimo iż środki w tym utworze nie są wyjątkowe - elektroniczny rytm, pianinowa melodia uzupełniana syntezatorami; może to też dzięki temu, że to nagranie czysto instrumentalne.

85. Anthony Red Rose - Tempo (1985) [digital dancehall]

Dopiero układając tą setkę, dowiedziałem się, że jest coś takiego, jak digital dancehall, czyli jamajski dancehall podbity elektroniką. Brzmi to strasznie ejtisowo, w dobrym tego słowa znaczeniu.

84. New Order - Sub-Culture (1985) [electro-disco, alternative dance] UK

O takie dysko od New Order walczyłem. Wszystkie charakterystyczne elementy tu są: gitary jak z sąsiedniego pokoju, apatetyczno-ekspresyjny Sumner, chwytliwe refreny, tłuste syntezatory.

83. Kate Bush - Jig of Life (1985) [art pop] UK

Z muzyki ludowej trzeba umieć korzystać; u The Pogues mieszanka irlandczyzny i pop-rocka wypada infantylnie, Kate Bush za to wrzucając tu taki motyw, zadbała o zbudowanie naprawdę mistycznego, starodawnego klimatu.

82. Loose Ends - Hangin' on a String (1985) [synth funk] US

Jak to na funk przystało - bardzo bujające nagranie. Jak na synth funk przystało - bardzo ciepłe, pełne "duszy" pomimo pozornej skrajnej sterylności. Ładne klawisze w tle i niepodważalne "czarne" wokale.

81. William Onyeabor - When The Going Is Smooth & Good (1985) [electro-disco]

Niezwykle ciepłe nagranie; wokal i nigeryjski akcent Williama Onyeabora, piękne chórki (nadające trochę afrykańskiego posmaku), pogodne melodyjki; pomimo 12 minut, nijak się to nie dłuży.

Prace nad nową Muzyczną Galaktyką trwają. Żegnaj phorum.pl, witaj niezależności!

https://rateyourmusic.com/~Szysza32
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 20.11.2020 04:49 PM przez Dobromiera.)
20.11.2020 04:47 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Dobromiera Offline
głośna mniejszość
*****

Liczba postów: 7 064
Dołączył: Jun 2011
Bebo Facebook Flickr Last.fm LinkedIn MySpace
NK.pl Twitter YouTube
Post: #5
RE: Vьrxovaja 100 lěta 1985
80. Cyber People - Void Vision (1985) [spacesynth]

Wiksa istniała już w latach 80.!

79. The Chameleons - Intrigue In Tangiers (1985) [post-punk] UK

Blisko syndromu "każda piosenka brzmi tak samo", niemniej to nagranie ma całkiem dużo werwy.

78. Aya RL - Ulica miasta (1985) [coldwave] PL

Dla jednych - 77 pozycyj za nisko. Dla innych - nuda straszna. Powiedzmy, że jestem tak pośrodku. Świetny klimat, ale jest aż nazbyt minimalistycznie, żeby być wyżej.

77. Pet Shop Boys - Opportunities (Let's Make Lots of Money) (1985) [synth pop] UK

Początek ery PSB.

76. Killing Joke - Kings & Queens (1985) [post-punk] UK

Podoba mi się, jak perkusja charakterystycznie chodzi na tam-tam-tam, a główna gitara na to odpowiada riffem.

75. Strawberry Switchblade - Deep Water (1985) [dream pop, jangle pop] UK

Bardzo eteryczne, delikatne, zupełnie jak można się spodziewać po tak onirycznych tytule i nazwie wykonawcy. No i znowu jakieś celtyckawe motywy, które nadają kolorytu. Mam wrażenie, że tysiące wykonawców próbowało kopiować to brzmienie, no ale oryginał jest tylko jeden.

74. New Model Army - Grandmother's Footsteps (1985) [post-punk, alternative rock] UK

NMA to coś na wpół drogi pomiędzy post-punkiem a mainstreamowym alt-rockiem 2 dekady później. Wygładzone granie, ale dość żarliwe i zaangażowane, aby przykuć uwagę, zwłaszcza z tak dobrym refrenem.

73. Oingo Boingo - Dead Man's Party (1985) [new wave, pop rock] UK

Nowofalowy odpowiednik Sparks, tylko tym razem jednak z Wysp.

72. Tom Waits - Singapore (1985) [experimental rock] US

Barowe granie, ale takie bardziej dziwne i chore. Tom Waits zresztą doprowadził je do perfekcji w tym roku i jeszcze będzie wyżej.

71. Prefab Sprout - Faron Young (1985) [sophisti-pop] UK

Całkiem rozpędzone, gitarowe nagranie, jak na Prefab Sprout.

Prace nad nową Muzyczną Galaktyką trwają. Żegnaj phorum.pl, witaj niezależności!

https://rateyourmusic.com/~Szysza32
24.11.2020 07:30 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 587
Dołączył: May 2008
Post: #6
RE: Vьrxovaja 100 lěta 1985
Artur.O napisał(a):94. Simple Minds - Don't You (Forget About Me) (1985) [pop rock, synth pop] UK

Trochę mam ból tyłka, bo uważam, że Simple Minds miało wcześniej kilka jeszcze wyrazistszych, chwytliwych piosenek w podobnym stylu, a ten kower spija całą śmietankę. Mimo to, dobra piosenka jest dobrą piosenką.
oni jej nie lubili

ja ją uwielbiam

ale przez film chyba, kojarzy mi się pięknie

mam ją w szufladce sentymentalnych

Artur.O napisał(a):88. The Smiths - The Boy With Thorn In His Side (1985) [jangle pop] UK
moje ulubione smiths . (kropka)

Artur.O napisał(a):84. New Order - Sub-Culture (1985) [electro-disco, alternative dance] UK
ekstra

Artur.O napisał(a):81. William Onyeabor - When The Going Is Smooth & Good (1985) [electro-disco]
b-o-ż-e, to jest tak d-o-b-r-e

Artur.O napisał(a):80. Cyber People - Void Vision (1985) [spacesynth]
aleś wynalazł! sekunduję!

Artur.O napisał(a):72. Tom Waits - Singapore (1985) [experimental rock] US

Barowe granie, ale takie bardziej dziwne i chore. Tom Waits zresztą doprowadził je do perfekcji w tym roku i jeszcze będzie wyżej.
ciekawe co, bo ja bym z tej płyty właśnie singapur wysinglował

w ogóle, że masz na to czas, że ci się chce i to robisz, to wow, szapo ba

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
24.11.2020 12:53 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Dobromiera Offline
głośna mniejszość
*****

Liczba postów: 7 064
Dołączył: Jun 2011
Bebo Facebook Flickr Last.fm LinkedIn MySpace
NK.pl Twitter YouTube
Post: #7
RE: Vьrxovaja 100 lěta 1985
(19.11.2020 06:25 AM)EVENo napisał(a):  Jak miło zobaczyć Jarre'a z jego najlepszej płyty Icon_biggrin
O, ja w sumie do niedawna w ogóle jej nie znałem - pomimo uwielbienia dla Tlenu i Równonocy - a odebrałem ją po prostu jako fajną. Fajnie, że budzi zainteresowanie. Icon_smile

(24.11.2020 12:53 PM)AKT! napisał(a):  moje ulubione smiths . (kropka)
Dość zaskakujący wybór.

(24.11.2020 12:53 PM)AKT! napisał(a):  ciekawe co, bo ja bym z tej płyty właśnie singapur wysinglował
W sumie to na tyle zróżnicowana płyta, że ciężko ją zamknąć w jednej piosence. Icon_wink

(24.11.2020 12:53 PM)AKT! napisał(a):  w ogóle, że masz na to czas, że ci się chce i to robisz, to wow, szapo ba
Dziękuję. Icon_biggrin Oczywiście, dzięki tym zestawieniom porządkuję sobie cały swój świat muzyczny i to jest główna motywacja. Za to z muzyką tegoroczną jestem do tyłu, ale przecież kiedyś się nadrobi...

---

70. Halina Frąckowiak - Papierowy księżyc (1985) [pop] PL

Przesłodzona, przeurocza piosenka, która wżera się w mózg.

69. Marillion - Kayleigh (1985) [pop rock] UK

Wyjątkowo zgrabna, choć nazbyt ckliwa piosnka temu Marillionowi wyszła. Podobają mi się zwłaszcza te klawisze.

68. Tom Waits - Union Square (1985) [rockabilly, blues rock] US

Chyba "najbrzydszy" rock'n'roll, jaki słyszałem. Samym stylem wokalnym Waits nadaje zupełnie innego tonu w tej dość ożywionej piosence.

67. Pet Shop Boys - In The Night (1985) [electro-disco] UK

Tłusty bit, dobry motyw, czego chcieć więcej? Mocna bisajdowa rzecz.

66. Meat Puppets - Swimming Ground (1985) [cowpunk] US

Może i nie punk, ale faktycznie trochę jest tu posmaku amerykańskiego sioła. Dużą rolę grają tu bezbłędnie "od serca" partie gitarowe Curta Kirkwooda. Leniwe, przyjemne granie i bardzo inspirujące dla późniejszego indie.

65. Oingo Boingo - Fool's Paradise (1985) [new wave, pop rock] UK

Zwrotki trochę przypominają Duran Duran; ten suchy synthpopowy rytm i wykrzykiwane linijki z przerwami pomiędzy. Fajne są gitarowe i saksofonowe zagrywki i nisko śpiewany refren.

64. Maanam - Lipstick on the Glass (1985) [post-punk] PL

Być może najzabawniejsza piosenka, jaką nagrał Maanam.

63. Kirsty MacColl - A New England (1985) [jangle pop] UK

Piosenka delikatna jak jedwab.

62. Mr. Fingers - Mystery of Love (1985) [acid house] US

Początek wielkich rzeczy w muzyce. Icon_wink Wczesne zastosowanie TB-303, które jak wiadomo, samo w sobie generuje jedyne w swoim rodzaju kosmiczne brzmienie.

61. Depeche Mode - Shake the Disease (1985) [synth pop] UK

Nagranie idealnie bestofowe - bardzo proste, dość melodyjne, oraz bardzo w stylu zespołu, ale jednocześnie nie wyróżniające się aż tak bardzo na tle reszty. Ciekawe, że podobny opis mogę odnieść do naprawdę wielu "best-ofowych" singli.

Prace nad nową Muzyczną Galaktyką trwają. Żegnaj phorum.pl, witaj niezależności!

https://rateyourmusic.com/~Szysza32
25.11.2020 12:24 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
dejmieeen Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1 273
Dołączył: Apr 2018
Post: #8
RE: Vьrxovaja 100 lěta 1985
Czekam na plejkę na spotify - znam stąd tyle, co kot napłakał, a ostatnio jestem leniwy i jakiekolwiek wpisywanie w spotify mnie męczy xd
26.11.2020 08:12 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Dobromiera Offline
głośna mniejszość
*****

Liczba postów: 7 064
Dołączył: Jun 2011
Bebo Facebook Flickr Last.fm LinkedIn MySpace
NK.pl Twitter YouTube
Post: #9
RE: Vьrxovaja 100 lěta 1985
No, przyznam, że mi się nie chce tworzyć osobnej plejlisty, która byłaby uzupełniana co dzień. xd Oczywiście dam pełną na koniec.
Dla tej dziesiątki nie wymyśliłem nic mądrego, więc wyjątkowo bez opisów.

60. The Chameleons - Perfume Garden (1985) [post-punk] UK
59. OMD - So In Love (1985) [synth pop] UK
58. Suzanne Vega - Marlene On The Wall (1985) [singer/songwriter] US
57. Indochine - 3e sexe (1985) [synth pop, new wave] FR
56. R.E.M. - Life And How To Live It (1985) [jangle pop] US
55. The Smiths - I Want The One I Can't Have (1985) [jangle pop] UK
54. Kate Bush - Running Up That Hill (Deal With a God) (1985) [art pop] UK
53. The Cult - She Sells Sanctuary (1985) [gothic rock] UK
52. Yello - Let Me Cry (1985) [electropop]
51. Peter Richard - Walking in the Neon (1985) [italo disco]

Prace nad nową Muzyczną Galaktyką trwają. Żegnaj phorum.pl, witaj niezależności!

https://rateyourmusic.com/~Szysza32
26.11.2020 05:49 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
dziobaseczek Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 8 095
Dołączył: Nov 2008
Facebook Last.fm
Post: #10
RE: Vьrxovaja 100 lěta 1985
Jestem zaskoczony doborem piosenek. Meat Puppets położyli podwaliny pod Grunge (podobnie jak Mother Love Bone). Czy Peter Richard to Italo disco? Można dyskutować. Jest za bardzo synthpopowy. Za tydzień mocniej poskaczę po tym zestawieniu.

http://www.mycharts.pl/forumdisplay.php?fid=111 Icon_wink
28.11.2020 12:57 AM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Dobromiera Offline
głośna mniejszość
*****

Liczba postów: 7 064
Dołączył: Jun 2011
Bebo Facebook Flickr Last.fm LinkedIn MySpace
NK.pl Twitter YouTube
Post: #11
RE: Vьrxovaja 100 lěta 1985
"Walking In The Neon" na pewno jest "synth", ale kompozycyjnie to jednak o wiele za daleko od "pop". Icon_razz2

50. The Waterboys - The Whole of the Moon (1985) [pop rock] UK

Potężna, przestrzenna.... lekka, prostolinijna piosenka pop. Jedna z tych, które aż tryskają optymizmem i są bardzo chwytliwe. Początkowo była nawet w top10, ale to jednak przesada.

49. Oingo Boingo - Stay (1985) [pop rock] US

Jak na Oingo Boingo, wolniejsze i bardziej stonowane nagranie, mimo to w pełnej krasie słychać tu ich kunszt; bogate brzmienie, tworzone przez partie gitar, klawiszy, dopełniane róznymi dęciakami, raz to wtórującymi zwrotkom, raz to, do tego strasznie ładny refren, trochę przypominający mi Suede.

48. Killing Joke - Night Time (1985) [post-punk, new wave] UK

Ciężka, rozpędzona lokomotywa; zwraca uwagę zręczne stosowanie prowadzącej gitary jako dopełnienia szaleńczego rytmu. Ogólnie myślę, że styl, jaki Killing Joke wypracowało sobie na płycie Night Time ciężko pomylić z czymkolwiek innym.

47. Pet Shop Boys - A Man Could Get Arrested (1985) [electropop] UK

Pewną tajemnicą fanowstwa PSB jest większa odwaga, jaką zespół prezentował na stronach B. Ostre elektro (czy to tego pierdolnięcia szukał Hitler?), świdrujący motyw. Intrygujące nagranie.

46. Tom Waits - Walking Spanish (1985) [blues rock, singer/songwriter] US

Kolejna piosenka i kolejny gatunek; to piosenka o powoli bujającym rytmie, bardzo bluesowa, całkiem z wyczuciem.

45. Tuxedomoon - St. John (1985) [art rock] US

Tuxedomoon zawsze grało w swojej lidze, chociaż po pierwszych płytach nie zawsze równie dobrze. Karkołomne, przeszywające łączenie jazzu, elektroniki, progresu i z gruntu rockowego piosenkopisarstwa czyni z tego naprawdę oryginalną i ciekawą muzykę.

44. Ruth - Polaroid/Roman/Photo (1985) [coldwave, minimal wave] FR

Ten utwór jest jak seks-robot. Bardzo zimny i bardzo erotyczny. Głębokie basowe brzmienie, frapujące wokale, wyraźnie rozwijająca się z czasem kompozycja, cały czas elektryzująca; dęciaki znakomicie punktujące to nagranie. Małe arcydzieło gatunku.

43. Death in June - The Calling (Mk II) (1985) [ebm] UK

Bardziej ważne nagranie na ogólnie mniej ważnej płycie. To jest jak dyskoteka przed armagiedonem.

42. Tuxedomoon - Watching the Blood Flow (1985) [post-punk, jazz-rock] US

Podobnie jak na pozycji 46., ale tu kompozycja jest jeszcze bardziej klarowna.

41. Wayne Smith - Under Me Sleng Teng (1985) [digital dancehall]

Pięknie buczący elektroniczny bas, jak z konsoli do grania; "flow" Wayne'a Smitha jest bardzo przyjemne w słuchaniu; poza tym piosenka ta robi co dancehall powinien robić, czyli bujać.

Prace nad nową Muzyczną Galaktyką trwają. Żegnaj phorum.pl, witaj niezależności!

https://rateyourmusic.com/~Szysza32
28.11.2020 03:44 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Dobromiera Offline
głośna mniejszość
*****

Liczba postów: 7 064
Dołączył: Jun 2011
Bebo Facebook Flickr Last.fm LinkedIn MySpace
NK.pl Twitter YouTube
Post: #12
RE: Vьrxovaja 100 lěta 1985
40. Tears for Fears - Head Over Heels (1985) [synth pop] UK

Pewnie największy przebój w tej dziesiątce. Ciężko się pisze o muzyce tak zwyczajnej. Nagranie bezbłędne melodycznie i po prostu bardzo estetyczne.

39. R.E.M. - Driver 8 (1985) [jangle pop] US

Jedne z fajniejszych melodyjek gitarowych w roku (bo za delikatne, żeby nazwać riffami); nagranie, z którego po prostu wylewa się dużo luzu. Ładnie wspomagane przez harmonijkę.

38. Tom Waits - Hang Down Your Head (1985) [heartland rock] US

Zdecydowanie najbardziej "singlowa" i melodyjna rzecz od Waitsa w tym roku. Trochę może zbyt podniosła, epatująca smutkiem. Poza tym kolejna piosenka i kolejny gatunek.

37. Clan of Xymox - A Day (Remix) (1985) [ebm] NL

Nietypowa rzecz w repertuarze Clan of Xymox, które na ogół jest po prostu słabszym Dead Can Dance / Cocteau Twins. Kilka minut przerażająco mrocznej, post-industrialowej dyskoteki; przy tym wydaje mi się, dość melodyjnej i konwencjonalnej.

36. The Cure - Inbetween Days (1985) [gothic rock] UK

Przeoczony starszy brat "Just Like Heaven".

35. Oingo Boingo - No One Lives Forever (1985) [glam rock, zolo] UK

Najbardziej zwariowany i żywy kawałek Oingo Boingo. Jak na swój tytuł, jest wręcz szaleńczo pozytywny. A może to po to, żeby chwilowo zapomnieć, że...? Uwielbiam przejścia pomiędzy kolejnymi częściami utworu, czuć że tu zespół dał z siebie wszystko - jest to tak misternie złożone, sekunda po sekundzie.

34. Aya RL - Nasza ściana (1985) [post-punk, coldwave] PL

Najgęstszy klimat u Ayi RL; mroczne, przytłaczające, dzięki odpowiedniej kombinacji bardzo natchnionych wokali, "maszerującej" perkusji, nieco "plemiennych" chórków.

33. Propaganda - Duel (1985) [synth pop] GE

Prawie doskonała piosenka synthpop; zwiewna, przestrzenna produkcja, świetne klawisze (a nawet solówka!).

32. Nick Cave & the Bad Seeds - Tupelo (1985) [punk blues, gothic rock] AU

Jakiś rodzaj instrumentów perkusyjnych (nie znam się) jest tu użyty i jest na nim grany taki "plemienny" rytm, który determinuje całą resztę; dopasowuje się do niego główna gitara. Brudne, mistyczne.

31. Dead Can Dance - Advent (1985) [darkwave]

DCD po raz 1.

Prace nad nową Muzyczną Galaktyką trwają. Żegnaj phorum.pl, witaj niezależności!

https://rateyourmusic.com/~Szysza32
30.11.2020 08:06 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
thestranglers Online
Moderator
*****

Liczba postów: 31 005
Dołączył: Dec 2014
Post: #13
RE: Vьrxovaja 100 lěta 1985
O, DCD chyba nawet najlepszy z jednej z najlepszych ich płyt (kiedy w najsilniejszych?).
R.E.M. jeden z najbardziej niedocenionych w całej karierze, świetny flow się z niego wylewa.
No i Tearsi z kolei w jednej z najambitniejszych popowych melodii ever.
30.11.2020 08:49 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 587
Dołączył: May 2008
Post: #14
RE: Vьrxovaja 100 lěta 1985
Artur.O napisał(a):66. Meat Puppets - Swimming Ground (1985) [cowpunk] US
uwielbiam, to mój top wszech czasów, tak bardzo!

Artur.O napisał(a):Tom Waits - Union Square (1985) [rockabilly, blues rock] US

Chyba "najbrzydszy" rock'n'roll, jaki słyszałem.
kojarzę nazwę, ale muszę posłuchać, bo nie gra mi samo w głowie, a to ładna rekomendacja!

Artur.O napisał(a):55. The Smiths - I Want The One I Can't Have (1985) [jangle pop] UK
to mnie nigdy nie brało

Artur.O napisał(a):50. The Waterboys - The Whole of the Moon (1985) [pop rock] UK

Potężna, przestrzenna.... lekka, prostolinijna piosenka pop. Jedna z tych, które aż tryskają optymizmem i są bardzo chwytliwe. Początkowo była nawet w top10, ale to jednak przesada.
noooo przesada to miejsce 50., ja bym dał co najmniej w 25-ce!

Artur.O napisał(a):38. Tom Waits - Hang Down Your Head (1985) [heartland rock] US
heartland rock, powiadasz? :o

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
01.12.2020 12:51 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Dobromiera Offline
głośna mniejszość
*****

Liczba postów: 7 064
Dołączył: Jun 2011
Bebo Facebook Flickr Last.fm LinkedIn MySpace
NK.pl Twitter YouTube
Post: #15
RE: Vьrxovaja 100 lěta 1985
(30.11.2020 08:49 PM)thestranglers napisał(a):  O, DCD chyba nawet najlepszy z jednej z najlepszych ich płyt (kiedy w najsilniejszych?).
DCD zdecydowanie jest bardziej albumowe niż piosenkowe, ciężko się je wybiera z płyt - faktycznie by tam pasowali.

(30.11.2020 08:49 PM)thestranglers napisał(a):  R.E.M. jeden z najbardziej niedocenionych w całej karierze, świetny flow się z niego wylewa.
Cała płyta jest w sumie dość doceniana, jako przedstawiciel okresu indyjskiego R.E.M.

(01.12.2020 12:51 PM)AKT! napisał(a):  heartland rock, powiadasz? :o
Idę za RYMem, ja nie do końca wiem, czym to w ogóle jest, choć oczywiście Springsteena słuchałem. Icon_wink

30. R.E.M. - Can't Get There From Here (1985) [jangle pop] US

Świetny, "skaczący" motyw gitarowy; żwawe, rytmiczne nagranie. Zaskakuje refren, podbity dęciakami. I to już najwyższe R.E.M. w tym roku; naprawdę uważam, że to najbardziej charakterystyczne nagranie na płycie.

29. Indochine - Trois nuits per semaine (1985) [new wave, synth pop] FR

Proste granie w gatunku; broni się niepokonalną melodyką i żarliwym wykonaniem.

28. The Cult - Nirvana (1985) [gothic rock] UK

The Cult to "gotyk" w wersji bardziej stadionowej. Pomimo iż "Nirvana" nie była singlem, to uważam to za zdecydowanie najbardziej chwytliwe i przebojowe nagranie na płycie.

27. Mr. Zoob - Mój jest ten kawałek podłogi (1985) [new wave] PL

Brawurowe nagranie. Trochę reggujący rytm, brzmiący jak The Police na potrójnej prędkości, duży udział saksofonu, który w solówce ma całkiem niezłe momenty. Jeden z tych utworów, które od początku do końca brzmią jak wyraz buntu.

26. Dead Can Dance - Avatar (1985) [darkwave] AU

Na drugiej płycie DCD gitary już ustępują miejsca wiolonczeli, a coraz lepsze są partie Lisy Gerrard.

25. Cocteau Twins - Aikea-Guinea (1985) [dream pop] UK

Niealbumowe Cocteau Twins grające w stylu Cocteau Twins. Czasami i to wystarcza.

24. Koto - Visitors (1985) [spacesynth] IT

Kosmiczne, doskonałe dysko. Tak sobie myślę, że trochę za nisko dałem.

23. Suzanne Vega - Small Blue Thing (1985) [singer/songwriter]

Tak piękna muzyka, że aż łezkę uroniłem.

22. Talk Talk - Life's What You Make It (1985) [art pop, synth pop] UK

Pierwszy krok ku post-rockowemu Talk Talk. Przestrzenne, bogate dźwiękiem, trochę tajemnicze. Niepokojące pianino..

21. Katrina & the Waves - Walking On Sunshine (1985) [pop rock] UK

W poszukiwaniu doskonałej i doskonale pozytywnej piosenki pop. Trochę czerpiąca z pop-soulu lat 60., trochę z nowej fali (gitarzysta The Soft Boys się tu udziela).

Prace nad nową Muzyczną Galaktyką trwają. Żegnaj phorum.pl, witaj niezależności!

https://rateyourmusic.com/~Szysza32
02.12.2020 02:58 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
thestranglers Online
Moderator
*****

Liczba postów: 31 005
Dołączył: Dec 2014
Post: #16
RE: Vьrxovaja 100 lěta 1985
Ooo, a ja myślałem o Avatarze właśnie! To się zgadalismy... Icon_smile
Talk Talk się pojawia. Liczę na więcej od nich. Osobiście połowę płyty przynajmniej bym tu umieścił, a nawet i więcej.
O indyjskim R. E. M. to nie słyszałem, no ale wierzę i jeśli tacy są w pamięci wielu to wszystko w porządku. Icon_smile
02.12.2020 08:01 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Dobromiera Offline
głośna mniejszość
*****

Liczba postów: 7 064
Dołączył: Jun 2011
Bebo Facebook Flickr Last.fm LinkedIn MySpace
NK.pl Twitter YouTube
Post: #17
RE: Vьrxovaja 100 lěta 1985
Że "indyjskie" to po prostu chodzi mi o indie, w znaczeniu independent, w znaczeniu że w niezależnej wytwórni, taki żarcik słowny.
Reszta The Colour of Spring to już rok kolejny i na pewno będzie ona reprezentowana przez więcej piosenek.

Prace nad nową Muzyczną Galaktyką trwają. Żegnaj phorum.pl, witaj niezależności!

https://rateyourmusic.com/~Szysza32
02.12.2020 12:46 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
thestranglers Online
Moderator
*****

Liczba postów: 31 005
Dołączył: Dec 2014
Post: #18
RE: Vьrxovaja 100 lěta 1985
Haha, no tak, tak... Indyjskie R. E. M. to poznałem już post factum, dzięki czytanemu namiętnie koło roku 1991 Bravo. Zamieścili bowiem tam recenzję ich składaka, bodajże the best of, w każdym razie płyty z twarzami na okładce. Tak bardzo mi się ona wbiła w świadomość, że po latach wielu skorzystałem z okazji nabycia materiału. Stąd i znałem Perfect Circie, Fall On Me, czy chociażby osławione Radio Free Europe. Wcześniej z Greatest Hits Paula Kinga znało się The One I Love, It's The End of The World, czy Orange Crush. Samego zaś Drivera oceniałem zawsze jako zupełnie nieznane, acz jedno z najlepszych oblicz zespołu.
02.12.2020 12:59 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Dobromiera Offline
głośna mniejszość
*****

Liczba postów: 7 064
Dołączył: Jun 2011
Bebo Facebook Flickr Last.fm LinkedIn MySpace
NK.pl Twitter YouTube
Post: #19
RE: Vьrxovaja 100 lěta 1985
Przyznam, że znowu nie chce mi się pisać opisów dzisiaj... zresztą w top20 nie powinno być potrzeby.

11. Tears for Fears - Shout (1985) [synth pop] UK
12. Model 500 - Night Drive (Thru-Babylon) (1985) [electro, detroit techno] US
13. Aya RL - Unikaj zdjęć (1985) [coldwave] PL
14. Yello - Desire (1985) [synth pop]
15. Cock Robin - The Promise You Made (1985) [pop] US
16. Daab - Ogrodu serce (1985) [reggae] PL
17. Tom Waits - Tango Till They Are Sore (1985) [dark cabaret, piano blues] US
18. Killing Joke - Love Like Blood (1985) [post-punk] UK
19. a-ha - The Sun Always Shines On TV (1985) [synth pop] NO
20. Dead Can Dance - The Cardinal Sin (1985) [darkwave] AU

Prace nad nową Muzyczną Galaktyką trwają. Żegnaj phorum.pl, witaj niezależności!

https://rateyourmusic.com/~Szysza32
02.12.2020 05:30 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Dobromiera Offline
głośna mniejszość
*****

Liczba postów: 7 064
Dołączył: Jun 2011
Bebo Facebook Flickr Last.fm LinkedIn MySpace
NK.pl Twitter YouTube
Post: #20
RE: Vьrxovaja 100 lěta 1985
10. Siouxsie & the Banshees - Cities in Dust (1985) [alternative rock, alternative dance] UK

Czołowy gotycko-rockowy zespół, który tu w sumie porzucił te klimaty na rzecz lżejszych, ale mimo to czuć, że to Siouxsie & the Banshees. Nadal czuć tu to frywolno-podniosłe piosenkopisarstwo z poprzednich płyt, no i oczywiście jedyny w swoim rodzaju, charyzmatyczny wokal Siouxsie. Dwie rzeczy budują ten utwór - świetny wstęp z "odbijaną piłeczką", oraz bardzo wżerający się w mózg refren. Choć jest to rytmiczne, dyskotekowe wręcz, to, jak mówię, typowego klimatu zespołu nie brakuje.

9. Tears for Fears - Everybody Wants To Rule the World (1985) [synth pop, sophisti-pop] UK

Są takie piosenki, które są jak cicha woda. Wchodzą łagodnie, wodzą klawiszami kojarzącymi się z pluskiem wody, budują trochę rozmarzoną atmosferę, a wreszcie pamięta się je, bo są po prostu bardzo zgrabne melodycznie, nieco żarliwe i zdają sie nieść sobą jakieś prawdy. Tak, mówię, o "Everybody...". Bardzo cenię tu przestrzenną i bogatą produkcję, która wspomaga klimat tego nagrania.

8. Yello - Vicious Games (1985) [synth pop] CH

Utwór jakby niespodziewany. Głośny trąbkowy motyw na sam wstęp sugeruje coś równie żwawego, a dalej, choć na obrzeżach dysko, jest raczej refleksyjnie-romantycznie. Siłą Yello jest świetna inżynieria dźwięku; nagranie brzmi żywo, tanecznie, a przy tym zdaje się szybować w obłokach, na żółtej plaży nad fioletowym morzem. Piosenka, w wykonaniu damsko-męskim, brzmi szczerze i ekspresyjnie, a bardzo niewysilenie.

7. Jamie Principle - Waiting On My Angel (1985) [chicago house] US

Choć już w zestawieniu było niżej kilka "kosmicznych" nagrań, to tu najbardziej czuję, jakby przybyło z kosmosu. Na 1985 rok i muzykę typowo taneczna, brzmi wyjątkowo futurystycznie; jedyne, co tu przypomina o człowieku, to obecność ciepłych, czarnych, soulowych wokali (raczej na niskich nutach), a czasem jakby losowe fragmenty ludzkich głosów, np. jakiś śmiech kobiety; to wszystko komponuje się idealnie jednak.

6. Pet Shop Boys - West End Girls (1985) [synth pop] UK

Mroczny, stonowany obraz dzielnicy Londynu - osiągnięty samym dźwiękiem, a dopowiedziany słowy. W sumie nie jest to zbyt chwytliwe nagranie; zwrotki w większości melorecytowane; mimo to wszystko to zapada w pamięć i działa na wyobraźnię.

5. Yello - Angel No (1985) [electro pop] CH

To z kolei taki utwór, który zdaje się eksplodować prosto w twarz. Wita ostry, przesterowany klawiszowy motyw, żeby potem wybuchł na nas pełen charyzmy i seksapilu (seks-bomba, he_he_he) refren ze zwrotką, śpiewany przez kobietę, któremu wtórują okrzyki "HEJ" i brzmi to tak niespodziewanie, że aż trochę bezwstydnie absurdalnie. Nagranie jest dość dynamiczne - zdaje się składać z wielu instrumentalnych mini-części - ale intensywne. Jeden z czarnych koni tego topu.

4. Dead Can Dance - Mesmerism (1985) [darkwave] AU

Do perfekcji doprowadzony styl DCD; mistyczny, tajemniczy, mroczny, w tym utworze zbudowany na świetnym motywie (zastanawiałem się 20 minut, i nie doszedłem do tego, jaki to instrument), iście zaklętym śpiewie, który sprawia wrażenie przywoływania jakichś demonów z antycznej Grecji, zwłaszcza na podbijającym, basowym tle puzonów, a momentami jeszcze innych instrumentów. I to wszystko nie jest ani nakombinowane - strukturalnie jest prosto, ani dość patetyczne - raczej przerażająco. W sumie to mógłby być numer jeden tego rocznika.

Prace nad nową Muzyczną Galaktyką trwają. Żegnaj phorum.pl, witaj niezależności!

https://rateyourmusic.com/~Szysza32
04.12.2020 02:45 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Vьrxovaja 100 lěta 1988 Dobromiera 16 2 143 07.12.2021 12:59 PM
Ostatni post: Dobromiera
  Vьrxovaja 100 lěta 1987 Dobromiera 18 1 116 05.07.2021 05:17 PM
Ostatni post: Dobromiera
  Vьrxovaja 100 lěta 1986 Dobromiera 34 2 500 14.02.2021 02:41 AM
Ostatni post: Dobromiera
  Vьrxovaja 100 lěta 1984 Dobromiera 19 2 252 24.10.2020 02:04 PM
Ostatni post: dziobaseczek
  Vьrxovaja 100 1983 lěta Dobromiera 32 2 887 27.05.2020 04:34 PM
Ostatni post: Dobromiera
  Vĭrxovaja 100 lěta 1982 Dobromiera 34 2 638 29.08.2019 11:24 AM
Ostatni post: AKT!
  Vĭrxŭ Lěta 2018 Dobromiera 28 2 204 30.07.2019 01:35 PM
Ostatni post: AKT!

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości