Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Muzyczny BTW część I.2 (1973-1982)
Miszon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 524
Dołączył: Aug 2008
Post: #121
RE: Muzyczny BTW część I.2 (1973-1982)
Dobra, 2 ostatnie numery z tego okresu, zanim zrobi się popowo (czego jednak w tej części BTW nie doświadczycie w dużych ilościach, bo tylko 2 kawałki zaraz zostaną do końca). Nie wiem, czy to punk, ale na pewno nie disco. Powiedzmy zatem, że jak dodać powyższe Clash, to punkowcy w ostatniej chwili postanowili zachować twarz:

Madness HOUSE OF FUN 1982 singiel
w BTW od: 2010 (ale numer znałem "od zawsze")



Tym razem wyjątkowo teledysk, głównie z tego powodu że nie jestem pewien, czy to jest to wideo, ale na pewno któreś z wideo Madness było często puszczane w latach 80-tych w Polsce i bardzo je lubiłem Icon_smile2 . Poza tym - klip dobrze oddaje szaleństwo kawałka.

Totalnie zakręcona rzecz, nawet niemal dosłownie: z powodu różnych efektów dźwiękowych "nausznie" ma się wrażenie, że nagranie szaleje niczym w lunaparku, zwalniając i przyśpieszając jak rollercoaster, sprawia to wrażenie jakby kilkukrotnej zmiany tonacji utworu. Dodajmy śmieszne riffy dęciaków i dziwnie rozstrojony fortepian, odgrywający tu rolę zarówno basu, jak i gitary rytmicznej i nawet solowej, który brzmi absolutnie rewelacyjnie i sprawia, że czasem kojarząca mi się z Madness czy Talking Heads "nasza" Republika staje tutaj przed oczami jak żywa, to brzmi jak coś z ich repertuaru. Nie ma tu jednak republikańskiego "ciężaru socjologiczo-politycznego", to czysta zabawa. Której trudno nie ulec, fajnie sobie ten numer zapuścić z samego rana na dobre rozbudzenie.

Całość ma nastrój groteski właściwej raczej piosence aktorskiej czy też musicalowej, niż rockowemu graniu. Takie zresztą jest moje ogólne skojarzenie z zespołem: zabawni wariaci grający "teatralną muzykę", strojący dziwne miny i skaczący gdzieś po ekranie niczym członkowie Ministerstwa Dziwnych Kroków ze skeczy Monty Pythona.

Numer zasłużenie zdobył szczyty list przebojów w UK i Irlandii.

Ciekawostka: pierwotnie nagranie nazywało się "Chemist Facade" i nie posiadało refrenu. Szef wytwórni Stiff Records, słysząc numer, postanowił że wyda go na singlu, ale stwierdził że do tego numer potrzebuje refrenu i zażądał od zespołu dopisania brakującej części. Tak też się stało, ale nie nagrywano nowej wersji, tylko po prostu przemontowano odpowiednio wersję pierwotną, niczym film, doklejając między zwrotki taśmę z refrenami. Było zabawnie, bo z racji nagłego wejścia tego fragmentu, refren zaczynał się bez literki "w" ("Elcome to the house of fun" Icon_lol ) i Suggs musiał dograć poprawki wokalne.

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&num...gewidget=1]
20.07.2013 03:33 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Muzyczny BTW część I.2 (1973-1982) - Miszon - 20.07.2013 03:33 PM

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Bezustanny Top Wszechczasów - odsłona I.3 (1982-1990) Miszon 162 42 366 15.09.2022 11:42 PM
Ostatni post: Miszon

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości