Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Top Wszechczasów dannara
dannar Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1 983
Dołączył: Jul 2017
Post: #21
RE: Top Wszechczasów dannara
Postanowiłem nie patrzeć na datę powstania utworów. I tak oto Stromae załapał się, nie pozostawiając wątpliwości.

50. Joy Division - Love Will Tear Us Apart
I tak oto, niby od niechcenia, Ian Curtis otwiera górną połowę. I to nie jest tak, że jestem obrażony na New Order. Nie załapali się chłopaki.

49. Terry Callier - Dancing Girl
Poznałem go bardzo późno, ale z automatu zdobył tutaj miejsce. Rozbrajająca wrażliwość. Podkład muzyczny, który mógłby się nigdy nie kończyć.

48. Sigur Rós - Gobbledigook
Niesamowity przypadek utworu, który jest zrozumiały bez względu na znajomość języka. Jakoś udało się przekazać tylko zmianami tempa i melodii to samo, co przekazują te staroislandzkie słowa. Był taki okres, że słuchałem Gobbledigooka po kilkanaście razy dziennie. Teraz wracam z sentymentem.

47. Beck - Blue Moon
Bardzo lubię Becka. I właśnie dlatego tutaj pojawia się utwór, który znacząco odbiega stylistycznie od jego średniej. Bo inne nie są przez to aż tak wyjątkowe. Smutek uderza nawet z tytułu, jednak jest w tym ukryta odrobinka nadziei.

46. Joanna Newsom - Emily
Z najlepszej płyty XXI wieku wybieram zawsze ten utwór. Udało się Joannie stworzyć album, któremu teraz można już tylko próbować dorównać. U mnie znajduje miejsce za wspaniały wokal, smyczki, harfę na do widzenia. Czego chcieć więcej.

45. Led Zeppelin - Carouselambra
Od razu wszystkich fanów uspokoję, że więcej LZ już u mnie nie będzie. Icon_razz
Winyl znajduje się w moim domu od zawsze. Ja właśnie takich Led Zeppelin znałem i lubiłem.

44. Foals - Miami
Dobrze jest teraz wrócić do tamtego Foals, tym bardziej po premierach podwójnego albumu. Do Foals, które umie z gitar zrobić użytek. I które angażuje przejmującym wokalem jak i dobrym tekstem.

43. Peter Gabriel - Red Rain
Sztandarowe dokonanie Gabriela. Potrafił wykorzystać perfekcyjnie w tym utworze instrumenty takie jak perkusję, gitarę basową i przede wszystkim swoją chrypę.

42. Gaba Kulka - Wielkie wrażenie
Mistrzyni tekstu. Utwór o nas, którzy zamiast prawdy, wolą się dusić jej połową.
W Trójce grali ten utwór 5 razy dziennie, ale w ogóle mi to nie przeszkadzało.

41. Sisters Of Mercy - Lucretia My Reflection
Pionierzy, których naśladowcy grają teraz na Offie na scenie eksperymentalnej. Dr Avalanche daje radę. Icon_biggrin I choć już bez genialnej Patricii Morrison, to utwór ponoć jej dedykowany.
05.01.2020 03:25 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 710
Dołączył: Jun 2007
Post: #22
RE: Top Wszechczasów dannara
dannar napisał(a):43. Peter Gabriel - Red Rain
Mój ulubiony Gabriel.
05.01.2020 04:00 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Sundrajta Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 8 196
Dołączył: Jul 2014
Post: #23
RE: Top Wszechczasów dannara
Śledzę ten TWC od początku tylko nie mam czasu na komentarze. Icon_lol
Zatem zacznę od pierwszej (lub ostatniej, zależy z której strony patrzeć) dziesiątki. I tak kapitalne są tam numerki 98. 93. oraz 91. i wiadomo jackowa Nena. Icon_wink
W drugiej dyszce (od końca) świetne są 87. 84. i 81. Niewiele gorsze 82. i 83. a jeszcze kilka muszę sobie przypomnieć?
I do tego rewelacyjna Natalia Przybysz, i skoro kajman pisze że to gniot, to w jej przypadku jasne jest, że mamy do czynienia z ewidentnym przebojem. Spoko
Dopiero gdy i ja napiszę, że nagrała coś słabego, to już musi być prawda. Plotki
Aha, "Formidable" też bardzo mi się podobało, ale w życiu by nie przyszło mi do głowy brać ten kawałek do TWC.
Za to z kolejnej dziesiątki najlepiej kojarzę i cenię nr 76. bo zwyczajnie wielu pozostałych tak bardzo nie wyróżniam lub o zgrozo nie kojarzę. Icon_eek
CDN...

"Pisanie na temat muzyki jest jak tańczenie na temat architektury" [Frank Zappa]
05.01.2020 04:51 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
dannar Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1 983
Dołączył: Jul 2017
Post: #24
RE: Top Wszechczasów dannara
Na razie największe kontrowersje wzbudził Stromae. W tej dziesiątce jest ktoś bardziej "obrazoburczy".

40. Julia Marcell - Echo
Julii zapewne się ten utwór przyśnił, bo niemożliwe, żeby ktokolwiek wymyślił coś tak genialnego i zaskakującego.

39. Porcupine Tree - Trains
Steven Wilson postanawia w tym utworze riffem gitarowym wyrazić emocje, z którymi nie radzi sobie jego introwertyczna ekspresja. I ja to szanuję.

38. Slowdive - Sugar For The Pill
Wrócić po tak długiej przerwie trzeba z przytupem. I tak właśnie powrócił Slowdive, tworząc swój najlepszy utwór.

37. Florence + The Machine - Cosmic Love
Zauważyłem, że w moich ulubionych utworach Florence KOMPLETNYM PRZYPADKIEM pojawia się harfa. Jedyna zaleta to oczywiście nie jest. Tutaj mamy rzadko spotykaną spokojną, nastrojową Florence, która bardzo hamuje swoją potrzebę wycia.

36. Toto - Africa
Nieironicznie jeden z najlepszych popowych kawałków.

35. Gorillaz - Feel Good Inc.
O czuciu się dobrze powstało wiele utworów, ale ten jest wyznacznikiem, definicją tego stanu.

34. Angus & Julia Stone - Heart Beats Slow
Łagodny gitarowy temat, autentyczność przekazu, charakterystyczny sposób w jaki to australijskie rodzeństwo dośpiewuje nawzajem swoje kwestie to cecha rozpoznawcza w całej ich twórczości. Ciężko mi wyjaśnić czemu ta piosenka ma akurat to "coś".

33. Król - Te smaki i zapachy
Jedyny utwór, który jest jeszcze na mojej liście. Pierwszy od 10 lat, który nie nudzi mi się po pół roku słuchania na okrągło. Rewelacyjny tekst, który z powodów osobistych jest mi bardzo bliski. Utwór, dzięki któremu cała twórczość Króla nabrała dla mnie rumieńców. Świetne refrenowe nawiązania do klasyków polskiej piosenki. A muzycznie taka świeżość, że nie da się przejść obojętnie. Całość dopełnia teledysk dodający jeszcze więcej wątków do interpretacji.
I o nic się nie martw, ja też bym tak zrobił, jutro przeprosimy, pojutrze zapomną. <3

32. Bruce Springsteen - Atlantic City
River odpadła w przedbiegach, co czyni Atlantic City jedyną nastrojową melodią Springsteena na moim topie. Rzeczy zaskakujące to akustyczne granie i harmonijka (jak i na całej Nebrasce), a reszta to znaki rozpoznawcze tego Amerykanina - wzruszający tekst, angażująca maniera w wokalu. W tym roku planuję odwiedzić prawdziwe Atlantic City, ale nocy już tam nie spędzę, a w innym rozsławionym przez Springsteena mieście. Icon_wink

31. U2 - Love Comes Tumbling
Najlepszy okres w twórczości U2. Sam zespół nie powiedział jeszcze ostatniego słowa w tym zestawieniu.
05.01.2020 08:39 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Kuba1201 Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2 422
Dołączył: Aug 2017
Post: #25
RE: Top Wszechczasów dannara
Kilka świetnych utworów w tej dziesiątce jest... Króla akurat na LP3 dalej się słucha bardzo dobrze, w przeciwieństwie do innych starości tamże.
Bardzo lubię również Toto i Gorillaz - myślę, że i u mnie mogli by się znaleźć w TWC.
05.01.2020 09:24 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
dannar Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1 983
Dołączył: Jul 2017
Post: #26
RE: Top Wszechczasów dannara
(05.01.2020 09:24 PM)Kuba1201 napisał(a):  Króla akurat na LP3 dalej się słucha bardzo dobrze, w przeciwieństwie do innych starości tamże.
W punkt.
Dlatego sam unikam krytyki głosowania na starocie, bo dla Króla złamałem zasadę niegłosowania na utwory starsze niż 10 tygodni. Icon_wink
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 05.01.2020 10:03 PM przez dannar.)
05.01.2020 10:03 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 710
Dołączył: Jun 2007
Post: #27
RE: Top Wszechczasów dannara
dannar napisał(a):W tej dziesiątce jest ktoś bardziej "obrazoburczy".
Nie mam pojęcia o jaki utwór Ci chodzi. W zasadzie nic mnie tutaj nie dziwi, chociaż dwa utwory uważam za tragiczne (chyba nie muszę pisać jakie). Dwóch utworów nie kojarzę (ale nie sądzę, żeby o nie chodziło).
I są dla mnie dwa smakołyki: Król i Florencya.
05.01.2020 10:28 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Sundrajta Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 8 196
Dołączył: Jul 2014
Post: #28
RE: Top Wszechczasów dannara
Z czwartej dziesiątki (od końca) znakomite są nr-y 65. oraz 63. "Passenger" nigdy jakoś mnie nie brał, a "Pył" jak wiadomo jest świetny do słuchania na LP3, no ale nie w TWC. Icon_twisted
Rebeka jest dla mnie dosyć intrygującą kapelą, tylko że akurat nie w tej konkretnie piosence.
W piątej znowuż dziesiątce rządzi 52. z tymże tylko dlatego że reszty albo nie znam, albo średnio kojarzę. Niewątpliwie część braków będę musiał nadrobić. Icon_redface
I już Cię podziwiam za tak nieoczywiste utwory w Twoim topie (obym w swoim zdobył się przynajmniej na zbliżoną odwagę). Spoko
CDN...

"Pisanie na temat muzyki jest jak tańczenie na temat architektury" [Frank Zappa]
05.01.2020 10:45 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 710
Dołączył: Jun 2007
Post: #29
RE: Top Wszechczasów dannara
Sundrajta napisał(a):obym w swoim zdobył się przynajmniej na zbliżoną odwagę
Nie za bardzo rozumiem co to ma wspólnego z odwagą. Wybierasz swoje ulubione utwory, układasz je w kolejności i tyle.
05.01.2020 11:03 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Sundrajta Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 8 196
Dołączył: Jul 2014
Post: #30
RE: Top Wszechczasów dannara
Wracając do Rebeki, chyba bardziej chodziło mi o Dominikę Barabas, bo pamiętam świetny jej kawałek na LP3, a ten jest równie dobry!
Z szóstej dziesiątki świetny jest jak pisał wcześniej kajman "Red Rain" być może najlepszy utwór PG, ale musiałbym poznać więcej jego dokonań, niż tylko z pewnością najlepszy album "So". Icon_wink
41. też jest znakomite, a od razu musiałem przesłuchać ten numer "Carouselambra" bo w ogóle go nie kojarzyłem i oczywiście się nie zawiodłem, świetne jak większość od LZ. Icon_cool
Jeszcze przesłuchałem propozycję Sigur Rós i wiem dlaczego raczej ich nie lubię. Sciana
Po przesłuchaniu też "Blue Moon" przypomniałem sobie że Beck potrafi nagrywać tak wyraziste ballady i że też ta nie stała się u mnie wielkim przebojem (a no tak wtedy nie miałem swojej listy)! Icon_rolleyes
No i na dodatek Foals od czasu do czasu usłyszę od nich coś ciekawego więc z niejakim zainteresowaniem posłuchałem Twojej propozycji i jest zdecydowanie tylko przeciętnie.
CDN...

"Pisanie na temat muzyki jest jak tańczenie na temat architektury" [Frank Zappa]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 05.01.2020 11:14 PM przez Sundrajta.)
05.01.2020 11:07 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Sundrajta Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 8 196
Dołączył: Jul 2014
Post: #31
RE: Top Wszechczasów dannara
kajman napisał(a):układasz je w kolejności i tyle.
E tam, ale jak odrzucić takie "Schody do Nieba" czy "Towarzyszy Broni"? Icon_twisted

"Pisanie na temat muzyki jest jak tańczenie na temat architektury" [Frank Zappa]
05.01.2020 11:08 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Sundrajta Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 8 196
Dołączył: Jul 2014
Post: #32
RE: Top Wszechczasów dannara
dannar napisał(a):Był taki okres, że słuchałem Gobbledigooka po kilkanaście razy dziennie.
Gdybym ja tak postępował, to po czymś takim nie mógłbym słuchać danej piosenki przez następnych kilkanaście lat. Icon_eek

Za to w siódmej dziesiątce nic nie powala mnie z nóg! "Africa" rzeczywiście pamiętna, ale żeby od razu najlepszy popowy utwór? Icon_twisted
Jedno ze słabszych U2, nigdy nie rozumiałem fenomenu tej piosenki, jak na nich to takie bezpłciowe granie...
A teraz słucham Angusa i Julii bo myślałem że to ten kawałek co był w Trójce, ale nie, chociaż nie powiem że jest mi z tym jakoś źle.
Od Króla niemal od zawsze uwielbiam (i równocześnie ciut się boję) zupełnie inną piosenkę. Zaś od tego amerykańskiego chyba też? Icon_rolleyes

"Pisanie na temat muzyki jest jak tańczenie na temat architektury" [Frank Zappa]
05.01.2020 11:19 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 710
Dołączył: Jun 2007
Post: #33
RE: Top Wszechczasów dannara
Sundrajta napisał(a):jak odrzucić takie "Schody do Nieba" czy "Towarzyszy Broni"?
Ja ze Schodami nie miałbym pewnie problemu, bo raczej bym ich nie odrzucił. A co do Braci to tym bardziej nie miałbym problemu, bo skoro odrzuciłbym trzydziestkę lepszych utworów zespołu to tym bardziej to.
Przy okazji Smaki i zapachy to pierwszy utwór Króla, który mi się spodobał. Poprzednio poznane to raczej koszmary. No ale najnowsza płyta jest OK.
05.01.2020 11:32 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 710
Dołączył: Jun 2007
Post: #34
RE: Top Wszechczasów dannara
dannar napisał(a):Rewelacyjny tekst, który z powodów osobistych jest mi bardzo bliski.
Podziwiam, że potrafisz w jego textach coś znaleźć. Dla mnie to takie surrealistyczne zabawy o niczym.
06.01.2020 10:54 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
dannar Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1 983
Dołączył: Jul 2017
Post: #35
RE: Top Wszechczasów dannara
30. Arcade Fire - Afterlife
Afterlife...OMG what an awful word - od takiego trzęsienia ziemi Butler zaczyna i poniżej tego poziomu nie schodzi.

29. Yes - Owner Of A Lonely Heart
Na Genesis za zmianę stylistyki jestem obrażony. W przypadku Yes zaskutkowało to powstaniem ich najlepszego utworu. Niepowtarzalny rytm.

28. Outkast - Ms. Jackson
Pisanie, że któregoś z Outkastów musiałem tu umieścić, to trochę za mało na 28. miejsce. Ten zdecydowanie mocniej chwyta za serce swoją szczerością.

27. Nelly Furtado - All Good Things (Come To An End)
Szósta klasa podstawówki. Myślałem, że wyrosnę, ale nic takiego się nie stało.

26. Mark Knopfler - What It Is
Już po pierwszych dźwiękach gitary wiadomo kto jest wykonawcą.
Cała płyta to naprawdę podróż przez Amerykę razem z Markiem i jego gitarą. A że jest on mistrzem pisania o zwykłych ludziach i wydarzeniach, to aż przyjemnie mieć takiego towarzysza.

25. Agnes Obel - Familiar
Atmosfera jaką tworzy w swoich utworach Agnes jest niepowtarzalna. Polecam słuchać na nocnych spacerach.

24. Bjork - Sweet Sweet Intuition
Pierwsze sekundy zwiastują, że będziemy mieli do czynienia czymś przesiąkniętym emocjami. Cudownie kobiece.
F*** logic, f*** logic, bravo to instinct and sweet intuition.

23. Kate Bush - Running Up That Hill (A Deal With God)
Piosenka tak dobra, że coverowana na milion sposobów i każdy cover też brzmi dobrze. Ludzie zdecydowanie powinni lepiej słyszeć muzykę której słuchają i zawsze wczuwać się w drugą osobę. I album na którym Kate zamienia swój piskliwy głosik na obłędną perkusję, to dobry album.

22. The Doors - Riders On The Storm
Nie trzeba dużo pisać. Ciarki na plecach za każdym razem.

21. Renaissance - Ashes Are Burning
Dziesiątka przepełniona najlepszymi kobiecymi wokalami. Icon_wink I ciężko powiedzieć, który element tego utworu jest lepszy - przejmujący śpiew Annie Haslam z łagodnym gitarowym podkładem, czy może instrumentalne popisy jej kolegów.
06.01.2020 10:54 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
dannar Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1 983
Dołączył: Jul 2017
Post: #36
RE: Top Wszechczasów dannara
(06.01.2020 10:54 AM)kajman napisał(a):  Podziwiam, że potrafisz w jego textach coś znaleźć. Dla mnie to takie surrealistyczne zabawy o niczym.
Dla każdego coś innego.
Dla mnie to oczywiste, że jest to utwór o różnicy pokoleń. A już na pewno o tym, żeby żyć po swojemu.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 06.01.2020 11:06 AM przez dannar.)
06.01.2020 10:55 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 710
Dołączył: Jun 2007
Post: #37
RE: Top Wszechczasów dannara
dannar napisał(a):Na Genesis za zmianę stylistyki jestem obrażony. W przypadku Yes zaskutkowało to powstaniem ich najlepszego utworu.
Zgadzam się w znacznej części z tym, poza tym, że nie uważam tego za najlepszy utwór, ale na pewno się obronili.
dannar napisał(a):24. Bjork - Sweet Sweet Intuition
Tego utworu nie kojarzę, a może nawet nie znam.
dannar napisał(a):22. The Doors - Riders On The Storm
To mnie bardzo cieszy.
Ogromny minus za Arcade, mniejszy za Outcast i Nelly (dla mnie to wykonawczyni Maneatera i poza tym do pomijania).
dannar napisał(a):Dla mnie to oczywiste, że jest to utwór o różnicy pokoleń.
W życiu bym na to nie wpadł. Na upartego odebrałbym to jako coś o samotności albo o empatii.
06.01.2020 11:07 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
dannar Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1 983
Dołączył: Jul 2017
Post: #38
RE: Top Wszechczasów dannara
(06.01.2020 11:07 AM)kajman napisał(a):  i Nelly (dla mnie to wykonawczyni Maneatera i poza tym do pomijania).
Icon_eek Maneater odpadł u mnie w przedbiegach, jednak byłem przekonany, że jego pojawienie wywoła u ciebie większy sprzeciw.
(06.01.2020 11:07 AM)kajman napisał(a):  W życiu bym na to nie wpadł. Na upartego odebrałbym to jako coś o samotności albo o empatii.
Trochę wyedytowałem swój post. Icon_wink
Może to jak z filmem Stalker Tarkowskiego - każdy dostrzega w nim to, co chce dostrzec.
06.01.2020 11:13 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Kuba1201 Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2 422
Dołączył: Aug 2017
Post: #39
RE: Top Wszechczasów dannara
Bez wątpienia coś w tym jest, że każdy cover "Running Up That Hill" brzmi świeżo Icon_smile
Bardzo lubię też Doorsów, wiadomo, z czym mi się ta piosenka kojarzy Icon_wink
06.01.2020 11:25 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 710
Dołączył: Jun 2007
Post: #40
RE: Top Wszechczasów dannara
Kuba1201 napisał(a):wiadomo, z czym mi się ta piosenka kojarzy
Ja nie mam pojęcia, bo chyba to, że z burzą to jest zbyt oczywiste.
Swoją drogą to jestem totalnie ślepy. Oczywiście, że za Kate wielki plus. Ale mój faworyt z tej płyty to obłędne smyczki i w ogóle całe Cloudbusting.
06.01.2020 11:36 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości