Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Polski top wszechczasów
kajman Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 377
Dołączył: Jun 2007
Post: #401
RE: Polski top wszechczasów
Tylko, że u Ciebie to były dwa różne utwory.
01.02.2021 04:44 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Sundrajta Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 8 164
Dołączył: Jul 2014
Post: #402
RE: Polski top wszechczasów
Nie będę za wiele komentował, choć muszę przyznać że sporo piosenek znam (no może z wyjątkiem WGB, a i to może tylko dlatego że ich nie kojarzę po tytułach).
Ale specjalnie porównałem sobie obie "Kantaty" żeby wyrobić opinie opinię na jej temat. I faktycznie w pierwszym odczuciu mam podobne wrażenie do kajmana, że wykonanie Zauchy jakoś nie pasuje do tych nut? Wow I od razu przyznam, że znam tylko wersję Grechuty i to z pewnością dlatego! Icon_rolleyes Zatem w tej chwili pierwowzór jest u mnie znacznie wyżej, tylko że i tak obie nie miałyby szans nawet na miejsce w setce i to nie tylko TWC, ale nawet polskiego TWC. A swoją drogą, jak to drzewiej bywało, że tę samą piosenkę w dwóch wersjach (ale chyba pod szyldem tego samego zespołu?) nagrywali różni wokaliści.
A teraz włączyłem do posłuchania WGB, by mieć jakieś o nich pojęcie...

"Pisanie na temat muzyki jest jak tańczenie na temat architektury" [Frank Zappa]
01.02.2021 05:16 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 377
Dołączył: Jun 2007
Post: #403
RE: Polski top wszechczasów
Sundrajta napisał(a):choć muszę przyznać że sporo piosenek znam
To zawsze cieszy.
Sundrajta napisał(a):I od razu przyznam, że znam tylko wersję Grechuty i to z pewnością dlatego!
Po kilkunastu przesłuchaniach wszystko się u mnie wyrównało. A tyle razy słuchałem czołówkę (top 12 pewnie ponad 20).
Sundrajta napisał(a):A teraz włączyłem do posłuchania WGB, by mieć jakieś o nich pojęcie...
Ciekawym odczuć, bo nie mam pojęcia jak ich będziesz odbierał.
01.02.2021 05:23 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 377
Dołączył: Jun 2007
Post: #404
RE: Polski top wszechczasów
Postanowiłem, że w tej fazie walki nie będę już zdradzał czy to ostatnie nagranie wykonawcy czy jeszcze coś będzie (wyjątkiem będzie artystka, która w tym topie ma tylko jeden utwór). W ten sposób może będą niespodzianki.
15. Andrzej Zaucha - Dzień dobry mr. Blues
1985 04:57 (J. Wasowski; B. Perkun)
To jedna z największych niespodzianek tego topu. Przed topem w ciemno obstawiłbym podium i był najpoważniejszym faworytem do zwycięstwa. I nie wiem, co nie zagrało. Nota bene początkowo liderował, ale potem dał się zepchnąć. No ale to już taki poziom, że wszystko tutaj odbieram jako genialne. Tutaj jest rewelacyjnie wokalnie (ale to w przypadku Zauchy truizm), znakomicie instrumentalnie (bas, piano itd). Może to efekt, że jest to chyba najbardziej przeze mnie osłuchany utwór w czołówce.
14. Stan Borys - Poezja 1975 04:34 (W. Trzciński; W. Broniewski)
Można stworzyć coś przecudownego opierając się tylko na wokalu i fortepianie i jak dla mnie nikt tego nie zrobił lepiej niż Stan w tym utworze. Wszystko idealnie współgra, a do tego przy okazji jest to rewelacyjna interpretacja creda poetyckiego Broniewskiego. Wokalista kapitalnie operuje głosem przechodząc od liryzmu do agresji, a piano (przyznam, że nie wiem czy on sam na nim gra) kapitalnie się do tego dostosowuje.
13. Kaczmarski & Gintrowski & Łapiński - Cesarz 1981 02:27 (P. Gintrowski; Z. Herbert)
Kolejny pokaz mistrzostwa Gintrowskiego jako kompozytora i kapitalnej współpracy całej trójki. Jak zwykle kapitalnie brzmi piano Łapińskiego, a miażdży mnie nakładanie się wokali w końcówce.
12. Marek Grechuta - Pieśń kronika 1973 04:12 (K. Gärtner; E. Bryll)
Nagranie pochodzi z płyty Zagrajcie nam dzisiaj wszystkie srebrne dzwony. Płyty, która mnie nie przekonywała ani muzycznie ani tym bardziej textowo. Wprawdzie zaangażowano czołówkę polskich gwiazd, ale i one niewiele z tym materiałem mogły zrobić. Ale była tam jedna perła. Zaczynająca album Pieśń kronika. Kapitalna kompozycja dobrze zagrana, a do tego świetnie zostały rozłożone akcenty wokalne. Najpierw melodeklamacja Grechuty, potem wspólny śpiewa z Alibabkami.
Mimo że przy ocenie utworu nie kieruję się słowami to ten utwór uwielbiam, bo jest to jeden z dwóch utworów, które potrafią wyciągnąć mnie z dołka. W tym wypadku działa text (mimo że jestem pacyfistą), w drugim na szczęście go nie rozumiem.
11. Teresa Haremza & Marek Grechuta - Gdzie mieszkasz nocy 1978 02:18 (M. Grechuta; L. A. Moczulski)
W 1974 po raz pierwszy skrzyżowały się drogi Grechuty i Teatru STU. Napisał wtedy muzykę do co najmniej dwóch utworów. Ten drugi to Na szarość nocy, którą zaśpiewała Teresa wtedy jeszcze Iwaniszewska, a Grechuta przedstawił swoją wersję w zupełnie innej aranżacji na Magii obłoków (i ta druga podoba mi się znacznie bardziej). W Gdzie mieszkasz nocy mamy kapitalną kompozycję świetnie zagraną (na pianie przypuszczalnie Grechuta), ale najbardziej mnie tam urzeka głos i interpretacja Haremzy. Gdy w drugiej połowie utworu wokalnie dołącza się Grechuta to brzmi on bardzo blado, ale mimo tego stanowi świetne uzupełnienie całości.
A skoro o Teatrze STU mowa to napiszę jeszcze (bo nie wiadomo czy miałbym później okazję), że w szalonej dwudniówce siedmiu cudów (pamiętam z tego teraz tylko pięć) przyjeżdżając do Krakowa przeczytałem, że w STU grają Szaloną lokomotywę. Postanowiłem się wybrać. Dotarłem i o biletach nie było co marzyć. Tłum straszny i nagle tuż obok mnie słyszę: Czy ktoś chce kupić bilet. Dziewczyna mi nie przyszła. Oczywiście skorzystałem z okazji i kupiłem bilet za stówę (odtąd to był teatr stu złotych), a potem spojrzałem na cenę na bilecie i było to 120 zł (no ale pisałem, że to dwudniówka cudów). Przedstawienie odbywało się w wielkim namiocie. Czasami Grechutę i Rodowicz zastępowali aktorzy, ale ja miałem szczęście trafić na tą dwójkę. Nota bene w pewnym momencie padł prąd, a Grechuta się tym nie przejął i śpiewał bez mikrofonu. Rodowicz też próbowała, ale się poddała (co było dla mnie zaskoczeniem, bo stawiałbym, że to ona ma mocniejszy głos). Na szczęście awarię szybko naprawiono.
10. Skaldowie - Narodził się człowiek 1971 05:47 (A. Zieliński; L. A. Moczulski)
Monumentalny utwór z kapitalnym instrumentarium i świetnym rozpracowaniem wokali. Po prostu słucham i się zachwycam. Więcej pisać nie potrzebuję.
No i już wiadomo, że najlepiej drużynowo wypadł Grechuta.
01.02.2021 09:17 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Sundrajta Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 8 164
Dołączył: Jul 2014
Post: #405
RE: Polski top wszechczasów
Oj na pewno nie po Twojej myśli.
To jest w moim odczuciu dokładnie taka muzyka turystyczna jak z definicji encyklopedycznej. I według mnie daleko im choćby do takiego MRWZ niby z tej samej przegródki muzycznej! I oczywiście dobrze znałem np. "Sielankę o domu" i już wiem dlaczego jej nie pamiętam. Icon_twisted Proste teksty i melodie, które nie są w stanie mnie wzruszyć.
Napiszę nawet więcej, bo choćby taka Anawa czy Krystyna Prońko świetnie wyglądają w czołówce Topu, jednak WGB (oczywiście na moje oko) tutaj nie pasuje! Odpowiednie dla nich miejsce to trzecia lub czwarta setka, na szczęście to jest Twój PTWC i tylko Ty sam decydujesz, co jest na którym miejscu. Icon_idea Piszę tak bowiem kojarzysz mi się zdecydowanie jako gość uwielbiający w muzyce wyrafinowanie i finezję, a w tych utworach (przynajmniej ja) tego nie dostrzegam.
Jednak domyślam się skąd Twoje uwielbienie dla tych piosenek, skoro w latach młodości śpiewaliście je przy ognisku, to po tak długim czasie w duszy rodzi się ogromny do nich sentyment. Gdyby u mnie było podobnie, pewnie teraz inaczej bym na nie patrzył. Chociaż ta teza potwierdza opinię, którą często starałeś się prezentować, że do piosenek podchodzisz jakby to ująć wyłącznie merytorycznie, a nie emocjonalnie. Jednak obawiam się że w tym przypadku jest dokładnie odwrotnie, bo to jest Muza z Twoich lat młodości...

"Pisanie na temat muzyki jest jak tańczenie na temat architektury" [Frank Zappa]
01.02.2021 10:23 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 377
Dołączył: Jun 2007
Post: #406
RE: Polski top wszechczasów
Sundrajta napisał(a):w tych utworach (przynajmniej ja) tego nie dostrzegam
A ja dostrzegam.
Sundrajta napisał(a):skoro w latach młodości śpiewaliście je przy ognisku, to po tak długim czasie w duszy rodzi się ogromny do nich sentyment
Wielu z tych utworów nigdy nie śpiewałem, bo pochodzą z czasów, kiedy już na rajdy nie chodziłem.
01.02.2021 10:27 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
ku3a Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 19 088
Dołączył: Jun 2007
Post: #407
RE: Polski top wszechczasów
Napiszesz później o pozostałych cudach szalonej dwudniówki? Icon_smile2
Bo zebrana w całość to może być niesamowita historia Icon_smile2.
01.02.2021 11:37 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Sundrajta Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 8 164
Dołączył: Jul 2014
Post: #408
RE: Polski top wszechczasów
Sundrajta napisał(a):Chociaż ta teza potwierdza opinię
Nie potwierdza, tylko zaprzecza. Icon_redface
kajman napisał(a):Ciekawym odczuć, bo nie mam pojęcia jak ich będziesz odbierał.
Wyżej odniosłem się do tego pytania.
A z tej szóstki, to wiadomo że "Dzień dobry Mr Blues" u mnie byłby na podobnym miejscu. Icon_cool
Kilka piosenek muszę dosłuchać, bo też nie kojarzę po tytułach. I tak "Poezja" Stana Borysa całkiem porządna ballada marszowa i faktycznie pierwszy raz ją słyszę, więc moja ocena jest na razie surowa, może tylko ten fortepian brzmi jakby był lekko niedostrojony. Icon_wink "Cesarz" słynnego tria w ogóle mnie nie bierze i też raczej tego nie słyszałem, no ale ja ogólnie nie jestem fanem zwłaszcza Jacka Kaczmarskiego więc i nie wnikałem za bardzo w jego (i ich) twórczość. "Gdzie mieszkasz nocy" obiło się na pewno kiedyś o moje uszy i odbieram bardzo pozytywnie, tylko jest strasznie krótką piosenką. Icon_rolleyes Na koniec tego grona "Narodził się człowiek" którego to nawet oceniałem w topie Skaldów tutaj i sprawdzam notatki był u mnie w drugiej dziesiątce, więc zupełnie przyzwoicie jak na zespół, który także uwielbiam. Muza A "Pieśń kronika" mnie nie porwała, jednak po sprawdzeniu notatek z topu pana Marka wcale nie było najgorzej, bo to też koniec drugiej dyszki (no więc jednak nie ścisła czołówka). I podejrzewam że dalej będzie podobnie, czyli jak znajdę choćby jednego killera w moim odczuciu to już uznam to za spory sukces. Oklasky

I oczywiście niemal wszystkie piosenki mogłem posłuchać wyłącznie na chomiku, bo Spotifaja (oprócz Skaldów) nie ma ich w swoich zasobach. Icon_lol

"Pisanie na temat muzyki jest jak tańczenie na temat architektury" [Frank Zappa]
01.02.2021 11:43 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Sundrajta Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 8 164
Dołączył: Jul 2014
Post: #409
RE: Polski top wszechczasów
kajman napisał(a):Przed topem w ciemno obstawiłbym podium i był najpoważniejszym faworytem do zwycięstwa.
No właśnie i przecież ja tak typowałem. Icon_twisted Ale pierwsze czy piętnaste, u Ciebie są tak delikatne różnice (a i u mnie byłoby bardzo podobnie), że mogę uznać się za moralnego zwycięzcę w tej kategorii.
I jeszcze zapomniałem dodać, że od Michnikowskiego bardziej biorą mnie "Addio pomidory" gdy słyszę tę piosenkę, to wręcz czuję smak tychże, tak sugestywnie odbieram interpretację pana Wiesława. Icon_cool
I widzę, że na swoim chomiku umieściłeś już piosenki do 34. miejsca i bardzo dobrze, bo w wolnym czasie (ach gdzie go szukać) będę mógł pomyszkować. Teraz kliknąłem "Madonnę" Bez Jacka i tak mi świetnie zabrzmiała! Muza

"Pisanie na temat muzyki jest jak tańczenie na temat architektury" [Frank Zappa]
02.02.2021 12:01 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 377
Dołączył: Jun 2007
Post: #410
RE: Polski top wszechczasów
Na razie tylko do 41, ale wieczorem postaram się uzupełnić do 10.
Sundrajta napisał(a):u Ciebie są tak delikatne różnice
Oj tak. Przesłuchiwałem czołówkę wielokrotnie, kolejność się zmieniała i długo nie mogłem się zdecydować. Po dwóch przesłuchaniach top 7 odrzuciłem tylko jeden utwór, ale przy top 6 podjąłem męską decyzję (zresztą zmiany były minimalne).
Sundrajta napisał(a):tak sugestywnie odbieram interpretację pana Wiesława
Akurat tutaj jakoś instrumentarium mnie nie powala, a sam Michnikowski mi nie wystarczył (chociaż faktycznie wypada kapitalnie).
Sundrajta napisał(a):kliknąłem "Madonnę" Bez Jacka i tak mi świetnie zabrzmiała!
Chór robi niesamowitą robotę (przynajmniej dla mnie).
02.02.2021 07:25 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
tadzio3 Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6 688
Dołączył: Jun 2007
Post: #411
RE: Polski top wszechczasów
Ładne utwory się pojawiły. Znam z tych sześciu 3, ale zaraz zapoznam się z resztą. Co prawda nie są to jakieś moje wielkie przeboje, ale przyjemnie się słucha. "Dzień dobry mr. Blues" to taki rasowy, stylowy kawałek, idealny na wieczorne słuchanie. Nie sądziłem, że aż tak uwielbiasz, że mogło nawet wygrać.
"Pieśń Kronika" to Grechuta, więc jest pięknie. Od czasu do czasu miło jest to usłyszeć.
"Cesarz" - krótki, ale zapamiętywalny kawałek. Pozostałe muszę poznać

MOJA LISTA DO ODSŁUCHU
03.02.2021 12:59 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
wwas Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 334
Dołączył: Nov 2019
Post: #412
RE: Polski top wszechczasów
kajman napisał(a):skoro jeszcze pewien nie jesteś to znaczy, że jednak tych utworów w zalążku nie ma.
Pisząc to, kierowałem się w zasadzie tylko liczbą utworów, które zostały, bez analizowania, co konkretnie jeszcze się na pewno znajdzie, zwłaszcza że nie o wszystkim wystarczająco dobrze pamiętałem, czy już było czy nie. Faktycznie jednak miejsce 30 musiało się w Twoim topie znaleźć (przy 403. wspominałem, że będę na nie czekał, bardzo się cieszę, że musiałem czekać aż tak długo), podobnie 12 i 21 (trochę mnie zaskoczyłeś, umieszczając też wersję z Zauchą, której istnienia nie byłem dotąd świadom, będę musiał się zapoznać).

Trochę zaskakuje aż 5 Bukowin w top 30 (a mam pewne przeczucie, że może to jeszcze nie być koniec), ale jest to bardzo pozytywne zakoczenie (choć u mnie aż tak wysoko by nie byli, ze wspomnianej piątki mam chwilowo w zalążku tylko Sielankę). Cieszę się, że tak dobrze trafiłem, zadając Ci swego czasu ich top.

Widzę jeszcze jednego pewniaka ze swojego zalążka, który mocno przypuszczam, że pojawi się w Twoim top 9 (bo jednak nie sądzę, żebym przegapił go gdzieś wcześniej), poza tym jednak nie bardzo podejmuję się obstawiania, co się tam jeszcze może znaleźć. Większość rzeczy, które przewidywałbym jako Twoją czołówkę już się pojawiła (zwłaszcza miejsce 107 poza pierwszą dziesiątką trochę szokuje...).
03.02.2021 05:22 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 377
Dołączył: Jun 2007
Post: #413
RE: Polski top wszechczasów
wwas napisał(a):Faktycznie jednak miejsce 30 musiało się w Twoim topie znaleźć
Musiało, ale nie spodziewałem się, że Strażak będzie stawiał taki opór i momentami nawet był wyżej.
wwas napisał(a):21
Chyba myślałeś o 22, bo na 21 to właśnie Zaucha śpiewa.
wwas napisał(a):Trochę zaskakuje aż 5 Bukowin w top 30
Mnie też zaskoczyło, ale brzmiały mi tak kapitalnie, że musiały się znaleźć.
wwas napisał(a):mam pewne przeczucie, że może to jeszcze nie być koniec
Już pisałem, że to koniec. Pewnie Ci umknęło.
wwas napisał(a):Widzę jeszcze jednego pewniaka ze swojego zalążka, który mocno przypuszczam, że pojawi się w Twoim top 9
Myślę, że wiem, o jaki utwór Ci chodzi. Jeżeli tak to nie przeoczyłeś, chociaż w pewnym związku z tym utworem może czekać Ciebie drobne zaskoczenie (dla mnie też było).
wwas napisał(a):miejsce 107 poza pierwszą dziesiątką trochę szokuje
Nie spodziewałem się tak nisko, ale na pewno też nie stawiałbym, że będzie w top 10.
wwas napisał(a):nie bardzo podejmuję się obstawiania, co się tam jeszcze może znaleźć
Miejsca 5-9 to raczej będą zaskoczenia, czasem nawet spore.
03.02.2021 07:14 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Dyfeomorfizm Offline
ajatollah
*****

Liczba postów: 1 076
Dołączył: Oct 2020
Post: #414
RE: Polski top wszechczasów
"Pieśń kronika" i "Dzień dobry Mr. Blues" to faktycznie najwyższa półka;

"Cesarz" tak wysoko zadziwia, ale "Mury" to na tyle wspaniały album, że prawie wszystko stamtąd przyjmę z zadowoleniem; kiedyś sam zrobiłem szczątkowy PTWC i miałem w top 20 "Pejzaż z szubienicą"

Dobrze że w top 10 nie będzie WGB
04.02.2021 01:09 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 377
Dołączył: Jun 2007
Post: #415
RE: Polski top wszechczasów
Dyfeomorfizm napisał(a):miałem w top 20 "Pejzaż z szubienicą"
W pytaniu trzecim o podium
wwas napisał(a):3. Dżamble - Naga Rzeka; Kaczmarski, Gintrowski, Łapiński - Pejzaż z szubienicą; Wilki - Aborygen
więc może trafił. Pozostałe dwa strzały wyszły mu średnio.
04.02.2021 08:57 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 377
Dołączył: Jun 2007
Post: #416
RE: Polski top wszechczasów
9. Skaldowie - Zapomniany młyn 1968 03:35 (A. Zieliński; L. A. Moczulski)
Podejrzewam, że ten utwór jest na tym miejscu może być ogromnym zaskoczeniem (ale pisałem, że 5-9 to mniejsze lub większe niespodzianki). Jest to utwór początkowo przeze mnie nielubiany, bo jego słowa uważałem za bardzo słabe. Teraz też nie wzbudzają mojego zachwytu, ale jak pisałem obecnie decyduje muzyka, a pod tym względem mnie zachwyca. Jest coś w tej muzyce i wykonaniu co hipnotyzuje i totalnie wkręca. Ale nie pytajcie mnie co, bo jeszcze tego dokładnie nie przeanalizowałem.
8. Tadeusz Woźniak - Widziałem 1970 03:56 (T. Woźniak; M. Grechuta)
Pojechali sobie Grechuta z Woźniakiem (raczej nie sami) na zagraniczne tournee na wschód. Trafili do Kijowa na koncert i zobaczyli przy okazji znajdującą się nieopodal Ławrę Peczerską. Zachwycili się nią tak bardzo, że wspólnie napisali utwór na ten temat (ponoć w ciągu godziny zaraz potem). Utwór zaczyna niepozornie (ale pięknie), potem się rozwija, a powtórzone trzykrotnie ostatnie zwrotka rozkłada mnie na łopatki.
7. Przemysław Gintrowski - A my nie chcemy uciekać stąd 1983 03:26 (P. Gintrowski; J. Kaczmarski)
Utworów wprawdzie bez problemu załapał się do zestawu topowego, ale początkowo miał pod górkę, po dużo bardziej mi znana świetna wersja Strachów trochę mi przeszkadzała w podejściu do pierwowzoru. Ale potem chwyciło. Kaczmarski napisał genialny text, a Gintrowski z Łapińskim dołożyli się na podobnym poziomie. Rewelacyjnym pomysłem było oparcie się instrumentalnie tylko na fortepianie. I to jest mistrzostwo, a że jeszcze Gintrowski popisuje się cudowną interpretacją oddającą rewelacyjnie dramatyzm sytuacji to po prostu wyszedł utwór idealny.
6. Ewa Demarczyk - Garbus 1967 02:56 (Z. Konieczny; B. Leśmian)
Do mistrzostwa Demarczyk dołącza się (nie jedyny raz, ale chyba nigdzie tak w tym utworze) mistrzostwo Koniecznego i w samej kompozycji i aranżacji. Patos textu podkreślony przez wykonanie niesamowicie mnie bierze. W końcówce Ewa przechodzi do melodeklamacji, a chwilę potem do szeptu, który rewelacyjnie podkreśla to, co w utworze się działo.
05.02.2021 01:16 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Dyfeomorfizm Offline
ajatollah
*****

Liczba postów: 1 076
Dołączył: Oct 2020
Post: #417
RE: Polski top wszechczasów
tę grupę wygrywa zdecydowanie gintrowski - go swego czasu miałem nawet w top 20 wszech czasów, choć obecnie raczej nie byłby w polskim top 50, to żywię sentyment ogromny
05.02.2021 01:57 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Sundrajta Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 8 164
Dołączył: Jul 2014
Post: #418
RE: Polski top wszechczasów
kajman napisał(a):9. Skaldowie - Zapomniany młyn 1968 03:35 (A. Zieliński; L. A. Moczulski)
Nie mogę napisać, że nie znam, bo oceniałem tę piosenkę w ich topie, no ale nie przebiła się do dalszych przesłuchań! Trudno napisać, co Cię w niej urzekło, bo jak już tu wiele razy pisałem ma ona budowę prostą, jak nie przymierzając WGB. Icon_wink Może od strony wokalnej da się zauważyć pewne efektowne manipulacje (zdaje się) intonacją?
kajman napisał(a):8. Tadeusz Woźniak - Widziałem 1970 03:56 (T. Woźniak; M. Grechuta)
Tego artysty w topach nie mieliśmy, a więc tym bardziej mam prawo nie znać utworu. I tu już jest inaczej, bo słyszy się pewien patos, ale taki zdecydowanie stonowany i dlatego ten kawałek uważam za lepszy od poprzednika.
kajman napisał(a):7. Przemysław Gintrowski - A my nie chcemy uciekać stąd 1983 03:26 (P. Gintrowski; J. Kaczmarski)
Kolejna piosenka której nie znam! To znaczy zapewne słyszałem wielokrotnie, ale ani razu nie wywarł na mnie wrażenia, które by spowodowało zachwyt. Aha i w wersji na Spotifaju słychać więcej instrumentów niż tylko fortepian. Icon_rolleyes I jeszcze tak na marginesie, jak dla mnie jest tu mimo wszystko za dużo patosu...
Dyfeomorfizm napisał(a):6. Ewa Demarczyk - Garbus 1967 02:56 (Z. Konieczny; B. Leśmian)
Tej piosenki też nie kojarzę (to chyba nie dziwi) ale wypada najlepiej z całego grona, nic w tym dziwnego, wszak śpiewa ją najlepsza wokalistka nie tylko w tym towarzystwie.
Było surowo, bo tak jak podejrzewałem, żadna z tych piosenek nie należy do moich faworytów. Ale może wyżej będzie lepiej? Icon_twisted

Aha, chciałem jeszcze o jednym wspomnieć, bo w wielu innych topach nie przeszkadzają Ci piosenki z XXI wieku, a tymczasem w ścisłej elicie PTWC zatrzymałeś się na roku 1985! Czyżby i w tym przypadku tak mocno zadziałał sentyment?

"Pisanie na temat muzyki jest jak tańczenie na temat architektury" [Frank Zappa]
06.02.2021 05:39 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 377
Dołączył: Jun 2007
Post: #419
RE: Polski top wszechczasów
Sundrajta napisał(a):Czyżby i w tym przypadku tak mocno zadziałał sentyment?
W tym topie nie ma miejsca na żaden sentyment. Odsłuchuję i wybieram rzeczy wg mnie najlepsze.
06.02.2021 11:46 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Sundrajta Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 8 164
Dołączył: Jul 2014
Post: #420
RE: Polski top wszechczasów
Ale tak właśnie działa sentyment. Icon_lol
I na razie jest tak jak podejrzewałem, czyli żadna z Twych propozycji z Top 10 nie trafiła w me serce, chociaż oceny ode mnie wahają się na poziomie 7/8 oczek!
Już jednak dawno zauważyłem, że te piosenki, które u Ciebie są na absolutnym szczycie, do mnie raczej nie trafiają, bo w średnich rejonach to znajduję wiele takich dla siebie, ale liczę na jeszcze chociaż jeden strzał, bo jak do tej pory ostatnim arcydziełem był "Dzień dobry Mr Blues". Icon_twisted

"Pisanie na temat muzyki jest jak tańczenie na temat architektury" [Frank Zappa]
07.02.2021 12:27 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Nietypowa przymiarka do topu wszechczasów kajman 131 7 241 02.03.2024 03:12 PM
Ostatni post: kajman
  Namiastka namiastki topu wszechczasów kajman 115 3 565 30.12.2021 11:51 PM
Ostatni post: kajman
  kajmanowa namiastka top Topu WszechCzasów 2019 kajman 33 3 269 24.04.2020 09:49 AM
Ostatni post: kajman
  kajmana top Topu WszechCzasów 2018 kajman 39 3 193 02.01.2019 08:37 PM
Ostatni post: kajman

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości