Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Top Wolnej Grupy Bukowina
kajman Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 381
Dołączył: Jun 2007
Post: #1
Top Wolnej Grupy Bukowina
Od pewnego czasu tworzę na sebastosie topy różnych wykonawców. Postanowiłem spróbować prowadzić je także tutaj.
Przed każdym topem przeprowadzam konkurs, którego wyniki ujmuję potem w podsumowaniu i co trzy konkursy lider może mi zadać top jakiegoś wykonawcy (którego topu wcześniej nie robiłem). Na razie jesteście w gorszej sytuacji, ale po jakimś czasie możecie dogonić czołówkę.
Cały top:
1. Z ilu utworów będzie się składał ten top?*
2. Na którym miejscu znajdzie się utwór, w którym zespół towarzyszył znanemu wokaliście.*
Top 21:
3. Zespół nagrał tylko jedną studyjną płytę z całkowicie nowym repertuarem (bez Wojtka Bellona) pt. Słonecznik. Ile utworów z niej się pojawi.
4. Na którym miejscu pojawi się Sielanka o domu (jedyny utwór znajdujący się w zestawie głosowania do trójkowego TWC)?
5. Jaki utwór wygra?
1. Topy tworzę na zasadzie, że przesłuchuję utwory i decyduję czy dany brzmi mi na tyle dobrze, żeby trafić do topu, więc liczba utworów nie musi (i często nie jest) być okrągła.
2. Utwór w topie pojawi się na pewno, ale niekoniecznie w top 21.
Na sebastosie spojleruję dodatkowe informacje, ale tutaj takiej opcji nie ma więc użyłem mniejszą czcionkę.


Odpowiedzi proszę postować do 14.01 g. 14.01 (termin pewnie zostanie przedłużony).

Edit:
kajman napisał(a):Odpowiedzi proszę postować do 14.01 g. 14.01 (termin pewnie zostanie przedłużony).
No i jest przedłużony. Na pewno do 21.01 g. 21.01 ale pewnie jeszcze dłużej, bo zamiast przesłuchiwać i ustawiać to co załapału się do topu ja zacząłem przesłuchania do kolejnego i jestem po 5/7 płyt Oasisu.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 14.01.2017 07:41 PM przez kajman.)
07.01.2017 10:24 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 381
Dołączył: Jun 2007
Post: #2
RE: Top Wolnej Grupy Bukowina
Dzisiaj chcę wystartować, więc spóźnialskich chętnych zapraszam do odpowiedzi.
21.01.2017 08:44 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 381
Dołączył: Jun 2007
Post: #3
RE: Top Wolnej Grupy Bukowina
To dla mnie wyjątkowy top. Dlaczego? Bo znam z niego na pamięć sporo utworów, które nie tylko (a nawet nie przede wszystkim tylko) przesłuchałem, ale także prześpiewałem. Oczywiście nie z Bukowiną, ale na rajdach późną nocą w noclegowni lub przy ognisku, a czasem także na trasie. Kompletnie wtedy nie wiedziałem z czyjego dorobku pochodzą - po prostu śpiewałem je z innymi (i na szczęście nikomu mój wokal w uszy się nie rzucał). Ciężko mi się wobec tego to wszystko układa, gdy w rzeczowej ocenie utworów przeszkadzają wspomnienia. I gdy się czasem okazuje, że niektóre utwory nie sprostały wspomnieniom. Nie, nie są złe, ale kojarzyłem je jeszcze lepiej.
Ostatecznie z prawie 70 przesłuchanych utworów wybrałem 39. Od razu napiszę, że gro tych utworów, które się nie zakwalifikowały stanowiły utwory z późniejszego okresu działalności zgrupowane na płytach Sad i Słonecznik.
A oto cztery ostatnie miejsca tego topu:
36. Ponidzie
37. Zyźkowi
38. Jakże blisko
39. Tylko popiół wie

Tylko Jakże blisko kojarzy mi się z dawnych czasów i to też niezbyt mocno. Utwory z miejsc 37 i 39 nie mogły mi się kojarzyć, bo pochodzą ze Słonecznika.
22.01.2017 12:46 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 381
Dołączył: Jun 2007
Post: #4
RE: Top Wolnej Grupy Bukowina
31. Wychodzimy z zimy
32. Tu przy piwie
33. Ocean
34. Azyl
35. Bez słów

Tym razem już pojawiają się dobrze mi znane i lubiane utwory. No ale to już taki top, gdzie prawie wszystko jest za nisko, a na tym etapie to nawet o kilkanaście miejsc. Ustalenie kolejnego miejsca przychodzi z trudnością, bo wszystko chce być wyżej. No ale jakoś się udało.
Z tych utworów praktycznie nie kojarzę tylko Oceanu. Owszem, słyszałem go już wcześniej, ale pewnie tylko raz lub dwa. Azyl znam nieco lepiej ale też nie z autopsji. Co do Wychodzimy to nie mam pewności. Pewnie gdzieś na rajdach śpiewałem, ale znam przede wszystkim z kasety dzielonej z Wołkiem, którą swego czasu słuchałem bardzo często. Jak patrzę na tytuł z piwem to zawsze mi się wydaję, że usłyszę inną piosenkę śpiewaną też na rajdach i to częściej (Przerwa w podróży zaczynająca się od słów Przy piwie w karczmie w Limanowej: nota bene piękny kawałek), ale tą też zdarzało mi się śpiewać. Gdybym miał ustawić top słów piosenek to Bez słów byłoby znacznie wyżej, ale muzycznie jednak nie uważam tego utworu za szczytowe osiągnięcie grupy. I to jest jedno z tych największych rozczarowań w topie, bo piosenkę wspominam bardzo ciepło i prześpiewałem ją bardzo dużo razy.
23.01.2017 06:18 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 381
Dołączył: Jun 2007
Post: #5
RE: Top Wolnej Grupy Bukowina
I znowu piątka:
26. Zakochani
27. Sprzysieżeni
28. Robinson
29. Kołysanka dla Joanny I
30. Ballada o Cześku piekarzu

Tutaj z żadnym utworem nie jestem emocjonalnie związany. Żadnego nigdy nie śpiewałem a i nie słuchałem zbyt często. Ale z tego co kojarzę Kołysanka należy do dużych hitów zespołu. Nie tych największych, bo takie w moim przynajmniej odczuciu są cztery i chyba nie do tego najbardziej ścisłego zaplecza. No i chyba te najbardziej znane kawałki załapały się do mojego topu (chociaż jest pewna przesłanka która poddaje to w wątpliwość).
I jeszcze taka uwaga do pytania drugiego. Nie wiem czy ktoś wie o jakiego wokalistę chodzi ale od razu napiszę, że nie jest to Robert Gawliński.
24.01.2017 12:12 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
adameria Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2 502
Dołączył: Dec 2014
Post: #6
RE: Top Wolnej Grupy Bukowina

To jest mój ulubiony utwór. Icon_smile2
24.01.2017 11:25 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 381
Dołączył: Jun 2007
Post: #7
RE: Top Wolnej Grupy Bukowina
Jak miło, że ktoś tutaj zauważył mój top. Icon_biggrin A pieśń z pięknym textem.
21. Baśka
22. Post scriptum jesiennej miłości
23. Pasjans świata
24. Zobacz Anno
25. Niedokończona jesienna fuga

Niestety kilery są tak nisko. Ale to dlatego, że inne kilery są wyżej. Anna ma przepiękny text, Baśka pod tym względem wypada cieniutko. Ale to jest właśnie ta piosenka, gdzie WGB udziela się gościnnie. A głównym wokalistą jest Andrzej Zaucha.
25.01.2017 12:24 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 381
Dołączył: Jun 2007
Post: #8
RE: Top Wolnej Grupy Bukowina
16. Październik
17. Chmurkolistny
18. Łabędzi puch
19. Jestem z upływajacej wody
20. Piosenka o zajączku

Zajączek to najlepiej mi znany utwór z tej piątki. Jest na wspomnianej przeze mnie wcześniej kasecie. I był tym utworem, który mi się tam zdecydowanie najmniej podobał. Teraz odbieram, go zdecydowanie lepiej.
Na 23 był Pasjans świata, który był początkowo moim faworytem ze Słonecznika. Ale w przeciwieństwie do niego Jestem z upływającej wody z każdym przesłuchaniem zyskiwało i okazało się najwyżej notowanym z tego albumu utworem. Swoją drogą zaskoczyły mnie takie ilości utworów z niej, które przewidywaliście u mnie w top 21.
No i jest ten utwór, który za każdym razem kojarzył mi się z Grechutą. To jego klimatu, ale przede wszystkim wokal był bardzo grechutowy.
Zawsze wydawało mi się, że Październik to wiersz Harasymowicza. Co więcej przez wiele lat znałem pewną historię z nim związaną. Toruński kabaret chciał to śpiewać, lecz cenzura go nie przepuściła stwierdzając że słowa Październik w kapocie podartej są kpiną z Rewolucji Październikowej.
26.01.2017 12:42 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
adameria Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2 502
Dołączył: Dec 2014
Post: #9
RE: Top Wolnej Grupy Bukowina
Jak ja tęsknię za wędrówką po górach.... ech.

Piosenka o zajączku - to o to chodzi?
26.01.2017 12:05 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 381
Dołączył: Jun 2007
Post: #10
RE: Top Wolnej Grupy Bukowina
Tak, to jest ta piosenka.
26.01.2017 06:47 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 381
Dołączył: Jun 2007
Post: #11
RE: Top Wolnej Grupy Bukowina
11. Majster Bieda
12. Piosenka wiosenna
13. Błogo bardzo będę sławił ten dzień
14. Między nami
15. Maestro bezdomny

Maestro zamyka grupę utworów świetnych, Między otwiera rewelacyjnych. Obydwa znam bardzo dobrze (i bardzo lubię) i raczej nie spodziewałem, że MN będzie wyżej. Ale to naprawdę cudowny kawałek. Błogo należy z kolei do utworów znacznie mniej znanych, ale nie nazwę go odkryciem tego topu, bo ten tytuł należy się dwóm utworom, które znałem jeszcze mniej, a znajdą się wyżej. Wiosenną znam chyba najdłużej i wydaje mi się, że to jeden z pierwszych utworów grupy, który był hitem kiedy tych największych utworów jeszcze nikt nie kojarzył. Swoją drogą znałem go pod tytułem Zagram dla ciebie na każdej gitarze świata (czyli pierwsze słowa utworu). Majster Bieda to najniżej notowany z czterech utworów, które w moim odczuciu są największymi hitami utworu. I przyznam się, że spodziewałem się go znacznie wyżej. Ale to kwestia sentymentu i pięknego textu, który gdzieś tam w moich wspomnieniach zdominował muzykę.
30.01.2017 04:49 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 381
Dołączył: Jun 2007
Post: #12
RE: Top Wolnej Grupy Bukowina
Układanie kolejności powoli staje się horrorem. Na razie cztery utwory.
7. Rzeka
8. Pieśń łagodnych
9. Bukowina I
10. Blues z harmonijka

Bluesa kompletnie nie kojarzyłem (wydaje mi się, że w ogóle nie jest to bardzo znany utwór) i jest to jedno z dwóch największych odkryć topu. Przepiękny kawałek, ale jednak do miejsca 9 dosyć dużo brakuje.
Kolejna trójka to już same kilery. Bukowina I to drugi z najważniejszych i najpopularniejszych (przynajmniej w moim odczuciu) dokonań zespołu. Także dlatego że to utwór patronujący nazwie zespołu.
Pieśń łagodnych być może nie byłaby tak znana gdyby nie rozpoczynała telewizyjnego programu Kraina łagodności, którego nazwa zresztą z tego utworu była zaczerpnięta. Jest zresztą chyba utworem późniejszym od wielkiej czwórki.
O tym, co będzie miejscem szóstym a co siódmym musiała zadecydować dodatkowa dogrywka. Ostatecznie niżej ustawiłem Rzekę, kolejny z superkilerów, jeden z dwóch najczęściej przeze mnie i słyszanych i śpiewanych utworów zespołu.
30.01.2017 11:55 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
adameria Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2 502
Dołączył: Dec 2014
Post: #13
RE: Top Wolnej Grupy Bukowina
Spodziewałem się, że "Bukowina I" będzie wyżej, także ze względu na wiadomą wersję AMJ,
ale prawdziwy zawód sprawiło mi miejsce 11. No tak, ale u Ciebie tzw. hity zazwyczaj nie są na górze...
Uważam, że to jest tak dobry i ważny utwór, że nie wyobrażam sobie bez niego polskiej piosenki.
Tak, POLSKIEJ piosenki. Rzecz historyczna.
31.01.2017 07:13 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 381
Dołączył: Jun 2007
Post: #14
RE: Top Wolnej Grupy Bukowina
adameria napisał(a):No tak, ale u Ciebie tzw. hity zazwyczaj nie są na górze...
Akurat w przypadku Bukowiny sporo z nich jest na górze. Miejsca 7-9, 11, 15 i jeszcze coś się pojawi. Dla mnie ten utwór jest ważny i dobry, ale 10 uznałem za lepsze. A że jest jednym z najważniejszych to zgoda. Tylko że w topie nie ustawiam utworów według ważności. Jakbym miał tak robić według ważności tyo nie musiałbym słuchać utworów.
Poza tym 11 miejsce w takim zestawie to bardzo dobre miejsce.
31.01.2017 08:10 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 381
Dołączył: Jun 2007
Post: #15
RE: Top Wolnej Grupy Bukowina
Miało być wczoraj, ale słuchałem i słuchałem, a kolejność nie chciała się ułożyć. A dzisiaj w końcu ustaliłem co jest na czwartym, a co na piątym.
4. Wczoraj wieczorem
5. Nocna piosenka o mieście
6. Bukowina II

Przed topem wydawało mi się, że z Bukowin to ta bardziej znana będzie wyżej. Okazało się, że jednak ta druga ma większą moc rażenia przede wszystkim dzięki genialnym zwrotkom.
Myślę, że gdybym miał wybrać mój ulubiony text Bukowiny to Mocna piosenka by wygrała mimo że wspaniałych textów w ich dorobku jest zatrzęsienie (choćby przecudny Majster Bieda co wyjmował chleb, serem przekładał i dzielił się z psem) to jednak już pierwsze słowa W mieście jak ryby tramwaje, a miasto jak studnia bez dna rozkładają mnie na łopatki. Muzycznie też jest rewelacyjnie ale starczyło to tylko na miejsce piąte.
Pewno zdziwi niektórych miejsce czwarte, ale to największy przegrany tego topu. Przez kilkanaście przesłuchań z rzędu począwszy od od pierwszego a skończywszy na poniedziałku był bezdyskusyjnym liderem. Ale konkurenci przypuścili bezpardonowy atak. Swoją drogą chyba nigdy tego utworu nie śpiewałem, a znam go równie dobrze jak te prześpiewane wiele razy, bo utwór uwielbiam od zawsze.
No to chyba skład podium jest w 2/3 znany. Niespodzianką może być tylko ten trzeci utwór (i dla mnie jest, chociaż podczas przesłuchań uzyskał jedną z dwóch najwyższych ocen; drugi z tą samą też jest na podium).
01.02.2017 11:33 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 381
Dołączył: Jun 2007
Post: #16
RE: Top Wolnej Grupy Bukowina
Czas kończyć. Pięknie było i słuchałbym chętnie jeszcze, ale czas goni. Kolejne topy, lista itd.
1. Nuta z Ponidzia
2. Sielanka o domu
3. Pejzaże harasymowiczowskie

Pisałem o dwóch największych odkryciach topu. To drugie to miejsce trzecie. Wprawdzie zdarzyło mi się to wcześniej słyszeć, ale nie przyłożyło mi nigdy wcześniej jak teraz, ba, nawet nie zwróciłem większej uwagi na tą króciutką piosenkę.
Sielanka to najważniejszy dla mnie utwór zespołu, jednak wygrać nie potrafił. Przepięknie pleciona słowami i muzyką opowieść, prześpiewana do bólu na rajdach, na które chodziłem jakieś 40 lat temu. Kawał mojej historii, mnóstwo wspomnień.
Rzadko kiedy słucham teraz radia, ale nie podejrzewam, żeby Bukowina teraz była często w nim grana. 30 i 40 lat temu także, raczej była to muzyka z nieoficjalnego obiegu, a i wydawana w małych ilościach (jedna strona kasety, na drugiej był Wołek, którego słuchałem bardzo rzadko). I był jeden wyjątek, którym była właśnie Nuta z Ponidzia. Może dlatego że piosenka zapowiadana była wtedy jako Wolna Grupa Bukowina i Elżbieta Adamiak. No a Elżbieta wtedy była gwiazdą poezji śpiewanej, jakże inną niż Demarczyk, Grechuta czy Niemen. Na jednym z koncertów zapytałem ją, dlaczego śpiewała w tym utworze. Dlatego, że uwielbiam Wondera - padła odpowiedź.
02.02.2017 09:28 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości