Największe forum list przebojów Mycharts.pl
Złote Tukany 2018 - VIII edycja Plebiscytu Filmowego - Wersja do druku

+- Największe forum list przebojów Mycharts.pl (https://www.mycharts.pl)
+-- Dział: Wspólne listy przebojów (/forumdisplay.php?fid=6)
+--- Dział: Listy okazjonalne (/forumdisplay.php?fid=39)
+---- Dział: Złote Tukany (/forumdisplay.php?fid=223)
+---- Wątek: Złote Tukany 2018 - VIII edycja Plebiscytu Filmowego (/showthread.php?tid=45539)

Strony: 1 2 3 4 5 6


RE: Złote Tukany 2018 - VIII edycja Plebiscytu Filmowego - Miszon - 18.06.2019 05:32 PM

W podstawówce były w bibliotece jakiejś pożółkłe wydania, może nawet z lat 60-tych.


RE: Złote Tukany 2018 - VIII edycja Plebiscytu Filmowego - Dobromiera - 18.06.2019 08:30 PM

Jak mogą z nowszych (już niecenzurowanych) wydań znikać części książki? Icon_eek Brzmi jak absurd.


RE: Złote Tukany 2018 - VIII edycja Plebiscytu Filmowego - Miszon - 18.06.2019 08:34 PM

Lem sam cenzurował swoje starsze dzieła, jeśli uznał że były zniekształcone przez wymogi socrealizmu.

W tym przypadku (o ile to o to opowiadanie chodzi) była to ewidentna krytyka komisji McCarthy'ego.

Mam serię dzieł Lema, coś koło 40 tomów, w niej nie ma Obłoku Magellana, czyli pierwszej przeczytanej przeze mnie jego książki.
Dziwne, bo w tej serii znajdują się chociazby opowiadania z lat 40 czy wczesnych 50.

A przykładowo ciąg dalszy Szpitalu Przemienienia nie ukazywał się już po 1968, a nawet wcześniej:
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Czas_nieutracony


RE: Złote Tukany 2018 - VIII edycja Plebiscytu Filmowego - kajman - 18.06.2019 09:03 PM

I to jak dla mnie największe rozczarowanie, bo czytałem dwie kolejne części i są znakomite, co więcej o mocnym wydźwięku antykomunistycznym (częściowo sprytnie zakamuflowanym). Szczególnie wymowa wątku o młodym naukowcu w drugiej części jest w swej wymowie przejmująca.


RE: Złote Tukany 2018 - VIII edycja Plebiscytu Filmowego - thestranglers - 19.06.2019 01:18 PM

Proponuję utworzyć wątek o Lemie. Icon_wink2