Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Muzyczny BTW część I.2 (1973-1982)
Miszon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 558
Dołączył: Aug 2008
Post: #74
RE: Muzyczny BTW część I.2 (1973-1982)
Chuck Mangione CHILDREN OF SANCHEZ 1978 Children of Sanchez
w BTW od: 2000-01



Numer znalazł się w Topie na przełomie wieków, a stało się to w następujący sposób: zdaje się że w 2000 roku Chuck Mangione grał koncert w Polsce na jakimś festiwalu muzyki filmowej. Koncert był mocno reklamowany, nawet w TV, w tle leciał główny motyw blaszaków z tego kawałka. Motyw wydał mi się znany, nie wiem czy oglądałem film kiedyś, czy po prostu dawniej grano to w radio w Polsce, grunt że kojarzyłem. Powszechna reklama festiwalu sprawiła, że o utworze przypomniało sobie więcej ludzkości, bo trafił do 50-ki trójkowego Topu WszechCzasów. W czasie audycji zagrano tylko tą główną część (rozpoczynającą się właśnie od tej feerii dźwięków blaszaków), ale potem czy w minimaxie, czy to w Markomanii, poleciała całość, razem z tą wolną częścią. Za rok numer znowu znalazł się w Topie i tym razem zagrano całe kilkanaście minut, wówczas też nagrałem sobie ten numer. No i tak oto trafiło i do mojego Topu Icon_smile2 .

Obie części dość mocno różnią się od siebie: klimatyczna, rozmarzona, wokalna, spokojna i energetyczna, rozbuchana, z kilkoma zmianami nastroju, momentami lekko jazzowa część intrumentalna. Trudno mi ocenić, którą wolę bardziej, grunt że jako całość robią wielkie wrażenie. Świetne solo trąbki od ok. 10 minuty to chyba jednak artystyczny szczyt tego utworu. Z drugiej strony - szczyt "przebojowy" to ten główny krótki motyw, a "szczyt klimatyczny" - część pierwsza i dopiero te "trzy korony", uzupełniając się nawzajem, stanowią o wielkości tego numeru. Czyli - nie sposób je rozdzielić i niesprawiedliwym byłoby którąś wyróżniać Icon_smile2 .

Aha - jakby ktoś pytał: to nie Chuck śpiewa, lecz Don Potter, człowiek który już od 1971 grał w zespole Chucka na gitarze akustycznej, znany głównie jako producent w świecie country.

Ciekawostka: numer dostał nagrodę Grammy za najlepsze POPOWE (!) instrumentalne wykonanie roku.

Ciekawostka 2: numer pochodzi ze ścieżki dźwiękowej do filmu o takim samym tytule. Film zaś powstał na podstawie książki o takim samym tytule Icon_wink2 , autorstwa Oscara Lewisa. Opowiada historię tytułowego Jesusa Sancheza (grał go Anthony Quinn) i jego rodziny żyjącej w slumsach Meksyku.

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&num...gewidget=1]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 24.04.2013 10:51 AM przez Miszon.)
24.04.2013 10:50 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Muzyczny BTW część I.2 (1973-1982) - Miszon - 24.04.2013 10:50 AM

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Bezustanny Top Wszechczasów - odsłona I.3 (1982-1990) Miszon 162 42 871 15.09.2022 11:42 PM
Ostatni post: Miszon

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości