Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Przetrwają najsilniejsi - propozycja zabawy
neo01 Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 10 086
Dołączył: Dec 2009
Post: #361
RE: Przetrwają najsilniejsi - propozycja zabawy
EVENo napisał(a):Jednak przez pracę właśnie nie będę miał zawsze możliwości ogłaszania wyników punktualnie.
Ja bym mógł to robić punktualnie. Ale nie przeczytałem tego posta na czas... To teraz nie wiem, bo i tak brakuje jednej płyty więc pewnie wszystko trzeba będzie powtórzyć...

WOLNE MEDIA!!!
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 10.11.2020 02:27 PM przez neo01.)
10.11.2020 02:27 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Dobromiera Offline
głośna mniejszość
*****

Liczba postów: 7 074
Dołączył: Jun 2011
Bebo Facebook Flickr Last.fm LinkedIn MySpace
NK.pl Twitter YouTube
Post: #362
RE: Przetrwają najsilniejsi - propozycja zabawy
(10.11.2020 01:04 PM)AKT! napisał(a):  
Artur.O napisał(a):za płytę Metallici.
*Metalliki xD

zbitkę "ci" w języku polskim czytamy włącznie jako "ć-i"
Akcie, milion razy już mówiłem, czemu to jest argument z tyłka i nie będę się powtarzał. Icon_wink

Prace nad nową Muzyczną Galaktyką trwają. Żegnaj phorum.pl, witaj niezależności!

https://rateyourmusic.com/~Szysza32
10.11.2020 03:48 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
thestranglers Online
Moderator
*****

Liczba postów: 31 126
Dołączył: Dec 2014
Post: #363
RE: Przetrwają najsilniejsi - propozycja zabawy
Faktycznie chyba nigdzie nie widziałem formy 'Pontiaka'.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 10.11.2020 04:55 PM przez thestranglers.)
10.11.2020 04:47 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
EVENo Offline
Byda rzygoł
*****

Liczba postów: 8 014
Dołączył: Sep 2017
Post: #364
RE: Przetrwają najsilniejsi - propozycja zabawy
(10.11.2020 04:47 PM)thestranglers napisał(a):  Faktycznie chyba nigdzie nie widziałem formy 'Pontiaka'.

Bo Pontiaka kończy się na A, a nie na Ć Icon_wink

Radio Epsilon
10.11.2020 04:57 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
thestranglers Online
Moderator
*****

Liczba postów: 31 126
Dołączył: Dec 2014
Post: #365
RE: Przetrwają najsilniejsi - propozycja zabawy
Haha. Albo Quebeku?
10.11.2020 05:11 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 632
Dołączył: May 2008
Post: #366
RE: Przetrwają najsilniejsi - propozycja zabawy
Artur.O napisał(a):Akcie, milion razy już mówiłem, czemu to jest argument z tyłka i nie będę się powtarzał. Icon_wink
nie mówiłeś / nie jest

to znakomity argument, zapisywanie "ki" jako "ci" jest kompletnie bez rigczu i nie ma uzasadnienia logicznego -- opiera się na błędzie podobnie jak zapisywanie "wszech czasów" łącznie

thestranglers napisał(a):Faktycznie chyba nigdzie nie widziałem formy 'Pontiaka'.
bo taki zapis nie jest konieczny, chodzi tu stricte o zbitkę "c-i"
zatem forma "Pontiaki" jest jedyną poprawną

https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/Metallica;8675.html

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
10.11.2020 05:50 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 733
Dołączył: Jun 2007
Post: #367
RE: Przetrwają najsilniejsi - propozycja zabawy
AKT! napisał(a):zatem forma "Pontiaki" jest jedyną poprawną
Jak dla mnie poprawną są Pontiace (tak jak piece czy kace), Metallicy (jak bacy), wszechczasy (jak wszechmoce).
10.11.2020 06:39 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 632
Dołączył: May 2008
Post: #368
RE: Przetrwają najsilniejsi - propozycja zabawy
gdyby to miało jakiekolwiek umocowanie w czymkolwiek poza twoim widzimisię Icon_wink

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
10.11.2020 07:03 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 733
Dołączył: Jun 2007
Post: #369
RE: Przetrwają najsilniejsi - propozycja zabawy
Mi to wystarcza.
10.11.2020 07:46 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Miszon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 514
Dołączył: Aug 2008
Post: #370
RE: Przetrwają najsilniejsi - propozycja zabawy
(10.11.2020 04:47 PM)thestranglers napisał(a):  Faktycznie chyba nigdzie nie widziałem formy 'Pontiaka'.
Nie widziałem nigdy ani formy "Pontiaka", ani "Pontiaca", natomiast mówi się "Pontiaka", więc niewykluczone że i tak się pisze.

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&num...gewidget=1]
10.11.2020 07:48 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
EVENo Offline
Byda rzygoł
*****

Liczba postów: 8 014
Dołączył: Sep 2017
Post: #371
RE: Przetrwają najsilniejsi - propozycja zabawy
Miszon napisał(a):Nie widziałem nigdy ani formy "Pontiaka", ani "Pontiaca",
Ja nie widziałem nie tylko formy, ale nawet samego Pontiaca! No, chyba że w telewizji albo w Gran Turismo.

Radio Epsilon
10.11.2020 07:56 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Miszon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 514
Dołączył: Aug 2008
Post: #372
RE: Przetrwają najsilniejsi - propozycja zabawy
wracając do Ppntiaców, znalazłem że ich odmiana jest dosć ciekawa, także w pisowni:

https://odmiana.net/odmiana-przez-przypa...ka-pontiac

I znowu mamy tam "pontiakiem", a nie "pontiaciem".
Czyli jednak decydujące jest tutaj wspomniane przez AKTa "ci" (zapewne aby nie myliło się w czytaniu z "ci", piszemy "ki", skoro czytamy "ki").

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&num...gewidget=1]
10.11.2020 07:59 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
neo01 Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 10 086
Dołączył: Dec 2009
Post: #373
RE: Przetrwają najsilniejsi - propozycja zabawy
Napiszę krótko: AKT ma oczywiście rację, a on się zna, więc... Icon_smile

WOLNE MEDIA!!!
10.11.2020 08:27 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
thestranglers Online
Moderator
*****

Liczba postów: 31 126
Dołączył: Dec 2014
Post: #374
RE: Przetrwają najsilniejsi - propozycja zabawy
No szczerze to 'Metallici' aż kłuje w oczy. Niech się jednak Arturo w takim razie wypowie.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 10.11.2020 08:41 PM przez thestranglers.)
10.11.2020 08:39 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Dobromiera Offline
głośna mniejszość
*****

Liczba postów: 7 074
Dołączył: Jun 2011
Bebo Facebook Flickr Last.fm LinkedIn MySpace
NK.pl Twitter YouTube
Post: #375
RE: Przetrwają najsilniejsi - propozycja zabawy
(10.11.2020 05:50 PM)AKT! napisał(a):  
Artur.O napisał(a):Akcie, milion razy już mówiłem, czemu to jest argument z tyłka i nie będę się powtarzał. Icon_wink
nie mówiłeś / nie jest

to znakomity argument, zapisywanie "ki" jako "ci" jest kompletnie bez rigczu i nie ma uzasadnienia logicznego -- opiera się na błędzie podobnie jak zapisywanie "wszech czasów" łącznie
Okej, to w takim razie:
1. Dlaczego niby przed literą "i", litera "c" ma się czytać po polsku, skoro przed innymi literami w tym samym słowie czytane nie jest? "Metallica" przecież w zasadzie nie czyta się po polsku.
2. Skoro, jak mówisz, "ci" czyta się wyłącznie przez "ć", to co z takimi słowami, jak "cisgender"? No chyba, że ktoś to wymawia przez "ć", ale jakoś się z tym nie spotkałem...
3. Jakie niby "uzasadnienie logiczne" ma ta pisownia w świetle tego, co wyżej?
4. Skoro w mianowniku "Metallica" "c" wymawia się jako "k", to dalej idąc - również można przyjąć "uzasadnienie logiczne", że w tym słowie wymawia się tak, jak litera "k" i nie ma potrzeby zastępowania jej przez literę "k". I to jest całkowicie proste i konsekwentne uzasadnienie.
5. Na jakim "błędzie" się to opiera? Takim, że ktoś pisze inaczej, niż RJP się w danej chwili spodobało? No bo sorry, ale RJP akurat ogólnie lubuje się w sztucznych zasadach, sztucznym rugowaniu, oraz łamaniu podstawowej logiki. Inny tego przykład to uznawanie "tę" za jedyną poprawną formę biernika l. poj. żeńskiego zaimka wskazującego na 't', przy całkowitym nieistnieniu w standardzie form "tamtę", "ję" i "moję" (tylko że, znowu, one w nieco wcześniejszej polszczyźnie istniały).
6. Obecna pisownia polskiego i tak zawiera w sobie trochę utrwalonych błędów, które przed reformą z 1936 roku niekoniecznie były nawet pisownią dominującą; z których moim ulubionym jest chyba "pasożyt" - od paścia rzyci, a nie od życia. To dopiero brak uzasadnienia logicznego. No, ale #nikogo.

Prace nad nową Muzyczną Galaktyką trwają. Żegnaj phorum.pl, witaj niezależności!

https://rateyourmusic.com/~Szysza32
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 10.11.2020 09:12 PM przez Dobromiera.)
10.11.2020 09:06 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 733
Dołączył: Jun 2007
Post: #376
RE: Przetrwają najsilniejsi - propozycja zabawy
Artur.O napisał(a):skoro przed innymi literami w tym samym słowie czytane nie jest?
No chyba że ja tak czytam. No i poza tym przed e czytane jest jako C.
Artur.O napisał(a):2. Skoro, jak mówisz, "ci" czyta się wyłącznie przez "ć", to co z takimi słowami, jak "cisgender"?
Można by tłumaczyć, że to zagraniczne i że to nie końcówka (bo tam jest w polskiej końcówce obcego wyrazu).
Artur.O napisał(a):No chyba, że ktoś to wymawia przez "ć", ale jakoś się z tym nie spotkałem...
Ja w ogóle nigdy tego wymawianego słowa nie słyszałem, ale pewnie wymówiłbym je przez Ć.
10.11.2020 09:16 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
neo01 Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 10 086
Dołączył: Dec 2009
Post: #377
RE: Przetrwają najsilniejsi - propozycja zabawy
Ech, trochę ręce opadają. JEden Artur wie lepiej, a reszta ludzi, w tym najlepsi specjaliści od języka się mylą.
Tu masz wyjaśnienia, dlaczego taka forma jest odpowiednia:
https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/Metallica;8675.html
https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/zapis-...;6609.html

WOLNE MEDIA!!!
10.11.2020 09:23 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Miszon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 514
Dołączył: Aug 2008
Post: #378
RE: Przetrwają najsilniejsi - propozycja zabawy
Czyli bo to nie jest "ci"(ani "ći"), ani nawet "k-i", tylko "k' "(czytaj: "ki").

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&num...gewidget=1]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 10.11.2020 09:31 PM przez Miszon.)
10.11.2020 09:30 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Dobromiera Offline
głośna mniejszość
*****

Liczba postów: 7 074
Dołączył: Jun 2011
Bebo Facebook Flickr Last.fm LinkedIn MySpace
NK.pl Twitter YouTube
Post: #379
RE: Przetrwają najsilniejsi - propozycja zabawy
(10.11.2020 09:23 PM)neo01 napisał(a):  Ech, trochę ręce opadają. JEden Artur wie lepiej, a reszta ludzi, w tym najlepsi specjaliści od języka się mylą.
Tu masz wyjaśnienia, dlaczego taka forma jest odpowiednia:
https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/Metallica;8675.html
https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/zapis-...;6609.html
Może i nie mam tytułu naukowego w tej dziedzinie ani ciepłej posadki w państwowej organizacji, ale nie znaczy to, że nie odrobiłem swojego zadania domowego w temacie.
Pierwszy link wklejał Akt. Rozumiem obawy, że go przeoczyłem, ale uspokajam - czytałem. Teraz skonfrontuj to z tym, co ja napisałem.
Co do drugiego linka, jest konkret, czyli zmiękczenie 'k' przed samogłoską /i/. Tylko, że w języku polskim nie występuje rozróżnienie na zmiękczone i niezmiękczone k przed samogłoską /i/; podobnie jak przed kilkoma innymi, to zmiękczenie jest automatyczne, ergo, nie ma ono statusu osobnego fonemu / głoski w języku polskim i nie jest ono nijak oznaczane. Tymczasem z linka wyżej wywnioskować można, że "ci" oznaczałoby twarde "k", w odróżnieniu od "ki", w którym jest miękkie k? Poza tym, mam wrażenie, że w przypadku słowa "Metallica", w oryginale jest więcej takich głosek, których w oryginalnej wymowie nie ma, a po polsku są, jak choćby pełne, niezredukowane "a", a nikt się nie pali do oznaczania takiej różnicy. Logika pokrętna jak 150...
I cóż, że specjalista, jak bredzi? Icon_smile

Prace nad nową Muzyczną Galaktyką trwają. Żegnaj phorum.pl, witaj niezależności!

https://rateyourmusic.com/~Szysza32
10.11.2020 09:48 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Miszon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 514
Dołączył: Aug 2008
Post: #380
RE: Przetrwają najsilniejsi - propozycja zabawy
Dla mnie to wszystko jest logiczne.
Zapis "ci" jest nielogiczny, a poza tym dziwnie wygląda (a jak coś dziwnie wygląda, to na pewno jest źle. Są rzecz jasna wyjątki, jak gżegżółka, która lepiej wygląda pisana grzegżółka, ale cóż począć).

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&num...gewidget=1]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 10.11.2020 09:52 PM przez Miszon.)
10.11.2020 09:51 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Przetrwają najsilniejsi - T.Love EVENo 237 5 964 28.09.2021 03:30 PM
Ostatni post: neo01
  Przetrwają najsilniejsi - Michael Jackson Dobromiera 164 5 663 30.07.2021 06:05 PM
Ostatni post: Gansenrozes
  Przetrwają najsilniejsi - Happysad neo01 134 4 830 11.06.2021 04:05 PM
Ostatni post: Miszon
  Przetrwają najsilniejsi - Genesis thestranglers 225 8 184 14.05.2021 08:15 PM
Ostatni post: Yacy
  Przetrwają najsilniejsi - QUEEN Sundrajta 301 10 113 21.03.2021 10:16 PM
Ostatni post: thestranglers
  Przetrwają najsilniejsi - The Cranberries Yacy 95 4 591 28.01.2021 10:50 PM
Ostatni post: Yacy
  Przetrwają najsilniejsi - Metallica EVENo 292 10 363 21.12.2020 03:22 PM
Ostatni post: kajman
  Przetrwają najsilniejsi - Lao Che Dobromiera 204 7 064 10.11.2020 12:26 AM
Ostatni post: Kondziowsky
  Przetrwają najsilniejsi - Pet Shop Boys Dobromiera 192 9 919 17.10.2020 12:06 AM
Ostatni post: Dobromiera
  Przetrwają najsilniejsi - Led Zeppelin Dobromiera 224 9 594 27.08.2020 11:22 PM
Ostatni post: kajman

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości