Największe forum list przebojów Mycharts.pl
IV Specjalny Mychartsowy Top - Wersja do druku

+- Największe forum list przebojów Mycharts.pl (https://www.mycharts.pl)
+-- Dział: Wspólne listy przebojów (/forumdisplay.php?fid=6)
+--- Dział: Mychartsowe Topy (/forumdisplay.php?fid=203)
+--- Wątek: IV Specjalny Mychartsowy Top (/showthread.php?tid=45344)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17


RE: IV Specjalny Mychartsowy Top - Miszon - 20.06.2019 09:02 AM

Dla mnie reggae to rock.

Blues osobno bo przecież starszy od rocka który z niego powstał.


RE: IV Specjalny Mychartsowy Top - kajman - 20.06.2019 09:29 AM

W życiu nie podpiąłbym reggae pod rock. A blues i rock właśnie razem, bo rock jest (w uproszczeniu) pochodną bluesa. Tylko expresja jest nieco inna.


RE: IV Specjalny Mychartsowy Top - neo01 - 20.06.2019 09:37 AM

I tu się właściwie całkowicie zgadzam z przedmówcą.
Reggae z rockiem właściwie mogą łączyć tylko elektryczne gitary i chyba nic poza tym. Ciekawa jest natomiast kwestia ska, które jest jakby pomiędzy reggae i rockiem, ale jednak chyba bliżej mu do tego drugiego.
W każdym razie wychodzi na to, że reggae nie można nigdzie zakwalifikować, bo
(20.06.2019 08:14 AM)kajman napisał(a):  Na pewno znacznie więcej niż z Stonesami i Emersonami lub Stańką i Hancockiem.
Wcale tak nie uważam, więcej - w moim odczuciu muzyka etniczna ma więcej wspólnego z jazzem niż z popem (w niektórych przypadkach całkiem sporo), bo jak pisałem, jest to dla mnie anty-pop, zarówno w warstwie czysto muzycznej, jak i ekspresji.


RE: IV Specjalny Mychartsowy Top - AKT! - 20.06.2019 10:07 AM

Miszon napisał(a):Dla mnie reggae to rock.
Oj Miszon, żeby nawet kajman miał rację w kwestii zależności gatunkowych Icon_wink Cóżeś uczynił? Icon_wink


RE: IV Specjalny Mychartsowy Top - EVENo - 20.06.2019 11:02 AM

(20.06.2019 10:07 AM)AKT! napisał(a):  
Miszon napisał(a):Dla mnie reggae to rock.
Oj Miszon, żeby nawet kajman miał rację w kwestii zależności gatunkowych Icon_wink Cóżeś uczynił? Icon_wink
Nie no, ale faktycznie. Nie spodziewałem się takiej wypowiedzi na forum muzycznym. Brzmi to trochę jak randomowy komentarz pod filmem na YouTube. I to takim filmem, na który niekoniecznie chciałbym trafić Icon_razz2


RE: IV Specjalny Mychartsowy Top - Miszon - 20.06.2019 11:28 AM

Sporo zespołów rockowych gra reggae, poza tym to brzmi podobnie, tylko inaczej rytmicznie.
Bliżej dla mnie reggae do rocka niż metalowi (poza klasycznym metalem), który brzmi zupełnie inaczej i zespoły metalowe nie grają rocka czy też rockowe metalu. A rockowcy na swoich płytach czasem mieszają oba gatunki, dorzucając elementy reggae.


RE: IV Specjalny Mychartsowy Top - prz_rulez - 20.06.2019 11:53 AM

Hmm, w sumie mozna by napisac, ze reggae to folk Icon_biggrin


RE: IV Specjalny Mychartsowy Top - AKT! - 20.06.2019 12:11 PM

Prz jest blisko Icon_wink

Miszon odpłynął. Ostatnio wróciłem do Kyuss, grupy powszechnie uważanej za jedną z ważniejszych stonerowych kapel i aż sam byłem zaskoczony płynnością ich fuzji rockowo-metalowej. Na RYM-ie wszystkie ich płyty są oznaczone jednym i drugim tagiem -- oczywiście są dyskusje i komentarze, czy to zasadne, ale słuchając tej muzyki, nie mam wątpliwości, że jak najbardziej. To tyle a propos tego, że rock i metal nie dają się łączyć.


RE: IV Specjalny Mychartsowy Top - Miszon - 20.06.2019 12:30 PM

Ekstremalne odmiany metalu brzmią dla mnie bardziej jak muzyka współczesna niż rock.

Reggae owszem ma folkowe korzenie ale brzmi jak rock, przecież wystarczy Marleya posłuchać. Co innego nowsze mutacje: ragga, dub, itp - tu już bliżej muzyce tanecznej w jej elektronicznej odmianie niż rockowi.


RE: IV Specjalny Mychartsowy Top - neo01 - 20.06.2019 12:33 PM

Rock to rytm, reggae to puls - i może tyle w tym temacie.

Miszon napisał(a):Ekstremalne odmiany metalu brzmią dla mnie bardziej jak muzyka współczesna niż rock.
A tego to nijak nie kumam.
Metal oczywiście wywodzi się z rocka, a z czasem zaczął tak ewoluować że stał się praktycznie nowym gatunkiem. Ekstremalne odmiany mają rzeczywiście mało wspólnego z klasycznym rockiem, jednak jest to mimo wszystko jakaś pochodna (o reggae nie można tak powiedzieć, mimo że zespoły rockowe czasem grają coś "na regałowo" czyli w rytmie reggae'owym, ale to właściwie niczego nie dowodzi).


RE: IV Specjalny Mychartsowy Top - EVENo - 20.06.2019 12:51 PM

(20.06.2019 12:33 PM)neo01 napisał(a):  Rock to rytm, reggae to puls - i może tyle w tym temacie.

Miszon napisał(a):Ekstremalne odmiany metalu brzmią dla mnie bardziej jak muzyka współczesna niż rock.
A tego to nijak nie kumam.

A ja chyba kumam, czasem metal faktycznie brzmi jak japońskie techno albo jakiś inny elektroniczny hardcore. Moda na tzw. dropy to coś, czego nigdy nie skumam, a dopadło to też niestety muzykę rockową.

W sumie Miszon ma trochę racji, że rockowe kapele często sięgają po dźwięki reggae, ale są to albo wariacje albo po prostu próba zagrania czegoś innego. Na pewno zgodzę się z tym, że reggae najbliżej leży rocka, ale zdanie "Dla mnie rege to rok" brzmi po prostu głupio Icon_razz2 Ja bym raczej powiedział, że każdy metalowiec zawsze dogada się z rastafanem Icon_wink


RE: IV Specjalny Mychartsowy Top - kajman - 20.06.2019 03:00 PM

prz_rulez napisał(a):reggae to folk
Blues tym bardziej. I oczywiście country. No i jak by się zastanowić to i jazz także. A jak się uprzeć to może poza częścią klasyki to wszystko jest folkiem.
Miszon napisał(a):przecież wystarczy Marleya posłuchać.
A są jeszcze tacy masochiści?
neo01 napisał(a):reggae to puls
Prawdziwy puls to jest w bossanowie.


RE: IV Specjalny Mychartsowy Top - prz_rulez - 20.06.2019 03:24 PM

Jakby sie uprzec, to wszyscy jestesmy Chrystusami.


RE: IV Specjalny Mychartsowy Top - Miszon - 20.06.2019 03:27 PM

Albo Lucyferami


RE: IV Specjalny Mychartsowy Top - kajman - 20.06.2019 03:51 PM

prz_rulez napisał(a):wszyscy jestesmy Chrystusami
Nie, bo ja jestem Zaratustrą.


RE: IV Specjalny Mychartsowy Top - Dobromiera - 20.06.2019 05:32 PM

Tylko, że metal różni się od rocka w zasadzie wyłącznie tym, że jest trochę ostrzejszy, i to na jeden konkretny sposób (bo punk jest ostry już w inny sposób). Strukturalnie i instrumentalnie to nadal jest to samo, i dlatego trwają wieczne spory, czy zespoły X Y Z to jeszcze rock, czy już metal, istnieje masa podgatunków "pomiędzy", a wiele styli wręcz występuje w parach, jak stoner rock - stoner metal.
A reggae to tylko jeden z wielu gatunków, po który sięgają zespoły rockowe. Tak samo jest masa zespołów głęboko sięgających po kantry, jazz, muzykę poważną, wczesną elektronikę, turecki folklor, flamenko i Bóg wie co jeszcze (mogę wam podesłać linki albo nazwy wydawnictw płytowych). To nie znaczy, że to wszystko zalicza się do rocka.


RE: IV Specjalny Mychartsowy Top - Miszon - 20.06.2019 05:51 PM

Klasyczny metal tak. Ale te ekstremalne odmiany kompozycyjnie są odległe od rocka


RE: IV Specjalny Mychartsowy Top - prz_rulez - 20.06.2019 05:54 PM

Pod tureckim folklorem masz rozumiem na mysli Anadolu rock?
Ja bym chcial posluchac czegos ciekawego rockowego z domieszka brzmien arabskich badz indyjskich. Albo Azji Poludniowo-Wschodniej...


RE: IV Specjalny Mychartsowy Top - Miszon - 20.06.2019 06:44 PM

Słyszałem raz egipski metal. Bardzo ciekawe.


RE: IV Specjalny Mychartsowy Top - AKT! - 21.06.2019 12:42 AM

Miszon napisał(a):Klasyczny metal tak. Ale te ekstremalne odmiany kompozycyjnie są odległe od rocka
To zupełnie tak samo jak ekstremalne reggae Icon_rolleyes