Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bezustanny Top WszechCzasów I.5
lata 1995-2000
Miszon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 514
Dołączył: Aug 2008
Post: #54
RE: Bezustanny Top WszechCzasów I.5
Jaromír Nohavica LITANIE U KONCE STOLETÍ 1996 Divné století


Piosenka znalazła się w BTW dzięki słoikowi. Z tej prostej przyczyny, że przez lata nie wiedziałem, co to jest (tzn. tylko tyle że to Nohavica, w co raczej zresztą strzelałem), zapytałem na sąsiednim forum (po raz któryś zresztą, bo wcześniej też pytałem, tutaj zresztą chyba też, ale opis był raczej zbyt ogólny, by ktoś mógł trafić cóż to). I niespodziewanie słoik znalazł odpowiedź Icon_biggrin3 .

słoik wklejając link napisał, że tekst jest mocny. Faktycznie, jest:

Cytat:Ciała zabitych w imię sprawy
zastępy sierot wdów
ileż krwi na ołtarzach sławy
i słów

Ileż posągów bożków bogów
pochodni na ulicach miast
iluż proroków demagogów
i kłamstw

Panie mój który na wysokościach tkwisz
panie mój czy ty nie widzisz i nie słyszysz
panie mój ślepy Boże mój

Ileż transportów czołgów wraków
ponurej dżumy straszny plon
ileż na ziemi niebie znaków
i wron

Ileż pasiaków gwiazd Dawida
szubienic oraz gilotyn
tysiące ran choć blizn nie widać
i win

Panie mój który na wysokościach tkwisz
panie mój czy ty nie widzisz i nie słyszysz
panie mój głuchy Boże mój

Ileż przez piasek zasypanych
karawan co zmieniły kurs
ileż pomników wydumanych
i głupstw

I święte łajno krów złoconych
i stosy trupów wokół jam
bezradny człowiek przerażony
sam

Panie mój który na wysokościach tkwisz
panie mój czy ty nie widzisz i nie słyszysz
panie mój martwy Boże mój
(tłumaczenie: Renata Putzlacher Oklasky )

Pytając o tę piosenkę opisałem ją tak:
Cytat:Poszukuję piosenki, śpiewanej prawdopodobnie przez Jaromira Nohavicę. W piosence słychać jak ktoś (Jaromir?) idzie jakimś kanałem/tunelem, słychać jego kroki odbijające się echem o ściany i cieknącą wodę. Wokalista nuci sobie, trochę też pogwizdując, we fragmencie śpiewa chyba: "Pane mój, ty ne vidisz, a ne slyszysz" (jakkolwiek to się pisze Icon_wink2 ).
Piosenka została zagrana przez Piotra Kaczkowskiego w parze z Llorando (które sobie nagrałem, ale tego niestety nie) podczas jednej z ostatnich (ostatniej?) sobotnich popołudniowych Zapraszamy do Trójki, zanim audycję zdjęto z anteny. Zapowiedziana, jako "przypomnienie naszych wizyt w kinie", więc podejrzewam że pochodzi z jakiegoś filmu.

W zasadzie wszystko się zgadza. Piosenkę usłyszałem raz, w sobotniej popołudniowej audycji Zapraszamy do Trójki. Kaczkowski powiedział, że teraz zajrzymy do kina i zagrał 2 kawałki. Oba mnie totalnie powaliły. Drugi to było "Llorando" z Mulholland Drive, które wtedy sobie nagrałem, pierwszy to był Nohavica, ale niestety po kilkunastu pierwszych sekundach zastopowałem nagranie, bo stwierdziłem że szkoda kasety, cofnąłem i skasowałem ten nagrany fragment, a jak po chwili wróciłem do słuchania radia i wsłuchałem się w tekst, to mocno żałowałem swojego czynu. Oczywiście Kaczor jak to Kaczor - nie powiedział, cóż to było (na szczęście Llorando wiedziałem, że jest z Lyncha, a że niedługo potem obejrzałem film, to sobie z napisów końcowych wyczytałem, co to za piosenka). Jak napisałem wyżej, tylko się domyślałem, że to może być Nohavica, bo nie znałem żadnego innego śpiewającego aktora, a akurat on już w latach 90-tych był kultową postacią w Polsce (chyba nawet bardziej niż teraz, gdzie nieco spowszedniał i takim trochę kabareciarzem się stał, w dodatku przez swe polityczne wypowiedzi stał się kontrowersyjny w inny nieco sposób) i znałem jego głos, więc że to ktoś inny niż Jaromir to nie podejrzewałem.

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&num...gewidget=1]
04.10.2018 10:58 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Bezustanny Top WszechCzasów I.5 - Miszon - 25.03.2018, 01:14 PM
RE: Bezustanny Top WszechCzasów - Miszon - 25.03.2018, 02:59 PM
RE: Bezustanny Top WszechCzasów - Miszon - 25.03.2018, 05:38 PM
RE: Bezustanny Top WszechCzasów - Miszon - 26.03.2018, 02:41 PM
RE: Bezustanny Top WszechCzasów - Miszon - 27.03.2018, 04:14 PM
RE: Bezustanny Top WszechCzasów I.5 - Miszon - 04.10.2018 10:58 PM

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Bezustanny Top Wszechczasów - odsłona I.3 (1982-1990) Miszon 162 42 114 15.09.2022 11:42 PM
Ostatni post: Miszon
  Bezustanny Top WszechCzasòw odsłona I.4 (1989-1994) Miszon 17 4 290 15.09.2022 11:10 PM
Ostatni post: Miszon
  Bezustanny Top Wszechczasów - odsłona I.1. Miszon 91 86 617 24.07.2022 08:47 AM
Ostatni post: kajman
  Bezustanny Top WszechCzasów Miszon 49 6 601 29.12.2019 02:09 PM
Ostatni post: Miszon

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości