Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
My favourite song in (almost) every language!
prz_rulez Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 20 111
Dołączył: Jun 2007
Post: #1
My favourite song in (almost) every language!
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 28.10.2019 11:02 PM przez prz_rulez.)
05.10.2019 04:17 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
prz_rulez Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 20 111
Dołączył: Jun 2007
Post: #2
RE: My favourite song in (almost) every language!
Długo się do tego zbierałem, ale w końcu czas najwyższy masło maślane zacząć...
W tym temacie pojawi się po jednym (może czasami więcej niż jednym) utworze w każdym języku, w którym poznałem jakiś utwór i byłem w stanie ten język zidentyfikować. Zobaczymy co z tego wyniknie. Być może pod koniec pojawi się jakieś podsumowanie?
05.10.2019 04:19 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
thestranglers Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 31 003
Dołączył: Dec 2014
Post: #3
RE: My favourite song in (almost) every language!
To dobry pomysł na czelendże...
05.10.2019 04:28 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
prz_rulez Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 20 111
Dołączył: Jun 2007
Post: #4
RE: My favourite song in (almost) every language!
MALAJALAM

Zaczynamy od czegoś świeżego, bo z czołówki mojej obecnej listy. Wcześniej jednak krótkie wprowadzenie dla niewtajemniczonych. Język malajalam jest językiem drawidyjskim, używanym głównie w indyjskim stanie Kerala, na Lakszadiwach oraz w dystrykcie Mahé, będącym jedną z części terytorium związkowego Puducherry. Liczba użytkowników określana jest na więcej niż 30 milionów użytkowników, możliwe, że jest ich nawet około 40 milionów.

To teraz przejdźmy do utworu. Piosenka "Raftaara" w wykonaniu Jyotsny Radhakrishnan pochodzi z filmu akcji w języku malajam o nazwie "Lucifer" ("ലൂസിഫർ"), który swoją premierę miał 28 marca tego roku. Energetyczny numer właściwie od razu przypadł mi do gustu. Nie wiem, czy uda mu się w końcu dojść do szczytu mojej listy, ale na pewno jest to jeden z najjaśniejszych znanych mi momentów w muzyce komercyjnej ostatnich dwudziestu lat śpiewanej w językach drawidyjskich.


Jyotsna Radhakrishnan (ജ്യോത്സ്‌ന രാധാകൃഷ്ണൻ) - Raftaara (റഫ്താരാ)
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 05.10.2019 05:33 PM przez prz_rulez.)
05.10.2019 05:08 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
EVENo Offline
Byda rzygoł
*****

Liczba postów: 7 979
Dołączył: Sep 2017
Post: #5
RE: My favourite song in (almost) every language!
Kurcze Prz, nie masz pojęcia jak dużo przyjemniej się Ciebie czyta, gdy dzielisz się swoją wiedzą, a nie poglądami Icon_wink Będę tu zaglądał z ogromnym zaciekawieniem!

Radio Epsilon
05.10.2019 05:25 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
prz_rulez Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 20 111
Dołączył: Jun 2007
Post: #6
RE: My favourite song in (almost) every language!
EVENo napisał(a):Kurcze Prz, nie masz pojęcia jak dużo przyjemniej się Ciebie czyta, gdy dzielisz się swoją wiedzą, a nie poglądami Icon_wink
Cóż, jest akcja, to bywa i moja reakcja.
05.10.2019 05:34 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Dobromiera Offline
głośna mniejszość
*****

Liczba postów: 7 064
Dołączył: Jun 2011
Bebo Facebook Flickr Last.fm LinkedIn MySpace
NK.pl Twitter YouTube
Post: #7
RE: My favourite song in (almost) every language!
"Lucifer" mnie rozczarował, im dalej w las, tym bardziej indyjski odpowiednik disco polo. Ale czekam na dalsze wpisy! Icon_wink

Prace nad nową Muzyczną Galaktyką trwają. Żegnaj phorum.pl, witaj niezależności!

https://rateyourmusic.com/~Szysza32
05.10.2019 05:39 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 587
Dołączył: May 2008
Post: #8
RE: My favourite song in (almost) every language!
a tytuł miał potencjał Icon_razz
zobaczymy co dalej, będę zaglądał

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
05.10.2019 09:00 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
prz_rulez Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 20 111
Dołączył: Jun 2007
Post: #9
RE: My favourite song in (almost) every language!
(05.10.2019 05:39 PM)Artur.O napisał(a):  "Lucifer" mnie rozczarował, im dalej w las, tym bardziej indyjski odpowiednik disco polo. Ale czekam na dalsze wpisy! Icon_wink
Obawiam się w takim razie, że będziesz kręcił nosem niemal na każdy co bardziej przebojowy kawałek. A tych, nie ma co ukrywać, będzie trochę.
05.10.2019 10:07 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Gaspard Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2 054
Dołączył: Dec 2016
Post: #10
RE: My favourite song in (almost) every language!
Na pewno będę zaglądał na bieżąco. "Raftaara" mi bardzo się spodobała i dodałem do siebie. Czekam niecierpliwie na więcej Icon_wink
05.10.2019 10:28 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
prz_rulez Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 20 111
Dołączył: Jun 2007
Post: #11
RE: My favourite song in (almost) every language!
TOKELAU

Język tokelau należy do rodziny polinezyjskiej. Ma on ponad 3 tysiące użytkowników, głównie na Tokelau oraz w Nowej Zelandii. Chętni mogą się zapoznać z podstawowymi frazami w tym języku: https://www.tokelau.org.nz/Learn+Tokelauan.html
Z kolei szczęśliwym zwycięzcą arcyciężkiego (młehehe) pojedynku zostało "Lakalaka" kolektywu Te Vaka. Grupa istnieje od 1995 roku, a jej członkowie, choć działający głównie w Nowej Zelandii, mają różnorakie korzenie pacyficzne. Skład zmieniał się na przestrzeni lat, ale po relacjach z Facebooka można odnieść wrażenie, że czują się trochę jak jedna wielka rodzina.


Te Vaka - Lakalaka
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 05.10.2019 10:40 PM przez prz_rulez.)
05.10.2019 10:32 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 380
Dołączył: Jun 2007
Post: #12
RE: My favourite song in (almost) every language!
Cóż z tego, że języki inne, kiedy muzyka taka sama. Obydwa utwory podobne do siebie i do mnóstwa innych, których wszędzie pełno.
06.10.2019 09:48 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
prz_rulez Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 20 111
Dołączył: Jun 2007
Post: #13
RE: My favourite song in (almost) every language!
Ja wiem, Ty byś oczekiwał piętnastominutowych jazzowo-progresywnych ekscentryzmöw Icon_razz2 Trochę przerysowuję, ale no.
I czy podobne "do mnóstwa innych, których wszędzie pełno"? No nie wiem.
06.10.2019 10:04 AM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
EVENo Offline
Byda rzygoł
*****

Liczba postów: 7 979
Dołączył: Sep 2017
Post: #14
RE: My favourite song in (almost) every language!
kajman napisał(a):Cóż z tego, że języki inne, kiedy muzyka taka sama.
Może i tak, ale Lakalakę się dużo przyjemniej odbiera, bo język brzmi pociesznie i pasuje do takiej zabawnej piosenki.

Radio Epsilon
06.10.2019 10:07 AM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 587
Dołączył: May 2008
Post: #15
RE: My favourite song in (almost) every language!
a ja bym wolał, żeby to nie brzmiało jak lokalna wariacja na "waka waka"; gdyby było w tym choć trochę regionalnego dziedzictwo nie tylko na poziomie języka, ale i brzmienia Icon_rolleyes

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
06.10.2019 10:21 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
prz_rulez Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 20 111
Dołączył: Jun 2007
Post: #16
RE: My favourite song in (almost) every language!
AKT! napisał(a):a ja bym wolał, żeby to nie brzmiało jak lokalna wariacja na "waka waka"; gdyby było w tym choć trochę regionalnego dziedzictwo nie tylko na poziomie języka, ale i brzmienia :roll:
Trochę mi to przypomina słowa jednego z byłych efemerycznych użytkowników, którego konkluzja, choć może niewypowiedziana wprost, była taka, że Stany Zjednoczone czy Wielka Brytania mogą wydawać sobie komercyjną chałę, a takie małe kraje jak Tokelau na przykład muszą być nie wiadomo jak ludowe. No dla mnie jest to reminiscencja myślenia kolonialnego...
16.10.2019 10:24 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 587
Dołączył: May 2008
Post: #17
RE: My favourite song in (almost) every language!
jeśli mam wybierać między "komercyjną chałą", to amerykanie zazwyczaj mają lepsze narzędzia ku temu, żeby mi ją ładnie opakować -- nie zawsze, ale kompletna nieznajomość języka i kompletny brak oryginalności nie sprzyjają; gdyby zamiast zrzynki z "waka waka" nagrali coś, utrzymanego nawet w takim stylu, ale ciekawszego melodycznie, dałbym im szansę

co więcej -- zastosowałbym podobną skalę do muzyki z krajów kolonialistycznych takich jak portugalia, hiszpania, francja, włochy i do krajów w tym kontekście bardziej neutralnych jak polska, czechy, bułgaria, szwecja -- im więcej lokalnego kolorytu, czerpania z tradycji (niekoniecznie w formie nieprzetworzonej nijak pierwotnej ludowości), tym większa szansa na to, że taka propozycja wypadnie ciekawie w zestawieniu z mainstreamem amerykańskim, a nie tylko będzie jego kalką

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
16.10.2019 10:54 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
prz_rulez Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 20 111
Dołączył: Jun 2007
Post: #18
RE: My favourite song in (almost) every language!
A nie uważasz, że marketing USA i UK jest tak silny, że przez dziesięciolecia wmówił nam, że oni to ładnie opakowują?
Anyway, dla mnie egzotyka języka działa na korzyść, a nie na minus.
Niestety, cały czas widzę, że stosuje się podwójne standardy i, niestety, o ironio, więcej wymaga się od słabszych niż od silniejszych. Moim zdaniem coś tu jest chyba nie tak...
16.10.2019 11:36 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 587
Dołączył: May 2008
Post: #19
RE: My favourite song in (almost) every language!
żadne podwójne standardy! jeśli próbujesz pokazywać nam muzykę z egzotycznych krajów, to niech ma cokolwiek więcej do zaoferowania niż papka z radia; drugi raz bym nie włączył tego utworu, gdyby był po angielsku i drugi raz nie włączę w suahili; prezentuj rzeczy na poziomie, to możemy wejść w dyskusję o tym, czym jest lokalny koloryt w kontekście usa czy uk, a czym w kontekście wysp zielonego przylądka czy tobago -- w takim kontekście nie ma to absolutnie żadnego znaczenia; tym bardziej argument o postkolonialnym myśleniu jest chybiony

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
17.10.2019 12:49 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
prz_rulez Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 20 111
Dołączył: Jun 2007
Post: #20
RE: My favourite song in (almost) every language!
Chyba ma, bo jednak ta "papka z radia", jak to ująłeś, pojawia się na Twojej liście. Może nie w ogromnych ilościach, ale jednak.
Myślę, że lokalny koloryt odziany w szaty współczesności jedynie działa na korzyść, a nie na niekorzyść.
No i takiemu tradycyjnemu folkowi ciężko jest walczyć ze współczesnością; już widzę, jak, przy całej mojej sympatii do niego, tradycyjny śpiew alikwotowy z Tuwy staje w szranki jak równy z równym z "Ona by tak chciała"... No niestety. Nie ten poziom emocjonalny.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 17.10.2019 01:06 AM przez prz_rulez.)
17.10.2019 12:59 AM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości