Największe forum list przebojów Mycharts.pl
PLTWC3 -- polski top, edycja 3: 500/1 - Wersja do druku

+- Największe forum list przebojów Mycharts.pl (https://www.mycharts.pl)
+-- Dział: Personalne listy przebojów (/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Listy poszczególnych użytkowników (/forumdisplay.php?fid=4)
+---- Dział: A.40 (/forumdisplay.php?fid=80)
+---- Wątek: PLTWC3 -- polski top, edycja 3: 500/1 (/showthread.php?tid=62338)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12


RE: PLTWC3 -- polski top, edycja 3: 500/201 - kajman - 07.11.2022 06:04 PM

AKT! napisał(a):225. — "sen znaleziony w lesie" nasza basia kochana (80-te)
Zacząłeś z grubej rury. Wprawdzie u mnie się do topu nie załapało, ale to ewidentnie czołówka nagrań zespołu.
AKT! napisał(a):224. — "wszystko czego dziś chcę" brodka x a_gim (10-te)
Z dwojga złego to jednak wolę oryginał Trojanowskiej.
AKT! napisał(a):223. — "uczę się żyć" czerwone gitary (70-te)
To raczej zdecydowanie nie moje CzG.
AKT! napisał(a):221. 164. "kantata" marek grechuta i anawa (70-te)
U mnie dokładnie 199 miejsc wyżej. Nr 4 Grechuty (przy czym wyżej jeden utworów w gościach).
AKT! napisał(a):217. 22. "gdy mi ciebie zabraknie" ludmiła jakubczak (60-te)
Niewiele znam z twórczości Jakubczak, ale takie utwory jak ten powodują, że nie ciągnie mnie do poznawania.
AKT! napisał(a):216. — "party" oddział zamknięty (80-te)
Wprawdzie to najlepsza płyta zespołu, ale ten utwór uważam na niej za nieporozumienie.
AKT! napisał(a):214. — "za górą gór" grażyna łobaszewska i ergo band (70-te)
Na pewno do tej płyty powrócę, bo brzmi rewelacyjnie. Ten utwór oczywiście także.
AKT! napisał(a):212. 80. "wesele" marek grechuta i anawa (70-te)
Debiut chyba cenię jeszcze wyżej niż Korowód. A to jeden z pochodzących z niej świetnych utworów.
AKT! napisał(a):211. — "garbus" ewa demarczyk (60-te)
Tutaj mam przebicie o 205. Mój nr 2 Demarczyk, a to oznacza, że było u Ciebie całe moje podium (szkoda tylko, że tak nisko). Przy okazji kolejny przykład kapitalnego opracowania i wykonanie wiersza Leśmiana.
AKT! napisał(a):208. 315. "bal u posejdona" anna german (60-te)
Z German mi zdecydowanie nie po drodze i ten utwór też mnie nie bierze.
AKT! napisał(a):207. 58. "przeklnij mnie" barbara krafftówna i bohdan lazuka w kabarecie starszych panów (60-te)
Kolejna świetna kompozycja Wasowskiego sensownie wykonana.
AKT! napisał(a):205. 336. "to nie ptak" kayah i bregović (90-te)
Nie przekonywała mnie nigdy ta kooperacja. No ale na płycie są gorsze rzeczy (a jedna znacznie).
AKT! napisał(a):203. 234. "na zakręcie" krystyna janda (80-te)
Dobra rzecz, ale Janda jako wokalistka to dla mnie przede wszystkim Guma do żucia.
AKT! napisał(a):202. — "mamy po dwadzieścia lat" halina benedyk (80-te)
Zdecydowanie na nie.
AKT! napisał(a):201. 219. "jej pierwszy bal" wiera gran (40-te)
Chyba znam inną wersję, ale utwór też zdecydowanie na nie.


RE: PLTWC3 -- polski top, edycja 3: 500/201 - Dyfeomorfizm - 08.11.2022 03:23 PM

225 - podium tej płyty z pewnością
224 - podoba mi się
223 - kojarzy mi się zawsze z "come together", a ściślej z linią basu
222 - dla mnie średniak
221 - kiedyś uwielbiałem, teraz rzadko słucham, a nie w ramach płyty w zasadzie w ogóle, ale to znakomity utwór i u mnie mógłby być nawet wyżej
220 - zastanawiałem się czy coś od nich będzie, to na pewno słuszny wybór
219 - całkiem w porządku
218 - nie przekonują mnie jej utwory, ale tym razem nie z uwagi na teatralność, tylko z dotąd anonimowej dla mnie przyczyny
217 - szkoda tak straszliwego spadku, dla mnie wraz z "dwoma szklaneczkami wina" i "do widzenia teddy" to jej ulubiony utwór
216 - jeśli jest na tej płycie coś co bardzo lubię, to byłby to ten utwór
215 - wiadomo że wybitna rzecz, aczkolwiek nie potrafiłbym zestawiać tego typu jazz z piosenkami
214 - istnieją jej piosenki które lubię bardziej, ale ta też jest super
213 - analogicznie jak z komedą, choć lubię znacznie mniej
212 - bardzo lubię, dzięki tej piosence przeczytałem "wesele" dwa razy więcej niż planowałem i w końcu doceniłem
211 - znakomity utwór i jeśli jakimś cudem wolisz "deszcze" oraz "jaki śmieszny" to istnieje szansa że pojawi się wszystko z tej płyty (bo trzy pozostałe są mam nadzieję oczywistością)
210 - średnie
209 - u mnie na pewno by nie było, ale to racjonalny wybór i świetny utwór
208 - od dawna chcę nieco lepiej poznać german, te kilka utworów które od niej znam bardzo lubię i to jeden z nich
207 - nie znałem, ale bardzo mi się podoba
206 - instrumentalnie faktycznie chyba najlepszy jej utwór
205 - nie jest złe, choć trochę mdłe
204 - cała płyta wspaniała
203 - nie spodziewałem się że cokolwiek w wykonaniu jandy może mi się spodobać, a tu proszę
202 - też bardzo dobre
201 - są i lata 40-te! co do piosenki mam podobne odczucia co kajman, no ale takie starocie za samą obecność mają delikatny plusik

znam: 172 (+14)
rozważałbym w kontekście mojego topu: 73 (+6)


RE: PLTWC3 -- polski top, edycja 3: 500/201 - AKT! - 09.11.2022 10:44 AM

kajman napisał(a):Na pewno do tej płyty powrócę, bo brzmi rewelacyjnie. Ten utwór oczywiście także.
ja ostatnio częściej słucham właśnie, zwłaszcza wieczorową porą to świetnie mi leży

kajman napisał(a):Debiut chyba cenię jeszcze wyżej niż Korowód. A to jeden z pochodzących z niej świetnych utworów.
a ja nie, jest tam kilka strasznie oczywistych rzeczy typu "niepewność", przez które trochę trudno mi przebrnąć

kajman napisał(a):Dobra rzecz, ale Janda jako wokalistka to dla mnie przede wszystkim Guma do żucia.
na pewno słuchałem, ale musiałem sobie włączyć, żeby przypomnieć sobie, jak to leci i faktycznie to całkiem udany numer, dodałem sobie do odsłuchów; u mnie są jeszcze za to dwie inne jandy w tysiącu -- jedna przed nami, jedna w drugiej pięćsetce

kajman napisał(a):Zdecydowanie na nie.
to mnie akurat wcale nie dziwi Icon_wink

Dyfeomorfizm napisał(a):223 - kojarzy mi się zawsze z "come together", a ściślej z linią basu
ojej, tak! mnie też

Dyfeomorfizm napisał(a):222 - dla mnie średniak
mam słabość do czyżewskiej, a ten utwór dodatkowo przydaje jej uroku

Dyfeomorfizm napisał(a):215 - wiadomo że wybitna rzecz, aczkolwiek nie potrafiłbym zestawiać tego typu jazz z piosenkami
ja też się nad tym zastanawiałem, ale podążyłem kluczem, który przyjąłem kiedyś, bo trudno jest jednak postawić granicę, bo ten podział często jest niejednoznaczny jednak

Dyfeomorfizm napisał(a):212 - bardzo lubię, dzięki tej piosence przeczytałem "wesele" dwa razy więcej niż planowałem i w końcu doceniłem
no proszę! mnie "wesele" w całości trochę nudziło, ale nie cierpię czytać sam dramatów, natomiast jest tam mnóstwo motywów, które lubię i ogólnie uważam utwór za dobry

Dyfeomorfizm napisał(a):211 - znakomity utwór i jeśli jakimś cudem wolisz "deszcze" oraz "jaki śmieszny" to istnieje szansa że pojawi się wszystko z tej płyty (bo trzy pozostałe są mam nadzieję oczywistością)
"deszcze" były na #538, a "jaki śmieszny" na #665, ale całkiem dobrze liczysz Icon_wink

Dyfeomorfizm napisał(a):208 - od dawna chcę nieco lepiej poznać german, te kilka utworów które od niej znam bardzo lubię i to jeden z nich
ja mam taki problem z nią, że ona w dużych dawkach jest zbyt patetyczna i wypada niezbyt wiarygodnie; na pierwszej płycie było kilka świetnych rzeczy, ale specjalnie odsłuchiwałem do topu dwie kolejne i nie znalazłem na nich nic, co by mnie jakkolwiek wzięło Icon_sad

Dyfeomorfizm napisał(a):201 - są i lata 40-te! co do piosenki mam podobne odczucia co kajman, no ale takie starocie za samą obecność mają delikatny plusik
ja bardzo lubię narrację i formę -- to jest piosenka-historia wymykająca się jakimkolwiek piosenkowym standardom; to co prawda utwór na motywach opery, ale w dalszym ciągu rzecz bezprecedensowa ze swoimi prawie 15 minutami


RE: PLTWC3 -- polski top, edycja 3: 500/176 - AKT! - 09.11.2022 11:20 AM

200/176

pierwsza ósma czołowej dwusetki to całkiem sporo utworów, które chciałem, aby w tej części topu się znalazły; nie jestem pewien, czy aż trzy utwory papa dance też miały spełniać ten warunek -- być może tak, to by wyjaśniało ich nagromadzenie w tej części zestawienia; poza tym:

・na 199. cudownie liryczna i wrażliwa łucja prus w utworze, który po raz pierwszy usłyszałem przed kilkoma miesiącami i od razu ujął mnie za serduszko

・na 198. fantastycznie połamana ramona rey, która nie zestarzała się ani o dzień, choć od premiery minęło już kilkanaście lat

・na 194. wreszcie dorosłem do księżyca, wybrałem poza "ile ma lat?" jeszcze "verlaine, pt. 1" (na 692.)

・na 191. to dowód na to, że da się współcześnie coverować osiecką ciekawie -- repertuarowo i interpretacyjnie; usłyszałem ten utwór kiedyś w samochodzie w starej trójce -- miłość od pierwszego odsłuchu

・na 190. kolejna janda w coverze piosenki francuskiej z polskim tekstem przybory; znakomita interpretacyjnie i tekstowo

・na 186. jeden z najładniejszych synthpopowych utworów ewy bem

・na 185. alina janowska o chmielnej w tekście osieckiej; janowska wydała tylko jedną płytę z piosenkami, które można określić jako satyryczne lub aktorskie, ładnie ją zaaranżowano, a ona sama znakomicie odnalazła się w roli piosenkarki

・na 181. ten breakout, który zdetronizował u mnie od poprzedniego topu "co się stało kwiatom" -- "powiedzieliśmy już wszystko"

・na 177. najwyższa brodka, w sumie jedna z sześciu w top 500


200. "za ostatni grosz" budka suflera (80-te)
199. "kocia muzyka" łucja prus (80-te)
198. 396. "skarb" ramona rey (00-we)
197. "opuść moje sny" dżamble (70-te)
196. 154. "video-dotyk" anna jurksztowicz (80-te)
195. "wieczór nad rzeką zdarzeń" andrzej zaucha (80-te)
194. "ile ma lat?" księżyc (90-te)
193. 395. "twoja postać" marek grechuta i anawa (70-te)
192. "szyfry (widma)" dom mody (80-te)
191. "części zamienne" marcin januszkiewicz (10-te)
190. "to jest to" krystyna janda (90-te)
189. "a gdy uznamy, że to już" edyta geppert (80-te)
188. 215. "pocztówka z wakacji" papa dance (80-te)
187. 347. "arahja" kult (80-te)
186. "pomidory" ewa bem (80-te)
185. "ballada o chmielnej" alina janowska (70-te)
184. 147. "piosenka z przedmiescia" mieczysław wojnicki (60-te)
183. 143. "w 40 dni dookoła świata" papa dance (80-te)
182. 88. "obudź się" oddział zamknięty (80-te)
181. "powiedzieliśmy już wszystko" breakout (60-te)
180. 62. "nic nie może wiecznie trwać" anna jantar (80-te)
179. 296. "opowieść zimowa" armia (80-te)
178. "panny mego dziadka" zbigniew wodecki (70-te)
177. 228. "w pięciu smakach" brodka (10-te)
176. "nasz disneyland" papa dance (80-te)



utworów z pltwc2: 184/325
utworów hiphopowych: 6/325
utworów po angielsku: 5/325
osiecka vs. młynarski: 30 vs. 17



RE: PLTWC3 -- polski top, edycja 3: 500/176 - kajman - 09.11.2022 06:13 PM

Jak przeczytałem wstęp (czy jak to nazwać) to zacząłem się obawiać, że to będzie najgorsza 25 z dotychczasowych. Ale chyba tak źle nie jest.
O Papa Dance wypowiadać się nie będę, bo uważam, że nie warto.
AKT! napisał(a):200. — "za ostatni grosz" budka suflera (80-te)
AKT! napisał(a):199. — "kocia muzyka" łucja prus (80-te)
Nie znam, a przynajmniej nie kojarzę. Na pewno kiedyś sprawdzę.
AKT! napisał(a):197. — "opuść moje sny" dżamble (70-te)
Na plus, chociaż do extraklasy nagrań zespołu (płyta + Luanda) mu daleko.
AKT! napisał(a):195. — "wieczór nad rzeką zdarzeń" andrzej zaucha (80-te)
U mnie 64 - trzeci Zaucha solo. Szkoda, że Janusz Koman, twórca rewelacyjnych utworów w l. 70-tych o początku 80-tych potem gdzieś zniknął.
AKT! napisał(a):193. 395. "twoja postać" marek grechuta i anawa (70-te)
U mnie poza topem, ale to znakomita rzecz. Połączenie wiersza Czechowicza i fragmentu Kaina Micińskiego wyszło świetnie, a muzyka została znakomicie dobrana.
AKT! napisał(a):187. 347. "arahja" kult (80-te)
Zdecydowanie wyżej cenię do Ani, ale to też zdecydowanie górna połówka nagrań Kultu.
AKT! napisał(a):182. 88. "obudź się" oddział zamknięty (80-te)
Mój nr 3 na płycie i w całym dorobku zespołu.
AKT! napisał(a):181. — "powiedzieliśmy już wszystko" breakout (60-te)
Nie pamiętam więc musiało nie zrobić na mnie wrażenia. Zresztą debiut mnie nigdy nie zachwycał, dopiero kolejna płyta mnie powaliła.
AKT! napisał(a):180. 62. "nic nie może wiecznie trwać" anna jantar (80-te)
Raczej czołówka nagrań Jantar, ale jak już wspominałem tylko pierwsze miejsce mnie satysfakcjonuje.
AKT! napisał(a):178. — "panny mego dziadka" zbigniew wodecki (70-te)
Chyba słyszałem (przynajmniej w tym stuleciu) tylko wersję z Mitchem i jest dobrze, ale na płycie to jedno ze słabszych nagrań.


RE: PLTWC3 -- polski top, edycja 3: 500/176 - kajman - 09.11.2022 06:44 PM

No i jeszcze jedno:
AKT! napisał(a):195. — "wieczór nad rzeką zdarzeń" andrzej zaucha (80-te)
Utwór był na Liście Przebojów Programu Pierwszego i na Liście Przebojów Non Stopu w 1979 roku.
Zauważyłem, że zapomniałem komentarza do
AKT! napisał(a):200. — "za ostatni grosz" budka suflera (80-te)
W 1980 na akcji Chełm 80 wyrwałem się do Lublina, żeby tam zdobyć wcześniejsze wyniki lp rozgłośni lubelskiej (niestety mi zaginęły). Tam trafiłem do Jerzego Janiszewskiego, który zaprezentował mi dwa nagrania - nową wersję Memu miastu na do widzenia i właśnie Za ostatni grosz. O tym drugim nagraniu powiedział, że to będzie hicior. Nie mylił się. A samo nagranie oceniam na plus.


RE: PLTWC3 -- polski top, edycja 3: 500/176 - Dyfeomorfizm - 13.11.2022 04:09 PM

200 - jedna z moich najbardziej lubianych ich piosenek (co mógłbym powiedzieć o prawie każdym ich przeboju, i czego nie mógłbym powiedzieć o prawie każdym ich nieprzeboju)
199 - ładne jak wszystko od niej, ale chyba trochę brakuje charakteru
198 - może faktycznie się nie zestarzała, choć dla mnie brzmi jak lata 00. w bursztynie, czyli dość średnio
197 - oczywiście lubię, ale to na pewno nie mój faworyt od nich
196 - trochę się musiałem do niego przekonać, ale było warto
195 - wspaniały utwór
194 - daję tej płycie kolejne szanse, bo szkiełkiem i okiem bardzo ją cenię, ale emocjonalnie to jeszcze nie to
193 - ja lubię "niepewność", z tamtej płyty nie lubię tylko "będziesz moją panią", do reszty regularnie wracam
192 - to rzeczywiście ma coś w sobie
191 - też fajne, chyba osiecka już niezagrożona
190 - drugi z rzędu jej utwór który mi się podoba, będę musiał się jej uważniej przyjrzeć
189 - z tych samych powodów co przy poprzednich jej utworach jestem sceptyczny
188 - najbardziej lubię z tamtej płyty "panoramę tatr", ale to również klasyk godny uwzględnienia
187 - czołówka kultu z pewnością, może nawet ich najlepszy utwór
186 - słucha się przyjemnie, ale nigdy nie potrafię zapamiętać melodii
185 - ciekawy utwór, choć "komediowe" piosenki są niszą tego zestawienia, która byłaby u mnie zapewne niereprezentowana
184 - o, to mi się akurat bardzo podoba
183 - z ich pierwszych utworów wolę "ordynarny faul", ale to też lubię
182 - pewnie mój numer 2 od nich
181 - są rzeczy z tej płyty które lubię bardziej, ale to nadal świetny utwór
180 - moja ulubiona jantar
179 - bezsprzecznie najlepsza armia
178 - brzmi jak skaldowie, także super
177 - zapewne rzeczywiście jej najlepszy utwór
176 - chyba ich najbardziej kiczowata piosenka i (również dzięki temu) bezapelacyjnie znakomita

znam: 188 (+16)
rozważałbym w kontekście mojego topu: 80 (+7)


RE: PLTWC3 -- polski top, edycja 3: 500/176 - AKT! - 13.11.2022 05:26 PM

kajman napisał(a):Nie znam, a przynajmniej nie kojarzę. Na pewno kiedyś sprawdzę.
jestem ciekaw twojej opinii

kajman napisał(a):Zdecydowanie wyżej cenię do Ani, ale to też zdecydowanie górna połówka nagrań Kultu.
a u mnie one zawsze bezpośrednio ze sobą konkurowały i czasem wolałem jedno, czasem drugie, co widać też tu

kajman napisał(a):Nie pamiętam więc musiało nie zrobić na mnie wrażenia. Zresztą debiut mnie nigdy nie zachwycał, dopiero kolejna płyta mnie powaliła.
ja kiedyś wolałem debiut, ale teraz już nie jestem pewien; niezależnie od tego to nagranie jest fantastyczne

kajman napisał(a):Utwór był na Liście Przebojów Programu Pierwszego i na Liście Przebojów Non Stopu w 1979 roku.
o, dzięki, zmienię

kajman napisał(a):W 1980 na akcji Chełm 80 wyrwałem się do Lublina, żeby tam zdobyć wcześniejsze wyniki lp rozgłośni lubelskiej (niestety mi zaginęły). Tam trafiłem do Jerzego Janiszewskiego, który zaprezentował mi dwa nagrania - nową wersję Memu miastu na do widzenia i właśnie Za ostatni grosz. O tym drugim nagraniu powiedział, że to będzie hicior. Nie mylił się. A samo nagranie oceniam na plus.
fajna historia, dzięki, że się podzieliłeś!

Dyfeomorfizm napisał(a):199 - ładne jak wszystko od niej, ale chyba trochę brakuje charakteru
absolutnie nie, refren jest absolutnie przejmujący, zaśpiewany z charyzmą, ale bez teatralności; i aranżacja jest śliczna

Dyfeomorfizm napisał(a):193 - ja lubię "niepewność", z tamtej płyty nie lubię tylko "będziesz moją panią", do reszty regularnie wracam
o, "będziesz moją panią" jest najgorsze, zapomniałem, że to istnieje xd

Dyfeomorfizm napisał(a):184 - o, to mi się akurat bardzo podoba
no proszę; trochę trąca myszką, ale ma u mnie sentymentalne fory

Dyfeomorfizm napisał(a):178 - brzmi jak skaldowie, także super
trochę w sumie tak, haha

Dyfeomorfizm napisał(a):176 - chyba ich najbardziej kiczowata piosenka i (również dzięki temu) bezapelacyjnie znakomita
też tak uważam


RE: PLTWC3 -- polski top, edycja 3: 500/151 - AKT! - 13.11.2022 05:49 PM

175/151

garść komentarzy do kolejnej porcji:

・nie wiem, jak to się stało, że to już druga budka suflera w top 200, bo ja ich w zasadzie nigdy nie słuchałem i raczej miałem ich na liście zespołów, za którymi nie przepadam, a tymczasem rzeczywistość okazała się bardziej złożona i kilka ich numerów wypadło bardzo dobrze w odsłuchach i nie mogłem ich zignorować; ten jest najwyższą z ośmiu pozycji, które umieścili w top 1000

・na 168. kolejny beneficjent tego samego schematu, co budka, czyli bajm, za którym też nie szaleję, ale jednak mieli w dyskografii rzeczy mocarne, nawet jeśli odrobinę ironicznie; "dwa serca, dwa smutki" jest trochę infantylne, ale to jedna z tych rozkosznych piosenek, które można poprzeżywać sobie trochę melodramatycznie jak postaci filmów xaviera dolana

・na 166. najwyższy krawczyk; mam dla tego numeru specjalne miejsce w moim sercu w sekcji niezapomniane prywatki zaraz obok "nie liczę godzin i lat"

・na 165. jedno z moich przedtopowych odkryć -- znałem "milenę" sprzed lat, ale nie słuchałem jej wieki i dopiero teraz doznałem; miała nosowska w tym kawałku coś z sheeny ringo

・dwukrotnie pojawiają się frąckowiak z sbb i w obu przypadkach to zasłużone awanse, "geira" to płyta, którą znam od dawien dawna, ale w dalszym ciągu powroty do niej są dla mnie zaskakująco satysfakcjonujące

・na 160. drugi (po wytkniętej mi iwanowej), a właściwie trzeci (po niewytkniętym porterze) kazus obcokrajowca w polskim topie; marino marini włoski pieśniarz, skądinąd znany także poza polską, nagrał jakoś na początku lat 60. kilka utworów po polsku, w tym "nie płacz, kiedy odjadę", który śpiewał także u nas mieczysław wojnicki (ale jego wersja jest gorsza interpretacyjnie), a potem coverował robert janowski w ramach buffo (którego wersję pamiętam z dzieciństwa) -- natomiast ta dość nieporadna interpretacja dość banalnej jednak piosenki, pogrążona w dziwacznym reverbie, ma w sobie niewątpliwie coś transcendentalnego, czego chyba nie potrafię do końca nazwać lub uzasadnić; to coś, co potrafiły czasem wydobyć też ckliwe amerykańskie ballady z lat 50.; tym samym skapitulowałem

・na 158. najwyższy dąbrowski, ale potraktowałem go chyba niestety trochę pobieżnie, z czego sprawę zdałem sobie dopiero teraz

・na 155. warszawski folklor reprezent; uwielbiam ten numer w surowym wykonaniu stasiuka, nawet jeśli zestarzał się nie najlepiej


175. "jest taki samotny dom" budka suflera (80-te)
174. "piosenka z niekończącej się drogi" nasza basia kochana (80-te)
173. 213. "weź mnie ze sobą" skaldowie i hanna konieczna (60-te)
172. "na wesoło" magda umer (80-te)
171. 165. "w piosenkach moich kwitną bzy" janusz gniatkowski (60-te)
170. 104. "w żółtych płomieniach liści" skaldowie i łucja prus (70-te)
169. 177. "piosenka księżycowa" varius manx (90-te)
168. "dwa serca, dwa smutki" bajm (80-te)
167. 195. "oddech szczura" maanam (80-te)
166. "za tobą pójdę jak na bal" krzysztof krawczyk (80-te)
165. "milena" nosowska (90-te)
164. 224. "szeptem" ludmiła jakubczak (60-te)
163. 169. "wzejdę polnym makiem" halina frąckowiak i sbb (70-te)
162. 162. "rewelacyjny luciano" jerzy milian trio (60-te)
161. 191. "dykcja dla wszystkich" alibabki i tajfuny (60-te)
160. "nie płacz kiedy odjadę" marino marini (60-te)
159. 244. "nie ma, nie ma ciebie" kayah i bregović (90-te)
158. 066. "to sprawił rytm" andrzej dąbrowski (70-te)
157. 052. "piosenka kubańska" janusz gniatkowski (50-te)
156. 282. "po prostu pastelowe" malarze i żołnierze (80-te)
155. 252. "nie masz cwaniaka nad warszawiaka" stanisław grzesiuk (60-te)
154. 121. "niech żyje bal" maryla rodowicz (80-te)
153. 250. "opluty (44)" świetliki (90-te)
152. 120. "nikomu nie żal pięknych kobiet" wanda warska (60-te)
151. 306. "śnij tylko szczęście" halina frąckowiak i sbb (70-te)



utworów z pltwc2: 202/350
utworów hiphopowych: 6/350
utworów po angielsku: 5/350
osiecka vs. młynarski: 35 vs. 18



RE: PLTWC3 -- polski top, edycja 3: 500/151 - neo01 - 13.11.2022 07:32 PM

AKT! napisał(a):175. — "jest taki samotny dom" budka suflera
to jednak powinno być wyżej Icon_wink
AKT! napisał(a):170. 104. "w żółtych płomieniach liści" skaldowie i łucja prus
a tu oczywista oczywistość (i jakoś wydawało mi się, że już było Icon_smile)
AKT! napisał(a):169. 177. "piosenka księżycowa" varius manx
tu właściwie podobnie jak wyżej - must be
AKT! napisał(a):156. 282. "po prostu pastelowe" malarze i żołnierze
oryginał nie jest zły, ale chyba jednak wolę wersję Strachów
AKT! napisał(a):154. 121. "niech żyje bal" maryla rodowicz
to też musiało się pojawić, chociaż znów trochę zaskoczenie, że nie wyżej


RE: PLTWC3 -- polski top, edycja 3: 500/151 - AKT! - 13.11.2022 08:13 PM

neo01 napisał(a):oryginał nie jest zły, ale chyba jednak wolę wersję Strachów
ojej, zapomniałem, że ten cover był Icon_surprised

neo01 napisał(a):to też musiało się pojawić, chociaż znów trochę zaskoczenie, że nie wyżej
to kultowy numer i udany pod każdym względem, ale mam innych faworytów od rodowicz

neo01 napisał(a):to jednak powinno być wyżej Icon_wink
jak pisałem w opisie, jestem zdziwiony, że w ogóle jest, bo nigdy nie przepadałem za budką Icon_wink


RE: PLTWC3 -- polski top, edycja 3: 500/151 - neo01 - 13.11.2022 08:30 PM

Ale to taka Budka, że podoba się nawet tym, którzy nie przepadają (mam wrażenie) Icon_smile


RE: PLTWC3 -- polski top, edycja 3: 500/151 - AKT! - 14.11.2022 11:56 AM

to chyba mój kazus też Icon_wink


RE: PLTWC3 -- polski top, edycja 3: 500/151 - kajman - 14.11.2022 10:50 PM

AKT! napisał(a):o, "będziesz moją panią" jest najgorsze, zapomniałem, że to istnieje xd
A mi się podoba, natomiast zdecydowanie mnie odrzuca od Nie dokazuj.
AKT! napisał(a):na 169
Na 160 z tego co widzę.
AKT! napisał(a):175. — "jest taki samotny dom" budka suflera (80-te)
Na pewno moje podium Budki (konkretnie top 2), w moim topie 184.
AKT! napisał(a):174. — "piosenka z niekończącej się drogi" nasza basia kochana (80-te)
Na pewno na duży tak, ale kilka utworów z ich dorobku cenię sporo wyżej.
AKT! napisał(a):173. 213. "weź mnie ze sobą" skaldowie i hanna konieczna (60-te)
Na plus, ale raczej jeden z mniej lubianych Skaldów.
AKT! napisał(a):172. — "na wesoło" magda umer (80-te)
Nie pamiętam, ale na pewno znam.
AKT! napisał(a):170. 104. "w żółtych płomieniach liści" skaldowie i łucja prus (70-te)
W topie mam 33 utwory Skaldów, tego nie, ale i tak uważam za świetny.
AKT! napisał(a):169. 177. "piosenka księżycowa" varius manx (90-te)
U mnie 548, trzeci VM.
AKT! napisał(a):168. — "dwa serca, dwa smutki" bajm (80-te)
Niezłe, ale u nich mam innych faworytów.
AKT! napisał(a):167. 195. "oddech szczura" maanam (80-te)
W moim topie 259, Maanam nr 2.
Resztę postaram się skomentować jutro.


RE: PLTWC3 -- polski top, edycja 3: 500/151 - AKT! - 15.11.2022 11:24 AM

kajman napisał(a):A mi się podoba, natomiast zdecydowanie mnie odrzuca od Nie dokazuj.
ojej faktycznie, jest jeszcze "nie dokazuj"! Icon_lol zatem "niepewność" < "będziesz moją panią" < "nie dokazuj"
ale w sumie jak teraz sobie o nich myślę z perspektywy, to może nie są jednak aż takie najgorsze Icon_wink

kajman napisał(a):Na pewno moje podium Budki (konkretnie top 2), w moim topie 184.
no proszę! ależ sztama

kajman napisał(a):Na pewno na duży tak, ale kilka utworów z ich dorobku cenię sporo wyżej.
jestem coraz bardziej ciekawy, co cenisz najbardziej Icon_wink

kajman napisał(a):Resztę postaram się skomentować jutro.
ekstra, zapraszam Icon_smile


RE: PLTWC3 -- polski top, edycja 3: 500/151 - Dyfeomorfizm - 15.11.2022 06:10 PM

175 - mam podobne odczucia co do budki i tego konkretnego utworu, z tym że u mnie trafiłby zapewne znacznie wyżej
174 - nie jest to moja czołówka płyty, ale lubię
173 - również mam innych faworytów z tej płyty, z tym że ten utwór lubię nawet bardzo
172 - pierwszy raz tego słucham i w istocie jest to świetna rzecz
171 - przeuroczy utwór
170 - jedna z moich ulubionych polskich piosenek (choć nie numer jeden skaldów)
169 - ładna piosenka, aczkolwiek wolę "tokyo"
168 - w porządku piosenka, choć mojego serca nigdy nie podbiła
167 - na pewno dobry utwór, ale nigdy się u mnie nie przebił do częstszego słuchania
166 - bardzo weselna piosenka, aczkolwiek nie sposób odmówić jej pewnego uroku
165 - rzeczywiście jest coś z sheeny
164 - o, to już zdecydowanie ludmiła w najwyższej formie
163 - zapomniałem że miałem przesłuchać tą płytę - a to kolejna zachęcająca do tego piosenka
162 - tego też nie znałem, a jest rewelacyjne
161 - nigdy mnie ta epka nie przekonywała
160 - kolejny znany mi utwór, którego nigdy świadomie nie słuchałem w żadnej wersji
159 - w końcu coś od niej co mi się spodobało
158 - też nie znam zbyt dobrze jego twórczości, ale to jest bardzo ładne
157 - będę musiał dać drugą szansę, bo teraz jednym uchem wleciało, a drugim wyleciało
156 - kolejny świetny utwór którego nie znałem
155 - raczej nie dla mnie
154 - nigdy tego nie słucham, ale nie wiem czemu, bo to potężny utwór
153 - zapomniałem o tym utworze, świetna rzecz
152 - o, już myślałem że nie będzie, dobrze że się pomyliłem
151 - jeszcze lepsze niż poprzedni kawałek

znam: 202 (+14)
rozważałbym w kontekście mojego topu: 83 (+3)


RE: PLTWC3 -- polski top, edycja 3: 500/151 - AKT! - 15.11.2022 06:25 PM

Dyfeomorfizm napisał(a):175 - mam podobne odczucia co do budki i tego konkretnego utworu, z tym że u mnie trafiłby zapewne znacznie wyżej
naprawdę chcę zobaczyć to zestawienie, w którym tyle rzeczy tak swobodnie mieści się tak wysoko Icon_wink mnie też wydawało się, że jestem w stanie zmieścić 300 piosenek w top 200, zanim excel pokazał mi, jak bardzo się mylę -- żeby nie było trzymam kciuki, może jesteś lepszy w tego typu szacunkach niż ja

Dyfeomorfizm napisał(a):172 - pierwszy raz tego słucham i w istocie jest to świetna rzecz
ja bardzo lubię ten rozpoczynający riff, kojarzy mi się bardzo wholesome, a przy tym ma w sobie coś lekko kopniętego, jest prosty i złożony zarazem

Dyfeomorfizm napisał(a):169 - ładna piosenka, aczkolwiek wolę "tokyo"
ja mam z tym numerem ładne wspomnienie, może jest trochę banalny, ale jakoś udało mi się go osłonić przed moją chłodną, ironiczną stroną, która by go tu zakwestionowała

Dyfeomorfizm napisał(a):162 - tego też nie znałem, a jest rewelacyjne
nie tylko z nazwy! badum-tss!

Dyfeomorfizm napisał(a):161 - nigdy mnie ta epka nie przekonywała
mnie też nie do końca, ale znowu, to numer, który bardzo konkretnie mi się kojarzy i od tamtego czasu wracam do niego z przyjemnością (zwykle sam znienacka intonując "dykcja, dykcja, dykcja...!")


RE: PLTWC3 -- polski top, edycja 3: 500/151 - kajman - 15.11.2022 07:13 PM

AKT! napisał(a):ekstra, zapraszam
Właśnie zaczynam.
AKT! napisał(a):jestem coraz bardziej ciekawy, co cenisz najbardziej
Jeżeli chcesz to możesz sprawdzić w moim topie, ale jeżeli coś jeszcze u Ciebie będzie to może się z tym zgramy.
AKT! napisał(a):164. 224. "szeptem" ludmiła jakubczak (60-te)
Dla mnie podium tego, co znam z Ludmiły. I całe podium jest bardzo dobre.
AKT! napisał(a):163. 169. "wzejdę polnym makiem" halina frąckowiak i sbb (70-te)
151. 306. "śnij tylko szczęście" halina frąckowiak i sbb (70-te)
Świetna płyta, ale w moim topie pojawiły się jednak inne utwory. Te cenię nieco mniej, a tego z 151 to po tytule nie kojarzę.
AKT! napisał(a):160. — "nie płacz kiedy odjadę" marino marini (60-te)
Kompletnie nie moje klimaty. Wspominam bardzo źle, ale na szczęście od wielu lat nie słyszałem.
AKT! napisał(a):159. 244. "nie ma, nie ma ciebie" kayah i bregović (90-te)
To co już było jak dla mnie jest znacznie lepsze.
AKT! napisał(a):156. 282. "po prostu pastelowe" malarze i żołnierze (80-te)
Tutaj bardzo dobre wrażenie. Zarówno względem tego oryginału jak i coveru Strachów.
AKT! napisał(a):154. 121. "niech żyje bal" maryla rodowicz (80-te)
Napisałbym to samo co przy 170 zamieniając Skaldów na Rodowicz i 33 na 27.


RE: PLTWC3 -- polski top, edycja 3: 500/151 - AKT! - 16.11.2022 01:00 PM

kajman napisał(a):Jeżeli chcesz to możesz sprawdzić w moim topie, ale jeżeli coś jeszcze u Ciebie będzie to może się z tym zgramy.
ja ten top musiałem przegapić w całości Icon_surprised do tej pory myślałem, że zrobiłeś top, ale go nie opublikowałeś (bo nie wierzyłem, że mogłem go przegapić), a tu proszę -- jak skończę publikację, to zajrzę i sprawdzę wszystko to, czego nie znam -- szkoda, że nie wiedziałem o nim wcześniej, bo zrobiłbym to przed własną edycją na pewno Icon_wink

kajman napisał(a):Dla mnie podium tego, co znam z Ludmiły. I całe podium jest bardzo dobre.
miło słyszeć


RE: PLTWC3 -- polski top, edycja 3: 500/126 - AKT! - 16.11.2022 02:32 PM

150/126

niemalże się pośpieszyłem, bo zacząłem przygotowywać do publikacji ostatnią kwartę drugiej setki, trochę zdziwiony, że to już, ale jednak jeszcze nie już, bo tymczasem:

・na 150. spada z hukiem mój ulubiony szczepanik, w kanonie zdeklasowany przez kilka większych przebojów; mam przed oczyma bardzo konkretny obraz krzyżujący wizje z "potępienia" tarra i rodzimej "siekierezady", ilekroć go słyszę; spadek raczej symboliczny, bo chyba to nagranie przeceniłem przed 8 laty

・na 147. oczekiwana anglojęzyczna warska pięknie akompaniująca "pociągowi" z cybulskim na pokładzie; wolę jednak odrobinę bardziej prostolinijne wykonanie orkiestry artiego shawa z helen forrest w roli wokalistki, ale warska też cudna

・na 138. po lekkim spadku irena santor śpiewająca wasowskiego i przyborę (dopiero teraz się dowiedziałem), to jej najlżejszy, najwdzięczniejszy, najbardziej filtuterny utwór

・na 136. debiutuje chyła w jednej z wielu ballad waligórskiego z jego jedynej płyty; niektóre są zabawniejsze i lepiej wykonane, inne mniej/gorzej, z tą mam osobisty związek i gdy wróciłem do chyły po latach niesłuchania, nie mogłem przestać wracać do tego właśnie numeru

・na 133. najwyższy u mnie kult, także spoza kanonu i także na swój sposób humorystyczny

・na 130. debiutuje "beksa", która co prawda była już od kilku miesięcy, jak robiłem poprzedni top, ale musiała zdecydowanie się uleżeć; niemniej pierwsze wrażenie nadal pozostaje niezatarte -- żaden rojek solo ani z myslovitz ani wcześniej, ani później takiego na mnie nie wywarł

・na 128. za to chyba najnowsza rzecz w całym topie, bo z końca 2020 roku -- z ostatniej płyty grupy z piosenkami (nie tylko dla dzieci) w czułej opowieści o smutku; to przykre, że dla dorosłych nie śpiewa się już dziś tak poetyckich tekstów

・na 127. najwyższa steczkowska, oczywiście po czujnym okiem ciechowskiego, i znowu spoza kanonu

w tej partii tylko 6 nowości, ale i tak najwięcej z każdej z pięciu 25-tek, które jeszcze nam zostały, przy czym, żeby nie było aż tak nudno, w każdej coś zadebiutuje


150. 023. "zabawa podmiejska" piotr szczepanik (60-te)
149. 417. "jeszcze kocham" skaldowie (70-te)
148. "hop, szklankę piwa" marek grechuta (70-te)
147. 018. "moonray" andrzej kurylewicz quartet i wanda warska (60-te)
146. 329. "kasztany" natasza zylska (50-te)
145. 039. "na całych jeziorach ty" teresa tutinas (60-te)
144. 192. "żurawi klucz" ludmiła jakubczak (60-te)
143. 083. "hi-fi" wanda i banda (80-te)
142. 085. "jesteś lekiem na całe zło" krystyna prońko (80-te)
141. 138. "nie żałuję" edyta geppert (80-te)
140. 161. "rzuć to wszystko co złe" zbigniew wodecki (70-te)
139. 139. "embarras" irena santor (60-te)
138. 127. "zakochałam się w czwartek niechcący" barbara krafftówna (70-te)
137. 090. "jednego serca" czesław niemen (70-te)
136. "ballada o mumiach" tadeusz chyła (60-te)
135. 199. "świecie nasz" marek grechuta i anawa (70-te)
134. 298. "fazy" magda umer (70-te)
133. "gaz na ulicach" kult (90-te)
132. 059. "moja czarownica" skaldowie (60-te)
131. 346. "gdybyś" grażyna łobaszewska i ergo band (70-te)
130. "beksa" artur rojek (10-te)
129. 193. "hej żeglujże, żeglarzu" maryla rodowicz i gang marcela (80-te)
128. "smutek" jerz igor (20-te)
127. "czy to mi..." justyna steczkowska (90-te)
126. 214. "dzielna margot" zespół reprezentacyjny (80-te)



utworów z pltwc2: 221/375
utworów hiphopowych: 6/375
utworów po angielsku: 6/375
osiecka vs. młynarski: 37 vs. 18