Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Spotify, streaming, czyli przyszłość muzyki, czy aby na pewno?
michal91d
Unregistered

 
Post: #1
Spotify, streaming, czyli przyszłość muzyki, czy aby na pewno?
Natrafiłem na bardzo ciekawy artykuł (niestety nie po polsku Icon_smile) i myślę, że może on skłonić do dyskusji.
Ostatnio głośno zrobiło się o Spotify w kontekście Coldplay, którzy nie chcą by ich album "Mylo Xyloto" był dostępny do streamingu. Podobnie postąpili ostatnio Adele i Tom Waits.

Musicnwes napisał(a):Forget EMI and Google: the news item that has most hit the UK industry's nerve this week appears to be the removal of music from Spotify - which has gone nuclear since Mercury-nominated artist Jon Hopkins claimed this afternoon that he was paid under £10 for almost 100,000 streams on the service.

The debate went up a gear yesterday, when independent distributor ST Holdings pulled its music catalogue from streaming sites.

Hopkins turned the air blue on Twitter today, reporting: "Got paid £8 for 90,000 plays. Fuck spotify."

He later added: "Radio 1 pay about £50 for each play."

That set in motion a stream of opinion from industry execs to Music Week's @MusicWeekNews account.

Radio presenter Stuart Miller wrote: "This Spotify thing is a total joke. I make dance music. If Radio 1 plays like 6 mins I get £120 or around that from PRS."

Universal product manager Steve Marsh came out in Spotify's defence, commenting: "How much did they get paid from pirated music...would that be £0? Spotify is reducing the amount of pirated music."

Music publishing house Sentric also stuck up for the beleagured platform. They said of Hopkins: "Yes, he gets £120 for a six minute play on Radio 1; because 8 million people are listening to it... If he received 8 million streams on Spotify he'd be earning more than £120 in royalties... Spotify is good for artists & the music industry. Can we all just get along with our lives and embrace it please?"

Universal's Jamie Vaide said: "Streaming can never replace sales as a major income source - but many people are stealing, not buying... I think the killer point is artists get SOMETHING from @Spotify whereas they get NOTHING from illegal downloading."

Others were less forgiving. The BBC's Wales Music account Tweeted: "Didn't Madonna get about 3s 6d for millions of plays? Streaming surely can't pay long term for artists..."

Record producer Dom Morley called Spotify "pointless", while UK pop songwriting collective The House of Mammoth said: "Spotify = this generation's mix tapes."

Coldplay decided not to release their album Mylo Xyloto onto Spotify and other streaming sites last month.

Other famous Spotify snubbers include Tom Waits and Adele - whose album 21 is unavailable on the platform, although individual tracks can be streamed.
http://www.musicweek.com/story.asp?storycode=1047525

A tutaj artykuł z poprzedniego dnia o małych wytwórniach, które też rezygnują ze Spotify:
http://www.musicweek.com/story.asp?secti...de=1047500
19.11.2011 02:50 PM
Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
prz_rulez Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 20 111
Dołączył: Jun 2007
Post: #2
RE: Spotify, streaming, czyli przyszłość muzyki, czy aby na pewno?
No cóż... To pokazuje dobitnie, że w muzyce chodzi tak naprawdę o pieniądze...

Na marginesie: język tego artykułu jest miejscami KOSMICZNY. Nie tyle, że go nie rozumiem, bo nie mam z tym najmniejszego problemu, ale w takim stylu nie byłbym w stanie napisać czegokolwiek. Po angielsku, oczywiście.
19.11.2011 04:47 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 587
Dołączył: May 2008
Post: #3
RE: Spotify, streaming, czyli przyszłość muzyki, czy aby na pewno?
Ja nie lubię streamingu i choć niektórzy już tak wieszczą, mam nadzieję, że zastąpi szybko "posiadania" muzyki.

Oczywiście, że wszystko kręci się wokół pieniędzy. Inna sprawa, że nie wiem czy Spotify wreszcie zaczął na siebie zarabiać.

Michale, a skąd wziąłeś ten pierwszy fragment? Mógłbym prosić o cały link? Icon_smile

(19.11.2011 04:47 PM)prz_rulez napisał(a):  Na marginesie: język tego artykułu jest miejscami KOSMICZNY.
Czy ja wiem? Ja nie zauważyłem niczego "kosmicznego" Icon_smile

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
19.11.2011 05:50 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
michal91d
Unregistered

 
Post: #4
RE: Spotify, streaming, czyli przyszłość muzyki, czy aby na pewno?
aaktt napisał(a):Ja nie lubię streamingu i choć niektórzy już tak wieszczą, mam nadzieję, że zastąpi szybko "posiadania" muzyki.
Ja też.
aaktt napisał(a):Michale, a skąd wziąłeś ten pierwszy fragment? Mógłbym prosić o cały link? Icon_smile
Racja, nie dałemIcon_wink http://www.musicweek.com/story.asp?story...525Wklejam też do pierwszego posta
19.11.2011 06:12 PM
Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
prz_rulez Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 20 111
Dołączył: Jun 2007
Post: #5
RE: Spotify, streaming, czyli przyszłość muzyki, czy aby na pewno?
Nie chcę rozpętać off-topu, ale odpowiem: "turn the air blue", exec, beleagured, snubber... Myślę, że to wystarczy za wyjaśnienie Icon_wink
19.11.2011 06:57 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 587
Dołączył: May 2008
Post: #6
RE: Spotify, streaming, czyli przyszłość muzyki, czy aby na pewno?
Oj, to są pojedyncze słowa. To właśnie czepianie się słówek w najczystszej postaci! Icon_surprised Ogólnie nie jest zły, choć to straszne beleaguered (mające najpewniej swój początek we francuskim) pierwsze widzę! Icon_smile

swoją drogą piszący ten artykuł chyba też, bo zrobił w nim błąd zapominając o "u" Icon_smile

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 19.11.2011 08:23 PM przez AKT!.)
19.11.2011 08:21 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
prz_rulez Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 20 111
Dołączył: Jun 2007
Post: #7
RE: Spotify, streaming, czyli przyszłość muzyki, czy aby na pewno?
Ale o to właśnie chodzi, o te "słówka", których (przynajmniej do dzisiaj) ja bym nigdy nie użył... niestety Icon_frown
co do beleagUered: "Probably Dutch belegeren : be-, around (from Middle Dutch bie) + leger, camp" (za thefreedictionary.com)

no i jednak wyszedł nam off-topic Icon_razz2
19.11.2011 08:43 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 587
Dołączył: May 2008
Post: #8
RE: Spotify, streaming, czyli przyszłość muzyki, czy aby na pewno?
w polskim też jest wiele słów, których nigdy sam z siebie bym nie użył i muszę wspomagać się słownikiem, gdy coś piszę - tak już jest, że gdy się na co dzień jakimiś wyrazami nie posługuje to ulatują, a w angielskim jest tyle słów, że jakoś mnie nie boli gdy, któregoś nie znam Icon_smile

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
19.11.2011 09:59 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
michal91d
Unregistered

 
Post: #9
RE: Spotify, streaming, czyli przyszłość muzyki, czy aby na pewno?
Ostatnio bardzo doceniłem Deezera, którego można połączyć z Facebookiem i last.fm.
Pierwszy plus: po połączeniu z fb jest całkowicie darmowy Icon_smile A po połączeniu z last.fm scrobbluje odtwarzane utwory
Drugi: katalog, który jest naprawdę bogaty. Przykładowo: Andy Burrows, którego album ciężko znaleźć w internecie, epki Peace, The Neighbourhood, debiutancki album Born BLondeIcon_cool

EDIT: Dopiero teraz doczytałem, że jest darmowy tylko przez pierwsze 15 dni Icon_razz2
24.11.2012 06:16 PM
Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
michal91d
Unregistered

 
Post: #10
RE: Spotify, streaming, czyli przyszłość muzyki, czy aby na pewno?
Może warto wrócić do dyskusji na ten temat?
Bo właśnie wystartowała polska wersja Spotify.

"Onet.pl napisał(a):Spotify oferuje trzy usługi, jedną darmową i dwie płatne:

Spotify Free – zupełnie darmowy i natychmiastowy dostęp do muzyki na Twoim pulpicie lub laptopie. Miliony utworów. Wystarczy wcisnąć "play". Możliwe dzięki reklamom.
Spotify Unlimited – po prostu nieograniczony dostęp do muzyki. Całodobowy dostęp do Spotify oferujący użytkownikom nieprzerwane i wolne od reklam korzystanie z zasobów serwisu na komputerze za 9,99 zł miesięcznie.
Spotify Premium – to najbardziej rozbudowana wersja Spotify. Dzięki niej ulubioną muzykę można zabrać zawsze ze sobą. Można z niej korzystać na wszystkich urządzeniach, ściągać i słuchać w trybie offline. Najwyższa jakość nagrań, bez reklam ani zobowiązań za 19,99 zł miesięcznie.

Muzyka to społeczność. Dzięki Spotify swoją ulubioną muzyką można dzielić się ze znajomymi z Facebooka i Twittera, zamieszczać ją na swoim blogu lub wysyłać mailem. Można także obserwować, czego słuchają inni i w ten sposób odkrywać ciekawe nagrania. Wystarczy odwiedzić stronę Spotify.com i zarejestrować się używając loginu i hasła. Istnieje też możliwość zarejestrowania się przez konto na Facebooku.

Spotify ma około 20 milionów aktywnych użytkowników i ponad 5 milionów subskrybentów korzystających z płatnych kont w 20 państwach na całym świecie. Spotify został założony w Szwecji w 2008 roku przez Daniela Eka i Martina Lorentzona, którzy chcieli stworzyć lepszą, wygodniejszą i przede wszystkim legalną alternatywę dla piractwa muzycznego. Spotify generuje dochody właścicielom praw autorskich – od momentu powstania firma wypłaciła wydawcom i wytwórniom muzycznym, którzy reprezentują poszczególnych artystów i twórców ponad pół miliarda dolarów. Serwis jest obecnie drugim największym w Europie źródłem muzyki w formie cyfrowej przynoszącym dochody wytwórniom (IFPI, kwiecień 2011).

http://technowinki.onet.pl/inne/wiadomos...tykul.html

Przyznam się, że w ostatnich dniach intensywnie korzystam z Deezera, w którym obecnie istnieje możliwość słuchania muzyki przez pół roku za darmo. Na razie odkrywam starsze płyty i choć są braki w katalogu to na razie jestem zadowolony.
12.02.2013 12:05 PM
Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Rincewind Niedostępny
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1 734
Dołączył: Sep 2010
Post: #11
RE: Spotify, streaming, czyli przyszłość muzyki, czy aby na pewno?
Spotify w końcu zadebiutował na polskim rynku. Można go lubić lub nie, ale to nie zmieni faktu, że w ciągu ostatniego roku jego popularność bardzo wzrosła. Właśnie zacząłem z nim zabawę i jestem pod wrażeniem bogactwa muzyki, która jest tam dostępna. Wersja premium kosztuje 19.99 zł na miesiąc, co nie wydaje mi się wygórowanym żądaniem (w świecie jest drożej - 10 Euro, w USA - 10 dolarów, w UK - 10 funtów w Szwajcarii - 13 franków). Jest też okrojona wersja darmowa z reklamami.

PS. Od czasu utworzenia tego wątku Coldplay chyba zdążył zmienić zdanie, bo Mylo Xyloto jest dostępne. Podobnie 21 Adele.

Edit: Jak widać powyżej, Michał mnie wyprzedził z tą wiadomością. Dodam, że Spotify oferuje 30 dniowy dostęp do wersji Premium gratis.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 12.02.2013 12:36 PM przez Rincewind.)
12.02.2013 12:33 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
saferłel Offline
Paweł
*****

Liczba postów: 21 777
Dołączył: Jun 2007
Post: #12
RE: Spotify, streaming, czyli przyszłość muzyki, czy aby na pewno?
Ja nadal nie widzę sensu korzystania z takich aplikacji. Nie widzę sensu płacenia niemal 20 zł za dostęp do ZAWSZE ograniczonej bazy plików mp3.

Call it performance, call it art/I call it disaster if the tapes don't start.
12.02.2013 12:38 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 587
Dołączył: May 2008
Post: #13
RE: Spotify, streaming, czyli przyszłość muzyki, czy aby na pewno?
Ja chętnie wypróbuję. Choć pewnie rzeczy, które najbardziej mnie interesują i tak tam nie znajdę, ale nie przekonam się dopóki nie sprawdzę Icon_wink

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
12.02.2013 02:06 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Nasze najlepsze utwory roku 2018 - Spotify i Deezer prz_rulez 17 4 669 11.09.2019 09:58 PM
Ostatni post: prz_rulez
  Lil Nas X wyrzucony z billboardowej listy country, czyli dyskusja z rasizmem w tle prz_rulez 8 989 14.05.2019 10:04 AM
Ostatni post: AKT!
  Mychartsowa playlista na Spotify - co wy na to? prz_rulez 4 1 406 14.05.2017 10:09 PM
Ostatni post: kolej_grzesiek
  Wpływ muzyki puszczanej przez naszych rodziców na nas prz_rulez 3 1 418 06.04.2013 10:21 PM
Ostatni post: piotreklp3
  Puls Muzyki w Radiu Orbit Paweł 0 897 19.08.2012 11:29 AM
Ostatni post: Paweł
  75% polskiej muzyki w radiach? mateusz91 37 8 010 30.08.2010 02:52 PM
Ostatni post: Miszon
  Z historii muzyki rozrywkowej. Holandia. Belgia. emigrant 11 2 901 27.01.2010 11:01 PM
Ostatni post: emigrant
  Muzyka wczoraj a dziś - czyli o kondycji dzisiejszej muzyki prz_rulez 118 19 937 14.12.2008 12:48 PM
Ostatni post: prz_rulez
  Przyszłość muzyki Konrad 2 1 365 24.07.2007 03:14 PM
Ostatni post: tadzio3

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości