Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
dzień 260 - utwór poznany przez Spotify/Deezer/Tidal
thestranglers Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 31 190
Dołączył: Dec 2014
Post: #1
dzień 260 - utwór poznany przez Spotify/Deezer/Tidal
Nie używam, więc znowu u mnie skucha. Icon_redface2
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 13.12.2019 08:03 AM przez thestranglers.)
05.12.2019 07:20 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
wwas Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 334
Dołączył: Nov 2019
Post: #2
RE: dzień 260 - utwór poznany dzieki Spotify'owi
Ja używam Deezera - rozumiem, że też się liczy (inaczej byłoby to nieuzasadnione uprzywilejowanie jednej firmy Icon_wink ).

Obecnie ze zdecydowaną większością poznawanej muzyki zaznajamiam się właśnie tam (m.in. tam prowadzę przesłuchania do tutejszych topów), więc można powiedzieć, że znam ją dzięki, aczkolwiek przesłuchanie prawie zawsze jest poprzedzone użyciem tamtejszej wyszukiwarki i wpisaniem wykonawcy i tytułu utworu lub płyty. Z algorytmu propozycji skorzystałem bodajże raz i byłem na tyle rozczarowany, że nic wówczas usłyszanego nie utkwiło mi w pamięci.

Zdarzyła się jednak kiedyś specyficzna sytuacja. Układałem sobie playlistę i chciałem na niej umieścić największy przebój poniższego zespołu, ten z "Song" w tytule. Chochlik z wyszukiwarki sprawił jednak, że zamiast niego na playlistę trafił mi nieco inny "Song", co stwierdziłem dopiero po przesłuchaniu. Zupełnie mnie to jednak nie zmartwiło - utwór z miejsca stał się moim numerem 1 zespołu i pozostał nim nawet po dokładniejszym poznaniu reszty dyskografii. A ponieważ zasługa Deezera jest tutaj niewątpliwa, myślę, że mogę w tym wątku wkleić:


Blur - Sweet Song
05.12.2019 10:22 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
neo01 Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 10 119
Dołączył: Dec 2009
Post: #3
RE: dzień 260 - utwór poznany dzieki Spotify'owi
Ten zapadł mi jakoś szczególnie w pamięć:

MaJLo - Oddychaj

WOLNE MEDIA!!!
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 05.12.2019 10:24 AM przez neo01.)
05.12.2019 10:23 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
EVENo Offline
Byda rzygoł
*****

Liczba postów: 8 024
Dołączył: Sep 2017
Post: #4
RE: dzień 260 - utwór poznany dzieki Spotify'owi
Rzadko się zdarza, żebym nie znalazł jakieś płyty w innym miejscu, a jednocześnie miał niesamowitą ochotę jej posłuchać, ale czasem taka sytuacja ma miejsce. Równie rzadko zdarza się, abym słuchał jakieś płyty po raz pierwszy w pracy (właściwie tylko tam używam Spotify), ale pamiętam, że i taka sytuacja miała miejsce, gdy wiedziałem, że przez cały dzień nie będę miał kompletnie nic do roboty. Tak się zdarzyło w przypadku tego albumu, a co za tym idzie - również tej piosenki.

Rival Sons - TOO BAD

Radio Epsilon
05.12.2019 11:08 AM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Kalypson Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 425
Dołączył: Aug 2019
Post: #5
RE: dzień 260 - utwór poznany dzieki Spotify'owi
Spotify, nie Spotify'owi.
05.12.2019 01:10 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Dobromiera Offline
głośna mniejszość
*****

Liczba postów: 7 076
Dołączył: Jun 2011
Bebo Facebook Flickr Last.fm LinkedIn MySpace
NK.pl Twitter YouTube
Post: #6
RE: dzień 260 - utwór poznany dzieki Spotify'owi
(05.12.2019 01:10 PM)Kalypson napisał(a):  Spotify, nie Spotify'owi.
Nie mordujmy polskiej gramatyki nieodmiennymi słowami, proszę. :x

Prace nad nową Muzyczną Galaktyką trwają. Żegnaj phorum.pl, witaj niezależności!

https://rateyourmusic.com/~Szysza32
05.12.2019 01:19 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Kalypson Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 425
Dołączył: Aug 2019
Post: #7
RE: dzień 260 - utwór poznany dzieki Spotify'owi
I żeńskie końcówki.
05.12.2019 01:39 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
EVENo Offline
Byda rzygoł
*****

Liczba postów: 8 024
Dołączył: Sep 2017
Post: #8
RE: dzień 260 - utwór poznany dzieki Spotify'owi
Mnie gryzie jak komentatorzy sportowi mówią na przykład "Noriakiemu Kasaiemu", a zdaje się powinni mówić "Noriakiemu Kasai".

Radio Epsilon
05.12.2019 01:56 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
wwas Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 334
Dołączył: Nov 2019
Post: #9
RE: dzień 260 - utwór poznany dzieki Spotify'owi
Kalypson napisał(a):Spotify, nie Spotify'owi.
Skoro da się odmieniać, nie ma chyba za bardzo powodu, żeby się od tego na siłę powstrzymywać (z tym że faktycznie nie w ten sposób, powinno być bez apostrofu).
EVENo napisał(a):zdaje się powinni mówić "Noriakiemu Kasai"
Nie ma zasady, która kazałaby pod tym względem inaczej traktować imię i nazwisko (i np. "Robertowi Plantowi", a nie "Robertowi Plant").
05.12.2019 02:18 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Kalypson Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 425
Dołączył: Aug 2019
Post: #10
RE: dzień 260 - utwór poznany dzieki Spotify'owi
I jeszcze jak Szpakowski woła: podał piłkę Spoti Spotifajemu Icon_biggrin
05.12.2019 02:41 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
neo01 Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 10 119
Dołączył: Dec 2009
Post: #11
RE: dzień 260 - utwór poznany dzieki Spotify'owi
Zdaje się, że można i tak i tak:
https://sjp.pwn.pl/slowniki/Kasai.html

WOLNE MEDIA!!!
05.12.2019 02:42 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
EVENo Offline
Byda rzygoł
*****

Liczba postów: 8 024
Dołączył: Sep 2017
Post: #12
RE: dzień 260 - utwór poznany dzieki Spotify'owi
wwas napisał(a):"Robertowi Plantowi", a nie "Robertowi Plant"
Bardziej mi chodziło o to, że w języku polskim nie występują rzeczowniki w liczbie pojedynczej kończące się na "i" lub "y" i odmienianie ich po prostu wychodzi nienaturalnie.

Radio Epsilon
05.12.2019 03:02 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 650
Dołączył: May 2008
Post: #13
RE: dzień 260 - utwór poznany dzieki Spotify'owi
wwas napisał(a):z tym że faktycznie nie w ten sposób, powinno być bez apostrofu
bez apostrofu? z apostrofem albo wcale!
apostrof pojawia się tam, gdzie wymowa różni się od pisowni -- a że pisownia "spotify" odpowiada wymowie "spotifaj", to by móc przeczytać w celowniku "spotifajowi" należy zapisać "spotify'owi"
a czy jest sens to spotify za wszelką cenę odmieniać? każdy musi odpowiedzieć sobie sam

EVENo napisał(a):Bardziej mi chodziło o to, że w języku polskim nie występują rzeczowniki w liczbie pojedynczej kończące się na "i" lub "y" i odmienianie ich po prostu wychodzi nienaturalnie.
ale istnieją takie, które kończą się na "j" -- o odmianie nie decyduje obca pisownia, ale wymowa -- spotifaj jak raj, haj, gaj (jeśli już)

neo01 napisał(a):Zdaje się, że można i tak i tak:
https://sjp.pwn.pl/slowniki/Kasai.html
można, jeśli takie obce imię i nazwisko jest powszechnie znane, bo sens (o kim mowa) nie zostanie zniekształcony, ale japońskie, koreańskie czy chińskie mniej popularne imiona i nazwiska lepiej czasem zostawić nieodmienione (niekoniecznie wbrew zasadom polszczyzny), zwłaszcza w mowie, by z powodzeniem jakąś informację zakomunikować Icon_wink

ja bym w każdym razie w tym wypadku odmienił "noriakiemu kasai", bo to "i" na końcu nazwiska to krótkie "i" nijak nie przystające do naszego "j" i stanowiące odrębną sylabę, którą przy odmianie niejako tracimy w przeciwieństwie do "ki" z "noriaki"; to kwestia preferencji moim zdaniem

wwas napisał(a):Nie ma zasady, która kazałaby pod tym względem inaczej traktować imię i nazwisko (i np. "Robertowi Plantowi", a nie "Robertowi Plant").
a właśnie, że czasem zasady dla imion i nazwisk są różne -- np. imiona i nazwiska męskie obcego pochodzenia zakończone na -o; imię takie powinniśmy odmienić zgodnie z polskim wzorcem, a nazwisko pozostawić nieodmienione np. "czytałem książkę paula coelho" (tak naprawdę nie czytałem xD)

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 05.12.2019 04:31 PM przez AKT!.)
05.12.2019 04:15 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
wwas Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 334
Dołączył: Nov 2019
Post: #14
RE: dzień 260 - utwór poznany dzieki Spotify'owi
AKT! napisał(a):bez apostrofu? z apostrofem albo wcale!
I Ty, Brutusie? Liczyłem, że kto jak kto, ale akurat Ty mnie poprzesz.
AKT! napisał(a):apostrof pojawia się tam, gdzie wymowa różni się od pisowni
Otóż nie, apostrof pojawia się tam, gdzie ostatnia litera jest niewymawiana (w przeciwnym wypadku należałoby stawiać apostrof po rzeczownikach męskich zakończonych na -c, a przecież nie piszemy "Titanic'a"). W praktyce, w nazwach angielskich stawia się go tylko po niewymawianym "e" albo po "y", ale tylko wtedy, kiedy w mianowniku jest samogłoską i w pozostałych przypadkach znika (np. "Harry" -> "Harry'emu"), a nie kiedy jest wymawiane jak "j" (zdecydowanie "McCartneya").
AKT! napisał(a):nazwisko pozostawić nieodmienione
Też nie do końca, bo jednak raczej "Boccaccia" albo "Nulla" (przynajmniej tak nazywa się ulica niedaleko mnie), ale faktycznie w tym wypadku nieodmienianie jest tolerowane, więc może być książka Paula Coelho (niestety, kiedyś przeczytałem, jeszcze zanim się dowiedziałem, że nie wolno Icon_wink )
05.12.2019 05:08 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Kuba1201 Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2 430
Dołączył: Aug 2017
Post: #15
RE: dzień 260 - utwór poznany dzieki Spotify'owi
Jeden z większych przebojów mojej listy (i to na początku całkiem niespodziewany) Icon_wink
05.12.2019 08:35 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
EVENo Offline
Byda rzygoł
*****

Liczba postów: 8 024
Dołączył: Sep 2017
Post: #16
RE: dzień 260 - utwór poznany dzieki Spotify'owi
W takiej sytuacji raczej wolę nie być grammar nazi, a przyjąć odmiany słowa jako mowę potoczną. Bo mówimy, że słuchamy na Spotifaju i korzystamy ze Spotifaja, tak samo jak mówimy, że szukamy w Goglu i korzystamy z Gogli. A szukamy w Gugyl i korzystamy z Gugyl.

Radio Epsilon
05.12.2019 08:37 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 650
Dołączył: May 2008
Post: #17
RE: dzień 260 - utwór poznany dzięki Spotify'owi
wwas napisał(a):Otóż nie, apostrof pojawia się tam, gdzie ostatnia litera jest niewymawiana (w przeciwnym wypadku należałoby stawiać apostrof po rzeczownikach męskich zakończonych na -c, a przecież nie piszemy "Titanic'a"). W praktyce, w nazwach angielskich stawia się go tylko po niewymawianym "e" albo po "y", ale tylko wtedy, kiedy w mianowniku jest samogłoską i w pozostałych przypadkach znika (np. "Harry" -> "Harry'emu"), a nie kiedy jest wymawiane jak "j" (zdecydowanie "McCartneya").
ok, przekonałeś mnie McCartneyem Icon_wink przechodzę na ciemną bezapostrofową stronę mocy ^^

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
06.12.2019 11:55 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Dobromiera Offline
głośna mniejszość
*****

Liczba postów: 7 076
Dołączył: Jun 2011
Bebo Facebook Flickr Last.fm LinkedIn MySpace
NK.pl Twitter YouTube
Post: #18
RE: dzień 260 - utwór poznany dzięki Spotify'owi
Apostrofy są po to, żeby skonfundowani ludzie pisali rzeczy typu "lubię rock'a i muzykę jazz'ową".

Prace nad nową Muzyczną Galaktyką trwają. Żegnaj phorum.pl, witaj niezależności!

https://rateyourmusic.com/~Szysza32
06.12.2019 12:08 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
neo01 Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 10 119
Dołączył: Dec 2009
Post: #19
RE: dzień 260 - utwór poznany dzięki Spotify'owi
Raczej niedouczeni / ślepo naśladujący pewien schemat.
AKT! napisał(a):przechodzę na ciemną bezapostrofową stronę mocy
Po prostu poprawną Icon_wink

WOLNE MEDIA!!!
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 06.12.2019 02:34 PM przez neo01.)
06.12.2019 02:34 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 650
Dołączył: May 2008
Post: #20
RE: dzień 260 - utwór poznany dzięki Spotify'owi
to kwestia absurdalnego przykładu, bo nigdy nie odmieniłbym Spotify w piśmie Icon_wink

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
06.12.2019 04:08 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  dzień 628 - utwór cenionego wykonawcy po reaktywacji (powrocie na scenę) thestranglers 7 507 27.11.2021 11:49 AM
Ostatni post: neo01
  dzień 336 - ulubiony utwór z odliczaniem w trakcie thestranglers 18 1 416 01.11.2021 10:43 AM
Ostatni post: kajman
  dzień 495 - utwór, który pojawił się na LP3 w 2004 roku thestranglers 7 563 30.10.2021 05:18 PM
Ostatni post: kajman
  dzień 630 - Utwór, który znałeś/aś spory czas pod złym tytułem. thestranglers 5 501 25.10.2021 08:48 PM
Ostatni post: Miszon
  dzień 629 - Utwór o kobietach w tytule. thestranglers 6 418 24.10.2021 09:53 PM
Ostatni post: thestranglers
  dzień 625 - ulubiony utwór w rytmie marsza thestranglers 11 600 24.10.2021 05:46 PM
Ostatni post: AKT!
  dzień 621 - utwór śpiewany przez wykonawcę z "chrypą" thestranglers 7 735 24.10.2021 12:43 AM
Ostatni post: santosz
  dzień 627 - utwór ze świetną codą thestranglers 2 291 22.10.2021 04:02 PM
Ostatni post: neo01
  dzień 626 - utwór ze świetnym intro thestranglers 7 452 21.10.2021 06:14 PM
Ostatni post: Miszon
  dzień 616 - utwór, do którego masz szczególny sentyment thestranglers 3 321 20.10.2021 06:15 PM
Ostatni post: kajman

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości