Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bezustanny Top WszechCzasów I.5
lata 1995-2000
Miszon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 514
Dołączył: Aug 2008
Post: #13
RE: Bezustanny Top WszechCzasów I.5
Adiemus ADIEMUS 1995 Songs for Sanctuary


Porcja new age'owego grania, w klimatach "afrykańskich języków", jeszcze coś się trafi z tej półki (a było też Beautiful World). Miałem leciutką fazę na takie dźwięku swego czasu. Potem jednak przyszły projektu typu Era ("Ameno", blee...) i inne klony, gdzie coraz bardziej sceptycznie reagowałem na takie elektroniczno-taneczno-plemienne brzmienia (szczególnie że coraz więcej było elementu tanecznego), a ostatecznie gatunek pogrzebały w moich oczach projekty Gregorianów, gdzie koncertowo spartolili coś, co wyglądało mi zanim posłuchałem na szansę na bardzo ciekawe doznania. W ostateczności jednak pseudogregoriańsko-elektroniczne covery okazały się totalną kupą i potem zdecydowanie unikałem takich dźwięków.

Tymczasem jednak coś, co bardzo mi się podobało już od początku, a warto napisać, że początek miał miejsce w okolicach olimpiady w Atlancie, gdzie często puszczano wideo z tym kawałkiem w przerwie między transmisjami (ach te czasy, kiedy nie było aż tyle reklam w TV, aby zapełnić każde miejsce pomiędzy, a nawet w środku!, programów...). Nie jestem pewien, czy znałem to wcześniej, ale te delfiny zapadły mi mocno w pamięć. Żeby było ciekawiej, przez lata nie miałem pojęcia, co to w ogóle za numer: po pewnym czasie zniknął z anteny, w radiu go chyba nigdy nie słyszałem, w ogóle nawet o nim zapomniałem. Myślałem nawet dość długo o dodaniu go do zestawienia, ale nie miałem pojęcia jak tego szukać, dla mnie ten utwór to "Delfiny" Icon_wink2 . NIe jestem pewien, czy przypadkiem na trop tytułu i wykonawcy nie naprowadziła mnie neonka, która kiedyś gdzieś, na forum czy w realu, wspomniała o tym projekcie.

Pisząc o "afrykańskich językach" w przypadku tego utworu nie byłem precyzyjny. Cały projekt Adiemus, autorstwa producenta Karla Jenkinsa, to wokale obudowane orkiestrowo-elektroniczną aranżacją, wyśpiewujące dźwięki nie mające żadnego sensu, takie glosolalia. Co ciekawe, autor tak dobierał "słowa" wyśpiewywane przez chór, aby unikać spółgłosek, szczególnie ostro brzmiących, tak by muzyka "płynęła" przez słuchacza, nie odwracając głosem uwagi od brzmienia, harmonii wokalnych i nastroju utworów. Do tej pory projekt wydał 5 albumów.

Ciekawostka: na tej płycie jedną z wokalistek była Miriam Stockley, ceniona wokalistka sesyjna i podstawa chórków na koncertach wielu wykonawców. Można wymienić kilka projektów, gdzie się pojawiła: "Barcelona" Mercury'ego i Caballe, "Made in Heaven" Queen, "Back to the Light" Briana Maya, "Radio Musicola" Nicka Kernshawa, czy ścieżka dźwiękowa do The Lord of the Rings.

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&num...gewidget=1]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 05.09.2018 11:45 PM przez Miszon.)
02.09.2018 12:46 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Bezustanny Top WszechCzasów I.5 - Miszon - 25.03.2018, 01:14 PM
RE: Bezustanny Top WszechCzasów - Miszon - 25.03.2018, 02:59 PM
RE: Bezustanny Top WszechCzasów - Miszon - 25.03.2018, 05:38 PM
RE: Bezustanny Top WszechCzasów - Miszon - 26.03.2018, 02:41 PM
RE: Bezustanny Top WszechCzasów - Miszon - 27.03.2018, 04:14 PM
RE: Bezustanny Top WszechCzasów I.5 - Miszon - 02.09.2018 12:46 PM

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Bezustanny Top Wszechczasów - odsłona I.3 (1982-1990) Miszon 162 42 114 15.09.2022 11:42 PM
Ostatni post: Miszon
  Bezustanny Top WszechCzasòw odsłona I.4 (1989-1994) Miszon 17 4 290 15.09.2022 11:10 PM
Ostatni post: Miszon
  Bezustanny Top Wszechczasów - odsłona I.1. Miszon 91 86 627 24.07.2022 08:47 AM
Ostatni post: kajman
  Bezustanny Top WszechCzasów Miszon 49 6 601 29.12.2019 02:09 PM
Ostatni post: Miszon

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości