Największe forum list przebojów Mycharts.pl
TOPutwory z TOPłyty - Wersja do druku

+- Największe forum list przebojów Mycharts.pl (https://www.mycharts.pl)
+-- Dział: Gry i zabawy (/forumdisplay.php?fid=151)
+--- Dział: Topłyta (/forumdisplay.php?fid=116)
+--- Wątek: TOPutwory z TOPłyty (/showthread.php?tid=5883)

Strony: 1 2 3


- kajman - 10.09.2009 07:20 PM

aaktt napisał(a):Proszę o podliczenie nowych wersji punktowych dla:
Guns N' Roses, Chinese Democracy
The Mars Volta, Octahedron
Tak, wiem o tym. Postaram wyrobić się jutro.

Jeszcze jedno z innej beczki - będę starał się zbadać pewne zależności tego podsumowania.


- AKT! - 10.09.2009 07:25 PM

Czekamy w takim razie na wyniki badań Icon_razz

Btw. ja zauważyłem, że z reguły im mniej utworów, tym lepsze wyniki udaje się osiągnąć liderom, o ile jest jakiś stand-out track, jak u Metalliki Icon_smile2


- kajman - 10.09.2009 07:47 PM

aaktt napisał(a):Btw. ja zauważyłem, że z reguły im mniej utworów, tym lepsze wyniki udaje się osiągnąć liderom, o ile jest jakiś stand-out track, jak u Metalliki Icon_smile2
i to jest raczej dziwne i dokładniejsze tego sprawdzenie mnie interesuje. A także zależności wyników od ilości osób biorących udział.


- furbul - 10.09.2009 07:54 PM

kajman napisał(a):
aaktt napisał(a):Btw. ja zauważyłem, że z reguły im mniej utworów, tym lepsze wyniki udaje się osiągnąć liderom, o ile jest jakiś stand-out track, jak u Metalliki Icon_smile2
i to jest raczej dziwne
Moim zdaniem to nie jest dziwne. Gdy płyta ma 5 utworów, każdy z nich ma teoretycznie 20% szans, że zostanie tym ulubionym przez typującego, natomiast gdy piosenek jest 20, szansa ta maleje do 5%


- AKT! - 10.09.2009 07:57 PM

furbul napisał(a):
kajman napisał(a):
aaktt napisał(a):Btw. ja zauważyłem, że z reguły im mniej utworów, tym lepsze wyniki udaje się osiągnąć liderom, o ile jest jakiś stand-out track, jak u Metalliki Icon_smile2
i to jest raczej dziwne
Moim zdaniem to nie jest dziwne. Gdy płyta ma 5 utworów, każdy z nich ma teoretycznie 20% szans, że zostanie tym ulubionym przez typującego, natomiast gdy piosenek jest 20, szansa ta maleje do 5%
I podobna zależność z liczbą typujących Icon_smile2


- furbul - 10.09.2009 08:05 PM

Tak więc badania kajmana niczego nie odkryją, a potwierdzą Icon_wink2


- Listoholik - 10.09.2009 08:11 PM

etam, dołoży silnie gdzie trzeba, zlogarytmuje stronami, i może czegoś nowego się jednak dowiemy Icon_wink2


- kajman - 10.09.2009 08:13 PM

furbul napisał(a):Gdy płyta ma 5 utworów, każdy z nich ma teoretycznie 20% szans, że zostanie tym ulubionym przez typującego, natomiast gdy piosenek jest 20, szansa ta maleje do 5%
Jest mi to trudno wytłumaczyć (bo nie chcę wdawać się w drobiazgowe dywagacje) ale uważam, że powinno być zupełnie odwrotnie.
aaktt napisał(a):I podobna zależność z liczbą typujących
Tutaj akurat też uważam odwrotnie, ale tutaj łatwie wytłumaczyć przykładem - każda dodatkowa osoba ma większe szanse na obniżenie procentowe oceny niż na jej podwyższenie (dotyczy to lidera).
Ale zauważyłem jeszcze jeden haczyk, który może mieć wpływ na wyniki.
Przy np. 9-utworowej płycie utwór z miejsca 5 powinien mieć około 55,6% głosów, a na 15utworowej 53,3%. Do takich statystyk, żeby było sprawiedliwie powinno się stosować skalę od zero do ilość utworów minus 1.


- furbul - 10.09.2009 08:22 PM

kajman napisał(a):każda dodatkowa osoba ma większe szanse na obniżenie procentowe oceny niż na jej obniżenie
To zdanie jest prawidłowe? Bo można je rozumieć na dwa sposoby.


- AKT! - 10.09.2009 08:29 PM

W drugim przypadku powinno być "podwyższenie".


- furbul - 10.09.2009 08:41 PM

A może w pierwszym chodziło o obniżenie procentowe, a w drugim o obniżenie pozycyjne... Bo tak to też można zrozumieć.


- adr - 19.09.2009 06:39 PM

Może to oczywiste oczywistości, ale chciałbym zauważyć, że te skomplikowane współczynniki mówią tak naprawdę ile procent możliwych do zdobycia punktów ma zwycięski utwór w swoim temacie TOPłyty. Czyli przykładowo "All Nightmare Long" zdobyło w temacie "Metallica - Death Magnetic" 93% możliwych do zdobycia punktów. "One Day Like This" zdobyło w swoim temacie "Elbow - Seldom Seen Kid" 66.1%. Ale punkty w temacie z Metallicą i punkty w temacie z Elbow nie mają ze sobą nic wspólnego.
Klasyfikowanie zwycięskich utworów według % możliwych do zdobycia punktów jest bezsensowne, bo każdy utwór startuje tylko w swojej "konkurencji" i nie ma żadnego wpływu na to, ile procent punktów uzyska zwycięski utwór z innej płyty. Nie da się tutaj wyciągąć żadnych wniosków porównawczych dotyczących zwycięskich utworów, np. dwóch wyżej wspomnianych.


- Listoholik - 19.09.2009 06:43 PM

ależ można wyciągnąć jakieś wnioski, np.:

> płyta jednego wielkiego przeboju
> cała płyta równa, duża rozbieżność typowania, i stąd najlepszy utwór ma współczynnik tylko ok. 50 %
> i pewnie jakby się uparł, to jakieś inne też Icon_wink


- adr - 19.09.2009 06:50 PM

No właśnie, można wyciągać wnioski w zakresie jednej konkretnej płyty (że płyta jednego przeboju, albo płyta równa), ale nie da się porównać zwycięskich utworów i na podstawie współczynników stwierdzić, że jeden jest lepszy albo gorszy.


- kajman - 19.09.2009 06:51 PM

Listoholik napisał(a):ależ można wyciągnąć jakieś wnioski, np.:
> płyta jednego wielkiego przeboju
> cała płyta równa, duża rozbieżność typowania, i stąd najlepszy utwór ma współczynnik tylko ok. 50 %
> i pewnie jakby się uparł, to jakieś inne też Icon_wink
Te wnioski można byłoby wyciągać, gdyby nie to, że ten system liczenia preferuje płyty zawierające mało utworów. Przy czym o ile przy zwycięzcach z dużym procentowym wynikiem nie ma to prawie znaczenia, to już przy niższych kolejność częściej ulega zmianie.


- Listoholik - 19.09.2009 07:18 PM

kajman napisał(a):ten system liczenia preferuje płyty zawierające mało utworów

nic nie rozumiem z tego co napisałeś ;/


- Yacy - 19.09.2009 09:02 PM

Listoholik napisał(a):nic nie rozumiem z tego co napisałeś ;/
to oceńmy płytę 41 potencjometrów Pana Jana - Czesława Niemena... Jest nie do pobicia w tej klasyfikacji. Możliwe byłoby tylko wyrównanie wyniku najwyższego utworu Icon_razz


- Listoholik - 19.09.2009 09:14 PM

może zamienimy zatem ten plebiscyt na quiz z płytami jednoutworowymi Icon_razz2


choć akurat przykład, który przytoczyłeś ja bym ocenił tak:


1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45

[...]

88
89
90
91
92
93 41 potencjometrów Pana Jana


choć to trochę awansem, bo bardziej zasługuje na 4 setkę Icon_mrgreen


- kajman - 20.09.2009 01:14 PM

Chodzi o to, że na płyta jednoutworowej pierwszy utwór musi mieć 1 miejsce czyli będzie to zawsze 100%.
Na płycie dwuutworowej nie ma sposobu, żeby zwycięzca miał mniej niż 75%, więc z założenia musi mieć większy procent niż w praktyce wyszło to niektórym tutejszym zwycięzcom.
Żeby było względnie sprawiedliwie to akurat tutaj trzeba by było punktować od 0, a wszystkie inne oceny obniżać o jeden punkt. W tym przypadku średnia ocena utworu z płyty zawsze będzie 50%, a przy tutaj stosowanym wynosi zawsze ponad połowę. Przy systemie punktowania do 10 w przypadku np. Mars Volty ta średnia ocena wyniesie 5,625, a przy Green Dayu 5,278.


- AKT! - 20.09.2009 03:59 PM

Ale zgłaszanie płyt jedno czy dwu -utworowych chyba mija się z celem Topłyty ogólnie :roll: