Największe forum list przebojów Mycharts.pl
PLTWC3 -- polski top, edycja 3: 500/1 - Wersja do druku

+- Największe forum list przebojów Mycharts.pl (https://www.mycharts.pl)
+-- Dział: Personalne listy przebojów (/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Listy poszczególnych użytkowników (/forumdisplay.php?fid=4)
+---- Dział: A.40 (/forumdisplay.php?fid=80)
+---- Wątek: PLTWC3 -- polski top, edycja 3: 500/1 (/showthread.php?tid=62338)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12


RE: PLTWC3 -- polski top, edycja 3: 500/61 - AKT! - 06.12.2022 02:19 PM

80/61

dlatego właśnie oryginalnie chciałem zakończyć przed początkiem grudnia, bo wiedziałem, że to wszystko skomplikuje -- nawał rzeczy do ogarnięcia jest ogromny, ale za punkt honoru uznaję skończyć prezentację przez gwiazdką; kolejna dwudziestka właśnie wjechała, a tamże:

・ "karuzela z madonnami" nie jest już moim ulubionym utworem demarczyk (cdn)

・ na 78. awansuje najwyższy turnau, który w sumie pojawił się w top 1000 siedmiokrotnie, ale zabrakło "pompy" i "natężenia świadomości" -- o pierwszym zapomniałem, a drugie wpadło mi w ucho już po rozpoczęciu prezentacji

・ na 76. najwyższa przemyk po dużym awansie; ona także w top 100 umieściła 7 utworów (i także 3 w top 500); melodramatyczny wybór, ale najbliższy sercu, najczęściej do mnie wracający sam z siebie (co ma dla mnie duże znaczenie)

・ na 75. tomek makowiecki wyśpiewuje najwyżej notowany utwór po angielsku; w sumie w top 500 było ich 7

・ na 74. najwyższa nosowska; w sumie solo pięciokrotnie w top 1000, a hey kolejnych 7 razy (najwyżej na 244.)

・ na 73. wspaniała odkrytka z początku lat 80. odkryta dzięki editom the very polish cut outs; niesamowity blend disco, ska i progresywnego popu

・ na 72. w przypływie impulsu na ostatniej prostej "zakwitnę różą" wyprzedziło "tańczące eurydyki" german jako jej moja ulubiona piosenka; german była w sumie pięciokrotnie (trzykrotnie w top 500)

・ na 71. debiutuje "miasteczko bełz", które znam w wersji umer (ze zmienionym tekstem osieckiej) od dziecka, ale dopiero w ostatnich latach naprawdę mnie poruszyło; na #582. przedwojennna wersja w wykonaniu tadeusza faliszewskiego

・ na 67. najwyższa prońko po lekkim spadku; zdecydowanie słuchałem jej niewystarczająco w ciągu tych ośmiu lat, co wystarczyło i tak na 8 numerów w top 1000 (i połowę z nich w top 500)

・ na 65. najwyżej notowany janerka solo, którego bardzo lubię, ale w top 500 zmieścił się tylko dwukrotnie; pozostałe 4 numery notowałem w siódmej i ósmej setce

・ na 63. jedyna niepojedyncza (i nie podwójna, ale potrójna) pozycja na liście, bo nie umiem słuchać i rozpatrywać tych ptasich miniaturek inaczej niż w serii

・ na 62. adekwatnie wysoko jak na grudzień moja ulubiona polska kolęda (nie liczyłem ile w sumie ich było w ogólnym topie, ale ledwie garstka) w wykonaniu niezrównanej kapeli brodów

・ na 61. "co mi panie dasz", czyli najwyższy bajm; nie jestem ich miłośnikiem, ale całkiem zdołałem się przekonać i to im dało 4 numery w top 500 i jeszcze dwa w drugiej połówce tysiąca


80. 16. "karuzela z madonnami" ewa demarczyk (60-te)
79. 117. "pewnego dnia o świcie" tadeusz woźniak (70-te)
78. 159. "hola, wpuść nas" grzegorz turnau (90-te)
77. 75. "już nie zapomnisz mnie" aleksander żabczyński (30-te)
76. 448. "aż po grób" renata przemyk (90-te)
75. 408. "holidays in rome" tomasz makowiecki (10-te)
74. 438. "puk puk" nosowska (90-te)
73. "a może by" transport band (80-te)
72. 229. "zakwitnę różą" anna german (60-te)
71. "miasteczko bełz" magda umer (90-te)
70. 93. "róbmy swoje" wojciech młynarski (80-te)
69. 94. "mój pierwszy bal" kalina jędrusik (60-te)
68. 60. "serce" marek grechuta i anawa (60-te)
67. 97. "kwiaty ojczyste" czesław niemen (70-te)
66. 54. "deszcz w cisnej" krystyna prońko (70-te)
65. 91. "bądź mężczyzną" ewa bem (80-te)
64. 42. "lola (chce zmieniać świat)" lech janerka (80-te)
63. 167. "piosenka o życiu ptasim"/"rodzi się ptak"/"o przydatności duszy w życiu ptasim" skaldowie (60-te)
62. "stała nam się nowina miła" kapela brodów (00-we)
61. 61. "co mi panie dasz" bajm (80-te)




utworów z pltwc2: 276/440
utworów hiphopowych: 7/440
utworów po angielsku: 7/440
osiecka vs. młynarski: 47 vs. 23



RE: PLTWC3 -- polski top, edycja 3: 500/61 - Dyfeomorfizm - 06.12.2022 03:16 PM

80 - myślałem że będzie bliżej 16 miejsca niż 80, aczkolwiek to też nie mój numer 1 z płyty, więc zapewne u mnie podobne rejony by osiągnął
79 - pisałem wcześniej że to jedyny słuchalny dla mnie woźniak - nie wiem czy na tyle żeby wejść do topu, ale obecność na pewno na plus
78 - chyba nigdy nie słuchałem tamtej płyty (oprócz wiadomego utworu), zabrzmiało przyjemnie, aczkolwiek u mnie właśnie "natężenie świadomości" by było w tych okolicach
77 - przeurocze
76 - jej maniera wokalna jest dla mnie nieprzezwyciężalna
75 - wiem że ktoś taki istnieje, ale nie kojarzyłem żadnego utworu - tego słuchało się bardzo przyjemnie
74 - chyba gdzieś to już słyszałem - instrumentalnie bardzo dobre, wokalnie się nie przyczepię, zapewne najlepsza rzecz od niej, a przynajmniej na pewno spośród tych które były uwzględnione w niniejszym zestawieniu
73 - ciekawe odkrycie
72 - u mnie by nie przegoniło eurydyki, ale to świetny utwór
71 - znakomity debiut, najbardziej wstrząsająca jej piosenka
70 - przyzwoity utwór
69 - o kurczę, to jest bardzo dobre
68 - czołówka grechuty (choć raczej druga dziesiątka gdybym robił jego top)
67 - spore (i miłe) zaskoczenie, bo wprawdzie pisałeś "mów do mnie jeszcze" lubisz najmniej z płyty, ale myślałem że aż tak wysoko "kwiaty" nie zawędrują
66 - wiadomo że genialny utwór
65 - pamiętam ten utwór głównie ze względu na fakt, że last fm zapisał mi go jako "będę mężczyzną"; aczkolwiek faktycznie niezła rzecz
64 - u mnie ścisła czołówka analogicznego topu
63 - "rodzi się ptak" na pograniczu mojego top 10 skaldów, "o przydatności" też bardzo lubię i te dwa utwory razem wzięte faktycznie od lat ze mną są, z kolei "piosenka" trochę odstaje
62 - piękne
61 - dobry utwór

znam: 259 (+12)
rozważałbym w kontekście mojego topu: 110 (+6)


RE: PLTWC3 -- polski top, edycja 3: 500/61 - AKT! - 06.12.2022 05:37 PM

Dyfeomorfizm napisał(a):79 - pisałem wcześniej że to jedyny słuchalny dla mnie woźniak - nie wiem czy na tyle żeby wejść do topu, ale obecność na pewno na plus
ja jestem łaskawszy, bo nazywam go ulubionym, bo jednak woźniaka czasem słucham z przyjemnością, choć dostrzegam jego mankamenty i nie jestem miłośnikiem jego wokalu

Dyfeomorfizm napisał(a):76 - jej maniera wokalna jest dla mnie nieprzezwyciężalna
a widzisz, a ja myślę, że też przez sheenę ringo zbliżyłem się do tego numeru, bo on jest absolutnie histeryczny w pewnym momencie i ten moment lubię najbardziej, haha

Dyfeomorfizm napisał(a):71 - znakomity debiut, najbardziej wstrząsająca jej piosenka
wahałbym się ze względu na, to że istnieje także "strój"

Dyfeomorfizm napisał(a):65 - pamiętam ten utwór głównie ze względu na fakt, że last fm zapisał mi go jako "będę mężczyzną"
to by stworzyło pewien precedens w polskiej muzyce lat 80. xD

Dyfeomorfizm napisał(a):63 - "rodzi się ptak" na pograniczu mojego top 10 skaldów, "o przydatności" też bardzo lubię i te dwa utwory razem wzięte faktycznie od lat ze mną są, z kolei "piosenka" trochę odstaje
zgadzam się


RE: PLTWC3 -- polski top, edycja 3: 500/61 - kajman - 06.12.2022 10:52 PM

Przerwałem sobie słuchanie Clannad żeby posłuchać co tutaj ciekawego.
AKT! napisał(a):80. 16. "karuzela z madonnami" ewa demarczyk (60-te)
Na tej płycie są tylko bardzo dobre utwory, ale większości z nich (w tym temu) do mojego topu załapać się nie udało.
AKT! napisał(a):79. 117. "pewnego dnia o świcie" tadeusz woźniak (70-te)
U mnie też w top 100. Pamiętam, że kiedyś porównywałem to z wierszem, który Woźniak wykorzystał (większość texstów Chorążuk pisał jako piosenki, tutaj było inaczej). Piosenka jest krótsza, chociaż początek prawie identyczny, chociaż wyjątkiem był mój ulubiony fragment wiersza, który w oryginale brzmiał "to się zdarzyło w czerwcu albo umarłemu".
AKT! napisał(a):78. 159. "hola, wpuść nas" grzegorz turnau (90-te)
Ładne, ale zupełnie nie pamiętał. W topie Grzegorza u mnie nie było.
AKT! napisał(a):77. 75. "już nie zapomnisz mnie" aleksander żabczyński (30-te)
Kompletnie niestrawne. A z tego filmu pochodzi moja ulubiona przedwojenna piosenka.
AKT! napisał(a):76. 448. "aż po grób" renata przemyk (90-te)
Kiedyś odbierałem to lepiej, teraz tylko końcówka zabrzmiała mi powyżej średniej.
AKT! napisał(a):75. 408. "holidays in rome" tomasz makowiecki (10-te)
Taki niestrawny pop jaki często można usłyszeć. Kompozycja słaba, wokalnie też kiepsko, instrumentalnie jeszcze gorzej.
AKT! napisał(a):74. 438. "puk puk" nosowska (90-te)
Z Nosowskiej przed Osiecką niewiele rzeczy mnie przekonuje. słabo, ale po Makowieckim brzmi zdecydowanie lepiej.
AKT! napisał(a):73. — "a może by" transport band (80-te)
Przesłuchałem fragmentarycznie. więcej nie dałem rady.
AKT! napisał(a):72. 229. "zakwitnę różą" anna german (60-te)
Zdecydowanie wolę Eurydyki. Tutaj początek zapowiadał coś dobrego, ale potem też nie dałem razy przejść w całości.
AKT! napisał(a):71. — "miasteczko bełz" magda umer (90-te)
Niezłe, ale jak dla mnie w dorobku Umer jeden ze słabszych utworów.
AKT! napisał(a):70. 93. "róbmy swoje" wojciech młynarski (80-te)
Muzycznie na pewno z tych lepszych utworów Wojtka.
AKT! napisał(a):69. 94. "mój pierwszy bal" kalina jędrusik (60-te)
z Jędrusik raczej nie jest mi po drodze, z tym utworem zdecydowanie nie.
AKT! napisał(a):68. 60. "serce" marek grechuta i anawa (60-te)
To jest w moim topie, ale jednak zdecydowanie niżej.
AKT! napisał(a):67. 97. "kwiaty ojczyste" czesław niemen (70-te)
Wspaniały utwór, ale do mojego topu jednak zabrakło.
AKT! napisał(a):66. 54. "deszcz w cisnej" krystyna prońko (70-te)
Patrz utwór wyżej. W obydwu przypadkach sporo utworów cenię wyżej, bo w samym topie miałem ich po kilkanaście.
AKT! napisał(a):65. 91. "bądź mężczyzną" ewa bem (80-te)
Dopiero jak posłuchałem to skojarzyłem, że to znam. Ale Bem nie miała szczęścia do mojego topu i żaden jej utwór solo się nie załapał. Swoją drogą nie sprawdzałem autora słów, ale zdziwiłbym się, gdyby to nie była Czubaszek.
AKT! napisał(a):64. 42. "lola (chce zmieniać świat)" lech janerka (80-te)
Pierwsza płyta Lecha jest świetna, ale nic z niej do mojego topu nie trafiło.
AKT! napisał(a):63. 167. "piosenka o życiu ptasim"/"rodzi się ptak"/"o przydatności duszy w życiu ptasim" skaldowie (60-te)
AKT! napisał(a):jedyna niepojedyncza (i nie podwójna, ale potrójna) pozycja na liście
Czy aby na pewno? Chyba pisałeś, że Szklanka piwa to trzy utwory, które traktujesz łącznie.
Jeden z tych utworów załapał się do mojego topu. Pozostałe dwa mnie nie przekonują.
AKT! napisał(a):62. — "stała nam się nowina miła" kapela brodów (00-we)
To chyba nie jest złe, ale kompletnie się ze mną mija.
AKT! napisał(a):61. 61. "co mi panie dasz" bajm (80-te)
Bajm miewał świetne utwory, miewał też fatalne. Ten zaliczam do tych drugich. Szybko przestałem słuchać.
Dyfeomorfizm napisał(a):77 - przeurocze
Przyznaję, że to określenie mocno mnie zaskoczyło.
Og
Dyfeomorfizm napisał(a):77 - przeurocze
Przyznaję, że to określenie mocno mnie zaskoczyło.
Ogólnie dwudziestka na plus.


RE: PLTWC3 -- polski top, edycja 3: 500/61 - Dyfeomorfizm - 07.12.2022 01:07 AM

(06.12.2022 05:37 PM)AKT! napisał(a):  
Dyfeomorfizm napisał(a):76 - jej maniera wokalna jest dla mnie nieprzezwyciężalna
a widzisz, a ja myślę, że też przez sheenę ringo zbliżyłem się do tego numeru, bo on jest absolutnie histeryczny w pewnym momencie i ten moment lubię najbardziej, haha
jako miłośnik kultur lokalnych i przeciwnik większości przejawów globalizacji mogę z czystym sumieniem rzec, że co wolno muzyce japońskiej, niekoniecznie wolno polskiej (ale mogę również rzec, bez dopisywania ideologii, że przemyk znam słabo, a czasem zdarza mi się, że dopiero jak dobrze poznam twórczość artysty w skali makro to zaczynam doceniać mikroelementy)

(06.12.2022 05:37 PM)AKT! napisał(a):  
Dyfeomorfizm napisał(a):71 - znakomity debiut, najbardziej wstrząsająca jej piosenka
wahałbym się ze względu na, to że istnieje także "strój"
to prawda, z tym że to zupełnie różne rodzaje bycia wstrząsającym

(06.12.2022 10:52 PM)kajman napisał(a):  Og
Dyfeomorfizm napisał(a):77 - przeurocze
Przyznaję, że to określenie mocno mnie zaskoczyło.
nie wiem dlaczego


RE: PLTWC3 -- polski top, edycja 3: 500/61 - AKT! - 07.12.2022 11:29 AM

kajman napisał(a):Przerwałem sobie słuchanie Clannad żeby posłuchać co tutaj ciekawego.
ojej, dziękuję (i przepraszam) </3

kajman napisał(a):wyjątkiem był mój ulubiony fragment wiersza, który w oryginale brzmiał "to się zdarzyło w czerwcu albo umarłemu"
faktycznie zmiana na minus, ale wersja z "komuś innemu" też zawsze mnie chwytała

kajman napisał(a):A z tego filmu pochodzi moja ulubiona przedwojenna piosenka.
"ach jak przyjemnie"? Icon_mrgreen

kajman napisał(a):Tutaj początek zapowiadał coś dobrego, ale potem też nie dałem razy przejść w całości.
a ja lubię to melodramatyczne stopniowanie napięcia i tę wybuchającą końcówkę najbardziej

kajman napisał(a):Muzycznie na pewno z tych lepszych utworów Wojtka.
nooo tekstowo przecież też; rymowankowe, ale z jakże ładną puentą

kajman napisał(a):Swoją drogą nie sprawdzałem autora słów, ale zdziwiłbym się, gdyby to nie była Czubaszek.
nooo czubaszek jak nic Icon_wink

Dyfeomorfizm napisał(a):jako miłośnik kultur lokalnych i przeciwnik większości przejawów globalizacji mogę z czystym sumieniem rzec, że co wolno muzyce japońskiej, niekoniecznie wolno polskiej (ale mogę również rzec, bez dopisywania ideologii, że przemyk znam słabo, a czasem zdarza mi się, że dopiero jak dobrze poznam twórczość artysty w skali makro to zaczynam doceniać mikroelementy)
ja miałem taki okres, że słyszałem i wyłapywałem mnóstwo paraleli w muzyce lat 70. czy 80.; tylko potem w latach 90. w japonii nadal robiono rzeczy fajne i szalone, a w polsce wszyscy poszli w smutaśny radiowy pop/rock; dzisiaj myślę, że więcej jednak było różnic, ale przede wszystkim skala jest nieporównywalna -- w japonii nagrywano też masę smutnych, nudnych, wtórnych rzeczy obok tych, które mnie zafascynowały; to była taka luźna, żartobliwa zresztą refleksja bez żadnego większego przełożenia na cokolwiek Icon_wink


RE: PLTWC3 -- polski top, edycja 3: 500/61 - kajman - 07.12.2022 05:07 PM

Dyfeomorfizm napisał(a):nie wiem dlaczego
Kompletnie mi do tego utworu nie pasuje.
AKT! napisał(a):przepraszam
Nie ma za co. Po prostu było w kolejce. Następnym razem przerwę sobie na przykład Cranberries. Po prostu na podkładzie muzycznym załatwiałem drobniejsze sprawy, które nie wymagały odsłuchów.
AKT! napisał(a):faktycznie zmiana na minus, ale wersja z "komuś innemu" też zawsze mnie chwytała
Nie zastanawiałem się czy na minus, ale w piosence umarły chyba by mniej pasował niż w wierszu. No i mnie oczywiście też chwytała.
AKT! napisał(a):"ach jak przyjemnie"?
Tak.
AKT! napisał(a):tekstowo przecież też
Tak traktuję jako bonus i rzadko się o nim wypowiadam. A textowo to miał mnóstwo rewelacyjnych rzeczy, w tym najpiękniejszy wiersz miłosny jaki w życiu spotkałem. Swoją drogą trafiłem też kiedyś na jego autorskie wykonanie.
AKT! napisał(a):nooo czubaszek jak nic
Charakterystyczne dla niej.


RE: PLTWC3 -- polski top, edycja 3: 500/61 - kajman - 07.12.2022 06:32 PM

Ja tak nie do końca w związku z tematem (przynajmniej na razie). Za kilkanaście minut wybieram się na spotkanie z pewnym polskim poetą, którego wiersze (albo texty) były śpiewane. Teoretycznie jest szansa, że w Twoim topie coś się w tym topie pojawi (do tej pory nie było, ale może coś jest w drugiej pięćsetce). W moim są trzy utwory z jego textami/wierszami.


RE: PLTWC3 -- polski top, edycja 3: 500/61 - AKT! - 07.12.2022 06:54 PM

bardzo tajemniczo o tym piszesz, a ja chętnie się dowiem o kogo chodzi Icon_wink


RE: PLTWC3 -- polski top, edycja 3: 500/61 - kajman - 07.12.2022 11:18 PM

Dopóki jest szansa, że u Ciebie się coś z jego textyem pojawi nie zdradzę. Pytaj jak się top skończy.


RE: PLTWC3 -- polski top, edycja 3: 500/61 - Dyfeomorfizm - 07.12.2022 11:47 PM

mnie ciekawi najbardziej, czy pojawi się któraś z moich trzech ulubionych piosenek grechuty; kajman bardzo docenił (jedna znalazła się na podium, druga jeśli dobrze pamiętam tuż poza pierwszą dziesiątka, a trzecia nie pamiętam czy w ogóle, chyba nie, więc może pojawi się tu)


RE: PLTWC3 -- polski top, edycja 3: 500/61 - kajman - 08.12.2022 12:27 AM

Na to z mojego drugiego miejsca bym nie stawiał, na tą z dwunastego jeszcze mniej, ale powaliła mnie Twoja pamięć. Ja sam sprawdziłem teraz co to za utwory (no dwójki raczej byłbym pewien, gdybym pomyślał, tego drugiego nie do końca).


RE: PLTWC3 -- polski top, edycja 3: 500/41 - AKT! - 08.12.2022 07:21 PM

60/41

tu chyba żadna rewolucja już się nie wydarzy; co miało spaść, spadło, jest kilka znaczących awansów i cztery nowości:

・ na #59. spada najwyższe lady pank, mam sentyment do tego nagrania duży, mimo tego spadku; w sumie lady pank to nie mój zespół, ale wystarczyło na aż 10 piosenek w top 1000 (z czego tylko dwie w top 500)

・ na #57. natasza zylska i "pożyteczna chmurka", dla której to ostatnio ściągałem oryginalny 10-calowy winyl polskich nagrań z danii, płacąc za niego w euro; ale rzecz jest tak urocza, a płyta tak niedostępna, że nie było wyjścia

・ na #55. najwyższy zespół reprezentacyjny śpiewający oczywiście mojego ulubionego brassensa, oryginalnie z jego czwartej płyty (którą też ostatnio nabyłem i też była 10-calowa!); w sumie zespół umieścił na liście 8 numerów (w tym 5 w top 500, a nawet w top 300)

・ na #53. po imponującym awansie z ostatniej 50-ki poprzedniego topu ląduje "prinsie serce" z niebieskiej płyty aya rl -- fantastyczny funkowy numer, który stał się moim ulubionym w repertuarze grupy; w sumie aya pojawiła się 5-ciokrotnie; jedyny raz poza top 500 na #508. z "ulicami miasta" (po spadku z #211.)

・ na #51. iga cembrzyńska odbiera to, co jej należne, czyli glorię i chwałę; lubię jej charyzmę wokalną, interpretacyjny dryg, zwłaszcza jeśli dostaje teksty i melodie tak dobre jak ta; często wracam

・ na #50. jak skała, ani drgnie, grupa kombi w ich moim absolutnie ulubionym nagraniu, jeszcze nie tak dawno osamotnionym, ale ostatnio przeprosiliśmy się trochę z zespołem i w sumie w topie znalazło się od nich aż 8 numerów (3 w top 500)

・ nie jestem wielkim fanem świetlickiego, ale nie mógłbym nazywać siebie polakiem, gdybym nie uronił łezki od czasu do czasu, słuchając "filandii"; poza tym numerem tu z bogusiem lindą, jeszcze trzykrotnie pojawiły się u mnie świetliki

・ na #46. druga i ostatnia subtelniejsza odsłona grupy jauntix, o której mieliśmy całkiem owocną wymianę zdań; zaśpiewane trochę manierycznie, ale jednak cudownie się to wszystko równoważy idealnie na granicy

・ na #44. debiutuje "i co z tego masz?", absolutnie przecudownie zbudowany sophistipopowy numer z 80sowej płyty ewy bem; to też jej najwyższy numer w zestawieniu; w sumie bem pojawiła się 7 razy w top 500, a 10 w top 1000, z tym, że wtedy jeszcze nie byłem właścicielem quasi-tytułowej płyty, z której to najwyżej notowane nagranie pochodzi, więc z pewnością kilka kolejnych nagrań wkrótce dołączy do topu -- na tę chwilę po głowie chodzi mi "tokio", ale jest ich więcej

・ voo voo cierpi u mnie na niedoreprezentowanie, ale to dlatego, że znam ich twórczość tak o, bo choć cenię waglewskiego, większość ich nagrań nie zaprasza mnie wystarczająco do tego, aby się w nich zanurzyć; wyjątkiem jest ten numer, którego słuchałem nieskończenie wiele razy, jest dla mnie wymowną reprezentacją esencji ludzkiej egzystencji, a dodatkowo tekstowo, aranżacyjnie, wykonawczo, melodyjnie i formalnie odpowiada mi nad wyraz!


60. 114. "dramat w ogródkach działkowych" barbara krafftówna (60-te)
59. 31. "kryzysowa narzeczona" lady pank (80-te)
58. 179. "notoryczni debiutanci" muchy (10-te)
57. 180. "pożyteczna chmurka" natasza zylska (60-te)
56. 38. "księżycowy krok" aya rl (80-te)
55. 81. "jestem mały miś" zespół reprezentacyjny (80-te)
54. 57. "samotna rękawiczka" alibabki (70-te)
53. 468. "prinsie serce" aya rl (80-te)
52. 40. "bez końca" siekiera (80-te)
51. 130. "mówiłam żartem" iga cembrzyńska (60-te)
50. 50. "przytul mnie" kombi (80-te)
49. 68. "dwadzieścia minut po północy" skaldowie (60-te)
48. "filandia" świetliki i bogusław linda (00-we)
47. 25. "wymyśliłem ciebie" dżamble (70-te)
46. "atlantyda" jauntix (90-te)
45. 35. "brownie" novi singers (60-te)
44. "i co z tego masz?" ewa bem (80-te)
43. "esencja" voo voo (80-te)
42. 98. "księżyc we włosy" skaldowie (60-te)
41. 129. "wakacje z deszczem" ludmiła jakubczak (60-te)



utworów z pltwc2: 292/440
utworów hiphopowych: 7/440
utworów po angielsku: 7/440
osiecka vs. młynarski: 50 vs. 23



RE: PLTWC3 -- polski top, edycja 3: 500/41 - neo01 - 08.12.2022 08:00 PM

AKT! napisał(a):56. 38. "księżycowy krok" aya rl (80-te)
Tak czułem, że coś od nich powinno u Ciebie się pojawić - i proszę, mamy ten sam kawałek w naszych top 100 (oby nie ostatni) Icon_smile


RE: PLTWC3 -- polski top, edycja 3: 500/41 - kajman - 08.12.2022 10:25 PM

AKT! napisał(a):60. 114. "dramat w ogródkach działkowych" barbara krafftówna (60-te)
Doceniam text, ale muzycznie i wykonawczo brzmi mi to fatalnie.
AKT! napisał(a):59. 31. "kryzysowa narzeczona" lady pank (80-te)
Po czterech świetnych utworach zespołu, które na LP3 radziły sobie średnio, pojawiła się dużo słabsza KN i trafiła na szczyt. Potem się z tym utworem przeprosiłem i uznałem go za bardzo dobre. Ale teraz słuchałem i znowu zabrzmiał mi sporo słabiej.
AKT! napisał(a):58. 179. "notoryczni debiutanci" muchy (10-te)
Pierwsze utwory zespołu, które mi się spodobało pochodzą z 2014 roku. Przedtem było tylko źle lub jak w tym przypadku bardzo źle.
AKT! napisał(a):57. 180. "pożyteczna chmurka" natasza zylska (60-te)
Prawie wszystko w tym utworze leży, ale kapitalne dęciaki przeważają ocenę tego utworu na plus.
AKT! napisał(a):56. 38. "księżycowy krok" aya rl (80-te)
O tym już dzisiaj pisałem, więc nie będę się powtarzał.
AKT! napisał(a):55. 81. "jestem mały miś" zespół reprezentacyjny (80-te)
Nie znam oryginału i nie chcę go poznać, bo to, co usłyszałem jest po prostu okropne.
AKT! napisał(a):54. 57. "samotna rękawiczka" alibabki (70-te)
Cenię bardzo Alibabki jako chórki w wielu wspaniałych utworach to kompletnie nie trawię większości ich własnych utworów. Może dlatego, że pisano dla nich takie beznadziejne kawałki jak ten, których nic nie byłoby w stanie uratować.
AKT! napisał(a):53. 468. "prinsie serce" aya rl (80-te)
Trudno uwierzyć, że zespół, który nagrał tak świetną Czerwoną mógł nagrywać też takie potworki jak ten.
AKT! napisał(a):52. 40. "bez końca" siekiera (80-te)
Kompletnie nie pasuje mi większość tego, co robi Siekiera, w tym ten utwór, ale w przeciwieństwie do poprzedniej trójki bez problemu przesłuchałem cały utwór.
AKT! napisał(a):51. 130. "mówiłam żartem" iga cembrzyńska (60-te)
Nic w tym utworze nie jest w stanie mnie przekonać.
AKT! napisał(a):50. 50. "przytul mnie" kombi (80-te)
Tutaj jestem w stanie przesłuchać w całości wersję z Rodowicz, chociaż niewiele brakowało, żebym poddał się przed drugim jej wejściem.
AKT! napisał(a):49. 68. "dwadzieścia minut po północy" skaldowie (60-te)
42. 98. "księżyc we włosy" skaldowie (60-te)
Obydwa utwory w moim topie. Jeden daleko, drugi blisko setki.
AKT! napisał(a):48. — "filandia" świetliki i bogusław linda (00-we)
Na pewno na plus. Ciekawe muzycznie i Linda wokalnie się wpasowuje.
AKT! napisał(a):47. 25. "wymyśliłem ciebie" dżamble (70-te)
Muzycznie na płycie jest sporo zdecydowanie lepszych utworów (ale na płycie jest w zasadzie wszystko co u nich najlepsze - spoza niej jest tylko jedna rzecz, która mnie zachwyca), ale i ten bez problemów załapał się do mojego topu.
AKT! napisał(a):46. — "atlantyda" jauntix (90-te)
Kompletnie nie moje klimaty, ale muszę przyznać, że w swoim gatunku wypadli zaskakująco dobrze.
AKT! napisał(a):45. 35. "brownie" novi singers (60-te)
Sam temat jak dla mnie nieco zbyt błahy, ale wykonanie powoduje, że utwór oceniam zdecydowanie na plus.
AKT! napisał(a):44. — "i co z tego masz?" ewa bem (80-te)
O Bem już pisałem. To chyba lepsze niż poprzednie, ale mimo tego na mój top nie miałoby szans.
AKT! napisał(a):43. — "esencja" voo voo (80-te)
Pierwsza połowa to kompletnie nie moje Voo Voo (i do tego fatalna perkusja), druga całkiem porządna.
AKT! napisał(a):41. 129. "wakacje z deszczem" ludmiła jakubczak (60-te)
Kompletnie mnie tutaj Jakubczak wokalnie nie przekonuje. Psuje ten całkiem przyjemny utwór.
Ogólnie szósta dziesiątka to być może najgorsza z dotychczasowych (w setce na pewno), piąta prezentuje się na szczęście zdecydowanie lepiej, ale to głównie zasługa trzech kilerów, że jest na spory plus.


RE: PLTWC3 -- polski top, edycja 3: 500/41 - Dyfeomorfizm - 09.12.2022 12:27 AM

60 - oczywiście nie jest to nic co znam i raczej nic co bym polubił, ale pianino w tle jest rewelacyjne (bo urocze)
59 - bardzo lubię całą płytę i kolejność na niej byłaby wyjątkowo ruchoma, ale myślę że KN nie zeszłaby z podium
58 - much się tu nie spodziewałem; to taki zespół, o którym nie mam zdania - parę piosenek mi się podoba, ale nie wiem czy wystarczyłoby żeby się załapać
57 - "kasztany" lepsze albo nie lepsze, ale na pewno je lepiej znam; w każdym razie to też fajne
56 - zapewne moje czwarte miejsce na płycie, ale to powinno wystarczyć do topu
55 - ten poprzedni utwór o kotku to najgorsza rzecz w tym topie, ale tu się zdecydowanie uratowali
54 - to chyba jeden z ich większych przebojów, ale mnie jakoś nigdy nie zachwycił mimo wielu podejść
53 - chyba nigdy nie słuchałem niczego z tej płyty, wstępne wrażenia takie sobie, ale często długo przekonuje się do funku
52 - zastanawiałem się czy jakaś siekiera jeszcze będzie (oprócz "nowej aleksandrii", bo jej braku nie potrafię sobie wyobrazić) i to na pewno dobry wybór
51 - dobra piosenka, słuchałem jej kilkukrotnie jako części "oceanów", ale nie wiem czy kiedykolwiek o niej pomyślałem jako indywiduum
50 - kapitalny jest ten wokal niby poważny, a niby ironiczny
49 - mocny konkurent do miana ich najsmutniejszej piosenki - dla mnie bardzo osobista; ciekawym faktem jest, że mój dziadek, będący wielkim fanem skaldów, zakończył swój żywot właśnie dwadzieścia minut po północy
48 - nigdy nie zapomnę pierwszego odsłuchu i momentu, gdy po słowach "jak teraz" moje emocje całkowicie się odwróciły i dziś "filandia" to dla mnie jeden z najlepszych polepszaczy nastroju
47 - mam innego faworyta od nich, ale to oczywiście pewniak do topu
46 - o ile ten pierwszy utwór arcydziełem nie był, o tyle ten bardzo mi się podoba
45 - podobnie jak wyżej
44 - bezdyskusyjnie jej najlepsza piosenka
43 - dobra rzecz, choć pewnie z 5 utworów od nich lubię bardziej
42 - lubię, ale jest poza moim kanonem
41 - świetny utwór, choć zaskoczyło mnie że jest wyżej od kilku które już były od niej; zapewne to nie jej ostatni utwór (wnioskując po braku takiej wzmianki), nie mam za bardzo pomysłów co to może być

znam: 273 (+14)
rozważałbym w kontekście mojego topu: 117 (+7)


RE: PLTWC3 -- polski top, edycja 3: 500/41 - AKT! - 09.12.2022 02:05 PM

kajman napisał(a):Doceniam text, ale muzycznie i wykonawczo brzmi mi to fatalnie.
muzycznie jak muzycznie, interpretacja jest świetna, krafftówna zresztą rzadko kiedy nie dowoziła kabaretowych piosenek

kajman napisał(a):Prawie wszystko w tym utworze leży, ale kapitalne dęciaki przeważają ocenę tego utworu na plus.
oho la la, wiedziałem, że będziesz sceptyczny Icon_wink

kajman napisał(a):Nie znam oryginału i nie chcę go poznać, bo to, co usłyszałem jest po prostu okropne.
za to tej awersji nie rozumiem Icon_eek

kajman napisał(a):Cenię bardzo Alibabki jako chórki w wielu wspaniałych utworach to kompletnie nie trawię większości ich własnych utworów. Może dlatego, że pisano dla nich takie beznadziejne kawałki jak ten, których nic nie byłoby w stanie uratować.
hahaha, to jest naprawdę jedna z bardziej plastycznych piosenek w polskiej muzyce w ogóle, i tekstowo, i melodycznie -- ale wiem, że jesteś niewrażliwy na urok, a on tu gra dużą rolę

kajman napisał(a):Pierwsza połowa to kompletnie nie moje Voo Voo
tego się spodziewałem, gdy pisałem swój komentarz do utworu przed publikacją Icon_wink

Dyfeomorfizm napisał(a):58 - much się tu nie spodziewałem; to taki zespół, o którym nie mam zdania - parę piosenek mi się podoba, ale nie wiem czy wystarczyłoby żeby się załapać
ja lubię tę konkretną najbardziej, przemawia do mnie tekstowo i melodycznie; i jeszcze kilka mniej, a potem w sumie mi już obojętnie

Dyfeomorfizm napisał(a):55 - ten poprzedni utwór o kotku to najgorsza rzecz w tym topie, ale tu się zdecydowanie uratowali
haha, widzę, że obaj macie silne opinie z kajmanem o zespole; no ale przynajmniej na ostatniej prostej z Twojej strony jakiś promyczk

Dyfeomorfizm napisał(a):54 - to chyba jeden z ich większych przebojów, ale mnie jakoś nigdy nie zachwycił mimo wielu podejść
przebojów nie, ale bardzo go lubią porcysiaki

Dyfeomorfizm napisał(a):48 - nigdy nie zapomnę pierwszego odsłuchu i momentu, gdy po słowach "jak teraz" moje emocje całkowicie się odwróciły i dziś "filandia" to dla mnie jeden z najlepszych polepszaczy nastroju
ma taką moc faktycznie

Dyfeomorfizm napisał(a):41 - świetny utwór, choć zaskoczyło mnie że jest wyżej od kilku które już były od niej
jesienna plaża w deszczu to totalnie mój klimat; lubię tę historię, jest dla mnie bardzo graficzna i bliska sercu


RE: PLTWC3 -- polski top, edycja 3: 500/41 - kajman - 09.12.2022 04:28 PM

AKT! napisał(a):interpretacja jest świetna
Jak dla mnie co najwyżej niezła.
AKT! napisał(a):za to tej awersji nie rozumiem
Ja też nie wiem skąd ta awersja, ale moje uszy wiedzą jak najbardziej.
AKT! napisał(a):wiem, że jesteś niewrażliwy na urok
Nie sądzę, żebym był niewrażliwy, po prostu co innego jest dla mnie urokliwe. Zresztą jak widzę nie tylko ja się tym utworem nie zachwycam.
AKT! napisał(a):tekstowo
Słowa nie rzuciły mi się w uszy, a jeżeli by rzuciły to wpływu by nie miały.


RE: PLTWC3 -- polski top, edycja 3: 500/41 - wwas - 09.12.2022 06:19 PM

Przyznam się ze wstydem, że wątek śledziłem w dużym stopniu jednym okiem, ale jednak czołową pięćdziesiątkę postanowiłem przesłuchać.

A zatem na początek cztery utwory znane i lubiane:
AKT! napisał(a):"przytul mnie" kombi
Ogólnie fanem Kombi nie jestem, ale akurat do tegu utworu mam pewną słabość, więc na plus.
AKT! napisał(a):"dwadzieścia minut po północy" skaldowie
Jak zacząć pięćdziesiątkę to z przytupem. Mój zdecydowany numer 1 Skaldów, w moim zalążku topu bardzo wysoko. Bardzo się cieszę, że jest. Mam pewne obawy, że tak wysoko zawieszonej poprzeczki nie uda się już nikomu dosięgnać.
AKT! napisał(a):"filandia" świetliki i bogusław linda
Tutaj może określenie "lubiane" jest trochę na wyrost; poza bardzo zwracającym uwagę tekstem podobają mi się smyczki (słyszałem kiedyś wersję bez nich i jej na pewno nie nazwałbym "lubianą"); jeśli chodzi o Lindę, rozumiem, że pasuje tam konceptualnie, ale efekt jednak niekoniecznie do mnie przemawia.
AKT! napisał(a):"wymyśliłem ciebie" dżamble
Mam pewne wahania odczuć w stosunku do tego utworu; negatywne co prawda nie są nigdy, ale czasem lubię go bardzo bardzo, a czasem jestem na poziomie "lubię, ale bez szaleństw". Dzisiaj jestem zdecydowanie bliżej tej pierwszej opcji, chociaż do myślenia o umieszczeniu go w swoim zalążku trochę jeszcze brakuje.

A teraz sześć utworów, które usłyszałem dzisiaj po raz pierwszy:
AKT! napisał(a):"atlantyda" jauntix
Zabrzmiało ciekawie, ma w sobie coś intrygującego, chociaż niewykluczone, że następnym odbiorę go zupełnie inaczej.
AKT! napisał(a):"brownie" novi singers
Dobry utwór do rozszerzania horyzontów muzycznych, nie bardzo wiedziałem, z której strony ugryźć, ale dobrze mieć świadomość, że take rzeczy też istnieją.
AKT! napisał(a):"i co z tego masz?" ewa bem
Fanem Ewy Bem nigdy nie byłem i raczej ten utwór tego stanu nie zmieni; najbardziej mi się spodobała gitara.
AKT! napisał(a):"esencja" voo voo
Zbyt wielkim fanem Voo Voo też nigdy byłem, w dodatku elementów, które podobały mi się na ostatnich płytach, w ich repertuarze z lat 80. raczej brak, jednak niewątpliwym plusem jest tu sposób, w jaki mnie zaskoczyli w połowie - przez chwilę miałem wątpliwości, czy z moimi słuchawkami wszystko w porządku Icon_wink
AKT! napisał(a):"księżyc we włosy" skaldowie
Tutaj wrażenie zrobiła na mnie zwłaszcza zwrotka, zacząłem się przy niej zastanawiać, jak uplasowałby się ten utwór w mojej czołówce Skaldów, przy refrenie trochę przestałem, ale w sumie i tak na duży plus - największy spośród tej nieznanej mi wcześniej szóstki.
AKT! napisał(a):"wakacje z deszczem" ludmiła jakubczak
Brzmi dobrze, nawet bardzo, ale chyba zaczynam przy nim rozumieć, co miałeś na myśli, pisząc przy niektórych utworach w moim zalążku, że trudno Ci się z nimi utożnamić Icon_smile


RE: PLTWC3 -- polski top, edycja 3: 500/41 - AKT! - 13.12.2022 11:37 AM

dziękuję za wszystkie komentarze, odniosę się po południu, bo jestem ostatnio w ciągłym biegu; w międzyczasie w weekend opisałem kolejną piętnastkę Icon_wink