Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bezustanny Top WszechCzasów I.5
lata 1995-2000
Miszon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 514
Dołączył: Aug 2008
Post: #18
RE: Bezustanny Top WszechCzasów I.5
Drugi raz z rzędu Niemcy w zestawieniu! Icon_surprised

Rammstein RAMMSTEIN 1995 Herzeleid

(zespół zasłynął efektownymi i niebezpiecznymi zastosowaniami środków pirotechnicznych na koncertach i mamy tu przykład)

Pamiętam, jak pewnego razu nabijaliśmy się z kolegą z języka niemieckiego, standardowe teksty typu, że najlepiej nadaje się do wydawania komend i że gdyby Hitler nie mówił po niemiecku, tylko gdzieś indziej się urodził, to by ludzie tak go nie słuchali (plus żarty z niemieckiej erotyki rzecz jasna), zastanawialiśmy się też, czy w ogóle da się cokolwiek śpiewać w tym języku (zapomnieliśmy o Nenie, przyznaję). Doszliśmy do wniosku, że może rap (wtedy popularny był zespół Tic-Tac-Toe, swoją drogą może z jeden ich numer troszkę się ociera o BTW), ale jeśli już coś, to metal. Jakoś kilka dni później usłyszałem po raz pierwszy o Rammstein Icon_lol . Zresztą, tak w ogóle to pierwszy ich kawałek jaki poznałem, to był cover DM "Stripped", śpiewany po angielsku, więc się nie liczyło (pamiętam, że bardzo mi się spodobało i chciałem sobie nagrać, ale jakoś niespodziewanie po debiucie na miejscu 15 już tylko spadało z Listy i nie zagrali więcej w całości...). Ale tak naprawdę znałem ich wcześniej, tylko po prostu nie wiedziałem, że to Rammstein.

Bo rzecz jasna ten utwór poznałem po raz pierwszy w filmie "Zaginiona autostrada", który jako wielki fan "Miasteczka Twin Peaks" musiałem rzecz jasna obejrzeć (i oczywiście był dla mnie zbyt dziwny, by cokolwiek zrozumieć Icon_wink2 ).

Wracając jednakże do tematu języka niemieckiego, to trzeba naprawdę uchylić kapelusza przed zespołem, że udało im się zrobić tak wielką karierę nie uginając się pod komercyjną presją śpiewania po angielsku. Owszem, czasem im się zdarzały lekkie wyskoki (jak wspomniane wyżej "Stripped", czy przebojowa "America"), ale nie tylko śpiewają po niemiecku, to wydaje się wręcz, że uczynili z tego atut. Widocznie też doszli do wniosku, że niemiecki pasuje do metalu i budzi militarystyczne skojarzenia wśród słuchaczy Icon_wink2 . Tak czy inaczej, ich industrialna, marszowa muzyka i bardziej deklamujący niż śpiewający wokal idealnie współgrają z przekazem językowym (a dodawali do tego wspomniane wyżej zabawy z ogniem na koncertach, czy image momentami w klimatach sado-maso).

Z debiutu podobały mi się potem bardzo "Du riechst so gut" (które notabene z początku zwróciło moją uwagę tytułem Icon_wink2 ) .

Ciekawostka: nie wiem, czy zauważyliście, ale w późniejszej części twórczości zespół powracał do fragmentów tekstów z tego utworu ("ein Kind stirbt", "die Sonne scheint", "kein Vogel singt mehr").

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&num...gewidget=1]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 06.09.2018 01:32 AM przez Miszon.)
06.09.2018 01:31 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Bezustanny Top WszechCzasów I.5 - Miszon - 25.03.2018, 01:14 PM
RE: Bezustanny Top WszechCzasów - Miszon - 25.03.2018, 02:59 PM
RE: Bezustanny Top WszechCzasów - Miszon - 25.03.2018, 05:38 PM
RE: Bezustanny Top WszechCzasów - Miszon - 26.03.2018, 02:41 PM
RE: Bezustanny Top WszechCzasów - Miszon - 27.03.2018, 04:14 PM
RE: Bezustanny Top WszechCzasów I.5 - Miszon - 06.09.2018 01:31 AM

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Bezustanny Top Wszechczasów - odsłona I.3 (1982-1990) Miszon 162 42 091 15.09.2022 11:42 PM
Ostatni post: Miszon
  Bezustanny Top WszechCzasòw odsłona I.4 (1989-1994) Miszon 17 4 277 15.09.2022 11:10 PM
Ostatni post: Miszon
  Bezustanny Top Wszechczasów - odsłona I.1. Miszon 91 86 596 24.07.2022 08:47 AM
Ostatni post: kajman
  Bezustanny Top WszechCzasów Miszon 49 6 598 29.12.2019 02:09 PM
Ostatni post: Miszon

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości