Największe forum list przebojów Mycharts.pl
Mychartsowy Top Metalliki - Wersja do druku

+- Największe forum list przebojów Mycharts.pl (https://www.mycharts.pl)
+-- Dział: Wspólne listy przebojów (/forumdisplay.php?fid=6)
+--- Dział: Mychartsowe Topy (/forumdisplay.php?fid=203)
+--- Wątek: Mychartsowy Top Metalliki (/showthread.php?tid=63922)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11


RE: Mychartsowy Top Metalliki - neo01 - 01.02.2023 11:46 AM

No to teraz padłem. Czym różni się "All Nightmare Long" od "The Four Horseman" np. Icon_rolleyes
Dobra, zostawmy to już, kolejny raz ta sama dyskusja. Każdy ma swoje spojrzenie i raczej pewne jest, że nie ma tu jakiejś stałej, do końca jasnej definicji co jest piosenką, a co nią nie jest. Jasne, po angielsku wszystko to "songs", ale nasz język jest jednak mam wrażenie bardziej zniuansowany.

Jeszcze moje propozycje:
Phantom Lord
Fuel


Brakuje mi jeszcze (patrząc też bardziej obiektywnie):
The Four Horseman
Creeping Death
To Live is to Die
Sad but True
Ain't My Bitch
Astronomy
Harwired
Halo on Fire
Spit Out the Bone
Lux Æterna



RE: Mychartsowy Top Metalliki - neo01 - 01.02.2023 11:48 AM

kajman napisał(a):Epitaph czy Echoes to nie piosenki
Cóż, dla mnie to monumentalne utwory, którym bliżej nawet do pieśni niż piosenek. Tak jak większości kawałków hip-hopowych nigdy nie nazwałbym piosenkami itd.


RE: Mychartsowy Top Metalliki - Miszon - 01.02.2023 11:51 AM

neo01 napisał(a):Tak jak większości kawałków hip-hopowych nigdy nie nazwałbym piosenkami
OK, ale czym w takim razie one są?


RE: Mychartsowy Top Metalliki - kajman - 01.02.2023 12:02 PM

neo01 napisał(a):bliżej nawet do pieśni niż piosenek
Określiłbym te pojęcia jako zamienniki.
neo01 napisał(a):Czym różni się "All Nightmare Long" od "The Four Horseman" np.
Dla mnie jest o miliony lat świetlnych lepsze. Słabo pamiętam TFH ale z tego co kojarzę to i to i to to są piosenki.


RE: Mychartsowy Top Metalliki - neo01 - 01.02.2023 01:20 PM

Miszon napisał(a):OK, ale czym w takim razie one są?
dla mnie po prostu utworami muzycznymi, to tak formalnie, bo oczywiście często używane są różne potoczne zamienniki
kajman napisał(a):Określiłbym te pojęcia jako zamienniki.
no właśnie słowniki wyraźnie je rozgraniczają

Ja po prostu wolałbym nie bawić się w takie kwestie formalne, zawsze bazuję na swoim odczuciu, a w moim odczuciu utwory z debiutu Mety piosenkami zupełnie nie są (co do innych ich kawałków, z lat 90. właściwie chyba tylko, można się nad tym zastanowić, chociaż takie ewidentnie piosenkowe jest dla mnie chyba tylko "Mama Said" Icon_razz2).


RE: Mychartsowy Top Metalliki - Miszon - 01.02.2023 01:33 PM

Cóż, szkoda że masz takie wąskie pojmowanie piosenek.


RE: Mychartsowy Top Metalliki - kajman - 01.02.2023 01:35 PM

Jemu to chyba nie szkodzi.


RE: Mychartsowy Top Metalliki - Miszon - 01.02.2023 01:44 PM

No tak, bo nie ma tego świadomości, ale może jak sobie uświadomi, zobaczy co tracił Icon_wink2 .


RE: Mychartsowy Top Metalliki - neo01 - 01.02.2023 01:45 PM

No tak po prostu to czuję. W ogóle mam mocno pejoratywne odczucia co do tego słowa od jakiegoś czasu, przyznaję się (być może też dlatego, że bywa jak dla mnie nadużywane).
A, zapomniałem o "Hero of the Day", też bardzo piosenkowe Icon_smile


RE: Mychartsowy Top Metalliki - Miszon - 01.02.2023 01:47 PM

"Low man's lyric" też piosenka przecież - idealna kołysanka, albo piosenka do ogniska.


RE: Mychartsowy Top Metalliki - neo01 - 01.02.2023 01:48 PM

OK, może być Icon_razz2


RE: Mychartsowy Top Metalliki - santosz - 01.02.2023 02:02 PM

przychodzi mi jeszcze do głowy Whiskey, to w sumie piosenka ludowa, więc ta chyba spełnia wszystkie kryteria piosenkowatości


RE: Mychartsowy Top Metalliki - Miszon - 01.02.2023 02:07 PM

Jest bardzo dużo "piosenkowych piosenek" Metalliki. Chociażby prawie wszystkie numery z lat '90.


RE: Mychartsowy Top Metalliki - neo01 - 01.02.2023 02:11 PM

No, aż tak bym nie szalał. Jest sporo, ale jednak trochę mają też czadowych numerów z tego czasu. Choć pewnie na "Load" i "Reload" jest ich najwięcej.


RE: Mychartsowy Top Metalliki - Dyfeomorfizm - 01.02.2023 02:39 PM

Disposable Heroes
Trapped Under Ice


dla mnie metallica to przede wszystkich "ride the lightning" i "master of puppets" (w tej kolejności) - co roku do nich wracam, bez nich niekoniecznie swego czasu zainteresowałbym się muzyką, no i raczej nie znalazłbym dla nich godnego rywala w ich kategorii wagowej; "kill 'em all" pewnie numer trzy, a "...and justice for all" ma bardzo slabą produkcję (choć również cudowne "one"), przez co wyprzedziłby je jeszcze czarny album; potem metallica to tylko kilka udanych piosenek, reszta na śmietnik, ale i tak ułożyłbym bez problemu sensowny top 40


RE: Mychartsowy Top Metalliki - Sundrajta - 01.02.2023 03:26 PM

neo01 napisał(a):prosty utwór muzyczny z tekstem, przeznaczony do śpiewania
No nawet teraz ciągle sobie nucę pod nosem: "Seek & Destroy" (growlem oczywiście, bo tego pisku Hatfielda z debiutu, wolałbym nie kopiować). Icon_twisted

A więc skoro pieśń operowa to aria, to jaką nazwę nosi pieśń metalowa?
A może to jest właściwy moment, byśmy sami sobie (i światu) taką nazwę wymyślili, są jakieś pomysły?


RE: Mychartsowy Top Metalliki - neo01 - 01.02.2023 04:02 PM

A nie może być po prostu "utwór metalowy"? Chyba nic lepszego nie wymyślimy Icon_wink
Swoją drogą debiut jest rzeczywiście całkiem melodyjny i naprawdę nie przeczę, że można sobie nucić poszczególne frazy, tylko raczej nie jest to pierwsze skojarzenie z tą muzyką Icon_smile


RE: Mychartsowy Top Metalliki - Miszon - 01.02.2023 04:18 PM

Tylko że w przypadku Metalliki te "utwory metalowe" mają najczęściej formę piosenek, więc po co utrudniać? Icon_smile Inny sposób artykulacji nie sprawia, że coś co ma zwrotki, refren, mostek i solo przestaje być piosenką.


RE: Mychartsowy Top Metalliki - neo01 - 01.02.2023 04:41 PM

Ale tu znów wracamy do punktu wyjścia. Dla mnie utwory metalowe, mimo że często mają strukturę piosenkową, nie są generalnie piosenkami. Piosenka to coś "łatwego, lekkiego i przyjemnego", mówiąc skrótowo, do tego dodałbym melodyjnego i ze zwartą strukturą. Mam nadzieję, że jasno już wyraziłem swoje stanowisko Icon_wink


RE: Mychartsowy Top Metalliki - Miszon - 01.02.2023 05:00 PM

Jasno, aczkolwiek nadal jesteśmy po dwóch stronach rzeki Icon_wink .