Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kicz TV
prz_rulez Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 20 111
Dołączył: Jun 2007
Post: #21
RE: Kicz TV
Tak sobie myślę i, abstrahując od kwestii typu "kicz to pojęcie względne", to... Zastanawiam się, czy słuszne jest ocenianie sztuki sprzed lat z dzisiejszej perspektywy. Czy może właściwsze byłoby ocenianie na tle dzieł im współczesnych? Poza tym, nawet w ciągu kilkudziesięciu lat gusta mogą się zmienić. To, co dziś uznalibyśmy za brak gustu, kiedyś było (najprawdopodobniej) traktowanie bez mrugnięcia okiem. W sumie dobrym przykładem jest moda z lat dziewięćdziesiątych. Niby wciąż kulturowo bliska, ale ilu z nas zrobiłoby sobie fryzurę w stylu tamtej dekady?
28.02.2019 11:33 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
EVENo Offline
Byda rzygoł
*****

Liczba postów: 7 999
Dołączył: Sep 2017
Post: #22
RE: Kicz TV
prz_rulez napisał(a):Zastanawiam się, czy słuszne jest ocenianie sztuki sprzed lat z dzisiejszej perspektywy. Czy może właściwsze byłoby ocenianie na tle dzieł im współczesnych?
I tak i nie, szczerze mówiąc nie rozumiem do końca o czym mówisz. W każdym razie więcej ludzi woli oglądać oryginalne Gwiezdne Wojny, niż te zremasterowane z nowymi efektami CGI. Tamten kicz jest po prostu znacznie bardziej lubiany, niż ten, bo włożono w niego inne środki. Ja też wolę oglądać makietę Sokoła Millennium przemierzającego kosmos "po staremu", niż wygenerowanego go komputerowo, bo w wielu przypadkach - ten współczesny wyglądać będzie bardziej sztucznie, niż ten sprzed 40 lat.

Inny przykład, to nowy i stary Król Lew - niby ten sam film, a nie ma czego porównywać. Bo stary wygląda fantastycznie, bo kreska była najwyższych lotów i jeżeli widz potrafi to dostrzec i docenić to spoko. Nowy to z kolei gigant technologiczny, geniusz już nie animacji klasycznej, a komputerowej. I czy jest to geniusz mniejszy, większy, czy taki sam - nie wiem, bo to zupełnie inna kategoria twórczości. Obie jednak zapierają dech w piersiach.

---

Dzisiaj wracamy na nasze podwórko. Kiedy uznałem, że za wszelką cenę muszę dopaść i obejrzeć teledysk do piosenki No No No No? Po wysłuchaniu wypowiedzi Kuby Wojewódzkiego w filmie dokumentalnym o zespole Indios Bravos zatytułowanym "Drogi".
To kultowy teledysk, nikt go nie może obejrzeć



Pierwsze, co rzuca się w oczy podczas oglądania tej wrzutki z Polsatu 2, to podpis piosenki - "BANACH" zamiast "Banach & Gutek" lub po prostu Indios Bravos. To również zostało wytłumaczone we wyżej wspomnianym dokumencie - Piotra Banacha ludzie kojarzyli z Heya, Gutek znany był tylko w środowisku hip hopowym po współpracy z Paktofoniką. Pojawiały się sprzeczne informacje co do tego, jak wygląda nowy projekt Banacha - czy będzie to płyta solowa, czy zespół. Ostatecznie Polsat postanowił podpisać debiutancką piosenkę wyłącznie jego nazwiskiem, co pewnie sprawiło, że wiele osób spojrzało na Gutka i pomyślało "A więc to tak wygląda ten gitarzysta Heyu, ciekawie śpiewa".

Faktyczny Banach pojawia się w teledysku nieco później. Jego twarz (przy okazji bardzo dziwny wyraz twarzy) pokazana jest w niewyraźnych przebitkach. Cały videoklip to prawdziwy rollercoaster szybkich ujęć, przeskoków jakości, pokazywania różnych rzeczy w różny sposób. Cały czas też zmieniają się kolory. Prawdopodobnie nie jest to najlepszy materiał dla ludzi z epilepsją. Jest dużo błysków, skoków ekranu, kilkuklatkowych ujęć, rany boskie - czego tutaj nie ma?

Gutek jeździ po mieście i śpiewa przez megafon, wykonując przy tym tak psychodeliczne ruchy, że w pewnym momencie Banach objawia mu się jako Pałac Kultury. W między czasie po Warszawie przechadza się ktoś w hełmie. Kamera trzęsie się przy zbliżeniach, tych jest sporo, bo operator najwyraźniej wciska klawisze "zoom in" oraz "zoom out" w rytm muzyki.

Dobra, wiecie co? Próba wyjaśnienia co się dzieje w tym klipie mnie przerasta. Tak samo jak znalezienie odpowiedzi na nurtujące mnie pytania - ile skrętów spalił Banach, żeby mieć taki wyraz twarzy? Ile skrętów spalił Gutek, żeby tak skakać jak po***y? Ile skrętów spalił kamerzysta, żeby nagrać coś takiego? Ile skrętów wykonał pojazd na którym jeździ Gutek? Co oni jarali kiedy to montowali i wkładali te wszystkie efekty wizualne?

Kuba Wojewódzki miał rację - to kultowy teledysk, ale lepiej będzie jeśli nikt go nie obejrzy.

Radio Epsilon
01.03.2019 12:30 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Online
jegomość
*****

Liczba postów: 24 620
Dołączył: May 2008
Post: #23
RE: Kicz TV
prz_rulez napisał(a):Niby wciąż kulturowo bliska, ale ilu z nas zrobiłoby sobie fryzurę w stylu tamtej dekady?
akurat mamy modę na 90sy, więc podejrzewam, że wielu xD

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
01.03.2019 01:01 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
EVENo Offline
Byda rzygoł
*****

Liczba postów: 7 999
Dołączył: Sep 2017
Post: #24
RE: Kicz TV
Odetchnijmy od teledysków kiczowatych nieumyślnie i zobaczmy jeden zrobiony kiczowato... umyślnie Icon_biggrin


Radio Epsilon
02.03.2019 04:30 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Online
jegomość
*****

Liczba postów: 24 620
Dołączył: May 2008
Post: #25
RE: Kicz TV
ooo, lubię, lubię!

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
02.03.2019 06:18 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
prz_rulez Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 20 111
Dołączył: Jun 2007
Post: #26
RE: Kicz TV
Do tej kategorii zapewne swego czasu aspirowała M.I.A. ze swoim "XXXO".
03.03.2019 02:16 AM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
EVENo Offline
Byda rzygoł
*****

Liczba postów: 7 999
Dołączył: Sep 2017
Post: #27
RE: Kicz TV
Dziś bez zbędnych zapowiedzi. Po prostu Modern Talking i po prostu Geronimo's Cadillac.


Radio Epsilon
03.03.2019 07:05 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
EVENo Offline
Byda rzygoł
*****

Liczba postów: 7 999
Dołączył: Sep 2017
Post: #28
RE: Kicz TV
Kolejny odcinek Kicz TV mógłby być równie dobrze odcinkiem WTF TV. Podejrzewam bowiem, że pierwszy kontakt przeciętnego telewidza z tym videoklipem wiązał się ze zmieszaniem, lekkim szokiem i dojściem do wniosku, że muzyka zmierza w bardzo złym kierunku.



No bo naprawdę... co tu się odjaniepawliło? Był rok 1997, kiedy ktoś ze znakami dolara zamiast oczu uznał, że dobrym pomysłem będzie, jeśli 9-letni Aaron Carter, młodszy brat jednego z Backstreet Boysów, wyda płytę, a jej singlem promującym będzie cover grupy The Jets, zatytułowany Crush On You. Jeżeli ktoś w drugiej połowie lat 90. powoli zaczynał tracić wiarę w komercję, tak utwór ten mógł być gwoździem do trumny.

Zacznijmy od samej piosenki, która brzmi... przerażająco Icon_eek Głos Aarona przypomina wręcz brzęczenie muchy, a niespodziewane wyskoki jego wokalu sprawiają, że ja naprawdę boję się tego słuchać. Kto o zdrowych zmysłach jest w stanie przebrnąć przez cały utwór? Nie mam pojęcia.

Teledysk to z kolei dokładne odwzorowanie marzeń małego chłopca chcącego zostać sławnym piosenkarzem. Maniera przed kamerą godna podziwu. Fabuła też niczego sobie. Zastanawia mnie jedynie czy (kompletnie niezrozumiałe) śpiewanie tekstu tej piosenki na huśtawce to świadomy zabieg, czy po prostu samozaoranie potwierdzające jak bardzo ten klip jest zły.

Aaron Carter i jego debiut na światowym rynku muzycznym to jeden z głównych kandydatów do tytułu kiczu wszech czasów. Jeszcze większą porażką są sami odbiorcy, bo sukces Aarona potwierdził, że rynek takiego produktu potrzebował. W Polsce z resztą popyt też musiał zaspokoić inny krótkoterminowy projekt, jakim był Just 5. To skłania mnie do przemyśleń, że w 1997 roku coś poszło nie tak i muzyka komercyjna obrała zły kierunek.

Radio Epsilon
05.03.2019 07:58 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Dobromiera Offline
głośna mniejszość
*****

Liczba postów: 7 074
Dołączył: Jun 2011
Bebo Facebook Flickr Last.fm LinkedIn MySpace
NK.pl Twitter YouTube
Post: #29
RE: Kicz TV
Przecież takie młodociane gwiazdki pojawiały się już w latach 60./70. Donny Osmond anyone? Icon_razz2
Poza tym - w takim razie musi się tu pojawić "Rock this Party" Boba Sinclara. Mordowanie motywu C+C Music Factory to jedno, ale ten teledysk z młodocianymi to jest wręcz inny świat! Icon_wink

Prace nad nową Muzyczną Galaktyką trwają. Żegnaj phorum.pl, witaj niezależności!

https://rateyourmusic.com/~Szysza32
05.03.2019 08:16 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Online
jegomość
*****

Liczba postów: 24 620
Dołączył: May 2008
Post: #30
RE: Kicz TV
to prawda, sporo było w latach 60. śpiewających dzieci i nastolatków i cała masa dziwacznej szmiry (czasem uroczej zupełnie) z kategorii novelty

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
06.03.2019 02:39 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
EVENo Offline
Byda rzygoł
*****

Liczba postów: 7 999
Dołączył: Sep 2017
Post: #31
RE: Kicz TV
(06.03.2019 02:39 PM)AKT! napisał(a):  to prawda, sporo było w latach 60. śpiewających dzieci i nastolatków i cała masa dziwacznej szmiry (czasem uroczej zupełnie) z kategorii novelty

Jakiś konkretny przykład? Bo temat jest mi obcy, a chętnie zobaczyłbym jakąś wcześniej mi nieznaną "dziwaczną szmirę" Icon_razz2 Wydawało mi się, że mówicie o tym czysto muzycznie, bo z teledyskami w tamtych czasach było raczej kiepsko, ale ten Osmond - faktycznie niezły czad Icon_biggrin Na słuch nie ma się czego czepiać, ale młody ewidentnie nie miał pojęcia co robi Icon_razz2

A skoro już o teledyskach przed erą teledysków mowa, to Panie i Panowie, Mr. Conway Twitty

Radio Epsilon
12.03.2019 03:15 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
EVENo Offline
Byda rzygoł
*****

Liczba postów: 7 999
Dołączył: Sep 2017
Post: #32
RE: Kicz TV
Czas otworzyć nowy, osobny kącik muzyczny w Kicz TV Icon_wink

Tak jakoś chyba w okolicach 2009 roku tak mi się wydaje, VIVA Polska zaczęła zasypywać widzów teledyskami w charakterystycznym klimacie, lekko nacechowanymi ironią i dystansem, pozostawiając odbiorcę w zagadce, czy to na poważnie, czy na żarty. Wikipedia twierdzi, że "W Aucie" Sokoła i Pono wydano w 2008 roku, więc możliwe, że ten wysyp nastąpił właśnie po sukcesie utworu z Frankiem Kimono.

Czy ktoś dziś pamięta Monopol? Icon_wink



Monopol zasłynął hitem "Zodiak na melanżu" i niedługo później wydał swojego drugiego singla - Lans. Zrobiony z nieco mniejszym rozmachem teledysk wciąż oferował dużo treści - Jędker w stroju, którego nie trzeba nawet komentować, fajne laski, do tego ujęcia przypadkowych facetów w czarnych okularach, bujających się w rytm muzyki.

I to właściwie... tyle. Nic więcej. Całkowicie wystarczyło tylko to, aby podbić polskie stacje muzyczne i w niemałym stopniu wpłynąć na naszą popkulturę Icon_wink

Radio Epsilon
13.03.2019 07:21 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Dobromiera Offline
głośna mniejszość
*****

Liczba postów: 7 074
Dołączył: Jun 2011
Bebo Facebook Flickr Last.fm LinkedIn MySpace
NK.pl Twitter YouTube
Post: #33
RE: Kicz TV
Za bardzo na śpiewających dzieciakach bądź innych kiczach z 60. i 70. się nie znam, bo z tych dekad staram się poznawać dobrej muzyki, a było jej wtedy naprawdę niesamowicie dużo. : d

Monopol to była ewidentna próba powtórzenia sukcesu "W aucie". Wtedy to drugie, w gimnazjum, wraz z Grupą Ope i przeróbkami Rihanny wydawało mi się szczytem jajcarstwa w muzyce. Icon_razz2 Ale już te podróbki wszystkie weszły jak przestawałem się interesować muzyką z Vivy i już wtedy uważałem za żałosne.

Prace nad nową Muzyczną Galaktyką trwają. Żegnaj phorum.pl, witaj niezależności!

https://rateyourmusic.com/~Szysza32
13.03.2019 10:18 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
dejmieeen Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1 273
Dołączył: Apr 2018
Post: #34
RE: Kicz TV
Hahaha, nie wiem dlaczego, ale dzisiaj przypomniał mi się ten projekt. Pamiętam, że bardziej mi się podobał właśnie "Lans" w remiksie, teraz słucham i kompletnie ni wiem dlaczego... no cóż, dziecięce wybryki Icon_razz2 a klip po prostu ma taką konwencję. Bardziej kiczowaty jest "Explosion" Kalwiego & Remiego, jeśli o polski clubbing chodzi, mam nadzieję, że doczeka się wzmianki tutaj Icon_biggrin
14.03.2019 12:29 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
EVENo Offline
Byda rzygoł
*****

Liczba postów: 7 999
Dołączył: Sep 2017
Post: #35
RE: Kicz TV
dejmieeen napisał(a):Bardziej kiczowaty jest "Explosion" Kalwiego & Remiego, jeśli o polski clubbing chodzi, mam nadzieję, że doczeka się wzmianki tutaj

Kalwi & Remi w Kicz TV? Nie wyobrażam sobie, aby miało ich nie być Icon_biggrin Choć nie z tym utworem, bo mi w pamięci zapadł utwór Girls. Tam jest o jednego kiczowatego typa więcej Icon_wink




Radio Epsilon
14.03.2019 03:02 AM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
dejmieeen Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1 273
Dołączył: Apr 2018
Post: #36
RE: Kicz TV
No błagam... Explosion to klasyka kiczu. Biedna sesja zdjęciowa, w której jeden to fotograf, a drugi trzyma lampę. Modelki wyglądają jak kobiety mafii, a na końcu wszyscy lądują pod prysznicem. xD
14.03.2019 08:04 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Adam1992 Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 806
Dołączył: May 2012
Post: #37
RE: Kicz TV
(13.03.2019 10:18 PM)Artur.O napisał(a):  Monopol to była ewidentna próba powtórzenia sukcesu "W aucie". Wtedy to drugie, w gimnazjum, wraz z Grupą Ope i przeróbkami Rihanny wydawało mi się szczytem jajcarstwa w muzyce. Icon_razz2 Ale już te podróbki wszystkie weszły jak przestawałem się interesować muzyką z Vivy i już wtedy uważałem za żałosne.
Dlatego już mnie nie dziwi, że "środowisko" hiphopowe skazało Jędkera na niebyt i zapomnienie, a z kolei taki Borixon mimo, że nagrał Gang Albanii dalej jest powszechnie szanowany i nagrywa z czołówką. Problem polega na tym, że Gang był od początku skierowany na zarabianie hajsu i dla żartów, a Jędrek niestety po pierwszym albumie dalej to ciągnął i zaczął występować gdzieś po wsiach i na dniach miast.

A swoją drogą tak trochę w temacie Jędkera to jak podoba się album lepszej połowy WWO "Wojtek Sokół"? Icon_biggrin
15.03.2019 11:17 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
EVENo Offline
Byda rzygoł
*****

Liczba postów: 7 999
Dołączył: Sep 2017
Post: #38
RE: Kicz TV
Artur.O napisał(a):Wtedy to drugie, w gimnazjum, wraz z Grupą Ope i przeróbkami Rihanny wydawało mi się szczytem jajcarstwa w muzyce.
Takimi przeróbkami? Icon_biggrin


A Grupa Operacyjna była mega. Przez krótki czas mieli odpowiedź na wszystko, co w sprawach bieżących było "na hajpie" i prawdę mówiąc, nie zestarzało się to aż tak źle, jak mógłbym się spodziewać. Szymona Majewskiego też się wtedy oglądało Icon_lol Sam nie wiem czy to po prostu urok gdzieś przepadł, czy tak najzwyczajniej w świecie tamte żarty przestały śmieszyć. A może po prostu gównoburza PO-PiS wtedy wydawała się zabawna i "beztroska", ale serial ten doczekał się kilkunastu sezonów za dużo...

Radio Epsilon
16.03.2019 06:01 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 708
Dołączył: Jun 2007
Post: #39
RE: Kicz TV
EVENo napisał(a):Szymona Majewskiego też się wtedy oglądało
Icon_evil On chyba był gorszy nawet niż Szkło kontaktowe.
16.03.2019 06:09 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Dobromiera Offline
głośna mniejszość
*****

Liczba postów: 7 074
Dołączył: Jun 2011
Bebo Facebook Flickr Last.fm LinkedIn MySpace
NK.pl Twitter YouTube
Post: #40
RE: Kicz TV
(16.03.2019 06:01 PM)EVENo napisał(a):  
Artur.O napisał(a):Wtedy to drugie, w gimnazjum, wraz z Grupą Ope i przeróbkami Rihanny wydawało mi się szczytem jajcarstwa w muzyce.
Takimi przeróbkami? Icon_biggrin

Nie no, jasne, że chodziło mi o to:
https://www.youtube.com/watch?v=ST7ts7FVSiM

Prace nad nową Muzyczną Galaktyką trwają. Żegnaj phorum.pl, witaj niezależności!

https://rateyourmusic.com/~Szysza32
16.03.2019 10:51 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości