Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mychartsowy Top Czesława Niemena
Dobromiera Offline
głośna mniejszość
*****

Liczba postów: 7 077
Dołączył: Jun 2011
Bebo Facebook Flickr Last.fm LinkedIn MySpace
NK.pl Twitter YouTube
Post: #55
RE: Mychartsowy Top Czesława Niemena
(02.06.2020 03:07 PM)EVENo napisał(a):  
(02.06.2020 01:45 PM)AKT! napisał(a):  
Sundrajta napisał(a):Chociaż zawsze podkreślał, że jego pseudonim artystyczny (który później stał się też częścią nazwiska) odmienia się Niemena czyli inaczej niż nazwę rzeki.
wiadomo; inaczej w polskim odmieniamy te same słowa jeśli odnoszą się do przedmiotów, a inaczej do bytów ożywionych Icon_wink inaczej odmienimy też nazwę własną niż rzeczownik pospolity i te dwie zasady nakładają się tutaj i stąd te różnice

Ja prawdę mówiąc zawsze wolałem kiedy moje nazwisko odmieniano "Kinzla", niż "Kinzela", ale podobno to ta druga forma jest poprawna. Gupie, nie moge sam se wybrać?
I taka odmiana (Kinzel, Kinzla) jest bardziej naturalna dla większości użytkowników. Niespecjalnie widzę, skąd ma pochodzić takie rozróżnienie, poza tym, że RJP tak mówi i pytań nie zadawać. Z jednej strony "język się zmienia i użytkownicy decydują", a z drugiej strony odmiana Gołąb na "Gołębia" ma być "mniej staranna", pomimo iż w rzeczywistości jest ona pierwotna. A odmiana żywotna i nieżywotna nie ma tu nic do rzeczy, ruchome "e" to kwestia historyczno-fonotaktyczna, a nie końcówek gramatycznych.

Prace nad nową Muzyczną Galaktyką trwają. Żegnaj phorum.pl, witaj niezależności!

https://rateyourmusic.com/~Szysza32
02.06.2020 03:29 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Mychartsowy Top Czesława Niemena - Dobromiera - 02.06.2020 03:29 PM

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości