Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Plagiat Coldplay???
Jopkolog Niedostępny
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 979
Dołączył: Sep 2007
Post: #1
Plagiat Coldplay???
Jak donosi BBC News słynny mistrz gitary Joe Satriani złożył do sądu w Los Angeles wniosek o wszczęciu procesu o plagiat. Artysta dopatrzył się w utworze Coldplay "Viva La Vida" dużego podobieństwa do swojego utworu "If I Could Fly" z 2004 roku.

A co wy o tym sądzicie? Zestawienia obydwu kawałków można posłuchać TUTAJ
07.12.2008 12:40 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
saferłel Offline
Paweł
*****

Liczba postów: 21 777
Dołączył: Jun 2007
Post: #2
 
Brzmi faktycznie bardzo podobnie. Sądzę, że nie obejdzie się bez wyroku z góry. Dla mnie sytuacja nie jest jasna i myślę, że dla nikogo taka być nie powinna. Gdyby to się zdarzyło 15-20 lat temu....ale teraz gdy pomysły się kończą, nie ma tylu innowacyjnych rozwiązań takie kopiowane może po prostu wyjść samo z siebie. Nie zdziwiłbym się gdyby Chris Martin i spółka nigdy nie słuchali piosenek Satrianiego. I dlaczego Satriani dopiero teraz się oburzył? Chyba znał wcześniej ten numer, zresztą trudno by go ktoś nie znał.

Uważam, że to nieświadome podobieństwo.

PS - w każdym razie If I Could Fly brzmi genialne Icon_biggrin

Call it performance, call it art/I call it disaster if the tapes don't start.
07.12.2008 12:48 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Gary Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3 625
Dołączył: Jun 2007
Post: #3
 
Taj jak pisałem na forum.lp3 dla mnie sprawa jest ewidentna. A trzeba przyznać, że z podkładem Satrianiego "Viva La Vida" staje się dobrą piosenką.
07.12.2008 12:52 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Gary Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3 625
Dołączył: Jun 2007
Post: #4
 
saferłel napisał(a):Nie zdziwiłbym się gdyby Chris Martin i spółka nigdy nie słuchali piosenek Satrianiego.
Ale Satriani to nie jest jakaś mała Miki, tylko uznany muzyk. Wstyd jeśl Ch. Martin nie znał jego muzyki. Icon_razz
saferłel napisał(a):I dlaczego Satriani dopiero teraz się oburzył?
Bo poczekał aż piosenka stanie się mega-popularna i teraz będą kroić większy tort. Icon_wink2
07.12.2008 12:53 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
saferłel Offline
Paweł
*****

Liczba postów: 21 777
Dołączył: Jun 2007
Post: #5
 
A ja dodam jeszcze jeden argument za Coldplay - gdyby celowo TAK MOCNO chcieli się zapożyczyć u tak znanego artysty jak Joe, na pewno nie wydawali by tego numeru na singlu i promowali tak mocno, że wskoczył by wszędzie na 1 miejsca. Przecież jest cały menagement, wytwórnia...no dziwna sprawa jak dla mnie.

Ale już czytałem opinie na forum Joe i Coldplay - każdy stoi za swoim oczywiście Icon_wink

Call it performance, call it art/I call it disaster if the tapes don't start.
07.12.2008 12:55 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
saferłel Offline
Paweł
*****

Liczba postów: 21 777
Dołączył: Jun 2007
Post: #6
 
Gary napisał(a):Ale Satriani to nie jest jakaś mała Miki, tylko uznany muzyk. Wstyd jeśl Ch. Martin nie znał jego muzyki. Icon_razz

Ja też np. nie znam jego twórczości i co? Jestem Miki?

saferłel napisał(a):I dlaczego Satriani dopiero teraz się oburzył?
Bo poczekał aż piosenka stanie się mega-popularna i teraz będą kroić większy tort. Icon_wink2[/quote]

To ma niby sens, ale wtedy raczej podważałoby opinie wielkiego muzyka - przynajmniej jak dla mnie Icon_wink

Ja naprawdę uważam, że nie było nic celowego w tym ''plagiacie'' za dużo wątpliwości, które przedstawiłem - i wcale tak nie piszę, bo należę do obozu Coldplay Icon_wink - szczególnie, że numer Joe podoba mi się ogromnie. Słucham sobie cały czas teraz Icon_biggrin

Call it performance, call it art/I call it disaster if the tapes don't start.
07.12.2008 12:57 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Gary Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3 625
Dołączył: Jun 2007
Post: #7
 
saferłel napisał(a):Ja też np. nie znam jego twórczości i co? Jestem Miki?
Ja napisałem, że Satriani "nie jest jakąś małą Miki". Ty masz lat 16 i nie jesteś muzykiem. Chris Martin to frontman i pianista, ale przecież mają tam w zespole gitarzystę. Nie wierzę, że Satrianiego nie zna.

saferłel napisał(a):
Gary napisał(a):Bo poczekał aż piosenka stanie się mega-popularna i teraz będą kroić większy tort. Icon_wink2

To ma niby sens, ale wtedy raczej podważałoby opinie wielkiego muzyka - przynajmniej jak dla mnie Icon_wink
Nie. Raczej to, że nie zwraca uwagi na kapele pokroju Coldplay Icon_wink2 , ale od tego utworu nie dało się w pewnym momencie uciec. Cofam zatem argument finansowy.
07.12.2008 01:03 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Yacy Offline
Super Moderator
******

Liczba postów: 18 131
Dołączył: Jun 2007
Facebook Last.fm
Post: #8
 
saferłel napisał(a):Uważam, że to nieświadome podobieństwo.
jasne Icon_razz
nieświadome podobieństwo to może być w utworach prezentowanych w Trojce w audycji Ftop5. Icon_wink2 tam porownują kilka taktów z różnych fragmentów utworu. Tu cały kawał, wiele taktów pod rząd są identyczne!!!
I to co pisze Gary ma sens. Joe nie musi znać Coldplaya, no chyba że zaczynaja to grać wszędzie! W drugą stronę - gitarzysta Coldplay MUSI znać Satraniego! Może nie od A do Z ale znać musi/powinien! I jeszcze jedna zgoda - oba utwory najlepiej brzmią ... wspólnie Icon_wink2

.
KN:"Nic nie jest wieczne... może ta sytuacja też nie.
<OBY>"
07.12.2008 01:12 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
saferłel Offline
Paweł
*****

Liczba postów: 21 777
Dołączył: Jun 2007
Post: #9
 
I tak uważam, że dałem dobre argumenty by obronić Coldplay. A to wasze ''pewniactwo'' może Was zaprowadzić do nikąd. Zobaczymy jak to dalej się wszystko potoczy. Jestem bardzo ciekawy.
Czekajmy więc Coldplaya i Joe w tejże audycji.

Call it performance, call it art/I call it disaster if the tapes don't start.
07.12.2008 02:07 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 613
Dołączył: May 2008
Post: #10
 
Podobieństwo jest niezaprzeczalne, ale hmmmm... w sumie mogli popełnić ten plagiat zupełnie nieświadomie. Na przykład ktoś z nich kiedyś usłyszał gdzieś ten utwór i zapadł mu w pamięć, ale nie wiedział co to i później uznał, że sam wpadł na taki pomysł. Tak czasami bywa Icon_smile2

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
07.12.2008 02:12 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Gary Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3 625
Dołączył: Jun 2007
Post: #11
 
Chodzi mi bardziej o niechlujstwo, a nie świadome działanie. Znamy tysiące piosenek, a w konkretnym momencie możemy czegoś nie kojarzyć. Skoro chwalili się tą piosenką już rok przed premierą płyty, to chyba było wystarczająco dużo czasu, aby wszystko dokładnie sprawdzić. Przecież mają ludzi od tego, nie? W końcu to Coldplay, a nie zespół pieśni i tańca z Pcimia Małego.
07.12.2008 02:13 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 613
Dołączył: May 2008
Post: #12
 
Gary napisał(a):Chodzi mi bardziej o niechlujstwo, a nie świadome działanie. Znamy tysiące piosenek, a w konkretnym momencie możemy czegoś nie kojarzyć. Skoro chwalili się tą piosenką już rok przed premierą płyty, to chyba było wystarczająco dużo czasu, aby wszystko dokładnie sprawdzić. Przecież mają ludzi od tego, nie? W końcu to Coldplay, a nie zespół pieśni i tańca z Pcimia Małego.
Oj tak, zgadzam się w 100%.

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
07.12.2008 02:15 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Listoholik
Unregistered

 
Post: #13
 
Jopkolog napisał(a):A co wy o tym sądzicie?

eweidentny plagiat, choc też sądzę, że prawdopodobnie nieświadomy Icon_razz

ale nawet Joe Satriani nie sprawił, że polubiłem ten utwór Coldplay, jak dla mnie pewne miejsce w top 10 najgorszych utworów tego roku Icon_confused2
07.12.2008 02:24 PM
Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
saferłel Offline
Paweł
*****

Liczba postów: 21 777
Dołączył: Jun 2007
Post: #14
 
Widzisz Gary i to też jest dziwne, ja nie wiem na kiedy przed premierą się nią chwalili, ale sztab ludzi powinien był to sprawdzić. I teraz teorie spiskowe się kłaniają. Może się na boku z Joe dogadali by nic się nie odzywał, ale potem obudził się w nim duch artysty Icon_smile...no różnie możemy spekulować. Założę się jednak o co tylko chcecie, że gdyby tak poszukać to znalazłyby się kolejne podobne piosenki do Vivy La Vidy czy też If I Could Fly - no spójrzmy prawdzie w oczy. Im dalej będzie się posuwać naprzód muzyka tym więcej takich sytuacji będzie. Już jest. A to, że ta wyciekła to fakt, że dotyczy dwóch znanych marek...

PS - jak piszecie, że nieświadome zapożyczenie, to nie piszcie plagiat Icon_mrgreen bo to się jednemu nie równa.

Call it performance, call it art/I call it disaster if the tapes don't start.
07.12.2008 02:33 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Tomekk Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 14 497
Dołączył: Aug 2008
Post: #15
 
może trochę jest podobne, ale to się w muzyce zdarza Icon_smile2
nie sądzę, żeby Coldplay celowo "zapożyczył" melodię z piosenki tego pana, który pewnie chce zarobić na całej tej aferze Icon_mrgreen
w ogóle to szybko się obudził (pół roku po premierze)
07.12.2008 03:02 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Listoholik
Unregistered

 
Post: #16
 
Tomekk napisał(a):szybko się obudził (pół roku po premierze)

o to właśnie chodzi, zawsze trzeba wiedzieć kiedy się obudzić Icon_mrgreen
07.12.2008 03:05 PM
Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
michal91d
Unregistered

 
Post: #17
 
znalezione na youtube:
http://au.youtube.com/watch?v=cH4gaPHs9Hc

i kto tu powinien kogo sądzić?
07.12.2008 08:32 PM
Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Gary Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3 625
Dołączył: Jun 2007
Post: #18
 
Coldplay - Satrianiego? :roll:
07.12.2008 08:54 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
michal91d
Unregistered

 
Post: #19
 
Enanitos Verdes - Joe Icon_razz
07.12.2008 08:58 PM
Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
ksch Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1 010
Dołączył: Sep 2007
Post: #20
 
no i...? Satriani rzeczywiście brzmi dość podobnie to tego przykładu, ale raczej tylko ze względu na barwę gitary. owszem, melodia przypomina "If I Could Fly", ale jest zmieniona - a akordy zupełnie inne...


Natomiast jedyną rzeczą, którą zmienił Coldplay, jest "ukoszmarowienie" Icon_evil

Moja prywatna galeria
07.12.2008 09:08 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Coldplay i Sigur Rós michal91d 21 4 717 14.05.2009 11:01 AM
Ostatni post: Miszon

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości