Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ranking płyt wszech czasów
drwycior Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1 711
Dołączył: Aug 2007
Post: #1
Ranking płyt wszech czasów
Cel jest ambitny.
Stworzenie osobistego rankingu płyt wszech czasów wszystkich wykonawców spośród gatunków muzycznych które są dla mnie istotne w historii muzyki.
To są wszystkie poza metal, rap, dance, techno, classic-blues, klasyczna (z pojedynczymi wyjątkami) i ich pochodnymi.
Płyt wszech czasów polskich i zagranicznych.

Pomysł powstał w roku 2014 roku. Ale głównym problemem było to w jaki sposób taki ranking ułożyć. Wiadomo taki ranking to nie jest cotygodniowa lista przebojów ani nawet jakieś roczne podsumowanie ulubionych piosenek.

Stało się dla mnie jasne że muszę stworzyć dla siebie pewien system, system oceniania który ułatwi mi to zadanie.
Subjektywna ocena jest zawsze subjektywna i zależna od wielu czynników, w związku z tym podatna też na zmiany. Ale myślę że podstawą dla tej oceny subjektywnej są jednak pewne objektywne ramy, które każdy z nas ma. Słuchając muzyki przez wiele lat każdy ma lub powinien mieć w swojej sferze odbioru i wrażliwości na muzykę takie własne kryteria, którymi się kieruje. Potocznie mówi się że to jest wyrobiony gust muzyczny. Ktoś kto ma wyrobiony gust muzyczny od razu dobrze wie czego oczekuje od muzyki, co sprawia mu przyjemność. ALE z drugiej strony ma na tyle doświadczenia żeby TEŻ zwrócić uwagę na to co stanowi objektywną wartość dodaną w muzyce lub wartość ujemną. To może być np. warsztat artysty, ale też sposób produkcji, teksty.

I wszystkie te aspekty musiały się jakoś znaleźć w tym systemie abym był z niego zadowolony.

I musiało upłynąć trochę czasu (od 2014 roku) żebym dostosował ten sposób oceniania tak żeby "żyć z nim w zgodzie" tzn. żeby on nie zaburzał poczucia że wszystko co wyszło w tych cyferkach i obliczeniach jest zgodne z tym jak rzeczywiście odbieram daną płytę.
A że wszystko najlepiej wychodzi w praniu dobrze wiemy, więc trzeba było drogą badania (siebie i systemu) stracić kilka lat ...

I przy tak ogromnej dawce muzyki, czasem gdzieś następowała refleksja
czy aby rzeczywiście, czy rzeczywiście dana płyta powinna być wyżej lub niżej... niż to wyszło w tabelce... Ale z czasem to minęło.
No po prostu musiałem też nauczyć się oceniać wg tych kryteriów które sobie założyłem, a to wymaga czasu.

Tyle słowem wstępu.

ps.
Te statystyki tak to nazwę są po części zrealizowaniem marzenia z dzieciństwa kiedy chciałem mieć więcej płyt niż MN i PK.
Ale poza tym to jest duża pomoc dziś i na przyszłość w zajęciach dot. radia orbit.
Poznanie całej muzyki świata to raz a dwa posegregowanie sobie tego wszystkiego i stworzenie takiej bazy do której będzie można sięgać.
Oczywiście to mi zajmie jeszcze trochę czasu, jakieś min. 10 lat Icon_wink
--------------------------------------

Tutaj będę kontynuował o ile będzie zainteresowanie na czym polega system, a wątkach obok będę wrzucał wyniki co jakiś czas.
W kwietniu to będzie podsumowanie płyt zagranicznych 2021. W tym roku z powodu IO i wojny na Ukrainie trochę mi się to ciągnie z reguły mam gotowe w połowie lutego.
Mam gotowe podsumowania płyt w 80% (brakuje mi jeszcze ostatecznych tzw. potwierdzających przesłuchań, to jest 1-2 dni na każdy rok)
1969
1970
1971

1978
1979
1980
1981

1988
1989
1990
1991

Będę wrzucał gdy będą gotowe.

https://radio-orbit.pl/
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 12.03.2022 12:48 AM przez drwycior.)
12.03.2022 12:46 AM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Miszon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 428
Dołączył: Aug 2008
Post: #2
RE: Ranking płyt wszech czasów
Projekt ogromny i pewnie ciekawy.

Co do gustu - a nie jest tak, że się zmienia w trakcie życia i doświadczenie ma owszem na to jakiś wpływ, ale czasem niektóre rzeczy jednak inaczej odbieramy po czasie?

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&num...gewidget=1]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 12.03.2022 01:47 AM przez Miszon.)
12.03.2022 01:46 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 399
Dołączył: Jun 2007
Post: #3
RE: Ranking płyt wszech czasów
Twój wybór, ale ja teoretycznie bym nie ograniczał gatunków (chociaż praktycznie sporo by odpadło), ale praktycznie to przynajmniej rozważałbym klasyczny blues. No ale na taki projekt to się bym nie poważył. Robiłem wprawdzie podobne zestawienie, ale na pewno jest ono mało dokładne.
12.03.2022 09:57 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
drwycior Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1 711
Dołączył: Aug 2007
Post: #4
RE: Ranking płyt wszech czasów
Miszon napisał(a):Projekt ogromny i pewnie ciekawy.

Co do gustu - a nie jest tak, że się zmienia w trakcie życia i doświadczenie ma owszem na to jakiś wpływ, ale czasem niektóre rzeczy jednak inaczej odbieramy po czasie?

Na pewno się zmienia i na pewno u każdego jest inaczej, dlatego na pewno nie polecałbym robienia takiego "podsumowania" przed 40stką Icon_smile U mnie dopiero na przestrzeni ostatnich 10ciu lat gdy dostęp do muzyki w sieci ogromnie się rozwinął, ten gust się ugruntował na tyle że jestem przekonany że już się nie zmieni. Natomiast co uważam za ważne - my ludzie list przebojów Icon_wink mamy lepiej, to znaczy ja wychodziłem z podstawą - nie tak jak wielu moim kumpli którzy w podstawówce i później się zakochiwali w "jednym dwóch" zespołach - ja zaczynałem poznawać muzykę przez listę czyli jednak bardzo szeroko i myślę że to jest bardzo ważna podstawa dla młodego człowieka. Oczywiście potem może wybrać dla siebie jakiś jeden gatunek i często tak się dzieje ale jeśli ktoś kontynuuje długie lata słuchanie muzyki przez listy przebojów to ma ten bakcyl słuchania muzyki bardzo szeroko do końca życia.

Ale są wyjątki i należy do nich np. nasz guru Marek N. Ja zbyt długo byłem zapatrzony w MN. I to mi nie pomagało... W jego przypadku patrząc na zestawy ulubione to jego gust poszedł w dość wąskim kierunku, ale to nie jest żaden zarzut.

Ja się cieszę że u mnie to poszło w takim kierunku że idę dalej dosyć szeroko wg mnie, też za sprawą RO i mimo że kosztuje mnie w cholerę czasu, to jednak sprawia ogromną frajdę... słuchanie płyt to już weszło w krew to jest styl życia. Ale nie dam rady ...

kajman napisał(a):Twój wybór, ale ja teoretycznie bym nie ograniczał gatunków (chociaż praktycznie sporo by odpadło), ale praktycznie to przynajmniej rozważałbym klasyczny blues. No ale na taki projekt to się bym nie poważył. Robiłem wprawdzie podobne zestawienie, ale na pewno jest ono mało dokładne.

... wszystkiego. To jest zbyt dużo. To już teraz jest ponad 1000 płyt rocznie dodatkowo oprócz nowości. Ja na razie wciąż jestem na takim etapie że sąduję/sprawdzam czy aby na pewno czasowo w ciągu roku dam radę, bo póki co jestem spóźniony wg mojego planu i muszę nadrabiać a nadrabianie jest najgorsze bo zajmuje najwięcej czasu Icon_wink Ale z wszystkich wyliczeń wychodzi mi że w ciągu roku spokojnie powinienem dać radę z 3 rocznikami.

A jeszcze co do bluesa - ja zacząłem od roku 1965, ale cofnę się nawet do 1950. Tam tego nie było wiele więc upchnę to gdzieś w międzyczasie i tam oczywiście były inne gatunki w tym blues, gospel, też jeszcze w latach 60, więc to na pewno łyknę... bo mnie to interesuje. Ale potem na rzecz rocka, popu itd muszę z tego zrezygnować, tzn tzw tuzy gatunku jak Aretha Franklin, czy BB King to tak ale więcej nie dam rady.

https://radio-orbit.pl/
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 15.03.2022 10:12 AM przez drwycior.)
15.03.2022 10:09 AM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości